Skocz do zawartości

Ryzen 7 3700x na b450 msi tomahawk


Recommended Posts

Witam.  Sprawa dotyczy temperatury tego oto CPU , moje temperatury to w spoczynku około 60, a w stresie potrafi osiągnąć 90? Chłodzenie jakie używam to CPU SilentiumPC Spartan 3 PRO RGB, obudowa to zalman z3plus. Procek działa na płycie głównej Msi tomahawk b450 ,60 stopni jest przy powers 52W, a voltage 1,3V wg programu ryzen master,cpu clock speed 3,8mhz, pasta be quiet

Nie wiem co robić , wydaje mi się ze te temperatury sa za wysokie i niedługo wykończę procka. Zainwestowac w chlodzenie, obudowe, moze nowa plyta glowna?

 

image.png.db3ea82142544630c70531e10972096b.png

Edytowane przez many12
Link to post
Share on other sites

Standardzik widzę: płyta na AUTO zapodaje Ci nawet pod 1.48V. Spróbuj mu ustawić negatywny offset na 500mV i powtórzyć test (porównaj wyniki i temperatury).

 

Mój 3700x (kartoflana sztuka) do 4300 MHz OC potrzebował bodajże 1.275V. Ustaw mu ręcznie takie OC (zegar 4300 MHz) i poczynając od 1.3V powiedzmy jedź w dół z napięciem (z krokiem 250mV na początek). 

Z drugiej strony w stresie masz poniżej 80°C - to nie są złe temperatury jak na CB nT. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
12 minut temu, Rebelmind napisał:

Standardzik widzę: płyta na AUTO zapodaje Ci nawet pod 1.48V. Spróbuj mu ustawić negatywny offset na 500mV i powtórzyć test (porównaj wyniki i temperatury).

 

Mój 3700x (kartoflana sztuka) do 4300 MHz OC potrzebował bodajże 1.275V. Ustaw mu ręcznie takie OC (zegar 4300 MHz) i poczynając od 1.3V powiedzmy jedź w dół z napięciem (z krokiem 250mV na początek). 

Z drugiej strony w stresie masz poniżej 80°C - to nie są złe temperatury jak na CB nT. 

Te zmiany ustawień napięcia i zegarów w programie ryzen master czy w biosie robic?

 

Takie wyniki podczas uzywania programu piosolver, tu juz temepratura 88

 

image.thumb.png.3a9e926d3b6d796cd43658aeda532b16.png

Edytowane przez many12
Link to post
Share on other sites

Ja robię z poziomu biosa ale starej szkoły jestem użytkownikiem. 

 

90°C przy 1.2V... :o

 

 

To jeszcze dwie sprawy: rzuć okiem za każdym razem przy teście (testuj piosolver skoro tak ładnie wygrzewa) na obroty wentyla, w sensie ile podczas testu pokazuje sensor w HWinfo. 

 

Druga sprawa: co masz za ram? Bo IF masz na 1200, a memki na 1066... To strasznie podbija opóźnienia na Infinity Fabric... 

Link to post
Share on other sites

 

Cytat

 

Druga sprawa: co masz za ram? Bo IF masz na 1200, a memki na 1066... To strasznie podbija opóźnienia na Infinity Fabric... 

 

image.png

Tak podczas spoczynku:
image.png.5fba1984b5061d621721bee1c4779e6d.png

 

Ramy mam takie, 4 kostki po 16gb:

Pamięć G.Skill Aegis, DDR4, 32 GB, 3000MHz, CL16 (F4-3000C16D-32GISB)

 

Ustawilem w biosie na jakis profil o nizszych MHz , chyba cos kolo 2500, bo zauwazylem wczesniej , ze nie sa stabilne na wyzszych i komp potrafil sie zawiesic.

 

 

 

 

2 godziny temu, Rebelmind napisał:

(z krokiem 250mV na początek). 

