Skocz do zawartości

Karta dźwiękowa aby podłączyć amplituner


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez cooger,

Recommended Posts

Posiadam amplituner - w zasadzie jest to zestaw kina domowego Onkyo TX-SR 393. Dzwięk z PC mam puszczony przez HDMI z karty RTX 2060. Jako, że nie jestem audiofilem dźwięk jest jak dla mnie zadowalający - głównie muzyka z TIDAL Hifi. Mam podłączone właśnie tak bo przez BT słyszę jednak, że jest słabiej. Pytanie:

1. Czy takie połączenie nie osłabia mojej karty w grach? - komputer widzi takie połączenie jako dodatkowy ekran a często gram słuchając muzyki.

2. Czy podłączenie przez zewnętrzną  kartę dźwiękową (gdybym dokupił) poprawi jakość dźwięku?

3. Jeśli dokupić to jaką? Czy karta na USB jest warta uwagi? Pytam ze względu na mało miejsca pod kartą graficzną i na pewno dodatkowe "zapchanie" spowoduje wzrost temperatur na karcie graficznej.

Moja karta to integra z MSI B450 - ALC 892

Link to post
Share on other sites

widzę że to onkyo ma wejście optical, płyta ma wyjście optyczne (jaka to dokładnie płyta ?) ? -  jeśli ma spróbuj  tylko kabelkiem  spiąć to razem wtedy z kompa będzie leciała sama cyfra a resztę ogarnie ONKYO :) i jeśli to zrobisz koniecznie napisz czy lepisejszy dźwięk :)

Link to post
Share on other sites

Przepraszam bardzo, zapomniałem zupełnie.  B 450 Tomahawk (bez max). Myślałem właśnie o zakupie karty z optykiem.

4 minuty temu, cooger napisał:

Prze HDMI jest ok, optyk nic nie poprawi.

Ale lepsza karta dźwiękowa już pewnie tak. Doradziłbyś mi jakąś właśnie z optykiem?  Budżet...???? Jak najmniej - najlepiej. Jeśli dostałbym coś sensownego do 300 było by miło. Ale jestem skłonny dopłacić jeśli warto.

Link to post
Share on other sites

Lepsza karta dźwiękowa poprawi tylko sygnał analogowy - jakbyś dalej podłączał ten amplituner poprzez jack lub rca. Chodzi o to że sam sygnał cyfrowy jest przekazywany ze źródła do Twojego Onkyo - i wtedy Onkyo jest taką kartą która zamienia sygnał cyfrowy na analogowy.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Zostawić, a jeśli Ci mało to do zmiany amplituner/głośniki, bo to one w tym momencie odwalają całą robotę z dźwiękiem, a grafika tylko przesyła sygnał ;)

Kupowanie karty dźwiękowej tylko po to, żeby służyła za transport sygnału cyfrowego jest trochę dyskusyjne i może być zbędne.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
12 godzin temu, mistela222 napisał:

Przepraszam bardzo, zapomniałem zupełnie.  B 450 Tomahawk (bez max). Myślałem właśnie o zakupie karty z optykiem.

Ale lepsza karta dźwiękowa już pewnie tak. Doradziłbyś mi jakąś właśnie z optykiem?  Budżet...???? Jak najmniej - najlepiej. Jeśli dostałbym coś sensownego do 300 było by miło. Ale jestem skłonny dopłacić jeśli warto.

Przy połączeniu optycznym inna karta nie zmieni nic jeśli aktualne działa poprawnie. Przewagi kart przejawiają się w domenie konwersji cyfra-analo i w stopniu analogowym, wzmacniaczu słuchawkowym. W przypadku optyka, tak jak po HDMI nie ma konwersji na analog i całej reszty z tym związanej. Masz dźwięk cyfrowy, cyfrowo wysyłasz go do amplitunera i to on robi całość. Chcesz coś polepszać w takiej konfiguracji to zmień głośniki lub amplituner.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Cyfra cyfrą, ale z jakiegoś powodu stosuje się algorytmy i systemy redukcji błędów i zniekształceń, bo nie zawsze 1010101 przejdzie jako 1010101.

