Skocz do zawartości

Recommended Posts

3 godziny temu, ZVS napisał:

Stawiam, że nie za darmo i stawiam, że większość serwisów sklepów komputerowych zaciska tylko do 5e bo nie mają zaciskarek do wszystkich standardów. Ja kiedyś potrzebowałem kabla na metry, dokładnie 70 metrów. Nigdzie gotowca takiego nie ma, nie byłem w tym jeszcze tak obeznany i idę do sklepu mówię, ze pod światłowód 300Mb/s. Zarobili w Cat 5 i my się główkujemy cały dzień z kumplem czemu mimo, że router i sieciówka Gigabitowa spina się cały czas na 100Mb/s. Ot fachpfcy w większości sklepów komputerowych, którzy muszą na piwo zarobić za zarobienie kabla. Teraz jak coś takiego znajomym potrzeba Kade do firmy, która zajmuje się tylko sieciami, nawet jak trzeba za fatygę zarobienia kabla trochę więcej zapłacić bo robią profesjonalnie. 

 

Oczewiscie można trafić i w tych komputerowych na takich co się znają tylko czy mają zarabiarek na inną Cat-gorie niż 5e ;) 

Jest tak jak piszesz, dlatego założyłem temat na forum, żeby mieć w ogóle pojęcie co  kupuje. Czy kupować zwykłe 5e, czy jednak trochę lepsze, aby za chwilę znowu nie wyrywać listew i rujnować mieszkania. Wiele telefonów po sklepach komputerowych i hurtowniach elektrycznych zrobiłem i w większości ręce opadają kiedy rozmawiam. Ja, jako prawie laik kiedy słyszę, że ktoś ze sklepu komputerowego dziwi się, że istnieją inne wtyki do kat. 6 a inne do 5e, albo właściciel sklepu mówił że nie słyszał o kablach nieekranowanych tylko że są same ekranowane, także niektórzy z cenami szaleją w zaciśnięciu jak za cenę 26 m kabla (nie pytałem się już czy takie zaciskał),  to mnie osłabia. Takich historii było większość. Myślałem że pójdę do hurtowni kupię kabel z wtykami, ktoś mi zarobi i szybko ogarnę temat. Kable znalazłem, wtyki także, ale nie kupiłem, bo nie jestem pewny czy kogoś znajdę do zaciśnięcia. Jak na razie nikogo w okolicy nie znalazłem, wszyscy tylko 5e. Ciekawostką jest to, że  coraz mniej jest takich usług dla małych klientów, tylko serwisy przy zakładaniu w domu okablowania. Jeden jest chętny, nigdy tego nie robił, mówił żebym przyszedł, zastanawiał się co może być innego w zarabianiu takiego kabla jak standardowe 5e.

 

Myślałem że uniknę alledrogo i kupie coś na miejscu. Jest tam w ofercie Madex z separatorem  poniżej 1,4 zł/m z usługą zaciśnięcia i w podobnej cenie Bitner także z zaciśnięciem. 

 

Zajechałem dziś do hurtowni elektrycznej, obejrzałem Bitnera UTP klas. 6 z żyłką (tylko tej firmy mieli). W sztywności tragedii nie ma, ale też nie załamuje się jak 5e. W sumie żeby jeszcze bardziej sztywny był też by nie było.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, cooger napisał:

Przeczytaj jeszcze raz i nie wprowadzaj chaosu.

Ja wprowadzam chaos?? Ja dyskutuje. Ty mi grozisz ostrzeżeniem!!!!! Nie uzasadniasz z jakiego powodu. Ja pisze prostym językiem to co myślę z życia. Ty natomiast prowokujesz Ekspercie od prowokacji. Tylko źle trafiłeś bo się nie dam. Kończę dyskusje w tym temacie bo przez ciebie odechciało mi się pomgac autorowi tematu. 

