Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,

 

potrzebuję Waszej pomocy co do wyboru nowej myszki. Poprzednie jakie miałem to były noname-y i jedna A4 XL-747H, ale wszystkie dosyć szybko(kilka miesięcy) padały. Dlatego postanowiłem wybrać teraz tylko taką porządną, żeby te 2-3 lata wytrzymała, bo już męczy mnie (mój portfel też) te ciągłe kupowanie nowych myszek. Mysz ma być do zastosowań codziennych, ewentualnie sporadyczne jakieś FPS-y. Obojętnie czy przewodowa czy bezprzewodowa. Dzięki.

 

PS: Szukałem w innych tematach i nie znalazłem podobnego, ale jakby jednak był to proszę dajcie linka, żeby nie powtarzać.

 

§  Budżet: 300 zł ( ale może być za mniej ;) )

§  Jakiej myszki obecnie używasz: noname ( wcześniej A4 XL-747H)

§  Jaką masz obecnie podkładkę: zwykłą, chociaż mógłbym zmienić na jakąś fajną z poduszką pod nadgarstek

§  Z jakich wartości DPI korzystasz: różnie w zależności od myszki 800/1400/2200 itp

§  Ile cm przejeżdżasz myszką aby wykonać pełny obrót – cm / 360° w grach FPS: 10-15 cm

§  W co grasz (gatunki oraz konkretne tytuły): ogólnie praca i inne zastosowania domowe, czasami CS:GO albo jakiś inny FPS

§  Ile przycisków używasz w myszce: 3/4 plus rolka :) 

§  Chwyt: Fingertip

§  Jakie jest Twoje ułożenie palców na myszce (1+2+2 czy 1+3+1): 1+2+2

§  Wielkość dłoni (cała dłoń i od czubka palca środkowego do kciuka): 9 cm szerokość i 19 cm długość  (tak naprawdę to 29 cm, ale nie chcę żeby ktoś popadł w depresję :)  IYKWIM )

§  Dlaczego chcesz zmienić mysz: Chcę w końcu jakąś trwałą i porządną mysz (i w miarę cichą), żeby ciągle nie kupować nowych i nie tracić czasu

§  Uwagi (wygląd, liczba przycisków, waga, materiał myszy):

Link to post
Share on other sites

Zainteresować powinny Cię konstrukcje z mikro-przełącznikami Huano tudzież tymi pracującymi optycznie, mechaniczne mikro-przełączniki Omron niosą ze sobą awaryjność, myszy z tymi mikro-przełącznikami, są najczęściej zwracane.

Ponadto, praca rolki powinna opierać się na optycznych enkoderach jak F-Switch, bądź bardziej konwencjonalnych jak zastosowany w Intellimouse Pro bądź klasycznej MX518, a wspierać jego pracę powinien pełnowymiarowy mikro-przełącznik. Wiele myszy posiada wlutowane pod "scrollwheelem" mikro-przełączniki typu Tactile, które są bardziej kłopotliwe.

 

Tak zagospodarowane PCB, znajdziesz przede wszystkim w myszach ultra-lekkich, wadą jest natomiast ich wykonanie - tworzywo oraz odlewy, powodem tego są oblegane fabryki w chinach, a zatem nieszczelna kontrola jakości i klepanie na potęgę.

 

Xtrfy M4

https://www.test-gear.pl/testy-i-recenzje/myszki/xtrfy-m42/

Zastosowane Omrony nie powinny martwić, nie wszystkie modele borykają się z ich naturą - konstrukcja wpływa również na ich żywotność.

Niewiele myszy ma optyczne enkodery, wraz z optycznymi mikro-przełącznikami bądź innymi, niż Omron.

 

MM720

https://www.techpowerup.com/review/cooler-master-mm720/

Ryzykowna propozycja, kształt 1+2+1+1 jest niespotykany. Optyczne mikro-przełączniki oraz enkoder, a dodatkowo żywotne mikro-przełączniki Huano dla pozostałych przycisków.

