Skocz do zawartości

Błędy w occt


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez KUXK,

Recommended Posts

Postanowiłem odpalić occt gdyż ostatnio potrafił mi się komputer zawiesić i jedynym sposobem by dalej działał było wyłączenie go ręcznie. Błędy wyskakują po 7 min od startu. Ram to Viper 4 3000 na xmp 1 2800 gdyż 2 sypała bs często. Zasilacz silentiumpc L2 500w.  Płyta b450 gaming plus.  Zrzut_ekranu_11.pngZrzut_ekranu_11.png

Dodam że w ostatnim czasie się zawiesza od kiedy był aktualizowany bios jak i reinstal windowsa. Powodem aktualizacji była próba ulepszenia komputera o 2 kolejne kości w konfiguracji 4x4 na nieszczęście była bardzo nie stabilna więc zwróciłem 2 kosci. A kości potrafiły ruszyć tylko w jednym ustawieniu ramu 1 kanał nowe 2 stare gdyż na odwrót nawet do biosu dość się nie dało.

Zrzut_ekranu_9.png

Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, zbiku90 napisał:

Napisz coś o procesorze. Nie za mało woltów dostaje? Jakie ma chłodzenie?

Stock chłodzenie temperatury podczas occt do 82 doskakują podczas normalnego grania nie były wyższe niż 70 c nigdy . Co do woltow nw. 

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, zbiku90 napisał:

W biosie wszystko na auto poza xmp?

Przydałoby się założyć jakieś lepsze chłodzenie, błędy w occt mogą się brać z wysokiej temperatury

W biosie wszystko auto oprócz xmp. Co do temperatury to tylko raczej pasta bo trochę nie była zmieniana ale to nie wytłumaczą zawieszania się z nikąd np raz odpaliłem instalator virtual boxa i się zawiesił po odpaleniu kompa od nowa znowu w ostatnim czasie coraz rzadziej ale dalej występuje to. A napewno temperatury na pulpicie to 40+)- jak wczoraj sprawdzałem 

 

 

Link to post
Share on other sites

Jak czytam to napięcie jest dobre co mam wiele osób nawet 4 GHz osiąga na tym co mam auto. Zrobię dziś reinstal windowsa z zachowaniem moich plików lecz pewnie to nie pomoże bo w dzienniku zdarzeń krytyczne błędy to odłączenie od zasilania 

 

Link to post
Share on other sites

I doczytałem się że moje ramy nie są na liście sprawdzonych przez producenta może to one są winowajcą dlatego xmp 2 jest az tak nie stabilny

 

2 minuty temu, marko22 napisał:

A może i sam procesor uszkodzony.....Na początek ustaw na standardowy profil pamięci. Nie XMP.

Czyli sugerujesz bym odpalił test na np 10 min bez xmp 

 

Link to post
Share on other sites

To nie ma znaczenia, czy sprawdzone, czy nie. Zobacz tutaj - https://forums.tomshardware.com/threads/occt-overclocking-shows-hundreds-of-errors-within-seconds.3533059/

 

Może faktycznie jest tak, jak napisał @zbiku90 Nie mam pewności. Ale spróbować możesz ustawić 1.30V. Dawno nie miałem do czynienia z AMD.

Edytowane przez marko22
Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, marko22 napisał:

To nie ma znaczenia, czy sprawdzone, czy nie. Zobacz tutaj - https://forums.tomshardware.com/threads/occt-overclocking-shows-hundreds-of-errors-within-seconds.3533059/

 

Może faktycznie jest tak, jak napisał @zbiku90 Nie mam pewności. Ale spróbować możesz ustawić 1.30V. Dawno nie miałem do czynienia z AMD.

Dzięki jak wymienię pastę to odpalę te napięcie bo może właśnie mi napięcia spadają podczas occt by zmniejszyć temperaturę bo widać że maksymalny v core w occt był na poziomie 1.3 +

Zostawię ten temat jako nie rozwiązany jak dam nowe ramy i pastę wymienię to powiem czy pomogło więc na chwilę obecną wyłączę xmp i reinstaluje windowsa tak w razie czego .

