Skocz do zawartości

Biwakowanie w lesie - Pilotażowy projekt "bushcraftu i surwiwalu" oraz jego ciąg dalszy...


Recommended Posts

Wrzucę również tutaj bo być może mamy tu miłośników biwakowania.

 

Do niedawna biwakowanie w lesie w Polsce było właściwie zakazane, istnieje jednak spora i ciągle rosnąca społeczność miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu, która postanowiła coś z tym fantem w końcu zrobić. Wynikiem tych działań i przychylności zarządu LP powstał pilotażowy projektu "bushcraftu i surwiwalu" którego owocem było wyznaczenie stref w kilkunastu nadleśnictwach w których można było już "legalnie" biwakować.  Społeczność korzystająca wykazała się szeroko rozumianą odpowiedzialnością, więc i dyrekcja LP zaufała nam i odwdzięczyła się piękną kontynuacją projektu, ponieważ od 1 maja 2021 wyznaczone obszary mają znajdować się we wszystkich nadleśnictwach. To wiekopomna chwila:lol:, Szwecją co prawda jeszcze nie jesteśmy ale do dobra droga. Niestety LP w przyszłości nie będzie w stanie nic więcej zrobić bo dalej stoją na przeszkodzie politycy i ustawy które trzeba zmienić. Nie mniej być może i tam uda się coś przeforsować.

 

Nieco szerzej o temacie od "EDC"

https://www.facebook.com/ekwipunek/posts/3715810528527052

 

Jeśli kogoś temat zainteresuje to zachęcam do zapoznania się szerzej z podstawami "jak zachować się w lesie" aby nie szkodzić przyrodzie a przy okazji nie naprzykrzać się leśnikom.

Tak aby i ten następny etap projektu przebiegł pozytywnie i nikt nie nazywał biwakowiczów szkodnikami. 

Lasy państwowe są wszystkich  - to dobro wspólne - więc pokażmy, że turystyka leśna w Polsce to nie dawne czasy, gdzie ludzie robili sobie z terenów leśny wysypiska.

 

Poniżej link do Map BDL gdzie obecnie zaznaczone macie obszary funkcjonujące do 31.04.2021 a od 01.05.2021 pojawią się tam już o wiele liczniej nowe obszary.:banan:

https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

 

Po wejściu trzeba przejść z panelu dolnego w "Mapy BDL"  > "Mapa zagospodarowania turystycznego".

 

6042dbaf831a65f9.jpg

fot. Woj Świętokrzyskie, Nadleśnictwo Łagów

Edytowane przez pendzel_3
  • Lubię to 3
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
53 minuty temu, pendzel_3 napisał:

być może mamy tu miłośników biwakowania

 

Sam takowym nie jestem, ostatnie buszowanie pod chmurką miałem jeszcze w wojsku (ale miałem tyle % w sobie, że mi było wszystko jedno gdzie śpię i jak i z kim :wariat:), ale lubię od czasu do czasu rzucić okiem na kanał YT

 

Szczególnie podobały mi się odcinki , gdzie poruszane były zagadnienia żywności liofilizowanej, awaryjnego rozpalania ognia w każdych warunkach pogodowych, krzesiwach i spędzenia mroźnych nocy w ogrzewanym namiocie (czyli piecyki do namiotu).

No i klasyka - czyli nocleg przy ognisku syberyjskim :)

 

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

 

Godzinę temu, Succubus napisał:

ale lubię od czasu do czasu rzucić okiem na kanał YT

 

16 minut temu, worm napisał:

Ekwipunek Dźwigany Codziennie

Jeden z lepszych kanałów o takiej tematyce, "Bushcraftowy" także.

 

Natomiast cała idea tematu polega na tym (o czym w/w Panowie opowiadają ale gnie to w ilości wrzuconego materiału) że, nie trzeba mieć specjalistycznego szpeju, wszystko da się zrobić prosto, no może z pominięciem biwakowania przy niskich czy ujemnych temperaturach bo wtedy to śpiwór musi być adekwatny. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Oczywiście że się da. Od dawien dawna tak było.
Dzisiaj po prostu staliśmy się bardzo wygodni i bez super kosmicznej tkaniny na śpiwór, jak chłodkiem zawieje po pleckach to już płacz ;) 

Myślę, że trochę takiego zahartowania by się przydało przy okazji. Żartuję, ale chyba wiadomo o co chodzi.