 

Jeżeli wyprofilowany kształt XL-747H bardzo Ci się spodobał, rozważyć możesz Glorious Model D-.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, Leminairre napisał:

mechaniczne mikro-przełączniki Omron niosą ze sobą awaryjność, myszy z tymi mikro-przełącznikami, są najczęściej zwracane

Mam inne doświadczenia z tymi mikro-stycznikami. Wymieniam tylko na takie i nie było przypadku, by po jakimś czasie musiałbym ponownie zmieniać.

Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, wodego napisał:

Mam inne doświadczenia z tymi mikro-stycznikami. Wymieniam tylko na takie i nie było przypadku, by po jakimś czasie musiałbym ponownie zmieniać.

 

18 godzin temu, Leminairre napisał:

Zastosowane Omrony nie powinny martwić, nie wszystkie modele borykają się z ich naturą - konstrukcja wpływa również na ich żywotność.

Posiadam model G400 już dziesięć lat, nieprawidłowości w pracy mikro-przełączników Omron nie doświadczyłem, co nie oznacza, że powinienem orzekać ich żywotność na podstawie przestarzałego modelu, bo u mnie działają i koniec.

Myszy Dream Machines przestały wracać do sklepów, po zrezygnowaniu firmy z mikro-przełączników Omron na rzecz mikro-przełączników Huano, a już zwieńczeniem nietrwałości Omronów jest post Zowie na Twitterze, które po zapytaniu jednego z użytkowników, czy poradzili sobie z podwójnymi kliknięciami w partii myszy z mikro-przełącznikami Omron, odpowiedziało - parafrazując: Problem z dwuklikiem został rozwiązany w następujący sposób: wróciliśmy do Huano.

Konstrukcje myszy w obecnych czasach są dla Omronów uciążliwe, gdyż wymagają od nich pracy z niskim napięciem, co w szczególności zaobserwować można w przypadku myszy bezprzewodowych.

Nie bez powodu producenci zaczęli stosować mikro-przełączniki Kailh (Corsair), Kailh GM (Endgame Gear), TTC "Dustproof" (HyperX) tudzież przełączniki optyczne (Roccat, Cooler Master).

Link to post
Share on other sites

Cześć,

 

Dzięki bardzo za odpowiedzi. Przepraszam, że trochę długo nie odpowiadałem, ale akurat trochę się u mnie działo.

 

W dniu 20.03.2021 o 18:47, Leminairre napisał:

Zainteresować powinny Cię konstrukcje z mikro-przełącznikami Huano tudzież tymi pracującymi optycznie, mechaniczne mikro-przełączniki Omron niosą ze sobą awaryjność, myszy z tymi mikro-przełącznikami, są najczęściej zwracane.

Ponadto, praca rolki powinna opierać się na optycznych enkoderach jak F-Switch, bądź bardziej konwencjonalnych jak zastosowany w Intellimouse Pro bądź klasycznej MX518, a wspierać jego pracę powinien pełnowymiarowy mikro-przełącznik.

Ta MX518 jeśli jest propozycją, to niezbyt mi odpowiada na pierwszy rzut oka. Wygląda jak takie zwykłe noname'y, które miałem. A co do logitech to nie mam dobrych opinii, bo wielu znajomych, którzy mieli inne produkty tej firmy, m.in. kierownicę G29, pady;  mówili nigdy więcej logitecha.

W dniu 20.03.2021 o 18:47, Leminairre napisał:

Xtrfy M4

https://www.test-gear.pl/testy-i-recenzje/myszki/xtrfy-m42/

Zastosowane Omrony nie powinny martwić, nie wszystkie modele borykają się z ich naturą - konstrukcja wpływa również na ich żywotność.

Niewiele myszy ma optyczne enkodery, wraz z optycznymi mikro-przełącznikami bądź innymi, niż Omron.