Jak chcesz to raportuj, nie zależy mi. Na wszystkich forach to samo. Masa prowokatorów do awantur, a moderacja i tak banuje sprowokowanych bo forum bez chejta to jak TVN bez reklam co 10 minut. 

Link to post
Share on other sites

Zagniatarka za 20-30pln byś to ogarnął sam, nie wiem w czym problem. Generalnie to i tak prowizorka bo kable powinny być zakończone keystonami albo gniazdami. Keystony można kupić beznarzedziowe. Dał im radę nawet mój tato, rocznik 52. 

14 minut temu, ZVS napisał:

Ja wprowadzam chaos?? Ja dyskutuje. Ty mi grozisz ostrzeżeniem!!!!! Nie uzasadniasz z jakiego powodu. Ja pisze prostym językiem to co myślę z życia. Ty natomiast prowokujesz Ekspercie od prowokacji. Tylko źle trafiłeś bo się nie dam. Kończę dyskusje w tym temacie bo przez ciebie odechciało mi się pomgac autorowi tematu. 

Jak chcesz to raportuj, nie zależy mi. Na wszystkich forach to samo. Masa prowokatorów do awantur, a moderacja i tak banuje sprowokowanych bo forum bez chejta to jak TVN bez reklam co 10 minut. 

Skoro masz to samo na wszystkich forach to raczej pomysl o sobie. To jest kolejny wątek w którym wprowadzasz ludzi w błąd. Tutaj konkretnie sugerując, że rodzaj zagniatarki zależy od kategorii. To jest nieprawdą, zależy od rodzaju wtyku, a tak jak pisałem kategorie o których tu piszemy czyli 5-6a używają wtykow tego samego typu czyli rj-45, choć te różnią się nieco prowadzeniem kabli wewnątrz wtykow co zupełnie nie ma wpływu na samą zagniatarke. 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, cooger napisał:

Cat 5e wystarcza do gigabitu bez problemu a zaciskarki nie są do kategorii tylko do rodzaju wtyku.

Ale jeżeli można parę zł dopłacić i mieć parę lat do przodu, to dlaczego nie?  Tym bardziej, że dostęp do kabla jest utrudniony aby za kilka lat znowu rozwalać mieszkanie. 

 

Z tymi zaciskarkami teoretycznie jest tak jak piszesz, ale w praktyce różnie bywa. Żeby to było takie oczywiste, nie byłoby problemu z zaciśnięciem. Poszedłbym do pierwszego lepszego serwisu i bym zacisnął. 

Osoba która sprzedaje kable Bitnera kl. 6 z usługą zaciśnięcia na aledrogo odpisała mi coś takiego: 

Zaciskarkę mam inną, bo te kable są grubsze i inne końcówki również." 

Link to post
Share on other sites
9 minut temu, cooger napisał:

To jest kolejny wątek w którym wprowadzasz ludzi w błąd. Tutaj konkretnie sugerując, że rodzaj zagniatarki zależy od kategorii. To jest nieprawdą, zależy od rodzaju wtyku, a tak jak pisałem kategorie o których tu piszemy czyli 5-6a używają wtykow tego samego typu czyli rj-45, choć te różnią się nieco prowadzeniem kabli wewnątrz wtykow co zupełnie nie ma wpływu na samą zagniatarke. 

To zamiast pocić się tu w pisanie pokaz jaka zaciskarka jest do kabla cat 53, a jaka to cat 6. Jak muszą być ułożone końcówki kabli we wtyczce RJ-45 do danej kategorii. Narazie słowo za słowo, ale to ty masz napisane tu Ekspert, a nie ja. Narazie jedynie jesteś ekspert w udowodnieniu, ze ja się źle gdzieś zachowałem, a ty święty. To ty mnie sprowokowałem do takiego, a nie innego zachowania grożąc punktami za złe zachowanie, chociaż nawet nie masz odwagi zacytować mnie gdzie napisałem i co takiego uraziło twoją dumę. 

