Skocz do zawartości

(ROZKMINA) Czy zastosowanie zbyt wydajnej pasty+termopada może przegazac pamięci, na karcie pół pasywnej???


Recommended Posts

Ale cały czas mam rozkmine

 

Karta graficzna poza zwyczajowym połączeniem rdzenia z radiatorem za pomocą pasty, ma też taśmy odprowadzające ciepło z pamieci oraz tranzystorów(mogłem pomylić nazwy).

 

Seryjnie chodzą głosy że jakość tych taśm jest slaba, a i z czasem głównie pasta traci na wydajności. U mnie ma już 5-6 lat więc wysokie temperatury przy obciążeniu nie są niespodziewane

 

Najbardziej grzeje się rdzen (80'C). Rozkmina jest taka że jeżeli zastosuję pastę o super przewodności (8,5W/mK) to czy odprowadzenie ciepła na radiator nie będzie zbyt duże???

 

Według mojej teorii jeśli rdzeń będzie chłodniejszy, a radiator cieplejszy, to pół pasywne chłodzenie radiatora może nie załączyć się. Czy radiator może na grzać się do temperatury niesprzyjającej połączonym (15W/mK) z nim pamięcią oraz sekcją zasilania???

 

 

edit:

W sumie.. Może być istotne że to MSI 980 (Temp. bez OS : 28'C ; przy YT : 40'C ; pod obciążeniem : 80'C i czasem zrzuca taktowanie)
Pamięci są dość blisko
MSI-GTX-980-Gaming-4G-18.jpg

Edytowane przez Wyrwinóg
Link to post
Share on other sites
18 minut temu, Wyrwinóg napisał:

Rozkmina jest taka że jeżeli zastosuję pastę o super przewodności (8,5W/mK) to czy odprowadzenie ciepła na radiator nie będzie zbyt duże???

uuuuu... brawo, będziesz sławny na forum.

Cytat

Najbardziej grzeje się rdzen (80'C).

Ktoś to projektował, a nie ma czegoś takiego zbyt duże odprowadzanie ciepła,  jeśli temperatury na pamięciach wzrosną to nieznacznie.

 

Edytowane przez pendzel_3
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Właśnie ciężko stwierdzić nie wiedząc ile ciepła W/mK trzeba odprowadzić z rdzenia, z jaką szybkością temperatura jest rozpraszana na radiatorze, i najważniejsze : w jakiej temperaturze mogą pracować pamięci i sekcja zasilania.

pendzel_3 > Teoretycznie na układzie producenta tak.
Lecz co jeśli producent zaprojektował to w ten sposób, by wraz ze wzrostem temperatury rdzenia odpalało się chodzenie powietrzem (półpasywne). Co jeśli rdzeń będzie chłodniejszy niż powinien być, a radiator cieplejszy ? Kości połaczone z radiatorem zamiast się chłodzieć, nie zaczną się grzać ???

Edytowane przez Wyrwinóg
Link to post
Share on other sites

 

36 minut temu, Wyrwinóg napisał:

Co jeśli rdzeń będzie chłodniejszy niż powinien być, a radiator cieplejszy ?

te "rozkminki" to po zielonym czy jak?:D

 

36 minut temu, Wyrwinóg napisał:

Kości połaczone z radiatorem zamiast się chłodzieć, nie zaczną się grzać ???

Przy jakiej temperaturze rdzenia wentylatory ruszają, 50 stopni?  Radiator ma swoją pojemność cieplną... lepsze odprowadzanie ciepła z rdzenia na radiator może powodować podniesienie się temperatury na pamięciach ale nie będą to duże różnice, jak się tak boisz to ustaw sobie krzywą po swojemu, ale ogólnie nie ma się tutaj nad czym rozwodzić.

E:literówka

Edytowane przez pendzel_3
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

  

Hoo, czyli mówisz sytuacja bezpieczna, nie trzeba obawiać się przegrzania pamięci temperaturą 80'C (czujnika na VRAMie nie mam, ale na HotSpocie pokazuje max 97'C)

 

Cytat

te "rozkminki" to po zielonym czy jak?:D


Cecha nabyta ;) Jak zazwyczaj człowiekowi wystarczy wiedza "jak coś działa", tak mnie nurtuje "dlaczego działa". Super gdy małym kosztem można skutecznie to usprawnić, a w tym wypadku : czy aby poprzez użycie wydajniejszych łączników nie strzelam sobie w kolano.

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Wyrwinóg napisał:

Rozkmina jest taka że jeżeli zastosuję pastę o super przewodności (8,5W/mK)

Większość padów przegrywa z teoretycznie o wiele gorszymi pastami termoprzewodzącymi, więc nie masz się co martwić o pamięci. Obecnie najlepszy podobno pad Carbonaut ma przewodność cieplną na poziomie 62,5W/mK, a zwyczajna pasta Arctic Silver 5 ma przewodność na poziomie 9W/mK. W poniższym filmie możesz zobaczyć, co lepiej przekazuje ciepło z procesora do chłodzenia.

 

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites

( Ograniczony czas na pisanie wiadomości jest strasznie irytujący. Prawie tak jak konieczność napisanie tego samego kolejny raz. Upraszczając więc : )

 

Ciekawy wynalazek. Nie do końca rozumiem co mówi, ale według tabelki test nie wypadł najlepiej.
Przyczyna ta sama, jak ta dlaczego nie używa się termopadów pod rdzeniem GPU lub przy CPU ???

 

Ładne wynalazki.

(Mimo że nie znam zapotrzebowania) Dla mnie 8,5W/mK to już bardzo dużo.  Do 2019 roku nie pomyślałbym, że będę potrzebował coś innego niż "Mityczną X2" posiadającą 5,6 W/mK (chociaż dotychczas pastę wymieniałem tylko na procesorze)

Edytowane przez Wyrwinóg
Link to post
Share on other sites

Czytam kilka razy i nie ogarniam.

 

Ciepło z GPU gdzieś musi się rozproszyć. Ono się nie wchłania ani nie anihiluje. Radiator to nie wiadro. Jak masz tryb pasywny z maksymalną temperaturą powiedzmy 50 stopni na GPU, to radiator nie będzie tego ciepa jakoś zbierał w magiczny sposób, grzał się do 50, potem do 60, potem do 70, potem do 80 stopni i potem podgrzewał ramy tez do 80 stopni a GPU w tym samym czasie dalej będzie miało 50 stopni. Radiator jest zawsze * o te 10-20 stopni chłodniejszy od GPU.  Sprawdziłem to termometrem na swoim komputerze przy włączonym i wyłączonym wiatraku.  Więc nigdy nie podgrzeje ramów do tej samej temperatury co GPU tylko niższej o te 10-20 stopni niż temperatura GPU.

 

Jeśli GPU w trybie pasywnym ma 50 stopni, to radiator maksymalnie będzie miał 40 stopni i maksymalnie zaczynany podgrzewać ramy do 40 stopni. Ja się pytam no bo gupi jestem, czy w trybie pasywnym temperatura 40 stopni jest zabójcza dla ramów i czy z tego powodu lepiej dać badziewną pastę i upalać swoje GPU?

 

* może się zdarzyć sytuacja, że radiator przez ułamek sekundy będzie o parę stopni cieplejszy niż procesor gdy mocno katujesz GPU, temperatury się ustabilizują, potem wysączasz GPU a radiator ma jakąś tam pojemność i przez chwilę będzie grzał GPU i RAMY. Ale takie sytuacje trwają sekundy.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...