Skocz do zawartości

(Streamowanie) Intel i7 czy Ryzen 7? CPU, MOBO i RAM do 2500


Recommended Posts

Dzień dobry.

 

Zacząłem streamowac jednak mam wrażenie że mój obecny procesor i5 8400 nie radzi sobie na wysokim poziomie na kodeku x264 na 720p60, drażnią mnie czasami spadki FPS i mikro przycięcia chodź może to przez pamięć RAM (8gb) gry póki co to Minecraft i CS

 

Do rzeczy. 

 

Planuje zmodyfikowac troszkę komputer ale wydaje mi się że będę musiał zmieniać cały komputer, jednak chciałem się dowiedzieć czy za 2500zl znajdę CPU, mobo i ram gdzie będzie spory przeskok. 

 

I tutaj przychodzi pytanie czy wybrać I7 coś pokroju i7 10700 czy może Ryzen 7?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

W tym roku myślę, żeby upgrade zrobić. Patrzyłem na Youtube jak to wygląda z procesorami i np. i7 10700 i ryzen 7 3700x radzą sobie podobnie  chociaż nwm jak to się przekłada na stream (patrzyłem względem użycia obu procesorów w grze) Wracając do mojego pytania. Dużo da przeskok z procesora 6/6 na procesor 8/16? Czy wątki faktycznie mają duże znaczenie pod stream?

Link to post
Share on other sites

Historia pokazuje, że po wdrożeniu do sprzedaży nowej generacji RAM jest ona droga i (zazwyczaj) wolniejsza na start od poprzednika więc - o ile jest to jakiś argument w kontekście przyszłościowości, o tyle mówimy raczej o dalszej niż o bliższej przyszłości. 

 

@Revciow kontekście wydajności po Twojej stronie (host) nie ma praktycznie różnicy między 3700x a 10700. O ile jednak dobrze pamiętam, to jeżeli streamujesz na Ryzenie to Twoi widzowie dostaną wyższej jakości materiał w porównaniu do Intela (przy tej samej rozdzielczości wyjściowej) 

Link to post
Share on other sites

@RebelmindDziękuję za odp. Na tym mi zależy aby widzowie otrzymali ode mnie lepszą jakość :)  Czyli jakbym wybrał Ryzen 7 3700x to jaka płyta byłaby dobrą decyzją oraz pamięci RAM? (16gb minimum) 

 

Mobo: MSI MAG B550 TOMAHAWK - Płyty główne Socket AM4 - Sklep komputerowy - x-kom.pl (x-kom.pl)

RAM: Patriot Viper 4, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16 (PV416G320C6K) w Morele.net

 

Dobra decyzja czy jednak musiałbym dołożyć kilka stówek to czegoś lepszego?

Link to post
Share on other sites

Płyta bardzo dobra (sam mam, polecam). Z pamięcią min. to 3600 MHz. Jako, że sam nic nigdy nie streamowałem to nie wiem za bardzo, czy np. 2x16 GB nie byłoby lepszym wyborem - może ktoś inny tutaj się jeszcze wypowie. 

Link to post
Share on other sites

Dziękuję @Rebelmind 

Jeszcze ostatnie pytanie. Mógłby ktoś wyjaśnić jaka jest różnica pomiędzy Ryzen 7 3700x a Ryzen 7 5800x, jak tak patrzę to rdzenie/wątki takie same, pamięć podręczna też tylko zegar ciut wyższe na korzyść 5800x oraz TDP a cena to 600zł róznicy i nawet kilkanaście jak nie kilkadziesiąt fps więcej. Nwm skąd to się wzięło:roll:

 

Link to post
Share on other sites

Inna architektura, Zen3 vs Zen2 - duży przeskok w wydajności pojedynczego rdzenia, jeszcze wyższe zegary i obsługa szybszych pamięci (3800/4000 MHz vs 3600) - przy czym ten przyrost wydajności nie jest proporcjonalny do różnicy w cenie. 

Zauważ również, że przy Zen3 AMD wydało jak na razie tylko modele "przyspieszone" z każdym segmencie więc tak na dobrą sprawę 5800x powinno się porównać do 3800xt (a nie do 3700x, który swojego odpowiednika jeszcze nie dostał w nowej generacji). 

 

Oczywiście, jeśli ktoś zapyta "ile muszę dopłacić za najtańsze 8 rdzeni Zen3 względem najtańszych 8 rdzeni Zen2?" to będzie to właśnie wspomniane 600 pln. 

 

Z resztą, przeczytaj sam recenzje https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-7-5800x-vs-intel-core-i7-10700k?page=0,53

  • Dzięki 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...