Skocz do zawartości

Drapią się o testy X-kom.


Recommended Posts

7 godzin temu, marko22 napisał:

Tu nie trzeba ani Blacka, ani Patryka, ani innych guru.

comment_JqXh0TNYTpg3yHelrQHSmH1qWshG9jrc

comment_1585042636pXSEvXUK72kM9O2FdhmvFm

 

Na drugim zdjęciu gość co zarabia 100000 funtów miesięcznie.

Swego czasu wiele osób go wyjaśniało.Przejadł sie 100 x szybciej jak major z i nie będzie nic

Edytowane przez janek20
  • Że co, proszę? 2
Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, Leminairre napisał:

Zen 2 - Zen 3, w niektórych tytułach ma przewagę kilkudziesięciu procent, 5600X złomuje każde CPU AMD poprzedniej generacji w grach, a dzieli je niewiele ponad rok.

 

Fajne określenie "złomuje". Gonię sprzedać swojego złoma, tj. R3600, bo w kilku grach jest słabszy od R5600X o kilkadziesiąt procent. Może jeszcze się znajdzie ktoś kto za takiego złoma rzuci choćby na browara.

  • Haha 2
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, sznib napisał:

 

Fajne określenie "złomuje". Gonię sprzedać swojego złoma, tj. R3600, bo w kilku grach jest słabszy od R5600X o kilkadziesiąt procent. Może jeszcze się znajdzie ktoś kto za takiego złoma rzuci choćby na browara.

Bo trochę tak jest, jeżeli CPU w średnim segmencie jest wydajniejsze o kilkadziesiąt procent od swojego poprzednika i dorównuje gdzieniegdzie topowym modelom konkurencji, to trudno nie mówić o takim produkcie pochlebnie i jedynym hamulcem jest cena.

AMD zrobiło progres jedną generacją, jak Intel dwiema.

Nie wiem czemu tak Cię to zabolało, sam użytkuję jeszcze Skylake'a z którego i3-10100F robi sobie srogie żarty, a to procesor który na premierę kosztował mniej, niż pamięci które kupiłem po nabyciu CPU, powinienem się teraz rzucać, bo branża się rozwija?

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Nic mnie nie zabolało, mój post był definitywnie ironiczny. Dla mnie ten R3600 starczy jeszcze na długie lata i nie jestem z tych co zmieniają sprzęt na nowszy dla samych cyferek. I tak żeby doprecyzować, i być obiektywnym, nie jak Blacku w swoich testach,  w grach ten nowszy Ryzen zazwyczaj jest wydajniejszy o kilkanaście procent, a o kilkadziesiąt tylko w kilku tytułach.

 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, Leminairre napisał:

O ile sposób w jaki zostały procesory przetestowane, jest dyskusyjny i konfliktogenny, tak autor zaczyna odklejać się od rzeczywistości, grając następnego eksperta.

W innym materiale, jak mantrę powtarza długowieczność platformy AM4, bo kiedy gry zaczną wykorzystywać kilkanaście rdzeni, to umożliwia ona przejście na 5900X/5950X - nie wiem jak można wyjść z takiego założenia, wydajność sukcesora Zen 2 - Zen 3, w niektórych tytułach ma przewagę kilkudziesięciu procent, 5600X złomuje każde CPU AMD poprzedniej generacji w grach, a dzieli je niewiele ponad rok.

Nie wiem jak BlackWhite bo rzadko oglądam jego testy ale Sebastiana z PurePC wielokrotnie informował że limity energetyczne są zdjęte bo tak domyślnie są ustawiane niektóre płyty tylko że 90% społeczeństwa od razu przewija strony na słupki z wynikami nie czytając wstępu. 

Kwestia testowania jest jak najbardziej dyskusyjna jednak PurePc o tym informował.

Co do tego użytkownika który opublikował materiał to ja niestety żadnego obiektywizmu w nim nie widzę. 

Po prostu próbuje przepchnąć gawiedź na czerwoną stronę mocy ;)

17 godzin temu, danieloslaw1 napisał:

Jeśli nie zdjął limitów na amd a intelu tak to trzeba bedzie skonczyć go ogladac bo jak raz tak zakłamał to moze w innych testach tak samo. No niestety a był taki fajny 

To płyty główne sterują limitami. 

Jeśli w testach wykorzystał płyty MSI to te płyty domyślnie mają zdjęte limity. 

On nic nie przestawiał w biosie ;)

 

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, DjXbeat napisał:

Nie wiem jak BlackWhite bo rzadko oglądam jego testy ale Sebastiana z PurePC wielokrotnie informował że limity energetyczne są zdjęte bo tak domyślnie są ustawiane niektóre płyty tylko że 90% społeczeństwa od razu przewija strony na słupki z wynikami nie czytając wstępu. 

Kwestia testowania jest jak najbardziej dyskusyjna jednak PurePc o tym informował.

Co do tego użytkownika który opublikował materiał to ja niestety żadnego obiektywizmu w nim nie widzę. 

