Skocz do zawartości

Karta sieciowa na usb do internetu 500/1000mega


Recommended Posts

Hej, mam w domu UPC 500 mega downloadu, w praktyce ok 420 mega jest.

Chcę do PC zamontować kartę sieciową WIFI z antenami sensownymi do tego 420 mega internetu aczkolwiek jakby się dało to i do 1000 mega (bo będę miał niebawem pewnie taką prędkość) by się taka sieciówka na USB przydała.

 

Cenowo to znajdę pewnie coś za 300zł i kupie to używane za 200zł.

 

Mam 2 pytania 

1. Czy te sieciówki na pcie + antena zewnętrzna są w czymś lepsze? mniejsze? jak to jest ? może tańsze są?

 

2. Czy wifi 6 ma jakiś sens? muszę mieć wifi i chcę się nim docelowo zbliżyć do kabla,żeby maxymalnie duzo prędkości mieć + możliwie niskie pingi

 

Router mam od UPC ten AC bodajże z 2.4 i 5 Ghz.

Będę też myślał o zmianie routera, ten z upc zostanie tylko na kabel a wifi off, całe wifii zlecę nowemu routerowi.

Na jakie parametry patrzeć przy routerze i na jakie firmy?

Ciężko się połapać bo np u xmenów taki asus mam w cenie 500-800 chyba z 6 modeli różnych i nie wiem o co kaman.

A poza technikaliami jakieś inne udogodnienia/funkcje są przydatne?

 

A co do karty sieciowej to rozkminiam Asus USB-AC68 aczkolwiek zastanawiam się na ile ten marketing w praktyce jest prawdziwy a na ile nie?

tam dobre podzespoły sa?

a w tej cenie nie lepiej coś np. netgeara itp. czyli firm typowo sieciowych?

Link to post
Share on other sites

Nie wiem x4

 

Po prostu wiem,ze muszę kupić kartę wifi sensowną za 200zł i niedługo potem router wifi,żeby nadawaniem wifi zajął się jakiś mocny Asus itp. a nie badziew od UPC.

 

Nie mam jak po bożemu tego zrobić od a do z bo to nie moje mieszkania, dziwnie poustawiane meble i lustro itd.

 

Zrobienie tego solidnie to wielka przewałka z właścicielem mieszkania wiec chcę zobaczyć co da dobry router + karta sieciowa  tym bardziej,że mieszkanie nie jest jakieś ogromne tylko 2 pokojowe 54m2.

 

Co ciekawe - pomimo,że to tylko 54m2 to w drugim pokoju gdzie mam komputer urządzenia nie widzą WIFI tj. widzą ale na jedną kreskę i to połączenie ma tragiczną jakoś,że nie da się tego używać a odbiorniki to nie jest jakiś syf - tab s5e, samsung s10 plus., huawei p30 pro , thinkpad l390 .

 

 

Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, under555 napisał:

Router mam od UPC ten AC bodajże z 2.4 i 5 Ghz.

Tutaj masz wąskie gardło, realnie będzie w okolicach 300Mbps jakieś 5m od rutera, w większej odległości prędkość dość drastycznie spadnie. Maksymalnie ile mi się udało wyciągnąć u rodziny i znajomych, to było 370Mbps z telefonem kilka cm od rutera. Laptop na kablu wyciągał realnie 490Mbps.

2 godziny temu, under555 napisał:

Co ciekawe - pomimo,że to tylko 54m2 to w drugim pokoju gdzie mam komputer urządzenia nie widzą WIFI tj. widzą ale na jedną kreskę i to połączenie ma tragiczną jakoś,że nie da się tego używać a odbiorniki to nie jest jakiś syf - tab s5e, samsung s10 plus., huawei p30 pro , thinkpad l390 .

U mojej siostry ruter z UPC też nie pokrywa zasięgiem całego mieszkania. Dołożony na próbę stary D-Link DIR-600 umieszczony w tym samym miejscu nie miał z tym problemów, a nie należy on od ruterów z dobrym zasięgiem.

Link to post
Share on other sites

Ok, to poza kartą sieciową będę szukał też routera - wyłącze wifi w tym upc i wifi będzie rozsyłać jakiś Asus czy coś.

 

Jaki model kupić i na co zwracać uwagę?

 

chcę załatwić jak najtaniej sensownie temat (przyszłościowo pod internet gigabit też) 

kupię i tak używany router ale wyższy model,żeby zaoszczędzić.

 

Myślę,że coś pomiędzy 500 a 800zł za nowe urządzenie będę szukał a ciężko jest to ogarnąć bo na stronie chociażby xcckom routerów Asus w przedziale 400- 800 jest ponad 5 i każdy wydaje się być najlepszy z tego co opis mówi.

 

 

 

PS. A tak apropos tego pierwszego tematu to Asus USB-AC68 czy coś innego w cenie do 350zł nowe? wszędzie go polecają, ma dobry marketing ale ciekawy czy jakaś bardziej specjalistyczna firma (kiedyś linksys dlink,cisco, netgear) nie ma czegoś mniej rozdmuchanego ale lepszego? czy źle kombinuję?>

 

Link to post
Share on other sites

Najpierw wymień ruter, sprawdź jakie będziesz miał transfery na urządzeniach przenośnych i potem się zastanów jaką kartę kupić, naprawdę nie ma sensu za to przepłacać.