Z tego co zrozumiałem,to lepiej unikać tych przełączników Omron i lepiej skłaniać się ku Huano? Jednak zaproponowałeś tę mysz z przełącznikami Omron. Czy to jest wyjątek i w tym akurat modelu będzie żywotna dłuższy czas (coś jak polecane u was SSD na TLC - tzw. "mniejsze zło")? Jeśli tak, to czy mógłbyś wymienić te wyjątki myszek z Omron'ami, które można rozważyć w tym akurat przypadku czy to już są wszystkie?
I mam takie pytanie - jaki średnio okres te myszki z tymi przełącznikami mają bezawaryjnej pracy, tzn. na ile wytrzymują zanim nie zaczną się problem m. in. z tymi dwuklikami i padniętą rolką albo szwankującym czujnikiem optycznym/laserowym?

 

W dniu 20.03.2021 o 18:47, Leminairre napisał:

MM720

https://www.techpowerup.com/review/cooler-master-mm720/

Ryzykowna propozycja, kształt 1+2+1+1 jest niespotykany. Optyczne mikro-przełączniki oraz enkoder, a dodatkowo żywotne mikro-przełączniki Huano dla pozostałych przycisków.

Wybacz, ale jednak ta myszka niezbyt mi się podoba i wątpię czy byłbym z niej zadowolony pod względem komfortu używania myszki w moim przypadku (chociaż mogę się mylić jak każdy). Chyba, że wyróżnia się naprawdę dużą solidnością i bezwaryjnością to wezmę ją pod uwagę.

 

W dniu 20.03.2021 o 18:47, Leminairre napisał:

Jeżeli wyprofilowany kształt XL-747H bardzo Ci się spodobał, rozważyć możesz Glorious Model D-.

Czy chodzi o tę myszkę Glorious PC Gaming Race Model D  ?

Ta mi się podoba, podobnie jak ta Xtrfy M4. Tutaj też ze specyfikacji wynika, że są Omrony. Czy to taka sama sytuacja jak w pierwszej propozycji?

 

I takie moje spostrzeżenie. Te myszki wyglądają na à la perforowane (a może rzeczywiście takie są) i krzykliwe z tymi RGB.
Jak to się ma do użytkowania pod dłuższym czasie?Tzn. czy nic in tam nie szkodzi ew. kurz, pot, inne drobiny itp. ?
 

Jeśli można to wolałbym takie "full body"(coś typu Deathader ), bo się do takich przyzwyczaiłem.
Chyba, że są one "top of the top" ze wszystkich myszek w podanym przypadku, jeśli chodzi o dużą wytrzymałość i bezawaryjność.

Link to post
Share on other sites
W dniu 23.03.2021 o 15:28, mefyokuydi napisał:

Wygląda jak takie zwykłe noname'y, które miałem. A co do logitech to nie mam dobrych opinii, bo wielu znajomych, którzy mieli inne produkty tej firmy, m.in. kierownicę G29, pady;  mówili nigdy więcej logitecha.

Nie jest to oczywiście propozycja, a przykład.

Logitech przoduje w awaryjności swoich produktów, a paradoksem w jego ofercie, jest znacznie przewyższająca żywotnością ilość produktów niskobudżetowych nad tymi, aspirującymi do klasy premium.

 

W dniu 23.03.2021 o 15:28, mefyokuydi napisał:

Jednak zaproponowałeś tę mysz z przełącznikami Omron. Czy to jest wyjątek i w tym akurat modelu będzie żywotna dłuższy czas (coś jak polecane u was SSD na TLC - tzw. "mniejsze zło")?

Jak nadmieniłem, konstrukcja również wpływa na żywotność.

W przytoczonych modelach, mechaniczne mikro-przełączniki Omron winny pracować kilka lat.

 

W dniu 23.03.2021 o 15:28, mefyokuydi napisał:

I mam takie pytanie - jaki średnio okres te myszki z tymi przełącznikami mają bezawaryjnej pracy, tzn. na ile wytrzymują zanim nie zaczną się problem m. in. z tymi dwuklikami i padniętą rolką albo szwankującym czujnikiem optycznym/laserowym?

