Skocz do zawartości

Obudowa SilentiumPC Regnum RG4 - czy jest sens wymienić wentylatory i ewentualnie na jakie?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Krzysioooooo,

Recommended Posts

Witam,

zastanawiam się czy mając obudowę jak w temacie z fabrycznie zamontowanymi wentylatorami (3szt) 2 na przedzie, 1 z tyłu, obroty max 1200, byłby sens aby zastąpić je lepszymi o większej prędkości i ciśnieniu. Np. są mocniejsze wentylatory ale sterowanie PWM, a na swojej płycie głównej nie podłączę większej ilości, płyta jest dosyć stara. Jednocześnie cały pc ma swoje lata i nie ma tam nic co strasznie by się grzało, jednak lato potrafi być gorące i nawet słabe komponenty podniosą temperaturę w zamkniętej obudowie. 

Mój obecny pc to Gigabyte GA-P35-DS3, Core2 Quad Q6600 2,4 GHz, 4GB ram w 2 kościach po 2GB Patriot 800MHz, grafika MSI GTX 1050 2GB, 2 dyski magnetyczne, zasilacz Bequiet 600W PurePower11. 

Może jest dobry sposób, żeby nawet samemu zrobić sobie zewnętrzny kontroler/regulator obrotów, żeby nie podłączać wentylatorów pod płytę główną tylko zrobić przełącznik czy potencjometrem zmieniać. Nie mam jeszcze dobrej wiedzy na ten temat, będę wdzięczny za wszelkie pomysły i porady odnośnie rozwiązań technicznych i co warto kupić, może w ogóle spokojnie wystarczy zostawić wszystko bez zmian, szczególnie jeśli cena przekroczy koszt dobrej obudowy nowej z takimi wentylatorami. Po prostu 1200, a np. 2300 obrotów i większe ciśnienie to dosyć spora różnica w parametrach. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam. 

Edytowane przez Jacek84
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Cześć, posiadam ta obudowę ale znacznie bardziej pradożerne Oraz wydzielające ciepło komponenty (gtx980ti + i7 4820k) i standardowe wentyle normalnie dają radę, przy twoim configu na pewno dadzą radę odprowadzić ciepło, ta obudowa ma wbudowany kontroler obrotów i przełącznik na 3 tryby, poza tym 2300 obrotów to straszna suszarka. 

Link to post
Share on other sites

Faktycznie 2300 to może zbyt dużo i 1200 w dodatku jak jeszcze na górze dołożyć jeden to będzie wystarczająco. Może trochę zmienię pytanie w takim razie. W Regnum zasilanie wentylatorów jest przez sata. Jest druga obudowa tej samej firmy Ventum i tam wentylatory przez rozdzielacz podłącza się przez złącze 3-pinowe bezpośrednio do płyty głównej i regulacja jest przez napięcie. Nie wiem tylko czy do mojej płyty głównej można tak podłączyć. Mam wyjście sys fan 1 i 2 i pwr fan. PWR fan odpada, bo będzie się kręcić z max prędkością od razu. Pytanie czy do któregoś sys fan można taki rozdzielacz podłączyć. Ventum może mieć max 8 wentylatorów i czy takie złącze to udźwignie i czy będzie regulacja. Może takie złącza były dostosowane do pojedynczych wentylatorów kiedyś, bo płyta główna jest stara. Czy pod taki rozdzielacz złącze na płycie ma inne konkretne oznaczenie, że widać to od razu?

Ciekawe jak w ogóle Ventum sprawdza się pod względem filtracji kurzu. U mnie jednak więcej się kurzy przez to, że jest ogród. W Regnum nie ma pełnej osłony filtra jeśli chciałoby się 3ci wentylator na górze z przodu zamontować, czyli takie 2/3 osłony. Ventum ma cały przód z oczek małych ale znowu nie jest to taka siatka mesh typowa chyba. Szkoda, że akurat Ventum nie ma recenzji na VBT na YT, bo tam ciekawie są obudowy omawiane. 

 

Co do gniazd sys fan 1 i 2 właśnie spojrzałem, że to są 4-pinowe, więc nie wiem czy w ogóle taki rozdzielacz z wtykiem 3-pinowym można nawet podłączyć. Może to jest przeznaczone tylko dla nowych płyt głównych. 

Edytowane przez Jacek84
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...