Skocz do zawartości

Komp do gier AMD czy Intel na kilka lat.

Recommended Posts

Post na prośbę kolegi :)

Komputer ma służyć głównie do gier, lecz również do używania programów typu Fusion 360, Blender. Obecnie posiada I5 z serii 4XXX (nie pamiętam, ma odblokowany mnożnik, bebechy z mojego starego kompa) która ma wiele lat. Ogólnie komp ma z 5 lat a w tym czasie grafika została wymieniona ponad rok temu na 1060 6GB, pamięci jakieś takie zwykłe, tanie 32GB. 

Przyszła pora na zmianę więc w grę wchodzi "wszystko" poza grafą, dyskami i obudową czyli płyta, procek, pamięć, zasilacz. Jak zawsze wojna AMD vs Inter jedni wolą Intel drudzy AMD ale coś bardziej na obecną chwilę "cena i jakość" czyli więcej za mniej. Wiem, to takie ogólnikowe... osoba nie zna się na podkręcaniu lecz jeśli będzie możliwość podkręcania np. z Bios i nie będzie to jakoś SKOMPLIKOWANE (np. Tutoriale lub sprawdzone ustawienia) to pewnie by się tym zainteresował.

To tyle w sumie ze spamu i niewiele wnoszącego tekstu.

Obecny komp wytrzymał spoooro lat ale procek już sobie nie radzi z np. Cities Skyline (przy mieście powyżej 60k) jest spadek i przycinanie a procek ma 90% zużycia tylko przez tą grę. Myśl padła na i7 max bo cena w miarę "przystępna" i czy warto iść w i7 czy w podobnych piniądzach znajdzie się dobry AMD?? Do tego jaką płytę wybrać i pamięci?? Komp na pewno przez te 4-5 lat nie będzie miał wymienianego procka a sama osoba nie gra w gry wymagające nie wiadomo jakich wodotrysków i miliona FPS (chociaż tutaj grafa ma znaczenie)... czy jest coś wartego zainteresowania czy może niedługo wychodzi np. nowy Intel i warto poczekać bo może ceny spadną??

Pamięci zapewne znajdę info w odpowiednim dziale ALE głównie chodzi o procka + płyta + zasilacz... gdzieś wyczytałem iż stock AMD chłodzenie wyrabia przy podkręceniu jakimś tam - ale to zaczytane gdzieś w czeluściach neta. Cena to im mniej tym lepiej ALE jeśli np. płyta kosztuje 300 zł a warto dołożyć 100-150 zł BO będzie o niebo lepiej to jak najbardziej (cena jako przykład) bo zapewne kupując np. i7 (czy AMD) nie muszę kupować płyty za 900 zł aby wykorzystać moc.

Cena to jak wpisane wyżej, im mniej tym lepiej i nie będzie zabawy w jakieś super podkręcanie procka lub innych rzeczy JEŚLI nie będzie to w miarę łatwe (np. przez program, bez wgrywania tego czy tamtego do biosu lub aby bios miał JAKIEŚ zabezpieczenia aby nie spalić)

Jak bym coś pominął to... napiszę.

Edytowane przez krakow2000

Budżet całościowy jaki kolega przewiduje? 

Moim zdaniem najlepszy stosunek cena/wydajność ma w tej chwili i5-10400f, do tego płyta B460 i 16/32GB Ramu (w zależności od potrzeby). 

Półka wyżej to i7-10700f, przy czym dopłata prawie drugiego tyle za 2R/4W więcej moim zdaniem niekoniecznie jest najbardziej optymalnym wyborem. 

Jeżeli kolega wcześniej nie bawił się w OC i szuka jednak oszczędności to nie szedłbym w odblokowane modele i płyty Serii Z x90. 

Edytowane przez Rebelmind
Napisano (edytowane)

Dzięki za info !! B460 jakaś konkretna bo widzę tego kilka?? Patrząc np. lekko przyszłościowo z myślą "za 2 lata wymienię procesor NA"... też płyta będzie dobra ?

51 minut temu, krakow2000 napisał:

Dzięki za info !! B460 jakaś konkretna bo widzę tego kilka?? Patrząc np. lekko przyszłościowo z myślą "za 2 lata wymienię procesor NA"... też płyta będzie dobra ?

Za dwa lata, to już będzie inna podstawka, więc akurat tutaj przyszłość jest licha. Możliwe, że do tego czasu pojawi się DDR5. Teraz Intel wyda 2 generację na LGA 1200, więc na pewno, następna, będzie na nowej podstawce. Takim minimum, jeżeli chodzi o B460 to model od AsRocka, konkretnie mam na myśli Pro4. Pod i5 to Ci w zupełności wystarczy. OC ramu czy procesora i tak nie zrobisz, więc tu aż tak nie trzeba mocno się skupiać na wyborze płyty.

AMD również zapowiedziało, że Ryzeny 4xxx są ostatnimi na AM4, więc tu też nie ma "przyszłościowego" rozwiązania.