Niełatwo nakreślić ogólną żywotność, lecz konstrukcje bliźniacze pod względem elektroniki: Glorious, Xtrfy powinny zapewnić kilka lat bezproblemowej pracy, jeżeli w pierwszych tygodniach nie odnotujesz nieprawidłowości.

Mechaniczne enkodery, jak ALPS (Roccat), TTC (Endgame Gear, Roccat) oraz Kailh (Corsair), są znacznie bardziej awaryjne od optycznych, gdyż nierzadko przejawiają nieprawidłową pracę już po kilkunastu miesiącach.

Odnośnie sensorów, od kilku lat można zaobserwować coraz rzadsze przypadki ich awarii, od czasów PMW3310 czyli premiery bardzo popularnych myszy Zowie; ZA, FK, EC nie odnotowałem żadnego przypadku uszkodzenia układu bez ingerencji użytkownika.

 

W dniu 23.03.2021 o 15:28, mefyokuydi napisał:

Czy chodzi o tę myszkę Glorious PC Gaming Race Model D  ?

Ta mi się podoba, podobnie jak ta Xtrfy M4. Tutaj też ze specyfikacji wynika, że są Omrony. Czy to taka sama sytuacja jak w pierwszej propozycji?

Tak i tak.

W Twoim przypadku, rozważałbym natomiast model "D-" - zawierający minus w nazwie, jest to pomniejszona wersja Model D, która dla Twojego chwytu będzie bardziej należyta.

 

W dniu 23.03.2021 o 15:28, mefyokuydi napisał:

I takie moje spostrzeżenie. Te myszki wyglądają na à la perforowane (a może rzeczywiście takie są) i krzykliwe z tymi RGB.
Jak to się ma do użytkowania pod dłuższym czasie?Tzn. czy nic in tam nie szkodzi ew. kurz, pot, inne drobiny itp. ?

Producenci mają przechył na uzyskanie niskiej wagi, przeglądając modele dla graczy, bardzo rzadko zobaczysz mysz o wadze zbliżonej do stu gramów, zatem podziurawienie konstrukcji, jest najoczywistszym wyborem by wagę zmniejszyć.

Niska waga sprzyja korzystaniu z myszy, jak nigdy nie jest to marketingowy zabieg, również niższa waga, to zdrowsza dłoń.

Nie odczuwałem dyskomfortu, dopóki nie stosujesz naprawdę wymyślnego chwytu, będzie odpowiednio.

PCB wewnątrz jest zabezpieczone - bez obaw, odnośnie brudzenia się urządzenia, absolutnie wystarczy by mysz przedmuchać wewnątrz od czasu do czasu, a perforowana obudowa, to mniejsza potliwość dłoni.

 

W dniu 23.03.2021 o 15:28, mefyokuydi napisał:

Chyba, że są one "top of the top" ze wszystkich myszek w podanym przypadku, jeśli chodzi o dużą wytrzymałość i bezawaryjność.

By otrzymać mysz z najmniej awaryjnymi komponentami, wybrzydzać nie można.

Konstrukcjom ultra-lekkim, zarzucić można odlewy o bardzo przeciętnej sztywności, co nie zdumiewa - mysz w końcu jest odchudzona.

Modele które nie mają dziur, a są atrakcyjne dla wielu osób, to:

Razer Viper - niska kompatybilność z Twoim chwytem, mechaniczny enkoder, "Tactile" pod rolką oraz "no-name" mikro-przełączniki dla bocznych.

Roccat Kone Pure Ultra - bardzo dobre wykonanie, lecz mikro-przełączniki Omron z mechanicznym enkoderem = no-go.

Roccat Burst - cena modelu "Core" zachęca, lecz musiałbyś niestety zaakceptować niegiętki przewód, mechaniczny enkoder który nie należy do żywotnych.

Corsair Katar Pro/Pro XT - mechaniczny enkoder oraz mikro-przełączniki Omron = no-go.

Logitech G Pro Wireless - jak niełatwo się domyślić, Logitech nie sprezentuje Ci wytrzymałego modelu - mechaniczny enkoder, "Tactile" oraz mikro-przełączniki Omron. 

