Skocz do zawartości

Lemmingi, czyli zbiorczy temat o kopaniu kryptowalut


Recommended Posts

W dniu 4.04.2021 o 19:35, Player1 napisał:

"Aby wypłacić PLX, wystarczy wprowadzić numer konta bankowego oraz dane odbiorcy, po czym potwierdzić swoją transakcję za pomocą bezpiecznej weryfikacji dwuetapowej." 

czyli ostatecznie i tak dokonujemy wymiany coinów na fiata. To nie oznacza powstania obowiązku podatkowego?

Mechanizm:

Masz 1 BTC. Ten 1 BTC zamieniasz na dowolny stablecoin - niech to będzie ten nieszczęsny PLX. (wymiana jednej waluty wirtualnej na drugą jest neutralna podatkowo)    

1BTC = 229818PLX. Teraz wymieniasz 229818PLX na 229818zł. Od czego chcesz zapłacić podatek skoro ten stablecoin jest 1:1 PLN ? 

Edytowane przez DarkSideOfTheMoon
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
Teraz, DarkSideOfTheMoon napisał:

Od czego chcesz zapłacić podatek skoro ten stablecoin jest 1:1 PLN ?

Ja wcale nie chcę..:P ale sądziłem, że US "ma cię na widelcu" w momencie wyjścia z tokenów do fiata a stable coin to w końcu też token, czy nie?

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Player1 napisał:

Ja wcale nie chcę..:P ale sądziłem, że US "ma cię na widelcu" w momencie wyjścia z tokenów do fiata a stable coin to w końcu też token, czy nie?

Wprowadziłem Cię w błąd ! -> zerknij niżej.

 

Edytowane przez DarkSideOfTheMoon
Wprowadzenie w błąd !
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, DarkSideOfTheMoon napisał:

W rozumieniu polskiego prawa - NIE 

Ależ oczywiście że TAK, chyba czegoś nie zrozumiałeś.

Przykład #1

Grasz na giełdzie BTC/PLN. W PIT-38 za dany rok musisz przedstawić WSZYSTKIE transakcje wymiany, za każdym razem jak wymieniasz BTC na PLN i na odwrót. Robi się niezły burdel co nie? Przychody i koszty mogą bez problemu pójść w miliony złotych.

Przykład #2

Wymieniasz sobie BTC/PLX. Możesz to robić ile razy chcesz, nawet codziennie. Pod koniec roku wymieniasz PLX na PLN, rozliczasz się tylko z tej JEDNEJ transakcji pomiędzy krypto a fiat.

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, zbiku90 napisał:

Ależ oczywiście że TAK, chyba czegoś nie zrozumiałeś.

Przykład #1

Grasz na giełdzie BTC/PLN. W PIT-38 za dany rok musisz przedstawić WSZYSTKIE transakcje wymiany, za każdym razem jak wymieniasz BTC na PLN i na odwrót. Robi się niezły burdel co nie? Przychody i koszty mogą bez problemu pójść w miliony złotych.

Przykład #2

Wymieniasz sobie BTC/PLX. Możesz to robić ile razy chcesz, nawet codziennie. Pod koniec roku wymieniasz PLX na PLN, rozliczasz się tylko z tej JEDNEJ transakcji pomiędzy krypto a fiat.

Zwracam honor. 

 

 

Edytowane przez DarkSideOfTheMoon
Link to post
Share on other sites

Ja dzisiaj "zarobiłem" prawie 500zł wymieniając rano BTC na m. in. XRP i MITH. Mogę to z powrotem wymienić na BTC i jest to neutralne podatkowo. Gdybym chciał wymienić na PLN czy EUR to muszę się rozliczyć z dochodu. Czyli przedstawić wszystkie transakcje zakupu i sprzedaży krypto <-> fiat.

Link to post
Share on other sites
53 minuty temu, zbiku90 napisał:

Ja dzisiaj "zarobiłem" prawie 500zł wymieniając rano BTC na m. in. XRP i MITH. Mogę to z powrotem wymienić na BTC i jest to neutralne podatkowo. Gdybym chciał wymienić na PLN czy EUR to muszę się rozliczyć z dochodu. Czyli przedstawić wszystkie transakcje zakupu i sprzedaży krypto <-> fiat.

Skąd Ty wytrzasnąłeś ten MITH :D

Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, zbiku90 napisał:

Czyli przedstawić wszystkie transakcje zakupu i sprzedaży krypto <-> fiat

Wiem, że tak było jeszcze 2-3 lata temu, ale czy nie uprościli zasad rozliczania od tego czasu? Czy nie jest tak, że obecnie "zbiorczo" w zeznaniu podatkowym wskazujemy, ile fiata przeznaczyliśmy na zakup tokenów i ile fata wyciągnęliśmy z ich sprzedaży bez konieczności rozliczania każdej transakcji osobno?