Co do tematu to gdyby to wszystko nie miało znaczenia nie byłoby z tym problemu i zamieszania. Autor chce zrobić raz, a dobrze i na lata więc jeśli "psuje" ściany do tego poszedłbym na całość i zainwestował w Cat 6A, a może za 10 lat cud się zdąży i będzie światłowód powyżej 1Gb/s w nie dużej cenie i co wtedy? Cat 6 już nie da rady :) 

Link to post
Share on other sites
W dniu 2.03.2021 o 14:55, morfeusz1805 napisał:

W sklepie mówili że da się tak wygiąć,

Mam w listwach przypodłogowych 6a i nie miałem problemu z umieszczeniem ich tam, więc jeśli nie jesteś jakoś bardzo upośledzony, to sobie poradzisz...

 

Co do reszty tematu, to się dziwię, że ktoś reaguje na to Twoje marudzenie i szukanie dziury w całym.

Człowieku, ogarnij się idź do hurtowni elektrycznej, których w każdym mieście jest od groma, tam Ci sprzedadzą odpowiedni kabel, a jak będziesz miał wrażenie, że Cię robią w uja, to sobie kup 1 metr i przetestuj elastyczność :rotfl:

2 godziny temu, morfeusz1805 napisał:

Zajechałem dziś do hurtowni elektrycznej, obejrzałem Bitnera UTP klas. 6 z żyłką (tylko tej firmy mieli). W sztywności tragedii nie ma, ale też nie załamuje się jak 5e. W sumie żeby jeszcze bardziej sztywny był też by nie było.

:hahaha:

2 godziny temu, morfeusz1805 napisał:

ręce opadają kiedy rozmawiam.

Chyba im, jak Ciebie słuchali.

Mi witki opadły po lekturze tego tematu.

W sumie, to mam jeszcze lepszy pomysł, światłowodem sobie pociągnij w tych listwach, będziesz miał na lata i nic Cię nie będzie ograniczało :rotfl:

  • Smutne 1
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, jacekgothic napisał:

:hahaha:

Chyba im, jak Ciebie słuchali.

Mi witki opadły po lekturze tego tematu.

W sumie, to mam jeszcze lepszy pomysł, światłowodem sobie pociągnij w tych listwach, będziesz miał na lata i nic Cię nie będzie ograniczało :rotfl:

Tylko tyle chciałeś napisać? Nic konstruktywnego? A sorki, zapomniałem, przecież adminowi wszystko można...

 

Zajrzałem do internetu aby sprawdzić jaki kabel kupić. Przeczytałem że kat. 6 i powyżej są sztywne. Dzwonię do sklepu, pytam się, sprzedawca mówi, że jest taki sztywny jak drut, że nie powraca na swoje miejsce kiedy go się zegnie. Myślę zapytam się na forum,  czy rzeczywiście wszystkie tak mają i zakładam temat. Równolegle może  także czegoś innego ciekawego się dowiem oprócz tego, że bierz ten i o nic nie pytaj.  

Oczywiście zostałem nakierowany, wyjaśniono mi wiele w tym temacie za co bardzo dziękuję,  sam trochę poczytałem nie tylko na temat sztywności, ale ogólnie o przewodach internetowych, stąd późniejsze pytania i "marudzenie" jak ty to piszesz. Chciałem kupić na miejscu, ale jak mówił  wyżej ZWS  może być  z tym problem i był. Okazało się, że mało kto w okolicy ma doświadczenie w zarabianiu końcówek powyżej klasy 5e, więc kupno pewnie będzie przez internet.  

 

Za pierwszym razem kiedy dzwoniłem powiedziano mi że kabel jest sztywny jak drut. Późniejsze moje pytania do sprzedawcy jako laika ograniczały się tylko czy jest kabel UTP klasa 6, na metry, wtyki do tego i czy można go zarobić. Nie było powodu aby witki im opadały, bo nie będę dyskutował skoro sam mało wiem. Dziś po drodze zajechałem, sam zobaczyłem, okazało się że nie ma problemu ze sztywnością tak jak sprzedawca mówił telefonicznie.  Ale o tym już wiedziałem od was. Szczerze, to myślałem wcześniej że jest sztywniejszy. 