Endgame Gear XM1R - mechaniczny enkoder oraz "Tactile" pod rolką.

 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za kolejną porządną odpowiedź.

 

W dniu 24.03.2021 o 22:12, Leminairre napisał:

Logitech przoduje w awaryjności swoich produktów, a paradoksem w jego ofercie, jest znacznie przewyższająca żywotnością ilość produktów niskobudżetowych nad tymi, aspirującymi do klasy premium.

Czyli da się znaleźć jakieś tańsze myszki pod uchwyt i wymiary mojej dłoni? Jeżeli tak, to chętnie spojrzę na podane przez Ciebie propozycje :)

 

W dniu 24.03.2021 o 22:12, Leminairre napisał:

Niełatwo nakreślić ogólną żywotność, lecz konstrukcje bliźniacze pod względem elektroniki: Glorious, Xtrfy powinny zapewnić kilka lat bezproblemowej pracy, jeżeli w pierwszych tygodniach nie odnotujesz nieprawidłowości.

Mechaniczne enkodery, jak ALPS (Roccat), TTC (Endgame Gear, Roccat) oraz Kailh (Corsair), są znacznie bardziej awaryjne od optycznych, gdyż nierzadko przejawiają nieprawidłową pracę już po kilkunastu miesiącach.

Odnośnie sensorów, od kilku lat można zaobserwować coraz rzadsze przypadki ich awarii, od czasów PMW3310 czyli premiery bardzo popularnych myszy Zowie; ZA, FK, EC nie odnotowałem żadnego przypadku uszkodzenia układu bez ingerencji użytkownika.

Jeśli miałbyś wybierać, to na postawie Twojej wiedzy i doświadczenia, która mysz z tej dwójki (Glorious czy Xtrfy) jest jednak lepsza, choćby odrobinę?
I jeszcze odnośnie tej Glorious'a to są dwie wersje kolorystyczne i materiałowe (matowa i błyszcząca). Który wariant jest lepiej wybrać pod względem użytkowania przez dłuższy czas i utrzymania dobrego stanu wizualnego? Chodzi mi o to, że nie chcę żeby się okazało, że akurat jeden wariant po dłuższym czasie w miarę jako tako wygląda, a ten drugi pod tym samym okresie staje się obskurny jak najtańsze no-name'y.

 

 

W dniu 24.03.2021 o 22:12, Leminairre napisał:

Niska waga sprzyja korzystaniu z myszy, jak nigdy nie jest to marketingowy zabieg, również niższa waga, to zdrowsza dłoń.

Nie odczuwałem dyskomfortu, dopóki nie stosujesz naprawdę wymyślnego chwytu, będzie odpowiednio.

A co myślisz o tych "przechylonych" myszach, które przez to że są tak zrobione, to podobno lepiej dopasowują się do kształtu dłoni i jest ona w bardziej naturalnej pozycji niż w przypadku klasycznych, a przez to ręka się nie męczy i nie powstają żadne zwyrodnienia.

 

W dniu 24.03.2021 o 22:12, Leminairre napisał:

By otrzymać mysz z najmniej awaryjnymi komponentami, wybrzydzać nie można.

Konstrukcjom ultra-lekkim, zarzucić można odlewy o bardzo przeciętnej sztywności, co nie zdumiewa - mysz w końcu jest odchudzona.

Modele które nie mają dziur, a są atrakcyjne dla wielu osób, to:

Razer Viper - niska kompatybilność z Twoim chwytem, mechaniczny enkoder, "Tactile" pod rolką oraz "no-name" mikro-przełączniki dla bocznych.

Roccat Kone Pure Ultra - bardzo dobre wykonanie, lecz mikro-przełączniki Omron z mechanicznym enkoderem = no-go.

Roccat Burst - cena modelu "Core" zachęca, lecz musiałbyś niestety zaakceptować niegiętki przewód, mechaniczny enkoder który nie należy do żywotnych.