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mam wrażenie że wszystko tu jest od d...y strony. Nikt nie wykluczył tego że pamięci są uszkodzone i ot tak po prostu sypią błędami ;)

Odpal XMP a poźniej MemTest. Jeżeli będą błędy to ślij je na gwarancje z dokładnym opisem.

Wiem że PDP bywają kapryśne na AMD, sam trochę się z tym męczyłem na mojej platformie.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, 8gwiazdek napisał:

Mam wrażenie że wszystko tu jest od d...y strony. Nikt nie wykluczył tego że pamięci są uszkodzone i ot tak po prostu sypią błędami ;)

Odpal XMP a poźniej MemTest. Jeżeli będą błędy to ślij je na gwarancje z dokładnym opisem.

Wiem że PDP bywają kapryśne na AMD, sam trochę się z tym męczyłem na mojej platformie.

I tak planuje kupić 2 po 8 bo za bardzo te kości mi śmierdzą wadliwością a że mam teraz 8 to przy okazji się polepszy wydajność bo na razie bez xmp wszystko śmiga jak miłe mimo że mam odpalone wiele aplikacji 

 

Więc naradzie poszukam ramu co napewno będzie na liście wspieranych bo ten ram nie jest mimo że każdy go polecał kiedyś jeśli ktoś ma jakiś fajny zestaw ram 16 GB to niech poleci byle był na liście wspieranych mojej płyty 

 

Link to post
Share on other sites

odpalenie memtest86 nic cię nie kosztuje... zrób, sprawdź, bo tak to tylko wróżymy. 

Moim zdaniem reinstalacja systemu, jak masz potwierdzone występujące błędy sprzętowe, jest bardzo złym pomysłem. 
Ja bym poszedł w drugą stronę i aktualizacje wyłączył, dopóki nie pozbędziesz się błędów, aby system nic na niepewnym sprzęcie nie mieszał w plikach. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
8 minut temu, kokosnh napisał:

odpalenie memtest86 nic cię nie kosztuje... zrób, sprawdź, bo tak to tylko wróżymy. 

Moim zdaniem reinstalacja systemu, jak masz potwierdzone występujące błędy sprzętowe, jest bardzo złym pomysłem. 
Ja bym poszedł w drugą stronę i aktualizacje wyłączył, dopóki nie pozbędziesz się błędów, aby system nic na niepewnym sprzęcie nie mieszał w plikach. 

Odpalić memtesta

na tym nie stabilnym xmp czy na tym średnio stabilnym 

 

Dla mnie to napewno jest ram uszkodzony bo bs które mialem na nim od zawsze to były związane albo z sterownikiem albo z ramem

 

 

Bo poczytałem o płytach MSI b450 z moim ramem to często jest nie stabilne a ludzie to polecali te 2 lata temu 

 

Link to post
Share on other sites

Bo procek stabilny w cinebenchu jest bo nie grzeje się aż tak jak w occt i przez 1 h cinebench bez problemu  śmigał 

 

1 minutę temu, 8gwiazdek napisał:

na XMP (ile masz profili?).

Że się tak zapytam, bios na płycie najnowszy ?

Bios najnowszy z tych polecanych bo ten nowszy to beta i mam profile xmp 1 i 2 czyli 2800 i 2933

Link to post
Share on other sites

W pierwszym poście pisałeś że masz pamięci 3000MHz z XMP.
Test wykonaj przy dwóch ustawieniach XMP

 

Tzn którą wersje biosu masz ?

MSI ostatnio stale wrzuca biosy z dopiskiem beta więc jakoś bym się tym zbytnio nie sugerował. Najważniejsze że podnoszą wersje AGESA.

4 minuty temu, KUXK napisał:

Bo procek stabilny w cinebenchu jest bo nie grzeje się aż tak jak w occt i przez 1 h cinebench bez problemu  śmigał 

 Czyli komputer pracuje PRAWIE stabilnie :facepalm:

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, 8gwiazdek napisał:

W pierwszym poście pisałeś że masz pamięci 3000MHz z XMP.
Test wykonaj przy dwóch ustawieniach XMP

 

Tzn którą wersje biosu masz ?

