Skocz do zawartości

Identyfikacja dźwięku wydobywającego się z komputera


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez marko22,

Recommended Posts

Cześć,

 

parę dni temu wraz z uruchomieniem komputera zauważyłem dziwny hałas wydobywający się zeń. Wcześniej tak nie było. Mam wyjątkowo czuły słuch, więc nie mogę tego znieść. Już przeczyściłem powietrzem sprężonym komputer, przejrzałem, ale niczego nie znalazłem i niczego nie zdziałałem. Macie jakiś pomysł co warto dokładniej obejrzeć? Wydaje mi się, że najbardziej drży karta graficzna, ale wszystko jest ładnie dokręcone. Mam dwa wentylatory przymocowane do obudowy oraz jeden do procesora, jeden do grafiki i jeden do zasilacza. Nie wiem, czy to pomoże, ale załączyłem krótkie nagranie jak brzmi ten hałas. Na początku jest parę sekund podgłośnionego dźwięku, a później to samo z oryginalną głośnością i dźwięk instrumentu dla porównania.

 

Dzięki.

dzwiek.mp3

Edytowane przez jestem_wojciech123
Link to post
Share on other sites

Dobry pomysł.

 

Z tych istotnych:

INTEL Core i5-10400F 2,9GHz LGA1200 12M Cache
gigabyte Karta graficzna GeForce GTX 1650 SUPER OC 4G 128BIT GDDR6
be quiet! System Power 9 500W box BN246
Obudowa Signum SG1 Pure Black
asrock Płyta główna B460 Pro4 s1200 4DDR4
Chłodzenie SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2

Edytowane przez jestem_wojciech123
Link to post
Share on other sites

Nie wiem....dla mnie brzmi, jakby gaźnik miał zapchany..... :hahaha:I nie może na równe obroty wejść.....

Ok. Bez jaj. Sprawdziłeś wentylatory? Czyli co? Odłączałeś po kolei wszystkie? Dla mnie to drży gdzieś blacha. Wkładaj łapki do środka na działającym i macaj :D

Mnie też drażni, jak coś zaczyna buczeć......

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, marko22 napisał:

Nie wiem....dla mnie brzmi, jakby gaźnik miał zapchany..... :hahaha:I nie może na równe obroty wejść.....

Ok. Bez jaj. Sprawdziłeś wentylatory? Czyli co? Odłączałeś po kolei wszystkie? Dla mnie to drży gdzieś blacha. Wkładaj łapki do środka na działającym i macaj :D

Mnie też drażni, jak coś zaczyna buczeć......

OK, jak przypadkiem przyblokowałem lekko ręką wentylator od karty graficznej to przestałem to słyszeć. Super. Tylko co z tym zrobić? Wentylator o nic nie zaczepia, a wszystko jest dobrze przykręcone
 

Link to post
Share on other sites

Szczerze? Nic. Po prostu wymiana na nowy. Można się pokusić o rozbiórkę, smarowanie olejem maszynowym, czy nawet kremem Nivea :D Kiedyś tak robiłem.....Tylko nie olejem jadalnym, bo zakleisz na amen :)  To są rozwiązania doraźne. Jaka to karta? Zrób zdjęcie, wrzuć gdzieś, albo podaj model. Może się coś wynajdzie na Aledrogo. Aaaa...i zrób eksperyment. Rozumiem że karta zamocowana jest wentylatorem w dół? Połóż kompa na boku, żeby karta była pionowo do płaszczyzny podłogi. I sprawdź, czy w ten sposób też hałasuje.

Edytowane przez marko22
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Mam. Właśnie nie za długo, bo od końcówki ostatniego listopada. Choć intensywnie, bo nie mam zintegrowanej z procesorem grafiki, a komputer chodzi od poranka do wieczora + codziennie renderowałem po parę filmów i nieco bardziej sporadycznie tworzyłem animacje...

Edytowane przez jestem_wojciech123
Link to post
Share on other sites

Twój wybór. Albo oddajesz na gwarancję i czekasz bez kompa. Albo zamawiasz, wymieniasz sam, mając kompa. 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/wentylatory-gigabyte-gtx1050-1060-1070ti  Dwie sztuki. Będziesz miał na zaś. A swoją drogą, to zwykłe ślizgowe wentyle. W takiej pozycji, w jakiej pracują, to jest dla nich zabójstwo. Krótko mówiąc - badziewie, jakich mało. Widać, że producenci tną koszty, na czym się da. Albo uprzeć się i poszukać na łożysku. Ale już nie będzie gwarancji, że akurat wsio przypasuje do tego plastiku. Zawsze jeszcze możesz kupić zwykły wentyl łożyskowany dobrej firmy - np. Noctua i na frankensteina go przymocować. Będzie o wiele lepiej działać, niż ten szmelc.

Edytowane przez marko22
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

 

6 minut temu, marko22 napisał:

Zawsze jeszcze możesz kupić zwykły wentyl łożyskowany dobrej firmy - np. Noctua i na frankensteina go przymocować. Będzie o wiele lepiej działać, niż ten szmelc.

Co masz na myśli mówiąc o mocowaniu na frankensteina? I o jaki konkretniej chodzi Ci wentylator?

Edytowane przez jestem_wojciech123
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
Napisano (edytowane)

W sensie niestandardowo na karcie. Bo oczywiście w żaden sposób nie jest przystosowana pod taki montaż. Ale mam inne rozwiązanie. 

https://tiny.pl/r4wkr

Możesz nawet AIO zamontować sobie. Wszystko zależy od Twoich finansów, zdolności manualnych i doświadczenia.

Oba rozwiązania będą bardziej skuteczniejsze, niż kupno tych wentylatorów. Od starego odpinasz wtyczkę i załatwione. 

Edytowane przez marko22
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...