Corsair Katar Pro/Pro XT - mechaniczny enkoder oraz mikro-przełączniki Omron = no-go.

Logitech G Pro Wireless - jak niełatwo się domyślić, Logitech nie sprezentuje Ci wytrzymałego modelu - mechaniczny enkoder, "Tactile" oraz mikro-przełączniki Omron. 

Endgame Gear XM1R - mechaniczny enkoder oraz "Tactile" pod rolką.

Faktycznie, przekonałeś mnie do przypatrzenia się tym porządnym, a nie tym najbardziej reklamowanym modelom. Dzięki :)

Edytowane przez mefyokuydi
Link to post
Share on other sites
W dniu 26.03.2021 o 17:34, mefyokuydi napisał:

Czyli da się znaleźć jakieś tańsze myszki pod uchwyt i wymiary mojej dłoni? Jeżeli tak, to chętnie spojrzę na podane przez Ciebie propozycje

Odnosiłem się do bardzo tanich produktów, myszy biurowych i podstawowych peryferii - niewiele więcej mogę zalecić.

 

W dniu 26.03.2021 o 17:34, mefyokuydi napisał:

Jeśli miałbyś wybierać, to na postawie Twojej wiedzy i doświadczenia, która mysz z tej dwójki (Glorious czy Xtrfy) jest jednak lepsza, choćby odrobinę?

Dysonans, pod wymieniony chwyt wybrałbym Xtrfy, lecz przez zżycie się z A4Techem, Glorious może być równie odpowiedni.

Kwestia jakości i jej kontroli, jest tożsama - myszy oferują niemalże identyczne wykonanie.

 

W dniu 26.03.2021 o 17:34, mefyokuydi napisał:

I jeszcze odnośnie tej Glorious'a to są dwie wersje kolorystyczne i materiałowe (matowa i błyszcząca).

"Glossy" - błyszczący plastik, nierzadko intensyfikuje potliwość i magazynuje brud.

 

W dniu 26.03.2021 o 17:34, mefyokuydi napisał:

A co myślisz o tych "przechylonych" myszach, które przez to że są tak zrobione, to podobno lepiej dopasowują się do kształtu dłoni i jest ona w bardziej naturalnej pozycji niż w przypadku klasycznych, a przez to ręka się nie męczy i nie powstają żadne zwyrodnienia.

Jest tak jak napisałeś, są to konstrukcje bardzo sprzyjające zdrowiu, lecz przystosowane wyłącznie do niewymagających czynności.

Na obecną chwilę, nie znajdziesz zadowalającego Cię modelu pod względem osiągów w grach, a ich jakość nie jest dobra.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Super, Wielkie Dzięki za pomoc i porządną merytorykę przy wyborze myszki.

Zdecydowałem się zamówić obie do porównania. Zaciekawiła mnie ta Glorious, bo podobno ma jakiś system wentylacji. Ale może okazać się że to jest tylko taki bajer niezbyt dobrze działający w praktyce, więc poużywam i posprawdzam, która będzie lepiej pasowała (oczywiście ostrożnie i dbając o nie), a tą mniej dopasowaną zawsze mogę zwrócić w ciągu 14 dni płacąc tylko za przesyłkę, bo dostawa podczas kupna jest darmowa.

 

Dziękuję raz jeszcze.

Pozdrawiam.

Edytowane przez mefyokuydi
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Jestem laikiem w tym temacie ale wiem jedno - w dwóch myszach przełączniki Omrona padły - GMX4 i Deathadder Elite gdzie ten Razer nie ma nawet pół roku.

Co do wyboru myszy to zacząłbym od wizyty w sklepie i dobraniu sobie kształtu myszy. Mi Modecom-em GMX4 pracowało się i grało bardzo komfortowo, za to chwalonym deathadder-em już nie. Źle mi się na niej dłoń układa przez co często często klikam przycisk w rolce. Plusem za to było umiejscowienie bocznego przycisku (wiem, są dwa ale ja używam tylko jednego), Był w tak idealnym miejscu że zacząłem go w grach używać:)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...