BTW eth nieźle poszybowało przez święta.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem na 100% bo się jeszcze nigdy nie rozliczałem (na PLN wymieniałem ostatnio w 2017) ale wydaje mi się że właśnie zbiorczo. No ale tak czy siak musisz zsumować wszystkie transakcje zakupu i sprzedaży, niektóre giełdy chyba udostępniają takie gotowce.

Nie tylko ETH, wczoraj grubasom się chyba nudziło bo bardzo dużo walut poszło do góry ale większość już pomału spada. Dobrze trzymać min. z 10 w portfelu i sprzedawać jak wystrzeli do góry, no ale wiadomo trzeba mieć trochę farta.

Link to post
Share on other sites

Rozwiązania uniknięcia podatku znalazłem trzy :)

1. Kupno rezydentury.

2. Kupno/znalezienie żony z raju podatkowego.

3. Wypłacam z Binance na Legera z legara na bitomat i mam żywą gotówkę za którą funkcjonuje. Jeśli skarbówka, jakimś cudem dotrze, że wypłaciłem z Binance to pokazuje Legera i mówię że tu wszystko jest a klucze są moje/ lub że zgubiłem klucze i mogą wziąć legera

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, wodego napisał:

Jest chyba jeszcze kolejna opcja: na Binance zamawiamy kartę Visa i ją używamy.

Jeśli skarbówka, jakimś cudem dotrze, że wypłaciłem z Binance to pokazuje Legera i mówię że tu wszystko jest a klucze są moje/ lub że zgubiłem klucze i mogą wziąć legera i mówię że tu wszystko jest a klucze są moje/ lub że zgubiłem klucze i mogą wziąć legera

 

 

Taką ? :]IMG_1642.thumb.jpg.020c2c12888aa7efcb17a5a076d1dcd4.jpg

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, Player1 napisał:

A czy przy płatności taka kartą nie zachodzi przypadkiem konwersja z tokena do fiata? Przecież standardowy terminal płatniczy nie obsługuje BTC.

@wodego nie zrozumiał Twojego pytania.

Tak, płacąc Binance zachodzi wymiana na fiat. Tak, teoretycznie powinieneś to zgłosić.

 

Przecież standardowy terminal płatniczy nie obsługuje BTC

Możesz mieć na karcie Binance:

Fiat: Euro

stablecoin: BUSD

crypto: BTC, ETH, ADA, FIL, DOT, SXP, VAI, SVS.

 

Ustalasz kolejność, następnie podczas płatności Binance przewalutuje (pobiera opłatę). Generalnie jeżeli masz jedynie BTC to bez problemu możesz korzystać z karty i płacić za chleb, fajki, ulicznice, czy inne dobra. 

 

Link to post
Share on other sites
12 minut temu, DarkSideOfTheMoon napisał:

Tak, płacąc Binance zachodzi wymiana na fiat

Mnie chodziło o to, że lepiej wymienić wcześniej na fiat po dobrym kursie, niż na samych zakupach ma być bezpośrednia wymiana, gdy np. kurs słabo stoi.

Link to post
Share on other sites
8 minut temu, wodego napisał:

Mnie chodziło o to, że lepiej wymienić wcześniej na fiat po dobrym kursie, niż na samych zakupach ma być bezpośrednia wymiana, gdy np. kurs słabo stoi.

Ja wiem o co Ci chodziło i jest to teoretycznie logiczne. Jest jedno ALE.  Korzyść wyjścia do stablecoin jest taka sama jak fiat, pomijając bagatela 20% ;) 

Gdy jest korekta, jak na przykład dzisiaj, to ja uciekam do BUSD -> stablecoin. Ucieczka do fiat wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku 

Wątek podatkowy jest wałkowany od dwóch dni, @Player1 pytał o "Belkowe"

 

Edytowane przez DarkSideOfTheMoon
Link to post
Share on other sites
47 minut temu, wodego napisał:

Czyli jak to działa? Wymieniam tokeny na euro żeby płacić kartą Binance i z automatu podatek pobierają?

Oczywiście, że nie. Natomiast jak będziesz rozliczać PIT, powinieneś :D taką transakcję zgłosić.

 

Możesz wymienić, lub zostawić to Binance. Dla niewielkich kwot nawet mi się nie chce wchodzić na spot i płacę BTC

Tak to wygląda:

Przewalutowało sobie z BTC/BNB na Euro. Płatność dokonała się EURO.

 

transakcje karta..jpg

Edytowane przez DarkSideOfTheMoon
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...