Skocz do zawartości

Błędy dysku, chkdsk nie naprawia


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Doublementi,

Recommended Posts

Hej, mam problem, otóż mam Lenovo Legion 5 i zakładka zabezpieczenia i konserwacja pokazuje mi "zlaleźliśmy błędy na dysku..." i przycisk do uruchomienia ponownie w celu naprawy błędu. Po uruchomieniu ponownie nic się nie zmienia, w trakcie uruchamiania nie występuje nawet komunikat o naprawie, a błędy pozostają. Chkdsk /scan pokazuje że nie ma uszkodzonych sektorów ale błędy są i każde dać chkdsk /f i uruchomić ponownie komputer. I wtedy faktycznie przy uruchamianiu wyskakuje komunikat o skanowaniu ale robi się to błyskawicznie, nawet nie ma 0%... itp tylko chwile po komunikacie, bez żadnych pasków stanów jest ekran logowania, tak jakby wcale nie naprawiało tylko przeskakiwało od razu. Oczywiście po zalogowaniu błędy nie znikają, chkdsk i zabezpieczenia znów wykrywają błędy. Potrafi ktoś poradzić co powinienem zrobić, jak to naprawić?

Przechwytywanie.PNG

Link to post
Share on other sites

Możesz zrobić kilka zbędnych czynności:

- odczytaj S.M.A.R.T dysku jakimś programem, zamieść tutaj,

- ktoś to przeanalizuje i napisze: o rzeczywiście, są tam błędy, rób kopie plików i kupuj nowy dysk.

 

Zamiast tego od razu rób kopie i kupuj nowy dysk - SSD oczywiście. Dysków się nie naprawia*. Jak już pojawiły się błędy, to nie bez powodu.

 

* - nie chce mi się pisać, że czasem można naprawić błędy logiczne.

Link to post
Share on other sites

Ten dysk ma nie cały rok, zakupiłem go wtedy kiedy laptopa, na razie te błędy nie powodują żadnych błędów widocznych dla oka, system normalnie się uruchamia, szybko w miarę chodzi, wszystko się uruchamia, niema żadnych komunikatów błędu, oprócz tamtego, dopiero kiedy sam tam wejdę. Czasami system złapie ścinkę i sam się zresetuje i wywali jakiś błąd ale to pewnie wina systemu a nie dysku. Dlatego z zakupem nowego dysku jeszcze bym się wstrzymał, tym bardziej że wolę iść budżetowo, to był dodatkowy dysk, 1TB HDD 

I jeszcze nie wiem który konkretnie dysk się zepsuł, na C mam 256 SSD, a na D 1000 HDD, 

Sprawdziłem teraz, to z dyskiem C (SSD) 256gb są problemy (czyli fabrycznym), ale chciałbym się dowiedzieć gdzie leży problem, bo na pracę komputera na razie to nie wpływa 

 

Edytowane przez Doublementi
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Doublementi napisał:

są i każde dać chkdsk /f

tam jest również napisane, że znalezione błędy winny być naprawione w trybie offline, a do tego służą przełączniki "/ ForceOfflineFix" lub "/ OfflineScanAndFix"

 

Możesz też użyć (nie zaszkodzi) dism /online /cleanup-image /restorehealth

 

mogę się mylić, ale wg mnie to nie błędy/uszkodzenie  samego dysku, tylko struktury/systemu plików.

Link to post
Share on other sites

dism /online /cleanup-image /restorehealth już używałem, nie pomogło

Te przełączniki nie pomogły, przy włączaniu systemu pojawiło się scanning and repairing drive c: ale zamiast 0% itp było ... i po dwóch sekundach czarny ekran, 5 sekund i ekran logowania, jakby pominęło, na pewno nie naprawiło

Przechwytywanie.PNG

Przechwytywanie1.PNG

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

sfc /scannow też robiłem, nic nie wykryło, ale faktycznie jest to błąd systemu plików, niestety po uruchomieniu ponownie nie znika, jakby niewiem, z tym paskiem stanu powinno być 0,11% itp a czuje że się wykonuje te naprawianie i skanowanie ale nie dokonuje

Przechwytywanie3.PNG

170219827_465354651583720_7748971068632371347_n.jpg

169976392_1065611497181815_8206724339114423896_n.jpg

Chodzi mi o to że ostatni punkt powinien trwać trochę dłużej niż 5 sekund :/

Problem rozwiązany, sytuacja wyglądała tak, że u mnie chyba nie działało popranie scanning and repairing drive c: , po prostu od razu się przełączało, jakby nie wykonywało się. Rozwiązaniem było przełączenie komputera w tryb bezpieczny ( na ekranie logowania wybrać opcje zasilania i nacisnąć z tego uruchom ponownie przetrzymując shift ), potem zaawansowane i naprawianie przy rozruchu czy coś takiego, potem logowanie do konta i wreszcie ekran Naprawianie uszkodzonych plików... i wtedy już pisało że operacja może potrwać nawet godzinę, u mnie robiło się może dwie minuty i po tej operacji problem zniknął

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...