Skocz do zawartości

Wyłączanie komputera podczas grania.


Recommended Posts

Czasem podczas grania np. w gta 5 komputer się resetuje (wyłącza i od razu włącza)

Niekiedy moge nawet grać cały dzien i nic sie nie dzieje,a czasem po godzince dwóch a nawet kilkadziesiat minut po odpaleniu gierki.

W czym tkwi problem ? Slyszałem ze moze to byc od zasilacza lub procek nie jest wystarczająco chłodzony lecz po resecie i podczas grania co jakis czas sprawdzam temp. (podczas grania nie sa jakies wysokie a po resecie komputer nie jest gorący).

 

Warto dodać,że aby zamontować chłodnice wymontowałem 2 wentylatorki stockowe, czy to mogło aż tyle zmienić?

 

@edit1 : Jesli zmienie ustawienia zasilania procka na cos takiego https://imgur.com/pHplLCQ   to problem się rozwiązuje,lecz procek traci na mocy więc nie jestem zadowolony z tego rozwiązania.:/

 

Pozdrawiam.

 

 

Moje podzespoły:

CPU
    AMD Ryzen 9 3900X

RAM
    16gb 

GPU

    RTX 2060 SUPER od MSI

Chłodzenie

     Wodne SPC - NAVIS RGB 240

 

Zasilacz

      SPC VERO L3 700W 80 Plus Bronze

Win 10 64

Edytowane przez problematyk
Link to post
Share on other sites

Nie podałeś marki/modelu płyty głównej.

Nie podałeś marki/modelu pamięci.
Jakie są temperatury na sekcji zasilania ?

 

Na start.

Całonocny test pamięci za pomocą memtest

Edytowane przez 8gwiazdek
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, 8gwiazdek napisał:

Nie podałeś marki/modelu płyty głównej.

Nie podałeś marki/modelu pamięci.
Jakie są temperatury na sekcji zasilania ?

 

Na start.

Całonocny test pamięci za pomocą memtest

płyta główna 

B450M PRO-VDH MAX

od MSI

 

Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-16GVKB)  

- pamiec

3 godziny temu, BlackCoffe napisał:

Ja bym chciała zobaczyć screen po ok 15 min gry z HWInfo64 zakładka Sensors. 

zaraz spróbuje podesłać

Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie zacząłbym kontrolować sekcję zasilania. 3900x i 6 faz to nie jest dobre połączenie. Do tego zdemontowałeś wentylatory z obudowy. Co ma chłodzić tą sekcję ?

Nic dziwnego że wszystko zaczyna pracować stabilnie jak obniżasz maksymalne taktowanie procesora.

Miałem tego procka w połączeniu ze sporo lepszą płyta i wiem że potrafi on zrobić niezłe "piekiełko"

Edytowane przez 8gwiazdek
Link to post
Share on other sites

 

3 godziny temu, BlackCoffe napisał:

Ja bym chciała zobaczyć screen po ok 15 min gry z HWInfo64 zakładka Sensors. 

image.thumb.png.330c370085e622bb664e8e67caed0dc3.pngpo 15 minutach

18 minut temu, 8gwiazdek napisał:

Zdecydowanie zacząłbym kontrolować sekcję zasilania. 3900x i 6 faz to nie jest dobre połączenie. Do tego zdemontowałeś wentylatory z obudowy. Co ma chłodzić tą sekcję ?

Nic dziwnego że wszystko zaczyna pracować stabilnie jak obniżasz maksymalne taktowanie procesora.

Miałem tego procka w połączeniu ze sporo lepszą płyta i wiem że potrafi on zrobić niezłe "piekiełko"

zdemontowałem tylko 2 wentylatory. Co powinienem zrobic aby zapobiec wylaczaniu?

 

20 minut temu, 8gwiazdek napisał:

Zdecydowanie zacząłbym kontrolować sekcję zasilania. 3900x i 6 faz to nie jest dobre połączenie. Do tego zdemontowałeś wentylatory z obudowy. Co ma chłodzić tą sekcję ?

Nic dziwnego że wszystko zaczyna pracować stabilnie jak obniżasz maksymalne taktowanie procesora.

Miałem tego procka w połączeniu ze sporo lepszą płyta i wiem że potrafi on zrobić niezłe "piekiełko"

przepraszam bo nie jestem w temacie aż tak, 6 faz chodzi o zasilacz?

