Skocz do zawartości

Kopanie na domowym PC - idiotyzm czy gra warta świeczki?


Recommended Posts

Cześć.

Nie wiem, jaki dział jest odpowiedni dla tego typu spraw, więc skojarzeniowo wybrałem ten. Jeśli źle trafiłem, to przepraszam i proszę o przeniesienie tematu w odpowiednie miejsce.

 

O kryptowalutach, a właściwie jedynie o ich istnieniu, wiedziałem już 5 lat temu. Jakoś ostatnio zacząłem się tym interesować. Czy jest możliwość, aby samemu spróbować podziałać w tym zakresie? Tak na próbę, powiedzmy. Na razie o tym całym kopaniu wiem tyle, że pobiera się jakiś program, który wykorzystuje GPU do pracy (ale jakiej i w jakim celu to nie wiem). Można sobie wybrać wirtualną walutę, w której się będzie kopać. Po uzyskaniu minimalnej ilości dla danej jednostki można to sprzedać na giełdzie i jakoś wypłacić pieniądze na konto bankowe, a później od dochodu (przychód minus koszty uzyskania, tj. prąd) odlicza się podatek, chyba 20%. No i jest jakiś zysk.

 

W moim przypadku zabawa w to całe wirtualne kopanie to stawianie wszystkiego na jedną kartę, dosłownie. Mam bowiem Aorusa GTX 1080 Ti... kupionego w wakacje 2018 roku z drugiej ręki na OLX. Ponad półtoraroczna gwarancja od zakupu już dawno minęła. Poza tym z faktury wynika, że karcie może nie być obce kopanie - zakup kilkunastu sztuk na raz. Stąd w tytule "idiotyzm" wyrażający niewspółmiernie duże ryzyko względem korzyści - doświadczenie, parę groszy zysku. Kartę mam jedną, a drugiej prędko mieć nie będę. :/

 

Mam wiele pytań odnośnie tej dziedziny, ale wpierw właśnie chcę się dowiedzieć, czy gra warta świeczki?

Edytowane przez Gość
Link to post
Share on other sites

Nie warta według mnie jak nie masz sprzętu na gwarancji. Dochód wcale nie tak duży i prądu nie odliczysz a kopanie na komputerze do grania to większe zużycie energii. Strzelam, że to będzie +/- 300zl na czysto przy komputerze pracującym 24/h a jednak kilkuletni sprzęt ryzyko awarii ma wyższe i może się okazać, że zostaniesz bez karty. Ja bym nie kopał w Twojej sytuacji 

Link to post
Share on other sites

Sprawdź na whattomine ile twoją karta wyciąga i sam zadecyduj. Ryzyko że karta padnie zawsze jakieś jest, ale bez przesady,  przy odpowiednim dostrojeniu taktowania i napięcia zasilającego gpu temperaturę masz niższą niż przy graniu. Inna sprawa,  że w tym roku zakup nowej grafiki w rozsądnych pieniądzach będzie mało prawdopodobny.

Link to post
Share on other sites

Po odliczeniu 20% wychodzi jakieś 320 zł z jakimś Firo.

Jeśli miałbym zaryzykować, to chciałbym ograniczyć zużycie karty do np. 70% mocy, zrobić jakieś UV, żeby ją jakoś zabezpieczyć. Nawet kosztem 50% zysku.

Link to post
Share on other sites

Obczaj sobie nicehusha bardzo prosty w obsłudze i ma profile dla każdego gpu. Dla mnie to narazie niezbyt opłacalne a posiadam rtx 2070 super. Włączyłem kiedyś na próbę i przy zegarach 990 na rdzeniu 7700 na pamięć i 900 na video pobiera około 110 wat, cały komp 150w. Hashrate na poziomie około 38 mh/s. Temperatury 58 stopni rdzeń, 72 stopnie pamięć. Wiatraki około 1000 obrotów obudowa pod biurkiem w otwartej szafce.

Link to post
Share on other sites
23 godziny temu, Krzysztof101 napisał:

Cześć.

Nie wiem, jaki dział jest odpowiedni dla tego typu spraw, więc skojarzeniowo wybrałem ten. Jeśli źle trafiłem, to przepraszam i proszę o przeniesienie tematu w odpowiednie miejsce.

 

O kryptowalutach, a właściwie jedynie o ich istnieniu, wiedziałem już 5 lat temu. Jakoś ostatnio zacząłem się tym interesować. Czy jest możliwość, aby samemu spróbować podziałać w tym zakresie? Tak na próbę, powiedzmy. Na razie o tym całym kopaniu wiem tyle, że pobiera się jakiś program, który wykorzystuje GPU do pracy (ale jakiej i w jakim celu to nie wiem). Można sobie wybrać wirtualną walutę, w której się będzie kopać. Po uzyskaniu minimalnej ilości dla danej jednostki można to sprzedać na giełdzie i jakoś wypłacić pieniądze na konto bankowe, a później od dochodu (przychód minus koszty uzyskania, tj. prąd) odlicza się podatek, chyba 20%. No i jest jakiś zysk.

