Skocz do zawartości

Rozbieżność w prędkości po kablu (530 Mbs) i WiFi (120 Mbs). Czy konieczna jest wymiana routera, z uwagi na brak wsparcia dla WiFI 6?


Recommended Posts

Cześć,

 

na wstępie powiem, że łączność bezprzewodowa to nie jest moja bajka, także proszę o wyrozumiałość. Poniżej postaram się w skrócie opisać problem. 

 

Przez dłuższy okres czasu, korzystałem ze światłowodu 100Mbps. Nigdy nie miałem z nim problemu, zarówno po kablu jak i WiFI, większość domowych sprzętów osiągała maksymalne wyniki w testach. 

 

Ostatnio zmieniłem umowę ze 100Mbps na 500mbps. Przy testach po kablu, bez problemu osiągam 520-530mbs.

 

Niestety przy WiFi. pojawił się problem.

 

-Żaden sprzęt nie jest w stanie wyciągnąć po WiFi więcej niż 125-130 Mbps. Testowane na 3 urządzeniach i każde wyposażone w standard WiFI 6:

            * Intel® AX201 (MSI Z490 PRO) 

            * Iphone 11 PRO

            * Lenovo yoga s740

- Wszystkie urządzenia podczas testów znajdowały się praktycznie obok routera. Najlepiej i tak radziła sobie karta sieciowa zamontowana w płycie głównej.

- Testowałem łączność dla 2,4Ghz oraz 5Ghz. Wyniki były zbliżone.

- Podczas testów zawsze tylko jedno urządzenie było podłączone do routera

- Dodatkowo wyłączałem wszelkie oprogramowanie działające w tle, mogące mieć wpływ na prędkość łącza.

 

Dlatego zacząłem zastanawiać się czy problem nie jest po stronie routera, który obsługuje standard 802.11ac (WiFi 5)

Specyfikacja routera dostępna tutaj: https://fiberm.pl/dasan-h660gm-gpon-ont-4x-ge-2x-pots-1x-usb-wifi-ac-dual-band.html

Router dzierżawię od firmy udostępniającej Internet. Jednak w związku z zaistniałą sytuacją, myślę nad zakupem własnego routera, lub dogadaniem się z operatorem w celu wymiany.

 

Zanim dojdzie do wymiany routera, chciałbym mieć pewność czy jest to konieczne, oraz czy ta zmiana ma sens. Nie oczekuje 500Mbps na WiFi, w razie potrzeby zawszę mogę pociągnąć internet po kablu. Mimo wszystko nie jestem zadowolony z obecnej prędkości i wydaje mi się, że prędkość powinna być zdecydowanie wyższa. 

 

Proszę o pomoc ;)

 

 

Edytowane przez PawqoV8
Link to post
Share on other sites

Jeżeli łącze zestawiło się na 173/173 to nic dziwnego że osiągasz prędkości o jakich piszesz.
Jaką szerokość kanału masz ustawioną ? Bo wydaje mi się że to w tym może tkwić problem.

Dasany nie słynną z dobrego radia, jest raczej mierne. 

Operatora ma Ci dostarczyć sprzęt UMOŻLIWIAJĄCY korzystanie z usługi dostępu do internetu, standardowo umowa jest zapewne obwarowana zapisem że za prędkości po WiFi nie biorą żadnej odpowiedzialności a prędkość dostępową opisaną w umowie będziesz osiągał w połączeniu przez kabel.
W skrócie jeżeli chcesz coś ponad standard to sobie to kup :)
 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
6 minut temu, 8gwiazdek napisał:

Jeżeli łącze zestawiło się na 173/173 to nic dziwnego że osiągasz prędkości o jakich piszesz.

 

Nie dziwie się, bo widziałem to już wcześniej. Po prostu nie wiem co z tym zrobić oraz co może być powodem. Dlatego napisałem na forum. 

 

6 minut temu, 8gwiazdek napisał:

Jaką szerokość kanału masz ustawioną ? Bo wydaje mi się że to w tym może tkwić problem.

 

Możesz napisać bardziej precyzyjnie o co chodzi i jak mam to zweryfikować? Tak jak pisałem, połączenia sieciowe nigdy nie wchodziły w zakres moich zainteresowań i wiele kwestii jest dla mnie niezrozumiałych. 

 

 

7 minut temu, 8gwiazdek napisał:

Dasany nie słynną z dobrego radia, jest raczej mierne. 

Ok, dzięki za informację.