Podaj dokładny budżet, to będziemy mogli pomyśleć jak to ugryźć

No właśnie Intel co dwa lata zmienia podstawkę, a AMD dłużej jedzie na jednej więc moim zdaniem bez sensu jeśli ktoś chce na kilka lat kupić podzespoły to pchać się w Intela. Ja bym brał AMD Ryzen bo myślę, ze za dwa lata wymieni na nowszy model tylko procesor. Teraz tylko kupić płytę główna z chipsetem, który na 99% otrzyma aktualizacje UEFi/BIOS dla nowych procesorów i będzie dobrze, a co do wydajności to tak jak dyskutować, czy wydajniejszy, szybszy BMW czy Mercedes. 

Godzinę temu, ZVS napisał:

No właśnie Intel co dwa lata zmienia podstawkę, a AMD dłużej jedzie na jednej więc moim zdaniem bez sensu jeśli ktoś chce na kilka lat kupić podzespoły to pchać się w Intela.

Zwłaszcza, że Intel po wydaniu nowej podstawki blokuje używanie starej.

więc moim zdaniem bez sensu jeśli ktoś chce na kilka lat kupić podzespoły to pchać się w Intela - jest ustawowy obowiązek złomowania komputerów jeśli wyszły nowe generacje.

1 godzinę temu, porcelanowy_janusz napisał:

AMD również zapowiedziało, że Ryzeny 4xxx są ostatnimi na AM4, więc tu też nie ma "przyszłościowego" rozwiązania.

A AMD po wydaniu nowej podstawki użytkownikom starej każe płacić comiesięczne kary.

Wniosek: nie kupujcie komputerów z takim podejściem.

• Lubię to 1
Napisano (edytowane)

Budżet to 2-3k im mniej tym lepiej ALE jak pisałem... po podaniu I5 właśnie JA pomyślałem iż za 2 lata mógł by wymienić na lepszy... i7 podałem bo wydał mi się w miarę rozsądny procek + płyta + zasilacz + ram w 3k powinno się zmieścić, dobre 16gb pewnie w 400-450 zł kupię, zasilacz pewnie z 400 zł (no chyba iż myśląc o np. 10 latach kupić mocniejszy). więc te 2k na procka i płytę by wystarczyło. Oczywiście to takie moje gdybanie, im mniej tym lepiej ale z drugiej strony wydać np. 1,5 tyś. kupi coś słabszego ale może uzbiera na coś lepszego... bezpiecznie zakładam 2,5 tyś. aby nie robić widełek.

7 minut temu, krakow2000 napisał:

ALE jak pisałem... po podaniu I5 właśnie JA pomyślałem iż za 2 lata mógł by wymienić na lepszy

Nie lepiej zacząć od i3?

i3 - i5 - i7 - i9

Masz wymianę co dwa lata czyli komputer bardzo "przyszłościowy", bo na 6 lat masz zajęcie. Z kartami graficznymi też możesz pożonglować, więc plany rozbudowy możesz rozpisać na wiele lat. Dzięki temu zapłacisz jak za zboże, ale o to w tym wszystkim chodzi - finalnie nie ma być tanio, tylko jak pożyczka z Providenta.

8 godzin temu, krakow2000 napisał:

czy może niedługo wychodzi np. nowy Intel i warto poczekać bo może ceny spadną??

Oczywiście. Następne procesory będą kosztować połowę tego, co obecne. Zawsze tak jest.

8 godzin temu, krakow2000 napisał:

Cena to im mniej tym lepiej

To jakąś najtańszą płytę weź. Za kilka lat podczas wymiany stwierdzisz, że pamięci mogą być szybsze, procesor może być z "K", ale płyta nie umożliwia podkręcania, bo była tania. Więc upgrade płyty też będzie.

Nie martw się, ogromna ilość ludzi tak robi, co widać na forum. Sprzęt komputerowy ma być tani, dzięki czemu jest na co wydawać pieniądze w przyszłości.

A w przyszłości:

- Chcę wymienić moją i5 na i7... Co? Tyle kasy za procesor sprzed 3 generacji? Przecież miały być tanie jak barszcz...

• Lubię to 2
  • Haha 2

No jak, przecież kolega Cię podpuszcza :D

Masz 3k to kupujesz zestaw 10700f, B460 Pro4 i 2x16GB 2666 cl14 i się nawet nie zastanawiasz. 

https://www.x-kom.pl/p/564394-plyta-glowna-socket-1200-asrock-b460m-pro4.html

https://www.x-kom.pl/p/564443-procesor-intel-core-i7-intel-core-i7-10700f.html

https://www.x-kom.pl/p/586457-pamiec-ram-ddr4-crucial-32gb-2x16gb-3000mhz-cl15-ballistix-black.html

Jak dobrze liczę to wychodzi ~2150. Cooler jeszcze jakiś dobry by się przydał i jesteś ustawiony na kolejne 5l (procesorowo) 

9 godzin temu, Rebelmind napisał:

w tej chwili i5-10400f, do tego płyta B460 i 16/32GB Ramu (w zależności od potrzeby).