Ostatnio potaniały rutery TP-Link AX50, w obecnej cenie to całkiem fajna propozycja ze względu na zasięg i szybkość. Niewiele lepszy od niego ASUS RT-AX58U jest już prawie dwa razy droższy.

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites

Podpowiedzcie mi póki prosze bo muszę w przeciągu 2 dni kupić sieciówkę wifi na pcie do kompa , za tydzień router pod to.

 

Najlepszy możliwy Asus na pcie używany ? tj najlepszy używany w budżecie do 300 zł?

na inne fimy nie zwraamy uwagi? bo za 300zł są używki netgeara dlinka itd. ale nie wiem co jest lepsze i dlaczego.

Link to post
Share on other sites

Najlepsze co znalazłem w moim budżecie to PCE-AC88 Asus .

Coś lepszego szukać?

bo na wifi 6 nie ma co się nastawiać bo budżetu zbraknie.

 

 

Ciężko mi wygooglać co konkretnie ma broadcoma - wygrzebałem info,żę te Asusy np. te powyższy ma bradcoma.
 

Edytowane przez under555
Link to post
Share on other sites

a pchanie się w wifi6 ma sens?

nie ma kart na pcie wifi6 z 4 antenami.

 

Aczkolwiek może kupić dobry router z 4 antenami (nowy do1000zł) z wifi 6 na przyszłośc.

teraz dać wifi5 4x4 z routera do tego asusa na pcie 4x4

za jakis czas jak wyjdzie jakiś model asusa 4x4 wifi 6 czy coś w ten deseń to po prostu sieciówkę zmienić i tyle.

?

 

Bo z tego co widzę to do 1000zł już kilka modeli z wifi 6 jest

Link to post
Share on other sites

Urządzeń i samych kart Wi-Fi z AX jak na lekarstwo, a jeszcze w tym roku chcą wprowadzić (przynajmniej Apple w swoich komputerach i nowych iPhone-ach) Wi-Fi 6E czyli prawdziwe 6Ghz jak piszą przynajmniej w internecie. Więc pchanie się w AX traci kompletny sens. 

 

Czy anteny sterczące z routera aż tyle dają? To dyskusja szeroka jak Wisła cala i długa. Ja mam Synology MR2200, jak kiedyś będzie trzeba kupię drugi i zrobię Mesg. Mialem TP-Linki, Asusy, D-Linki i Netgeara z antenami i w porównaniu z tym Synology bez anten stwierdzam, że zasięg lepszy. Każdy stal w tym samym miejscu. Dom budowany w latach 1994-1996, stoi na pietrze w największym pokoju, a piętro ma 100 m/kwadratowyc, parter tez. Tam gdzie na innych nie miał sygnału na Synology ma. Synology działa w trybie Smart Wi-Fi czyli router decyduje czy 2.4 czy 5Ghz. 

Link to post
Share on other sites

No właśnie tego ciekaw byłem... każdy ciągle o asusach (które wiadomo są dobre) ale kiedyś (z 15 lat temu) to zawsze się kończyło,ze pro firmy okazywały sie lepsze - dlink,cisco,netgear i tak jak synology

A tak w ogóle to kupiłem i jutro u mnie będzie asus  PCE-AC88 także pod niego routera będę szukał pod upc 500 mega (niebawem 1000 mega) i chcę zrobić najlepiej co się da.

 

Budżet do 1000zł na nowe urządzenia. Przy czym na 99% i tak kupię coś co jako nowe warte jest 1000zł za jakieś 650 bo używane.

 

 

Czyli do 1000zł zamiast Asusów z 4 antenami lepiej takie synology tak?

4x4 chciałbym zrobić bo taka sieciówka jest.

Wifi 5 raczej ale na poziomie....

myślałem o wifi6 ,żeby za rok sieciówkę na wifi 6 dokupić a teraz przez rok jechać na wifi 5 ale chyba się nie uda.

 

Co ciekawe to w Laptopie mam już Wifi 6E czyli się da tylko jakoś producenci olali kwestię

Link to post
Share on other sites

https://www.ceneo.pl/49942778

 

W mediaexpert promocja 1039 zł. Ja bym brał, a nie będziesz żałował. Po polsku ustawienia i ich mnóstwo. Niczego ci tu nie zabraknie, a sprzęt porządny. Przetestuj Smart Wi-Fi. Ja cały czas używam w MR2200 i działa zarąbiście ;) Jak dla ,mnie najlepsze co może być, a testowałem podobne od TP-Linka po Netgear i Asus i nigdzie tak nie działało. Dodatkowo Synology po USB obsługuje popularne modemy LTE USB jako ewentualne zapasowe łącze w razie awarii głównego. Ja nie testowałem bo mi to zbędne, ale jest. Nie trzeba mieć IP statycznego, żeby pliki udostępniać w aplikacji na smartfona z USB. Zakładasz Synology ID i tym się logujesz w aplikacji nawet na prywatnym IP od dostawcy. Oczywiście bez aplikacji ciężko, ale z tego co pisze na Synology w pomocy na stronie, po zalogowaniu do konta Synology przez przeglądarkę tez ma się dostęp do plików z USB. 