 

W moim przypadku zabawa w to całe wirtualne kopanie to stawianie wszystkiego na jedną kartę, dosłownie. Mam bowiem Aorusa GTX 1080 Ti... kupionego w wakacje 2018 roku z drugiej ręki na OLX. Ponad półtoraroczna gwarancja od zakupu już dawno minęła. Poza tym z faktury wynika, że karcie może nie być obce kopanie - zakup kilkunastu sztuk na raz. Stąd w tytule "idiotyzm" wyrażający niewspółmiernie duże ryzyko względem korzyści - doświadczenie, parę groszy zysku. Kartę mam jedną, a drugiej prędko mieć nie będę. :/

 

Mam wiele pytań odnośnie tej dziedziny, ale wpierw właśnie chcę się dowiedzieć, czy gra warta świeczki?

Witaj,

Poniżej masz zbiorczy temat o kryptowalutach:

Oczywiście nie podejmę za Ciebie decyzji odnośnie kopania, jednak posiadając jedną kartę 1080Ti nie zaczynałbym zabawy w krypto. Powód jest prozaiczny.

W moim przekonaniu ryzyko jest minimalne, jednak potencjalny zysk nie warty zachodu. 1080Ti jest kartą prądożerną. 

Spoglądając na tutaj:

https://whattomine.com/gpus

dzienny przychód to 3.7$ dziennie, a prądu nie wrzucisz w koszty. Doliczając przewalutowania, to skórka nie warta wyprawki.

 

Pozdrawiam

Moon

 

 

 

Edytowane przez DarkSideOfTheMoon
Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, DarkSideOfTheMoon napisał:

Poniżej masz zbiorczy temat o kryptowalutach:

 

Od tego tematu to się chyba zaczęło to moje zainteresowanie.

 

   Zdanie doświadczonych ludzi to jedno, ale samodzielne zrewidowanie swoich przekonań to już co innego. 

   No więc zgodnie z sugestią @lucas-7 zacząłem bawić się nicehashem. Po tym jak wyliczyłem sobie zysk (o rachunkach później) dochodzę do wniosku, że odpowiedź na tytułowe pytanie uzyskam usuwając cztery ostatnie wyrazy z tegoż tytułu. No dobrze, może niezupełnie...

   Wczoraj wieczorem włączyłem sobie kopanie z pomocą tego nicehasha, zostawiłem na 24 godziny, po czym udokumentowałem pomiary. 

 

Rachunki:

Z - zysk

P - przychód, tu biorę pod uwagę sumę zawartości portfela z wartością uzyskaną od ostatnią przelewu, która nie mogła się przelać (nie starczyło czasu po ostatnim transferze oraz było mnie niż 0,00001 BTC)

D - niech będzie to przychód pomniejszony o podatek

S - podatek, który dodatkowo będzie zawierał ew. opłaty manipulacyjne i transakcyjne, o których na razie nie mam pojęcie, dlatego będzie wynosił >0,19

K - koszt uzyskania, czyli wartość pieniężna całkowitej zużytej energii

M - użytkowana moc urządzenia w kilowatach

T - czas działania urządzenia w godzinach

O - stawka za prąd w kilowatogodzinach

 

Wzór:

{Z=D-K

{D=P*(1-S)

{K=M*T*O

Z=P*(1-S)-M*T*O

 

Dane:

P=9,42 zł+0,86 zł=10,28zł

S=0,25 (z tego, co czytałem, wynosi 19%, ale jw. - zwiększyłem, aby zawrzeć w tym inne "drobne" opłaty po drodze)

M=0,3kW (sama karta graficzna pobiera nie więcej niż 212W, więc sądzę, że z całą resztę będzie właśnie nie więcej niż 300W)

T=24h

O=0,8zł/kWh

 

Obliczenia:

Z=10,28zł*(1-0,25)-(0,3kw*24h*0,8zł/kWh)=7,71zł-5,76zł=1,95zł (nooo... ta świeczka to się nie bardzo pali :D)

 

Uwagi, które powinienem właściwie dać na początek:

1. Karta graficzna pracowała na 100%, z tym że nie wiem, jaki ma tryb.

2. Ewentualne dodatkowe opłaty manipulacyjno-transakcyjne mogą w rzeczywistości dać inny wynik.

3. Nie kopałem najbardziej opłacalnej (wg statystyk) kryptowaluty, tj. Ethereum, Firo czy coś innego, bo to się w ciągu dnia zmienia), a Bitcoiny.

 

Pytania:

1. Czy dobrze to liczę? Choć to takie π*[], to chociaż z sensem?

2. Dlaczego stan portfela BTC ulega zmianom. Było 9,44, potem 9,3x, później 9,42, a teraz w momencie pisania znów 9,44.

3. [Z1] Czy lokalna opłacalność, to średnia ze wszystkich aktualnych opłacalności (które z kolei aktualizują się co wydobytą jednostkę) przedstawianych od początku kopania do chwili obecnej?

4. [Z1] Aktualna opłacalność waha się w ciągu dnia od ok. 6,5zł do ponad 17zł - skąd taka amplituda w tak krótkim okresie? Jak to działa?