 

2 godziny temu, Rebelmind napisał:

negatywny offset na 500mV i

Nie rozumiem tego , gdzie te wartosci ustawia sie w ryzen master czy cos innego miales na mysli?

Edytowane przez many12
Link to post
Share on other sites

W biosie, w sekcji VCore (napięcie dla rdzenia). Możesz ustawić opcje "negative offset" lub "offset -" i wtedy wartość offsetu dać 500mV (płyta będzie podawała 0,5V mniej niż Cpu by chciało) 

 

LUB 

 

Testować na sztywno z napięciem ustawionym na stałe, poczynając od wartości np 1.3V (tyle że wtedy musisz mu też ręcznie ustawić mnożnik, np na x42) i jeżeli jest stabilny pod obciążeniem to aplikować mu niższe VCore (zamiast 1.3 dać 1.275V) i sprawdzać stabilność. 

 

Przy 2x16 GB kościach - jeżeli ma problem ze stabilnością z profilu XMP - dajesz mu minimalnie wyższe napięcie dla Ramu (np 1.36V) i ustawiasz minimalnie niżej taktowanie (np. 2933 MHz). Mamy w pracy serwer, który stoi na 3700x i tam jest 4x16GB właśnie @3200 MHz więc te Aegisy Twoje bez łaski powinny zrobić 2933 MHz.

 

Spartan 3 Pro z 3700x @stock (bez OC) i 1800 RPM nie powinien MIEĆ aż takich problemów z Temperaturami (szczególnie, że płyta podaje 1.2V pod obciążeniem)... 

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

Probowalem podkrecic , dajac 4,3mhz zegar przy 1,3 V to temparatura osiagnela ponad 100 stopni i komputer zresetowal sie .

 

Ustawilem na 4,2mhz i 1,1 V , jest stabilnie , temp w spoczynku 52 stopnie pod obciazeniem okolo 94

Edytowane przez many12
Link to post
Share on other sites

A powiedz mi, kiedy pastę wymieniałeś na Cpu? 

 

I jeszcze jedno: jeżeli testujesz w warunkach okolic Thermal Throttling (Cpu osiąga temp, przy których występuje reset) to ZAWSZE ustawiaj na stałe wentyl w biosie na Cpu na MAX (tylko na testy). 

 

Jeżeli zadasz mu obciążenie, które wywołuje lawinowy skok temp w okolice 95+ to od razu przerywasz program / test. 

Link to post
Share on other sites

Pasty nie wymienialem , jest od czasu kiedy montowalem procek , styczen 2020,

 

Takie cos udalo mi sie osiagnac, fajna temperatura przy niskim napieciu , to chyba max co moge miec z mojego egzemplarza ;) (wyniki pod obciazeniem, w spoczynku okolice 45-50 stopni), 

Dodajac wyzej do zegarow lub odejmujac napiecie , staje sie niestabilny.

 

image.thumb.png.42b9b43470bd89dd534bd1a85b40320f.png

 

 

Ogolnie mysle czy nie kupic ryzen 9 5950x, cena spadla troche i jest dostępny , ale nie wiam jak to bedzie chodziło na mojej plycie gl ( do czasu jak tomahawk mag x570bedzie dostepny), chłodzenie kupiłbym wtedy lepsze - obserwuje Noctua-d15, co sadzisz?

Edytowane przez many12
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Widzę ładnie udało Ci się zjechać z temperaturami, szczególnie że wcześniej pod obciążeniem było 3900 MHz na Rysiu all core - i to na granicy Throttlingu, graty! 

 

I widzę ram też ogarnąłeś na 3000. Przy 4x16 powinna być jeszcze większa różnica. 

 

Widzę, że piosolver wyciska wszystko co się da z Cpu, dojeżdżając wszystkie wątki ostro więc im więcej rdzeni tym lepiej. 5950x tj top więc dopłacasz za to względem 5900x (miej to na uwadze). Jeżeli produktywność jest dla Ciebie istotnym czynnikiem to może warto by pomyśleć o Threadripperze? 