Amen.  Ewentualnie,  jeśli ma być bardziej przyszlościowo,  mobo z490 lub b560.

• Lubię to 2
19 minut temu, Rebelmind napisał:

No jak, przecież kolega Cię podpuszcza :D

Masz 3k to kupujesz zestaw 10700f, B460 Pro4 i 2x16GB 2666 cl14 i się nawet nie zastanawiasz. 

https://www.x-kom.pl/p/564394-plyta-glowna-socket-1200-asrock-b460m-pro4.html

https://www.x-kom.pl/p/564443-procesor-intel-core-i7-intel-core-i7-10700f.html

https://www.x-kom.pl/p/586457-pamiec-ram-ddr4-crucial-32gb-2x16gb-3000mhz-cl15-ballistix-black.html

Jak dobrze liczę to wychodzi ~2150. Cooler jeszcze jakiś dobry by się przydał i jesteś ustawiony na kolejne 5l (procesorowo) 

nooo i na dobry zasilacz starczy ;p

Alternatywnie polujesz na allegro na dwa zestawu 2x8GB 2666 i urywasz jeszcze 100-150 PLN z ceny. Wydajnościowo praktycznie to samo, a masz kasę na chłodzenie w budżecie. 

Jaki masz zasilacz w tej chwili? 

Napisano (edytowane)
2 minuty temu, Rebelmind napisał:

Alternatywnie polujesz na allegro na dwa zestawu 2x8GB 2666 i urywasz jeszcze 100-150 PLN z ceny. Wydajnościowo praktycznie to samo, a masz kasę na chłodzenie w budżecie. 

Jaki masz zasilacz w tej chwili? 

jutro sprawdzę jak udam się do znajomego... nie pamiętam co tam miałem... na pewno corsair-a 500W+

No to jest szansa, że tj jakieś 80+ (może nawet Bronze) to do zestawu 10700f + 1060/6 będzie w zupełności wystarczające. W takiej sytuacji o wymianie kolega mógłby pomyśleć dopiero przy kupnie nowej Gpu. 

Na płytę jest w tej chwili promocja więc warto się pospieszyć... 

54 minuty temu, Rebelmind napisał:

Masz 3k to kupujesz zestaw 10700f, B460

B460...

W dzisiejszych czasach, kiedy procesory są wyżyłowane, większy przyrost dają pamięci OC, niż podkręcanie procesora. Ale ma być tanio, to po co wydajnie? Może w przyszłości płytę się zmieni...

To nie do Ciebie @Rebelmind, po prostu dostosowujesz się do wymagań.

• Lubię to 2

Zgadzam się z @wodego albo B460 albo zestaw na kilka lat, wybierz jedno. Pamięci na 2666/2933 nie są przyszłościowe zbytnio gdy za rogiem jest ddr5 z częstotliwością w okolicach XMP 4800 na starcie (wg szklanej kuli ofc, min. JEDEC to 3200). To już nie te czasy gdy było więcej>szybciej jeśli chodzi o ram, przynajmniej jeśli o grach mowa. Osobiście wolałbym i5 ale z z490, łatwiej wymienić procesor niż płytę. Chyba że hajs nie ogranicza to "why not both?"

Edytowane przez zbiku90

Nowa podstawka ma być w Q4 2021, razem z Alder Lake-S 10nm. Podobnież jak w wsparcie ram OC na płytach B460 - uwierzę jak zobaczę (chociaż msi się deklaruje już teraz). 

W dniu 3.03.2021 o 21:51, Rebelmind napisał:

No to jest szansa, że tj jakieś 80+ (może nawet Bronze) to do zestawu 10700f + 1060/6 będzie w zupełności wystarczające. W takiej sytuacji o wymianie kolega mógłby pomyśleć dopiero przy kupnie nowej Gpu. 

Na płytę jest w tej chwili promocja więc warto się pospieszyć... 

Zasilacz to Corsair CX500 model CMPSU-500CX, wystarczy czy kupić nowy??

Napisano (edytowane)
W dniu 6.03.2021 o 21:18, Rebelmind napisał:

Do gtx 1060 spokojnie wystarczy, tj model z podstawowym certyfikatem 80+. Gdy jednak przyjdzie pora kupna karty to brałbym jednak wtedy coś mocniejszego. 

Tak aby nie zaśmiecać jeszcze... mógł byś polecić jakieś chłodzenie do tej I7 tak aby weszło na płytę powietrzem i nie blokowało pamięci? 120/140 czy coś innego? To stare co miałem to SlientiumPC Spartan 4 100mm jest obecnie na tym starym procku. Niestety on nie ma 1200 

Jeżeli napiszesz na support do SilentiumPC to powinni Ci przysłać adapter pod S.1200 (o ile faktycznie jest potrzebny, bo wydaje mi się że rozstaw może być ten sam). 

Topowy cooler AC, który nie ma blokuję Ramu? Noctua NH-D15s.