Link to post
Share on other sites
17 minut temu, lonialomax napisał:

Które wentylatory zdemontowałeś?  Screen z HWiNFO nie kompletny. Przewiń w dół i znajdź wskazania z temperaturami podzespołów i sprawdź wskazania dla temperatury VRM. Sekcja zasilania konkretnie jest to 62.jpg.c80a90728e2b27b8bbd8145be76a48bb.jpg

Zdemontowalem wentylatory z przodu obudowy aby zamontowac chlodnice

Link to post
Share on other sites

Chłodnica z przodu obniża temperaturę procesora bo wciąga bezpośrednio chłodne powietrze z zewnątrz ale następnie wdmuchuje ciepłe do środka obudowy grzejąc wszystko inne. Chłodzenie wodne to (przeważnie) brak nawiewu na sekcję więc dobry przeciąg w obudowie jest wskazany. Ile wentylatorów wyciąga powietrza z tyłu i/lub góry?

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, BlackCoffe napisał:

Daj całą zakładkę Sensora bo jest kawałek, musisz przesunąć suwak.

wiem ale musiałbym wejść do gry ponownie, zrobie to za chwile, jeszcze dzis wieczorem lub jutro zamontuje wentylatory

Edytowane przez problematyk
Link to post
Share on other sites

Dalej nie pokazałeś odczytów z VRM i chipsetu. W HWiNFO w prawym, dolnym rogu masz dwie ikonki ze  strzałkami. Jak klikniesz te ukierunkowane na zewnątrz, kolumny z odczytami ustawią się obok siebie i nie trzeba będzie przewijać. Każde kliknięcie ustawia nową kolumnę.

Link to post
Share on other sites

Teraz można stwierdzić, że temperatury są w nomie, chociaż przysłonięte masz temp. maksymalne. Sprawdź jakie są wartości maksymalne dla VR MOS i PCH. Musisz jeszcze sprawdzić multimetrem napięcie 12V zasilacza, bo według odczytów z czujnika wartość minimum spada poniżej normy ATX do 11.004V. To może być przyczyną wyłączania się PC pod obciążeniem. Do potwierdzenia przypuszczeń, jak masz możliwość podmień zasilacz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
26 minut temu, lonialomax napisał:

Teraz można stwierdzić, że temperatury są w nomie, chociaż przysłonięte masz temp. maksymalne. Sprawdź jakie są wartości maksymalne dla VR MOS i PCH. Musisz jeszcze sprawdzić multimetrem napięcie 12V zasilacza, bo według odczytów z czujnika wartość minimum spada poniżej normy ATX do 11.004V. To może być przyczyną wyłączania się PC pod obciążeniem. Do potwierdzenia przypuszczeń, jak masz możliwość podmień zasilacz.

Jaki proponujesz zasilacz?

Link to post
Share on other sites

Za nim przymierzysz się do zasilacza to sprawdziłbym tą hipotezę na innym zasilaczu lub multimetrem, bo cały czas jest możliwość błędu odczytu przez program. Jak nie masz nikogo z zasilaczem w śród znajomych to w jakimś serwisie za niewielką opłatą powinni pożyczyć. Co do zasilaczy, u mnie np. Seasonic klasy Gold potrafił z fiksować, ale osobiście trzymam się Corsaira i w jednym zestawie śmiga jak pamiętam już 12-to letni CX 430W. W obecnym to Corsair RM550x. U Ciebie ten będzie ze sporym zapasem https://www.morele.net/zasilacz-corsair-rm650x-650w-cp-9020178-eu-4634525/

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, lonialomax napisał:

Za nim przymierzysz się do zasilacza to sprawdziłbym tą hipotezę na innym zasilaczu lub multimetrem, bo cały czas jest możliwość błędu odczytu przez program. Jak nie masz nikogo z zasilaczem w śród znajomych to w jakimś serwisie za niewielką opłatą powinni pożyczyć. Co do zasilaczy, u mnie np. Seasonic klasy Gold potrafił z fiksować, ale osobiście trzymam się Corsaira i w jednym zestawie śmiga jak pamiętam już 12-to letni CX 430W. W obecnym to Corsair RM550x. U Ciebie ten będzie ze sporym zapasem https://www.morele.net/zasilacz-corsair-rm650x-650w-cp-9020178-eu-4634525/

Jeśli 650 W wystarczy to byłoby super, aktualnie mam 700.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...