MSI ostatnio stale wrzuca biosy z dopiskiem beta więc jakoś bym się tym zbytnio nie sugerował. Najważniejsze że podnoszą wersje AGESA.

Ram ma napisane że 3000 ale MSI jako jedyni nie mają takiej opcji i musisz na 2933 lecieć a co do wersji to mam 7b86v1e czyli z czerwca a najnowszy jest z lutego ale jest betą więc jest nie polecany 

 

Link to post
Share on other sites

A kto go nie poleca ? Pytam z czystej ciekawości :)

Mam MSi, co prawda inny model na innym chipsecie i jakoś nie mam problemu z tym żeby ustawić pamięci..

 

Co nie zmienia faktu że ja na Twoim miejscu zrobił bym memtesta na profilu XMP o najwyższym taktowaniu, później bym zrobił flash BIOS i wnou wykonał bym memtesta.
Po załączeniu profilu pamięci ustawiają sobie napięcie 1.35V ?

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, 8gwiazdek napisał:

A kto go nie poleca ? Pytam z czystej ciekawości :)

Mam MSi, co prawda inny model na innym chipsecie i jakoś nie mam problemu z tym żeby ustawić pamięci..

 

Co nie zmienia faktu że ja na Twoim miejscu zrobił bym memtesta na profilu XMP o najwyższym taktowaniu, później bym zrobił flash BIOS i wnou wykonał bym memtesta.
Po załączeniu profilu pamięci ustawiają sobie napięcie 1.35V ?

Ta ram ustawia sobie 1.35 v. A co do tego kto nie poleca to parę osób z różnych stron, więc wolę poczekać na pełną wersję która pewnie będzie w tym miesiącu 

Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, zbiku90 napisał:

Beta biosy pewnie dodają wsparcie dla Ryzenów 5000, ja bym ich nie instalował bo mogą wycinać coś innego.

Zrobiłem memtesta na 2933 i 3 już pass jest sens 4 podejścia do testu?

 

Zero błędów to co może być powodem w takim razie tych crashy dać tu wykres zdarzeń z ostatniego zawieszenia bo sprawdzałem tylko krytyczne a może one coś powiedzą 

 

W razie pytań to mam obie kości aktualnie wsadzone do płyty głównej 

 

5 godzin temu, kokosnh napisał:

odpalenie memtest86 nic cię nie kosztuje... zrób, sprawdź, bo tak to tylko wróżymy. 

Moim zdaniem reinstalacja systemu, jak masz potwierdzone występujące błędy sprzętowe, jest bardzo złym pomysłem. 
Ja bym poszedł w drugą stronę i aktualizacje wyłączył, dopóki nie pozbędziesz się błędów, aby system nic na niepewnym sprzęcie nie mieszał w plikach. 

Hej mam pytanie czy jeśli memtesta  przeszedł poprawnie to jest dalej szansa że to wina ramu przez to że nie jest na liście wspieranych MSI dla tej płyty. Dodając test był robiony na xmp 2 które kiedyś powodowało blue screeny

 

image.png.e4b029273bad778aba1f519389a3381c.pngimage.png.76e689eea7b3bd9c464e0a11d7b55092.png

Czy dysk może być powodem ?

 

Link to post
Share on other sites

SMART SSD czysty. 

Jak memtest przechodzi, to nie masz przynajmniej widocznych problemów z RAM (co nie oznacza że ich nie ma, sam miałem kości, co waliły błędami jak były zimne zaraz po starcie PC, a po rozgrzaniu i późniejszych restartach było już OK). Diagnoza mi zajęła kilka miesięcy. 

Niestety w takim przypadku zostaje tylko szukać co powoduje błędy przez zmienianie po jednej rzeczy i puszczanie OCCT. najpierw obniżyć taktowanie CPU, zostawiając RAM na XMP i powtórzyć test OCCT. Ja będą błędy o zrobić to samo, tylko z obniżonym taktowaniem CPU, jak i obniżonym taktowaniem RAM.  
i tak sobie kombinujesz zmieniając jedno ustawienie i patrząc czy nadal są błędy OCCT, aż znajdziesz problem... 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...