Po prostu próbuje przepchnąć gawiedź na czerwoną stronę mocy ;)

masz dużo racji. Mało kto słucha tylko sprawdza słupki wiec blacku niezle manipuluje. 10% albo lepiej ma amd mniej bo sa limity i pewnie kolejne 10% bo mrnapinka robił na nowych sterach. Prawda po środku

Link to post
Share on other sites

Ale żeście Amerykę odkryli, proceder trwa od co najmniej 20 lat. Kombinowali i kombinować będą bo z tego są pieniądze a do tego czysty marketing, lekko naciągają strunkę w jedną stronę dla tego kto więcej płaci. A że Intel na pewno pieniążków na promocje nie żałuje to jest to co jest. Teraz więcej osób to zauważy bo Ryzeny jako tako tą rękawice podjęły i dociekają, który kawałek krzemu jest lepszy. W mniej lub bardziej wiarygodny sposób. 

Link to post
Share on other sites

Wracając jeszcze do kwestii testowania bez limitów energetycznych to trzeba pewną kwestie wyjaśnić.  

Brak limitów będzie miał pozytywny wpływ na wyniki długotrwałych testów czyli takich które trwają kilka minut.

Jeśli test trwa poniżej 30 sekund to różnicy praktycznie nie ma żadnej. 

Trzeba pamiętać że procesory Intela mają dwa stany energetyczne PL1 i PL2 i przykładowo i7 10700 65W TDP ma PL2 = 224W i PL1 = 65W. 

Jeśli mamy włączone limity domyślne czyli 65W to procesorem steruje płyta główna i korzysta ze stanów PL1 i PL2. Przy krótkotrwałym obciążenie trwającym do 28sekund płyta trzyma PL2 czyli limit do 224W. Po 28 sekundach wbijany jest długotrwały limit PL1 i procesor trzyma kaganiec w postaci limitu 65W.

Także jeśli testy są wykonane w tych pierwszych 28 sekundach to  po zdjęciu limitów różnicy nie będzie. 

Co innego gdy testy są dłuższe, wtedy zdjęcie limitu spowoduje że przez cały czas trwania testu procesor będzie miał pełne taktowanie.  ;)

 

 

 

Edytowane przez DjXbeat
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, janek20 napisał:

Limity w PC to fikcja od wielu lat. 

Limity to nie fikcja.

Opisałem jak działają stany PL1 i PL2 i każdy może sobie to zmierzyć. 

W przypadku gier sytuacja jest nieco inna ponieważ obciążenie procesora jest zmienne i raz masz pobór 65W a za chwilę 90W. W przypadku gier zasada działania przy  domyślnym limicie 65W (PL1= 65W, PL2=224W) dla i7 10700 jest taka:

-jesli obciążenie procesora przekracza 65W załącza się stan PL2 z limitem 224W na 28 sekund. Jeśli po tych 28 sekundach obciążenie procesora będzie się utrzymywać powyżej 65W to załącza się stan PL1 czyli limit do 65W i wtedy procesor zrzuca taktowanie. Jeśli w tych 28 sekundach obciążenie chociaż raz spadnie poniżej 65W wtedy od nowa liczone jest 28 sekund PL2= 224W w momencie gdy pobór znowu skoczy powyżej 65W.

Jak to ma się w praktyce do wydajności? 

Z racji zmiennego obciążenia w grach praktycznie cały czas wbijany jest stan PL2 =224W więc limit praktycznie nie działa. 

Przez kilkaset godzin grania tylko raz zaobserwowałem spadek taktowania w grze Battlefield 5 multi gdzie przy obciążeniu dochodzącym do 80% na wszystkich 16 wątkach taktowanie spadło na kilkanaście sekund z 4.6Ghz na 4.3Ghz. 

i7 10700 w grach pobiera nie wiele więcej od Ryzena 5 3600. Z reguły jest to pobór maksymalnie do 30W większy ale już w aplikacjach obciążających wszystkie wątki np Cinebench różnica dochodzi do nawet 80Watt. 

 

W przypadku wspomnianego Cinebench R20 zdjęcie limitu ma już spory wpływ na wydajność i7 10700

-I7 10700 domyślny limit 65W 

Przez pierwsze 28sekund  procesor trzyma PL2=224W więc jest pełne taktowanie 4.6Ghz na wszystkich wątkach. Po 28 sekundach załącza się stan PL1=65W i procesor zbija taktowanie, które pływa w granicach 3.7-4.0Ghz. 

Końcowy wynik i7 10700 z domyślnym limitem 65W w Cinebench R20 to ~3750pkt. 

Po zdjęciu limitu mocy procesor od początku do końca trwania testu trzyma pełne taktowanie 4.6Ghz na wszystkich wątkach i osiaga ~4950pkt. W takim przypadku przy dłuższym obciążenie zdjęcie limitu daje dużo. Przy krótkotrwałym teście lub w grach zdjęcie limitu praktycznie nie ma wpływu na wydajność. 

7 godzin temu, janek20 napisał:

Jaki zegar miałbyś przy pl1 w grach na 16 wątkach intela.

Na to jaki zegar będzie ma wpływ obciążenie i jego czas. Wyżej opisałem jak wygląda sytuacja z domyślnym limitem 65W ze stanami PL1 = 65W i PL2 = 224W. 