 

7 minut temu, 8gwiazdek napisał:

Operatora ma Ci dostarczyć sprzęt UMOŻLIWIAJĄCY korzystanie z usługi dostępu do internetu, standardowo umowa jest zapewne obwarowana zapisem że za prędkości po WiFi nie biorą żadnej odpowiedzialności a prędkość dostępową opisaną w umowie będziesz osiągał w połączeniu przez kabel.
W skrócie jeżeli chcesz coś ponad standard to sobie to kup :)

 

Domyślam się że tak może być, ale to jest kwestia z którą sam sobie poradzę. Ale dzięki za opinie. 

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, PawqoV8 napisał:

 

-Żaden sprzęt nie jest w stanie wyciągnąć po WiFi więcej niż 125-130 Mbps.

 

 

Ale w czym konkretnie ci to przeszkadza? Netflix chodzi od 1,8 do 16 Mbps dla 4k. Trzeba było zostać przy 100 Mbps. Płaciłbyś mniej i byś miał. A tak masz kompleksy że WiFi nie staje na wysokości zadania. :)

Edytowane przez piotr434
Link to post
Share on other sites

Przeszkadza jak to każdemu standardowemu użytkownikowi, świadomość tego że masz 500 a wyciągasz tylko 100 ;)

 

2 godziny temu, PawqoV8 napisał:
2 godziny temu, 8gwiazdek napisał:

Jaką szerokość kanału masz ustawioną ? Bo wydaje mi się że to w tym może tkwić problem.

 

Możesz napisać bardziej precyzyjnie o co chodzi i jak mam to zweryfikować? Tak jak pisałem, połączenia sieciowe nigdy nie wchodziły w zakres moich zainteresowań i wiele kwestii jest dla mnie niezrozumiałych. 

W ustawieniach wifi (jeżeli masz język polski) nazywa się to przepustowość kanału (w przypadku Dasana) i jest wyrażona w MHz (po angielsku jest to najczęściej channel width)

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, piotr434 napisał:

Ale w czym konkretnie ci to przeszkadza? Netflix chodzi od 1,8 do 16 Mbps dla 4k. Trzeba było zostać przy 100 Mbps. Płaciłbyś mniej i byś miał. A tak masz kompleksy że WiFi nie staje na wysokości zadania.

 

Nie oglądam Netflixa, gdyż nie mam na takie rzeczy czasu. Zresztą moim zdaniem prezentowany tam content jest miernej jakości. Nie widzę potrzeby tłumaczenia Ci mojego zapotrzebowania co do prędkości łącza. Widzę, że wrzucasz wszystkich do jednego wora i bardzo możliwe że brakuje Ci wyobraźni. W związku z tym i tak nie zrozumiesz, że może kierować mną zwykła chęć doinformowania się i pozyskania wiedzy na temat, w którym aktualnie jestem zielony. Wcześniej problem mnie nie dotyczył, więc nigdy się w niego nie zagłębiałem. Jestem pewien, że z pomocą osób, które dla odróżnienia od Ciebie, piszą posty z sensem i na temat, uda mi się to rozwiązać. Przy okazji dowiem się czegoś nowego. 

 

 

6 godzin temu, 8gwiazdek napisał:

W ustawieniach wifi (jeżeli masz język polski) nazywa się to przepustowość kanału (w przypadku Dasana) i jest wyrażona w MHz (po angielsku jest to najczęściej channel width)

 

Dzięki, zweryfikuje w wolnej chwili i dam znać. 

 

#Edit

Chyba nic nie zdziałam, bo nie jestem w stanie zalogować się do ustawień routera. Najprawdopodobniej jest nałożona blokada przez dostawcę internetu. Skontaktuje się z operatorem i będę kombinować dalej

 

4 godziny temu, cooger napisał:

Z jakiej odległości wogole ten pomiar robisz?

 

2 - 2,5 metra. Robiłem test z odległości kilkunastu centymetrów i wynik był praktycznie taki sam. 

 

 

Bardzo możliwe, że rozwiązaniem problemu jest szerokość pasma o której pisał 8gwiazek. W między czasie zrobiłem szybki research w internecie. Jak znajdę chwilę to pokombinuje z ustawieniami routera. 

Edytowane przez PawqoV8
Link to post
Share on other sites

Dostawca przekazał mi dostęp do routera. Niestety nie byłem w stanie zwiększyć przepustowości kanału, gdyż była ustawiona najszersza. Poprawiłem link routera.

 

Domyślnie router miał ustawiony tryb 802.11 a/n/ac. Wystarczyła zmiana na 802.11 n/ac. Wi-Fi teraz bez problemu osiąga 400mbs.

 

image.png.70cbe96433eb07a6825cca6270c596a8.png

 

Dziękuje bardzo @cooger @8gwiazdek za pomoc ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...