Skocz do zawartości

i7 10700f - budżetowe chłodzenie.

Recommended Posts

Witam

Jakie można polecić budżetowe (powiedzmy do 200 zł) chłodzenie?? Znalazłem be quiet! Pure Rock 2 który wydaje mi się dobrą jakością do ceny. Chyba iż co innego jest godne polecenia? Na starym i5 jest silentiumPC spartan 4 100mm więc raczej za małe. Tudzież SilentiumPC Fortis 3.

Edytowane przez krakow2000

W cenie do 150zł Gelid Phantom nie ma żadnej konkurencji IMO. Wentylatory pod obciążeniem są dość głośne ale można wymienić np. na 2x arctic P12 i powinno być lepiej, mi tak bardzo nie przeszkadzają. W proline ostatnio za 169zł był Macho C, niestety promocja się skończyła.

https://proline.pl/chlodzenie-procesora-thermalright-macho-rev-c-new-am4-ready-p6715409

6 minut temu, zbiku90 napisał:

W cenie do 150zł Gelid Phantom nie ma żadnej konkurencji IMO. Wentylatory pod obciążeniem są dość głośne ale można wymienić np. na 2x arctic P12 i powinno być lepiej, mi tak bardzo nie przeszkadzają. W proline ostatnio za 169zł był Macho C, niestety promocja się skończyła.

https://proline.pl/chlodzenie-procesora-thermalright-macho-rev-c-new-am4-ready-p6715409

https://allegro.pl/oferta/dwuwiezowe-chlodzenie-gelid-phantom-tdp-200w-ciche-10150054978 ? Bo widzę kilka... ale to chyba tylko kolorystycznie.

13 minut temu, zbiku90 napisał:

Mam u siebie i mogę śmiało polecić. Sprawdź tylko czy ci to bydle się zmieści, ma 160mm wysokości i jest na styk z wysokim ramem w 2 slocie (pewnie zależy to od płyty głównej)

https://www.x-kom.pl/p/564394-plyta-glowna-socket-1200-asrock-b460m-pro4.html taka płyta będzie. 160mm się zmieści, tyle miało poprzednie chłodzenie a może i ciut więcej.

Używam na tym procesorze Arctic Freezer 34 eSports Duo (ok. 190zł), w testach wypada najlepiej w cenie do 200zł (porównywalnie do lepszych dwuwieżowych czy np Noctua NH-U12S a nawet tańszych AIO 240mm). Temperatury po zdjęciu limitów mocy przy długotrwałym obciążeniu poniżej 80C, w grach okolice 60C.

9 godzin temu, aiopsgndion napisał:

Arctic Freezer 34 eSports Duo (ok. 190zł)

Wciąż o półkę niżej niż Phantom za 135zł

9 godzin temu, aiopsgndion napisał:

w testach wypada najlepiej w cenie do 200zł (porównywalnie do lepszych dwuwieżowych

Link?

Jeśli mniejszy cooler z mniejszą ilością rurek cieplnych, z mniejszą powierzchnią finów odprowadzających ciepło z rurek cieplnych, z bezpośrednim kontaktem rurek do ihs vs niklowana miedziana płytka osiąga lepsze rezultaty to znaczy, że  ktoś nie do końca ogarnia swoją procedurę testowania. 

W głośność wentylatorów arctica nie wątpię bo to moje ulubione wentylatory obecnie, chociaż bionic są trochę gorsze od zwykłych P12/14

Reasumując Gelid Phantom to świetne chłodzenie i lepszego do 200pln nie da się kupić. 34 esports duo nie jest od niego lepszy, może być lepszy przy znormalizowanym hałasie. Gelid Phantom z 2x arctic P12 PWM na przodzie i P14PWM na środku (wróć tam są dwa 120mm) kupiony w hardpc ~207 197pln będzie zmiatał wszystko do poziomu noctuy NH-D15 i bardzo dobrych AiO, Arctica swoją drogą :D

Edytowane przez ernorator
korekta danych
  • Popieram 1
14 minut temu, ernorator napisał:

bionic są trochę gorsze od zwykłych P12/14

Dobrze wiedzieć, chodziły mi kiedyś po głowie ale już wiem że nie warto.

15 minut temu, ernorator napisał:

Jeśli mniejszy cooler z mniejszą ilością rurek cieplnych, z mniejszą powierzchnią finów odprowadzających ciepło z rurek cieplnych, z bezpośrednim kontaktem rurek do ihs vs niklowana miedziana płytka osiąga lepsze rezultaty to znaczy, że  ktoś nie do końca ogarnia swoją procedurę testowania.

No dokładnie, fizyki się nie oszuka.