W grach praktycznie cały czas jest 4.6Ghz z możliwością spadku taktowania do 4.3Ghz. 

W programach obciążających wszystkie wątki w 100% PL1 65W utrzymuje taktowanie 3.7-4.0Ghz na wszystkich wątkach. W testach z OCCT AVX z małymi danymi PL1 65W trzyma 3.2Ghz na wszystkich wątkach. 

Także jak widać. Istotną rolę odgrywa rodzaj obciążenia i jego czas. 

Co do poboru energii to i7 10700 w momencie gdy ma stan PL2 = 224W pobiera maksymalnie 160Watt - tyle  moja sztuka bez uv pobiera.. W PL1 = 65W pobór spada do ~65W. 

Jak ktoś ma watomierz to może sobie to sprawdzić. Przez pierwsze 28 sekund testu Cinebench R20 pobór i7 10700 to ~160W a później z racji zmiany stanu na PL1 =  65W pobór spada do ~65W.

7 godzin temu, janek20 napisał:

Przeciez tam leci ze 100 wat na 10700.

i7 10700 w gach pobiera od 40W do 100W. Obciążenie jest zmienne. 

Edytowane przez DjXbeat
  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
11 minut temu, janek20 napisał:

Obciążenie w czasie gier jest stałe i wynosi z 100 wat na 16 wątkach 4.6 GHz. Nie ma ani jednej płyty na rynku która nie trzyma 4.6 ghz

Zjedz Snickersa bo bredzisz! 

Tak to jest jak przyjdzie młokos bez wiedzy. 

 

Może jeszcze napiszesz że utylizacja wątków w grach cały czas jest taka sama? 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
7 minut temu, janek20 napisał:

A oczy masz bo wiedzy nie trzeba w ogóle. Obciążenie jest bardzo rowne i w przypadku tego cpu będzie koło 100

Nie ośmieszaj się.

Ilość generowanych Watt jest ściśle związana z utylizacją wszystkich wątków a w grach obciążenie jest cały czas zmienne. Raz procesor obciążony jest w 30% by za chwile skoczyć do 50%. Chyba logiczne jest, że przy 30% obciążeniu CPU procesor wciąga mniej watt niż przy 50% ? 

Wiem, że lubisz posługiwać się kanałem YT "Device Lab" więc go dla Ciebie zacytuje

Intel Core i7-10700K vs AMD Ryzen 7 5800X — Test in 10 Games! [1080p, 1440p, 4K] - YouTube

 

Widzisz pobór mocy i7 10700K?? Widzisz jak się zmienia w zależności od obciążenia? 

Widzisz, że w 1440p gdzie obciążenie jest mniejsze jest mniejszy pobór niż w 1080p.

Jak to napisałeś "Masz oczy bo wiedzy nie trzeba w ogóle". 

 

 

 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
52 minuty temu, janek20 napisał:

Obciążenie w czasie gier jest stałe i wynosi z 100 wat na 16 wątkach 4.6 GHz. Nie ma ani jednej płyty na rynku która nie trzyma 4.6 ghz

Stałę obciażenie jak grasz? Chyba w sapera XD

DjXbeat
Daj typkowi życ w swoim świecie bo nie ma sensu go uświadamiać. Strata czasu

Edytowane przez danieloslaw1
  • Haha 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Problem z tobą jest taki ze ty sam nie wiesz co wklejasz:rotfl:

Po pierwsze obciążenie cpu na filmiku jest ultra stałe ze względu ze masz tam ograniczenie na gpu a po drugie w tym teście nie masz sceny która trwa 28 sekund

 

Co dzisiaj jadłeś ze tak słabo z wiedzą?:->

 

Tutaj filmik z niepełnym gpu load gdzie juz jest wędrujące uzycie procesora,scena 1.5 minuty.Przedział 100 wat

Specjalnie dla ciebie zaznaczyłem dla dzieci

 

 

W całej znanej mi historii płyt tylko raz producent sie pomylił i wydał bios który robił problemy

Wersja
7B46vA1
Data publikacji
2017-10-30
Rozmiar pliku
6.72 MB
Opis
- Fix throttling issue when use 8700 cpu to run Prime95 burning test.
- Improve memory compatibility.
- Enhance Game boost function.
- Fix monitor is not able to turn on after resume from S3 mode via lan wake up event.
- Update Intel ME for security vulnerabilities
Edytowane przez janek20
Link to post
Share on other sites

Wkleję jeszcze raz

Intel Core i7-10700K vs AMD Ryzen 7 5800X — Test in 10 Games! [1080p, 1440p, 4K] - YouTube

 

Tutaj masz test gdzie masz niepełne obciążenie GPU co zresztą widać na OSD

W zależności od gry obciążenie procesora jest inne tak samo jak ilość pobieranych watt więc nie ośmieszaj się dalej bo już Ci na to zwracają uwagę.

W BF5 będziesz miał większe obciążenie cpu niż np w Hitmanie 3 więc w BF5 pobór mocy procesora będzie większy. 

Tak czy siak to co dzieje się na scenie ma największe znaczenie bo obciążenie procesora się zmienia tak jak napisałem wcześniej. 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...