Skocz do zawartości

Przegrzewanie się RX580 od firmy ASUS


Recommended Posts

Cześć,

mam dosyć poważny problem z moją kartą graficzną. Podczas grania w różnego rodzaju gry (Sea of Thieves, World of Warcraft, Overwatch), moja karta się strasznie przegrzewa, aż do tego momentu, że osiąga 90 stopni, monitor się wyłącza i jedynie co w takiej sytuacji ratuje sytuację to restart komputera. Bardzo mnie to dziwi, bo wymienione gry nie mają jakichś wygórowanych wymagań i karta powinna być stabilna. Próbowałem undervoltingu, wymiany pasty termoprzewodzącej, ale nic nie pomaga, temperatury nadal windują. Jedyną pomocą jest obniżenie jakości grafiki w grze, ale RX580 to raczej dobra karta i nie powinna mieć problemu z utrzymywaniem 60FPS w Full HD w tych grach. Sytuacja na rynku kart graficznych jest jaka jest, więc chciałbym zrobić wszystko, żeby ta karta jeszcze jako tako działała do momentu uspokojenia się sytuacji. 
Jakie kroki mogę jeszcze w takim przypadku wykonać?

 

Karta graficzna: ASUS (ASUS Radeon RX 580 Dual OC 8GB GDDR5). 

Pamięć: GoodRam IRDM PRO 2x8GB DDR4 3600 CL17-19-19 IRP-3600D4V64L17S/16GDC

Płyta: MSI B450-A PRO MAX AM4

Procesor: AMD Ryzen 5 1600 AF 12nm AM4 - na procesorze Fera 3

Zasilacz: Seasonic FOCUS Gold 450 (SSR-450FM) 80Plus Gold 450W

Obudowa: SilentiumPC Regnum RG2 Pure Black, zamontowane 3 wiatraki

Link to post
Share on other sites

To ja jeszcze mam pytanie organizacyjne: jesteś pewien, że dobrze dokręciłeś radiator do rdzenia? Pamiętasz, czy tak samo wysokie temperatury występowały przed wymianą pasty? Problem jest świeży czy już jakiś czas z tym walczysz? Karta kupowana w sklepie czy z 2. ręki? 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
38 minut temu, MiK napisał:

Sprawdź bez panelu bocznego obudowy.  Może masz przepływ powietrza zakłócony. 

Bez panelu bocznego obudowy z 84 stopni spadło do 75 stopni. Może to jest przyczyną? Nie wiem czy 75 stopni to już akceptowalny wynik, ale na pewno daleki od tego "progu", gdy mój komputer się wyłącza. Z założonym panelem bocznym obudowy cała obudowa robi się momentalnie gorąca, aż trudno ją dotknąć. 

 

25 minut temu, Player1 napisał:

Wentylatory na karcie pracują normalnie? Z jaką prędkością kręcą się pod obciążeniem?

Tak, pracują normalne. Obroty wahają się między 1570RPM a 1700RPM.

 

9 minut temu, Rebelmind napisał:

To ja jeszcze mam pytanie organizacyjne: jesteś pewien, że dobrze dokręciłeś radiator do rdzenia? Pamiętasz, czy tak samo wysokie temperatury występowały przed wymianą pasty? Problem jest świeży czy już jakiś czas z tym walczysz? Karta kupowana w sklepie czy z 2. ręki? 

Karta była kupowana rok temu z drugiej ręki. Raczej wysokie temperatury doskwierały jej od początku, ale nie było takiej sytuacji, żeby zahaczała aż o 90 stopni (takie 78-80 stopni przy maksymalnym obciążeniu to był standard). Przed wymianą pasty temperatury były praktycznie identyczne lub odrobinę wyższe (po to wykonałem ten zabieg, aby właśnie obniżyć te temperatury). Jeszcze raz sprawdzę czy wszystko jest dobrze dokręcone. 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Aircod napisał:

Bez panelu bocznego obudowy z 84 stopni spadło do 75 stopni. Może to jest przyczyną? Nie wiem czy 75 stopni to już akceptowalny wynik

75 stopni podczas grania? Jeśli tak, to jak najbardziej w normie. Natomiast coś musi być nie tak z obiegiem powietrza w obudowie, skoro przy założonym boku tak się wszystko gotuje. Jak masz rozmieszczone wentyle w budzie?

 

2 godziny temu, Aircod napisał:

Obroty wahają się między 1570RPM a 1700RPM.

Możesz zmienić krzywą w sterownikach w taki sposób, żeby zwiększyć prędkość wentylatorów przy danej temperaturze, ustaw tak, żeby mieć ok. 2000 obr/min.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, ADR15 napisał:

Zrób też zdjęcia wnętrza obudowy najlepiej, jak masz ustawione te 3 wentylatory w obudowie??

Pomyliłem się, mam dwa wentylatory. Jeden z przodu, jeden z tyłu (standard). 

zdj.png.f0edae79749679e443beb5d2729bf1fa.png

 

24 minuty temu, korzychxp napisał:

75C to bardzo dobra temp dla RXa średniego chłodzenia.

Akceptowalna, ale taką mam tylko przy otwartej obudowie, więc ewidentnie coś się grzeje za mocno jak jest zamknięta. Może to przez podkręcone pamięci RAM? 
 

2 godziny temu, Player1 napisał:

75 stopni podczas grania? Jeśli tak, to jak najbardziej w normie. Natomiast coś musi być nie tak z obiegiem powietrza w obudowie, skoro przy założonym boku tak się wszystko gotuje. Jak masz rozmieszczone wentyle w budzie?

 

Możesz zmienić krzywą w sterownikach w taki sposób, żeby zwiększyć prędkość wentylatorów przy danej temperaturze, ustaw tak, żeby mieć ok. 2000 obr/min.

Zmieniłem krzywą, zwiększyły się obroty i jest trochę lepiej. Wymieniłem filtry z przodu obudowy i na razie utrzymuje 78-80 stopni. Będę obserwował co dalej. Te 2000obr/min. już potrafi niezłego hałasu narobić. 

Link to post
Share on other sites

Tzn to jest Asus Dual, najniższa półka chłodzeń, więc naprawdę o 75C nie ma co się pienić. Karty Nitro czy Pulse uznawane za najlepsze mają temp w tych okolicach, tyle, że są cichsze. Więc jak na RXa jest ok. Gorzej było jak przekraczało grubo 80 stopni.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, korzychxp napisał:

Tzn to jest Asus Dual, najniższa półka chłodzeń, więc naprawdę o 75C nie ma co się pienić. Karty Nitro czy Pulse uznawane za najlepsze mają temp w tych okolicach, tyle, że są cichsze. Więc jak na RXa jest ok. Gorzej było jak przekraczało grubo 80 stopni.

To znaczy, ja się nie pienię o 75 stopni. Jakby tyle było z otwartą obudową to super. Problem jest w tym, że ona się nagrzewa przy zamkniętej obudowie do grubo 90 stopni i się wyłącza cały komputer, a sterowniki Radeona się resetują do fabrycznych ustawień. To główny problem tej karty. 

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy dobrze widzę, wentylator na froncie masz zamontowany od zewnętrznej strony? Spróbuj zamontować w środku obudowy.  Jeżeli to oryginalne wentylatory SPC to raczej nie są zbyt wydajne. Zamontuj na froncie ten co masz, ale od wewnętrznej strony obudowy, powinno nieco obniżyć temperatury. Ta obudowa w obecnej konfiguracji to piekarnik.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...