5. [Z2] Czy ktoś byłby uprzejmy wyjaśnić mi całą legendę wykresu i pomóc mi w jego analizie?

6. [Z3] No mnie takie El Dorado nie wyszło...

7. W GPU-Z mam tylko jeden pomiar temperatury, który pokrywa się z tą mierzoną przez stronę nicehash. Czy jest to jedynie temperatura rdzenia i nie mam opcji sprawdzić temperatury pamięci, sekcji zasilania, PCB?

8. [Z1] Czy wydajność, pobór mocy, temperatura oraz inne parametry, wartości (widoczne na zrzucie) związane karty graficznej są w porządku?

9. [Z1] Tabela pod "Active workers (1)" to dla mnie czarna magia. Czy ktoś szlachetny mógłby odsłonić dla mnie jej arkana? :D

10. Starczy już?

- Dobra, starczy.

 

Zdjęcia: https://imgur.com/a/MvxJX3y

Edytowane przez Gość
Zdjęcia załączone tutaj miały zbyt niską jakość.
Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim to w nicehushu ustaw sobie predefiniowane ustawienia dla swojej karty. Masz trzy opcje manual pod OC. Lite i medium. Ustaw na początek na medium i sprawdź w hwinfo jak Ci pobór prądu spadł bo jechanie na maksymalnych ustawieniach nic Ci nie da. Co do różnych stawek to wiedz że bitcoin jest cały czas licytowany tzn. jego cena i wycena się zmienia w związku z tym twoje wynagrodzenie też. Pobór prądu całej platformy najlepiej zmierzyć vatomierzem. Włączyć kompa w ustawieniach nicehusha na powiedzmy jeden tydzień i sprawdzić czy Ci się to opłaca. Jeżeli karta nie jest zbyt skatowana przez swoją przeszłość to nie powinno jej nic być.

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, Krzysztof101 napisał:

3. Nie kopałem najbardziej opłacalnej (wg statystyk) kryptowaluty, tj. Ethereum, Firo czy coś innego, bo to się w ciągu dnia zmienia), a Bitcoiny.

Kopałeś ETH algorytmem DaggerHashimoto, nicehash wypłaca nagrodę w BTC

10 godzin temu, Krzysztof101 napisał:

2. Dlaczego stan portfela BTC ulega zmianom. Było 9,44, potem 9,3x, później 9,42, a teraz w momencie pisania znów 9,44.

Jak wyżej, zmienny kurs BTC, na żywo przelicza na złotówki.

10 godzin temu, Krzysztof101 napisał:

4. [Z1] Aktualna opłacalność waha się w ciągu dnia od ok. 6,5zł do ponad 17zł - skąd taka amplituda w tak krótkim okresie? Jak to działa?

U mnie też tak było, zależy od ilości "accepted shares" a ta jest zmienna bo to proces losowy.

10 godzin temu, Krzysztof101 napisał:

6. [Z3] No mnie takie El Dorado nie wyszło...

Trzeba zmniejszyć power limit na karcie i zrobić UV karty i procesora żeby to miało jakiś sens. Jednym słowem zmniejszyć zużycie prądu.

10 godzin temu, Krzysztof101 napisał:

Czy jest to jedynie temperatura rdzenia i nie mam opcji sprawdzić temperatury pamięci, sekcji zasilania, PCB?

Tak. Nie wiem jak z GDDR5X ale 6 i 6X dość mocno się grzeją przy kopaniu na domyślnych ustawieniach. Tak do 110-115st C na niektórych modelach a zdrowe to pewnie nie jest na dłuższą metę.

Link to post
Share on other sites

@lukas-7 Myślałem z początku, że domyślnie działa pod wykrytą. Gdzie ustawia się te predefiniowane ustawienia, bo ja mam tylko opcje z trzema suwakami albo z wpisywanymi wartościami taktowań, napięć na stronie. A rozumiem, że Medium i Lite to są jakieś gotowe profile.

Link to post
Share on other sites

Tu w tabelce są gotowe, dość konserwatywne ustawienia dla różnych modeli kart. Można potraktować jako punkt wyjścia.

A w filmiku pokazane gdzie powinny być profile, ale one działają chyba tylko z kilkoma kartami. U mnie na 5700XT nie pokazywało nawet temperatur i zużycia prądu.

https://www.nicehash.com/blog/post/nvidia-and-amd-graphics-card-oc-settings-for-mining

 

Link to post
Share on other sites

Krzysztof to jest tak na prawdę nie potrzebne bo wszystko załatwisz za pomocą afterburner. Ustawiasz jakiś tam max dla swoich pamięci (załóżmy bezpieczne +600-700MHz). Core nie ruszasz. Czekasz ile Ci pokaże MH/s i pwoli zjeżdżasz power limitem (powiedzmy co 1 i dajesz apply). Obserwujesz co się dzieje z hashratem i jeśli nie spada to dajesz oczko niżej i tak dalej. Z każdym oczkiem niżej będzie Ci rosła efektywność H/W. Ot cała sztuka poprawnego OC aby wydobywanie było najbezpieczniejsze dla sprzętu a rachunki za prąd niższe.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...