Skocz do zawartości

i7 10700F trzeba dociążać żeby prawidłowo działał tuner TV DVB-C.


Recommended Posts

Witam.

Taki bardzo nietypowy przypadek, z którym nie radzi sobie ani producent oprogramowania DVBViewer Pro, ani naprawdę mądre głowy na forach TV Sat i DVB-T/C.

Sprawa zaczęła się od tego, że po aktualizacjach BIOSu płyty Gigabyte H470 HD3 do wersji obsługującej procesory 11-gen, karta tunera TV DVB-C pod PCI zaczęła się dziwnie zachowywać. Aczkolwiek może to być tylko zbieg okoliczności i na biosie F4 może było podobnie, tylko akurat rzadko z karty korzystałem, a jak korzystałem to może coś w tle zużywało zasoby stąd karta działała prawidłowo.

Sprawa ma się tak, że przy włączeniu programu DVBViewer Pro i podobnych do obsługi tunera, obraz sypie artefaktami i się przycina. Wykluczyłem zły sygnał (95-98% jakości), wykluczyłem złe gniazdo antenowe (podłączenie do R zamiast TV, zamiana nic nie daje) czy też przewody. Został soft lub sprzęt. Zmiana kodeków nic nie przyniosła.

Okazuje się, że karta tunera TV zaczyna prawidłowo działać, kiedy w tle działa jakiś mocno obciążający program lub gra. Nagle przestaje się przycinać, sypać artefaktami. Obraz jest płynny i można tak oglądać przez dowolny czas, dopóki procesor jest dociążony innym programem. Odkryłem to, kiedy chciałem nagrać obraz z pulpitu z tymi przycięciami programem GF Experience i obraz jak na złość zaczynał wyświetlać się bez problemów. Wyłączenie nagrywania powodowało powrót problemów z obrazem. Cuda jakieś...

Dostałem poradę, że może to być problem wychodzenia procesora z niskich stanów energetycznych. Być może program DVBViewer i podobne, na tyle mało obciążają procesor, że chodzi na pół gwizdka a jak wiadomo transmisja sygnału z kablówki leci cały czas i nie będzie czekać na procesor. Innym programom to nie przeszkadza ale tunerowi już tak. Fakt faktem, obciążenie procesora przy włączonym tunerze TV jest bardzo niskie rzędu 3% i to na jednym wątku.

Gigabyte w biosie F20e dodał Update Intel Management Engine Firmware 14.1.53.1617, ale to nic nie zmieniło względem F20b. System jest stawiany na nowo na szybkim dysku SSD M.2 Samsung 970 Evo Plus. Wszystkie najnowsze aktualizacje i sterowniki. Zresztą identyczna sytuacja jest na starym dysku SSD SATA, gdzie tylko zaktualizowałem sterowniki pod nową płytę.

Podejrzewam, że coś trzeba by pozmieniać w biosie, ale całkiem nie chcę wyłączać oszczędzania energii, bo czasem się tylko ogląda coś na YT i szkoda żeby procesor chodził non stop na wysokich zegarach.

Zauważyłem też, że domyślnie w biosie mnożniki na pierwszych dwóch rdzeniach są ustawione niższe niż na pozostałych. Z instrukcji ciężko cokolwiek wyczytać, jak prawidłowo ustawić bios, żeby nie było takich sytuacji. No chyba że proce intela nie zmieniają dynamicznie obciążenia i stąd potem takie szopki.

Powodem zakupu tej płyty było tylko i wyłącznie wyposażenie jej w stare złącze PCI pod konkretny tuner TV, którym zgrywam córce bajki do pliku .ts i programy o których zazwyczaj zapominam. Ciężko dziś coś dostać konkretnego pod złącze PCIe, żeby miało jeszcze dodatkową kartę CI.

Zresztą nie ma pewności, że nowa karta nie zachowywała by się podobnie jak ta stara. Pewnie to jakaś pierdoła do ustawienia w bios, ale pytanie zasadnicze, która?

Z rzeczy, które zmieniałem po domyślnych to jedynie włączenie profilu XMP dla pamięci. Włączenie czy wyłączenie nic w temacie nie zmienia.

OC nie robię, bo z tym procem to raczej odpada. Grafika też chodzi na fabrycznych, ale obciążenie grafiki nie ma znaczenia, bo przy CUVID jest 5-9%, w DXVA2 sięga nawet 40%, stąd podejrzenie padło na proca.

Jeszcze tak sobie kojarzę, że kiedyś można było ustawić, żeby program działał na konkretnym rdzeniu/wątku. Ciekawe czy to by coś dało?

Jeszcze ostatnia ciekawostka, zapis w programie DVBViewer sygnału TS nie obciąża na tyle procesora, by program się nagrywał bez przycięć i artefaktów. Owszem można zgrywać obraz z pulpitu, ale to już nie będzie .ts, a wiadomo najlepszy jest obraz prosto z karty. A zapis idzie na dysk SSD, więc opóźnień tu nie ma, bo już na poprzednim zestawie z i7 3770 nie było problemu i działało wszystko super płynnie. Nigdy bym nie pomyślał, że szybszy procesor będzie gorszy dla tunera.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...