Link to post
Share on other sites

Ok, dzieki za info.

Mam pytanie: jak to jest możliwe,że taki synology będzie lepszy od tych nowych naszpikowanych technologią i mocą Asusów czy Netgearów za ok 1000zł?

Na papierze powinien łomot dostawać taki synology prawda?

Ajj... robię jeszscze ostatnią próbę położenia kabla zanim wifi, wątpie,że się uda ale podejmę rękawicę jeszcze raz.

Powiedzcie mi : jakie akcesoria i patenty to przeciągania kabla po domu polecacie?

Znalazłem kabel do internetu płaski i niby mała zmiana a zmienia mocno całą sytuację bo spora część przeszkód po drodze zostanie rozwiązana za pomocą kabla płaskiego względem normalnego.

Zostaje jeszcze kilka kwestii.
1. W Linii prostej na spokojnie wystarczyłoby 20 metrów, pewnie nawet z 15 ale licząc po kątach (prowadząc dyskretnie kabel) to ja nie wiem czy 30 metrów wystarczy. Czy pryz kablu kat 6 przy takiej ilości metrów parametry zaczną spadać czy coś? już tak przyszłościowo pod 1 gigabit chciałbym to zrobić.

2. Jak sensownie przeprowadzić kabel przez drzwi do pokoju?
https://classen.pl/drzwi/tosca/
jakąś takapodobną konstrukcję drzwi mam.

3. Jak do ściany/drewna/sufitu (bo różne mogą być potrzebny) przyczepić ten płaski kabel,żęby było bezinwazyjnie bez jakiś wielkich gwoździ i,zeby dyskretnie było?

Link to post
Share on other sites

Co to za kabel płaski? Na pewno spełnia wymagania kategorii? Bo to mało pawdopodobne. W czym jest lepszy od okrągłego?

 

Przez drzwi raczej nie będziesz kabla prowadził. Istotne jakie masz listwy przypodłogowe. 

Link to post
Share on other sites

Ad 1

11 godzin temu, under555 napisał:

Powiedzcie mi : jakie akcesoria i patenty to przeciągania kabla po domu polecacie?

 

Ad 1. Przyszłościowo to się myśli o 2.5, 5 czy 10 Gbps. 1Gbps to obecny standard. Starcza kabel cat 5e. Parametry zaczynają spadać powyżej 100 metrów przy 1 Gbps. Cat 6 i na 10 Gbps do bodajże 55 metrów starcza.

 

Ad2. Kup długie wiertło do betonu, wtedy będziesz mógł nisko nad podłogą w miarę poziomo wiercić . Jeśli ściany są z miękkiego gazobetonu, to wystarczy pręt stalowy fi10mm rozklepany młotkiem na końcu za 3 PLN od metra. Unikaj ostrych załamań na kable, ciągnięcia kabla na siłę przez otwory, z drugiej strony ktoś musi podawać kabel żeby się pętelki nie robiły. Najlepiej od razu puścić 2 kable - koszt żaden a jeśli któryś kabel będzie złamany, to unikniesz w przyszłości grzebania się jeszcze raz.

 

Ad3. W korytku. Do jednego kabla starczy 10x10mm. Przykręcaj wszystko wkrętami fi8. Wkręty 6mm lubią się obracać i potem łatwo wyłażą ze ściany. Im grubsze korytko tym bardziej się w oczy rzuca, ale łatwiej upchnąć więcej kabli i zachować większe promienie na załamaniach. U siebie mam poupychane kable w listwach przy panelach a w piwnicy przymocowane trytytkami do rur CO albo do ściany za pomocą i uchwytów na kable.

 

Sieć AX to jakieś 2000 PLN. Połowa na router, reszta na sensowne karty WiFi. Jeśli mieszkasz w bloku to takiej sytuacji lepiej się sprawdzą dwa routerki na rogach mieszkania w systemie mesh niż jeden wypasiony w salonie pod TV.  2 AP-ki mesch, trochę kabla, garść wkrętów, korytko kosztują razem 500 PLN. Czy warto iść w system AX 4x droższy to już sam musisz zdecydować. Zresztą do Netflixa z tego co ostatnio czytałem starcza od 1,8 do 16 Mbps dla 4 k. Na chwilę obecną AX jest jeszcze strasznie droga technologia.  W domu mam 5 komputerów, kilka telefonów, tablet drukarka, żona zdalnie pracuje, dziecko ma lekcje przez skype, Wieczorem oglądamy Netflixa. Mam router LTE AC i starego TP-Linka 781N. Po kablu są spięte jedna drukarka i 2 PC, reszta po wifi N lub AC i i jakoś wszystko śmiga.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...