 

W kwestii płyty - do 5950x nie potrzebujesz X570 (chyba, że masz konfig pod multi ssd m2), B550 Tomahawk / Mortar pociągną R9 bez problemu (hardware unboxed robił przekrojowy test płyt serii 500 i wyszło, że wspomniane B550 są lepsze niż większość X570).

 

Co do chłodzenia - jeżeli tego 5950 (przyszłego) miałbyś chłodzić przy obciążeniu zadanym takim jak teraz 3700x to moim zdaniem powietrze - nawet Topowe, bo NH-D15/D15s to top AC - może być mało. Tu by lepiej zrobilo DOBRE AiO lub najlepiej prosty custom LC loop Cpu only, którego kosz jest porównywalny z dobrym AiO (przykładowo https://www.x-kom.pl/p/593477-chlodzenie-procesora-alphacool-eisbaer-aurora-420-cpu-3x140mm.html?gclid=CjwKCAiAyc2BBhAaEiwA44-wW3-ZX7ii5S10S2M6q1bqu6hJi_8X6n5adnPHbJX6PgDx6MhwpCf49hoCP-kQAvD_BwE&fbclid=IwAR1iMDs9ljf8oPDzupYT4OICLUcgPnN1JCIm0AJVhF5aNwumpOLFlU7Z7Og

Link to post
Share on other sites

Dzieki za pomoc.

Wlasnie zastanawialem sie nad b550 tomahawk , mozlwie ze zdecyduje sie na ta wlasnie plyte.

A co polecalbys z threadriperow , chyba juz tu duza roznica w cenie ?

31 minut temu, Rebelmind napisał:

5950x tj top więc dopłacasz za to względem 5900x

Masz na mysli, ze nie bedzie roznicy w wydajnosci , az tak znaczacej jak roznica w cenie i placi sie za liczby, firme?

Link to post
Share on other sites

Płaci się za max wydajność, przy czym tak jak piszesz - jej przyrost jest nieopłacalny względem dopłaty w cenie (jest to jednak moje zdanie, a osoba która "żyje" /pracuje/ z tego może się nie zgodzić, bo np niższy czas kompilacji przekłada się na więcej czasu na co innego, np w ujęciu miesięcznym). 

 

3960x (24R/48W Zen2) kosztuje prawie 2x tyle co 5950x (16/32, Zen3) ale poza dodatkowymi rdzeniami ma też zupełnie inny kontroler pamięci. 

 

Co do płyty - Tomahawka B550 akurat sam posiadam i polecam. 

Link to post
Share on other sites

Kupilem ryzen 5950x + noctua chlodzenie +b550 tomahawk msi, udalo mi sie ustawic 1,2V, 4,5MHz przy temperaturach w stresie kolo 70, w spoczynku ma ok 45.

W defaultowych ustawieniach w temperatury w stresie kolo 60 , zegar 3,4Mhz .

 

Po podkreceniu slysze ze komputer zaczal glosnie pracowac , nie wiem czy to wiatraki na chlodzeniu czy cos innego i za kazdym razem po restarcie wskakuje mi preccision overrdrive(cos takiego) i musze za kazdym razem zmeiniac znowu na swoje ustawienia zegarow.Zauwazylem ze cpu fan rosnie z 1k RPM do 1,5k podczas obciazenia, domyslam sie ze to jest pwoodem halasu?

 

Jak myslicie , moze nie warto podkrecac kosztem glosnosci i wyzszych temperatur?

Edytowane przez many12
Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, Rebelmind napisał:

Moim zdaniem warto ustawić niższe OC, 1.2V to bardzo przyjemne napięcie. A możesz mu ustawić ręcznie profil chłodzenia? 

Nic nie wiem  o profilach chlodzenia 

Edytowane przez many12
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...