Skocz do zawartości

Przeglądarki internetowe i ich wpływ na dysk SSD.


Recommended Posts

Od niepamiętnych czasów używam Firefoxa, ale ostatnio czytając różne artykuły o dyskach SSD, często był wobec niego zarzut, że mocno eksploatuje dyski SSD. Oczywiście są sposoby, aby zmniejszyć wykorzystanie dysku przez przeglądarkę, ja wykorzystałem wszystkie z nich, a do tego jeszcze temp/cache znajduje się w RAM dysku.

Postanowiłem przeprowadzić kilka testów i powiem szczerze, że sam jestem zaskoczony ich wynikami. Do testów wykorzystałem najnowsze wersje Firefoxa i Opery GX. Na każdej przeglądarce były otworzone dokładnie te same strony, w tej samej ilości, a następnie odtworzone te same filmy z YT. Cały test trwał jakieś 10 min, po tym czasie Firefox zapisał i odczytał z dysku łącznie 947MB, a Opera 375MB. Wydawało mi się, że to musi być jakiś błąd, więc ponowiłem testy i prawie zawsze Firefox korzysta z dysku 2-3 razy mocniej niż Opera.

Czy coś pominąłem przy konfiguracji Firefoxa? Zauważyłem, że dysk najbardziej obciąża cookies.sqlite, który jest cały czas zapisywany i odczytywany.

Czy ktoś może też, tak jak ja, z czystej ciekawości robił podobne testy? Jeśli tak, to jakie są wasze obserwacje w tym temacie?

Może ktoś sprawdzał też inne przeglądarki?

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Pawel7 napisał:

Na każdej przeglądarce były otworzone dokładnie te same strony, w tej samej ilości, a następnie odtworzone te same filmy z YT. Cały test trwał jakieś 10 min, po tym czasie Firefox zapisał i odczytał z dysku łącznie 947MB, a Opera 375MB

Jak podasz dokładne dane to mogę spróbować odtworzyć test. Używam firefoxa jako głównej przeglądarki, według CrystalDiskInfo na systemowym dysku mam 6,3TB zapisane w ciągu 1093h, więc średnio 5,76GB/h ale nie samym przeglądaniem i youtubem człowiek żyje ;)

Link to post
Share on other sites

Nic trudnego, najlepiej porównać 2 przeglądarki. Ja otworzyłem na każdej 10 dokładnie tych samych, ale różnych stron (wp.pl, interia, facebook, etc.), a do tego jeszcze 2 filmiki na YT, każdy po jakieś 3 min. Wyniki są powtarzalne, FF zapisuje 2-3 razy więcej danych na dysku niż GX.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...