Skocz do zawartości

Multibootowalny Pendrive z kilkoma systemami

Recommended Posts

Dzień dobry.

Czy jest możliwość utworzenia pendriva z kilkoma systemami do instalacji/bootowania?

Konkretnie chciałbym mieć możliwość zapisu:

- 2 wersji systemu Windows 10 w wersji zarówno MBR oraz GPT

- Windows 8.1 w GPT

- Windows XP/Vista/7 w MBR (jeżeli z XP i Vistą byłby problem, może być sam 7)

- Jakiegoś linuxa tylko w GPT

- Innego Linuxa w MBR

- Programów typu Hirens Boot CD (MBR), Hirens Boot PE (GPT), Memtest i podobnych w MBR

Czy jest jakiś program, który bezproblemowo obsługuje oba typy formatów?

Próbowałem YUMI, Easy2Boot, Multibootusb i jeszcze jeden, którego już nie pamiętam i w każdym miałem problem ze zbootowaniem którejś instalki (nie każdej) - przykładowo wysypywał się instalator Windows 10 podczas bootowania, za innym razem Memtest nie pokazywał się w ogóle itp.

Jeżeli nie ma takiego programu to chciałbym w innym wypadku mieć 2 pednraivy, z czego na jednym były by obrazy zapisane w MBR, a na drugim GPT.

Proszę o pomoc.

Dodam, że cały czas jeżeli muszę zmienić zainstalowany obraz na inną instalkę - używam Rufusa i bez problemu wszystko działa, jednak niestety zawsze jest to tylko jeden obraz.

Edytowane przez WQe
Dodanie wyjaśnienia
2 godziny temu, WQe napisał:

Jeżeli nie ma takiego programu to chciałbym w innym wypadku mieć 2 pednraivy, z czego na jednym były by obrazy zapisane w MBR, a na drugim GPT.

Dobrze kombinujesz ;) MBR I GPT muszą być oddzielnie, na jednym pendrajwie nie da rady. Multiboota z MBR ogarniebez problemu YUMI Legacy, niestety nie znam programu który by umożliwiał to samo z GPT/UEFI (YUMI UEFI działa tylko z fat32, więc obrazy powyżej 4GB odpadają) więc przyłączam się do pytania. Kiedyś też próbowałem zrobić coś podobnego ale się poddałem i do tej pory bujam się z 3 pendrajwami w kieszeni :D

Ja używam Ventoy: https://www.ventoy.net/en/index.html [GitHub]

Wpiera 650+ obrazów ISO (https://www.ventoy.net/en/isolist.html): dystrybucje Linux, antywirusy liveUSB, Windows ...

Łatwo można też tworzyć "persistent storage".

Funkcjonalność można łatwo rozszerzać poprzez odpowiednie wpisy: https://www.ventoy.net/en/plugin_entry.html

Wspiera GPT i MBR.

Praktycznie już nie robię inaczej nośników, bo tu wystarczy obraz ISO skopiować i gotowe.

Edytowane przez Domker
  • Dzięki 1