A co mówili "fachowcy" wyżej napisałem. Zresztą każdy sam wie ilu  "kompetentnych fachowców" w sklepach pracuje  obojętnienie w jakiej  branży. 

 

To, że ty wiesz, nie znaczy że każdy wie od razu. Nie wszyscy rodzą się omnibusami jak ty. Ktoś anonimowy, kto będzie to czytał, może będzie w podobnej sytuacji, może czegoś się dowie i nie będzie szukał przypadkowych "fachowców", którzy na nim będą się uczyć. Także sztywność kabla kat. 6 już nie będzie problemem, bo normalnie można go układać zachowując odpowiedni promień. A przed założeniem tematu i chyba nawet na tym forum, wyczytałem, że kabel drutowy tylko idzie w ściany (taki jest sztywny), poza ścianę - linka. 

 

Jakoś nie mam ochoty na internetową dziecinadę więc wyluzuj. 

 

Edytowane przez morfeusz1805
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, ZVS napisał:

W każdej z tych kategorii końcówkę zarabia się tak samo, tak samo ułożone są kabelki w końcówce??

 

Mam wrażenie, ze boli cię to, ze nie nazywam rzeczy profesjonalnie tylko napisałem potocznie. 

Taa. Najlepiej rzucić slogan swiatłowód 300 Mbps od kablówki, do tego WiFi AX i jest się specjalista od wszystkiego......

 

Chłopie, weź suwmiarkę, zmierz RJ cat 5e, cat 6, I odpowiedz sobie na pytanie, czy jeśli zewnętrzne rozmiary RJ-tki, położenie pinów są takie same, to czy można używać jednej lepszej zaciskarki do równych kategorii? Czy jeśli w polonezie śruby w kołach mają zgaduję 19 mm to czy takie śruby można odkręcić kluczem 19 od traktora czy trzeba mieć dedykowany klucz wyprodukowany przez FSO? Jeśli wtyki cat 5e, 6, 6a można wkładać do każdego portu Lan to czemu nie do każdej zaciskarki? Nie umiesz/ nie masz czym zaciskać/ nie masz doświadczenia to nie gadaj głupot. Ja umiem kombinerkami i śrubokrętem i lepiej mi to wychodzi niż zaciskarką za kilka PLN z allegro. Zaciśnij 2000 końcówek to się chętnie wymienię doświadczeniami z praktykiem a nie bajkopisarzem.

 

@morfeusz1805 Nie słuchaj rad ZVS . Sam się przyznał ,że prosi o zaciskanie końcówek w sklepie bo sam nie potrafi/ nie ma narzędzi a się wypowiada. Wracając do sedna Twojego ostatniego pytania każdą typową RJtkę zaciśniesz każdą zaciskarką. Nie ważne czy cat5e czy 6, 6a.  No chyba, że to będzie chiński bubel, źle spasowany, który krzywo wbija piny, ale o tym już wyżej pisałem. Fizycznie w każdą dobrą zaciskarkę da się wsadzić każdą trzymającą normy RJ-tkę.

 

 

 

 

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki Piotr. Oczywiście logiczne jest to, że Rj-tki (przynajmniej ta część zewnętrzna wtyku która wchodzi w gniazdo) musi być taka sama w każdej klasie, bo porty Lan wszędzie są takie same. Myślałem że może jakieś detale powodowały, że nie każda zaciskarka, nawet ta droga sobie z tym poradzi, bo jednak jakieś drobne różnice we wtykach są, skoro są dedykowane do 5e i do kl.6. Zresztą  wcześniej pokazywałeś które zaciskarki są dobre, które gorsze nawet jeżeli były droższe 

Poczytam i może jakieś filmy na YT obejrzę jak się prawidłowo zaciska, aby mieć o tym pojęcie i wiedzieć czy dobrze będzie zrobione. 