W każdym razie w praktyce zazwyczaj najtańsze sprzęty dają sobie z tym dobrze radę, więc jest to pomijalny aspekt gdy mówimy o sprzętach tej klasy.

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, FeX napisał:

Cyfra cyfrą, ale z jakiegoś powodu stosuje się algorytmy i systemy redukcji błędów i zniekształceń, bo nie zawsze 1010101 przejdzie jako 1010101.

W każdym razie w praktyce zazwyczaj najtańsze sprzęty dają sobie z tym dobrze radę, więc jest to pomijalny aspekt gdy mówimy o sprzętach tej klasy.

 

Przy sprawnej karcie i odbiorniku z drugiej strony pozostaje kwestia jittera. Współcześnie ten problem praktycznie nie istnieje. Przy połączeniach elektrycznych może się jeszcze jakiś syf po masie przedostawać i jeśli odbiornik tego nie wyfiltruje to iść gdzieś na analog... przy optyku ten problem jest wyeliminowany. 

Link to post
Share on other sites

Optyk pod tym względem bezpieczniejszy, do tego mniejsza tłumienność sygnału, mniejsze zakłócenia elektromagnetyczne. Tylko jeszcze trzeba dorzucić konwerter sygnału świetlnego na elektryczny.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Odświeżę trochę temat. PC mam podłączony pod amplituner do niego też TV. Każde wł/wył TV powoduje gaśnięcie na chwilę monitora. O ile nie gram to jest OK. Ale gdy gram a żona włączy sobie TV to w zależności od gry znika mi na chwilę obraz bądź miesza na tyle, że grę muszę uruchamiać od nowa.  Żeby słuchać muzyki i jednocześnie grać muszę rozszerzyć ekran na 2 monitory. Amplituner jest traktowany wtedy jako drugi ekran. Mam pomysł żeby kupić jakąś używkę z alle... byle miała optyka i tak puścić dźwięk bez straty na jakości i wyeliminować drugi ekran. Potrzeba przesłać mi tylko dźwięk do amplitunera. 

Czy ma to wg Was ręce i nogi? Czy ja już coś mieszam?

Link to post
Share on other sites

Znam ten skrót, nie korzystam. Wolę z paska. Aby muzyka szła na amplituner muszę rozszerzyć ekran i słucham np. grając a TV jest wyłączony ale podpięty do amplitunera przez HDMI ARC. Gdy włączę TV mój monitor miga i szaleje przez chwilę ale wraca do normy, czasami. Nie raz muszę grę restartować bo mam na monitorze czarny ekran i słyszę tylko dźwięk w głośnikach komputera. Tak, potrafię zrobić tylko ekran komputera ale wtedy nie mam dźwięku na amplitunerze. 

To nie wszystko, zmienia się np. wielkość  ikon  z ich roszadą  na pulpicie po zmianie rozszerz>tylko ekran komputera. 

Dlatego chciałbym puścić tylko dźwięk z komputera nie przez HDMI. Nie chcę dwóch ekranów. 

Edytowane przez mistela222
Link to post
Share on other sites

Do gier mam podłączone mizerne głośniki 2.1 pod integrę / słuchawki BT, ale dźwięk zazwyczaj się miesza z muzyką z amplitunera. Właśnie nie widać  wyjścia nVidii gdy nie mam rozszerzonego ekranu. Miałem dźwięk do ampli puszczony przez BT ale słyszę różnicę i już nie chcę. Nie wiem czy dobrze myślę ale w takiej sytuacji sama dodatkowa karta dźwiękowa niema większego znaczenia byle miała wyjście S/PDIF. Radio pół biedy mógłbym puścić przez BT ale w Tidalu czy muzyka z kompa (większość w flac) już słychać braki. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...