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, Succubus napisał:

A są hamaki dwuosobowe?

Tak, są. Ten który widzisz na w/w fotce to własnie teoretycznie taka dwójka. 

https://www.decathlon.pl/p/hamak-comfort-2-osobowy/_/R-p-124166?mc=8382709&c=Brązowoy

 

A jak wygląda praktyka? w dwójkę można strzelić sobie drzemkę, poleżeć, odpocząć,  czy uprawiać miłość :D, ale na komfortowy nocleg raczej będzie to niewygodne. 

W nocy często się przekręcamy, w pojedynkę nie stanowi to problemu, w dwójkę w takim hamaku może to być niewygodnie.

Ja mam właśnie taką "dwójkę" gdyż jestem dość wysoki, a generalna zasada jest taka, że im hamak dłuższy tym wygodniej bo nie spina tak ramion.

 

Dla niezbyt wysokich osób, powiedzmy że ok. 170cm wzrostu, taki prosty za pięć dyszek też będzie ok.

https://www.decathlon.pl/p/hamak-basic-260x152-cm-1-osobowy/_/R-p-107189?mc=8330394&c=Zielony

 

Do tego "tarp" z plandeki budowlanej za 20pln :)*

https://www.leroymerlin.pl/uprawa-i-ochrona-roslin/agrowlokniny-folie-siatki-ochronne/plandeki-folie-ochronne/plandeka-ochronna-3-x-3-m-zielona-uniwersalna-eco-rim-kowalczyk,p447981,l1954.html

 

kilka metrów paracordu,  ew. dwa ekspandery i nocowanie gotowe.

 

*tarp co prawda nie jest wymagany jeśli jesteśmy pewni pogody, ale w lesie zawsze coś leci z drzew wiec lepiej się przed tym zabezpieczyć niż budzić się co chwilę i psioczyć na matkę naturę,poza tym chroni od wiatru.

20 godzin temu, Succubus napisał:

wtedy to cieplutko by było :)

W chłodniejsze noce, na spód najlepiej normalną karimatę położyć.

https://www.decathlon.pl/p/karimata-trekkingowa-trek-arpenaz-m100/_/R-p-13259

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Ja czekałem na coś takiego. 2 dni bez zgłoszenia to rewelka. Szkoda tylko że w wyznaczonej przestrzeni. Zobaczymy co wyjdzie. 

 

Oba ww kanały rownież oglądam. 

 

PSL nawet jak nie spanie to przynajmniej wieczorne/nocne ognisko pod chmurką z kubkiem ciepłej kawy robi różnicę po ciężkim dniu. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Mały wiosenny update:

Mamy już dostępne nowe obszary na terenie całej Polski, jest tego naprawdę sporo - na tyle, że każdy kto jest zainteresowany tego typu wypoczynkiem znajdzie coś ciekawego w swoich okolicach. 

 

844af2e4759caed9.jpg

 

Całość można obejrzeć na interaktywnej mapie BDL:

https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Miejmy nadzieję, że projekt będzie się rozwijał w dalszym ciągu. Niestety do pójścia "o krok dalej" na przeszkodzie stoją już przestarzałe przepisy.

 

Wybieramy się w ten weekend w okolice Puław. Mam nadzieje, że pogoda dopisze czego i Wam życzę, a przede wszystkim udanego weekendu. 

 

Amatorów szeroko pojętego buscraftu i turystyki leśnej przybywa (i bardzo dobrze) ale przy okazji będę to powtarzał do znudzenia, pamiętajcie żeby nie śmieciuchować w lesie! :[ a teren gdzie biwakujecie pozostawić w takim stanie w jakim go zastaliście.

 

A poniżej praca mojego kolegi, sprawdzimy jak się sprawuje w terenie:):

 

4c66934703284f8c.jpg

 

 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...