 

Na co zwracać szczególną uwagę aby przewód kl. 6 był dobrze zaciśnięty? Czy nie ma czegoś takiego i tester wszystko weryfikuje? 

Edytowane przez morfeusz1805
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, morfeusz1805 napisał:

 

Na co zwracać szczególną uwagę aby przewód kl. 6 był dobrze zaciśnięty? Czy nie ma czegoś takiego i tester wszystko weryfikuje? 

Zaciskasz po obu stronach wg standardu B, nie zginasz kabla o 90 stopni, nie przeciągasz przez otwory zgiętego o 90 stopni bo żyły się mogą oskórować z izolacji i robić zwarcie, z obu stron powinno być trochę zapasu na wypadek gdybyś musiał coś poprawiać. A tak w ogóle to najlepiej z obu stron założyć gniazdka natynkowe. Do ich instalacji nie potrzeba zaciskarek, potem do tych gniazdek wpinasz krótkie patchworkowy na lince. Kable można pochować w listwach a gniazdko przykręcić nad listwami do ściany Takie gniazdka natynkowe kosztują po kilka zł więc może wyjść taniej niż kupno zaciskarki. Czasem razem z gniazdkiem jest specjalny plastikowy kluczyk do wbijania żył.  Skrętka musi być z czystej miedzi a nie jakieś typu CCA gdzie rdzeń jest z taniego aluminium lub jakiegoś innego stopu z odzysku a tylko powierzchnia jest galwanizowana miedzią . Pomyśl od razu żeby puścić 2 kable na wszelki wypadek.  Najlepiej żebyś zarobił ze 2-3 krótkie kabewlki i na biurku na spokojnie sobie poćwiczył i nabrał jakiegoś doświadczenia.

 

Tani tester z allegro, jak pisał cooger, zweryfikuje tylko czy masz poprawną kolejność i czy w ogóle jest wszystko zaciśnięte. Do domowych warunków nic więcej nie trzeba. U nas w firmie robiliśmy audyt i certyfikację sieci. Specjalista miał profesjonalny tester za kilka tysięcy.  Raport dla całej sieci miał kilkaset stron. Każde gniazdko to jedna strona A4, kilkadziesiąt parametrów i kilkanaście wykresów typu długość, tłumienia, wpływ jednej pary na inne, jakieś odbicia. Po takim badaniu można powiedzieć czy sieć spełnia wymogi standardu czy nie.  Trafiło się parę gniazdek, gdzie mój tani tester pokazał, że jest niby OK, a wg specjalisty nie było OK. Komputery również nie chciały się łączyć przez takie jedno podejrzane gniazdko. Trafiło się też parę gniazdek, które nie przeszły certyfikacji na CAT 6A a mimo to działają. Potem po takich testach możesz lub nie otrzymać gwarancję na 25 lat ta całą instalację.

 

Tu jest filmik jak zaciskać zresztą z firmy z którą czasem współpracujemy. 

z

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki, już te filmy wcześniej obejrzałem. Żadnej  magii w zaprawianiu nie widzę :)

 

Jeszcze dziś taką ciekawostkę słyszałem rozmawiając z kolegą który mieszka w  Islandii. Z tego co mówił ma podłączony światłowód i szybkość 6 gbit/s. Podłączył kablami kat. 6 do wszystkich  gniazdek i z routera do komputera myśląc, że szybszy kabel to lepiej. Ale zamiast super szybkiego netu miał bardzo nędznie. Zadzwonił do serwisu, zapytali się go jakie ma przewody i powiedzieli żeby ten krótki (1-2 m) z routera do komputera zamienić  na 5e.  Zrobił tak i dopiero wtedy miał pełną prędkość. Ktoś coś rozumie z tego? 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...