Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć 

Mój stary laptop obecnie służy mojej dziewczynie do szkoły i ogólnego użytku domowego. Ma on już trochę lat i jego prędkość działania trochę zwolniła. 

Chciałbym zmienić mu z 4 na 8 gb ram 

Dysk ssd ze 120 na jakieś 480 gb 

Zmienić też baterię 

i na koniec wymienić pastę i termopady jeżeli dam radę bo nigdy tego nie robiłem ale jestem w miarę kumaty w te klocki. 

Powiedzcie mi czy to będzie opłacalne i na jakie nowe wymienić stare części ??? 

5 godzin temu, PaxiFixi napisał:

jego prędkość działania trochę zwolniła. 

W jakim sensie? Jak to stwierdziłeś? Bateria ok. Jeśli jest kiepska. Reszta nie sądzę, że wybitnie pomoże. Może zmiana procka. Ale to już pchanie się w koszta. Chociaż ja byłem ze swoim K72F na tyle uparty, że wymieniłem i3 na i5 :D I w nim nie ma żadnych termopadów. Jedynie pasta na blaszkach do CPU i GPU. Możesz ją zmienić o ile drastycznie pogorszyła się termika.

W tym lapku procesor jest wlutowany na stałe więc się go nie wymieni. Dysk SSD i 8GB RAM powinno go przyspieszyć, ale ja bym chciała zobaczyć screen po ok 15 min normalnej pracy z HWInfo64 zakładka Sensors jak wyglądają temperatury. 

16 godzin temu, PaxiFixi napisał:

Dysk ssd ze 120 na jakieś 480 gb

Tam już z jest ssd więc kupno większego zwiększy pojemność ale nie przyśpieszy go zbytnio. Nie znam tego lapka więc napiszę ogólnie, w ilu kościach jest tam ram i ile jest slotów na ram. Jak są dwa to dokup 4gb aby było 8gb w trybie dual channel to przyspieszy cpu o około 20% no i jak się robi sporo rzeczy na raz, jakiś program, przeglądarka i muzyka w tle to 4gb może być za mało i faktycznie 8gb pozwoli mu trochę odetchnąć. System rozumiem na ssd. 

Nie wiem czy dobrze to zrobiłem: f078fad19aff.png

Dysk chciałbym na większy bo obecny jest za mały, podobno można wyjąć napęd CD i w jego miejscu zamontować 2 dysk czy to prawda ? Bateria trzyma 15 min i koniec. Moja dziewczyna korzystając z laptopa otwiera kilka kart w przeglądarce, jakiś excel i autocad i zużycie ramu 100%. Otworzyłem klapkę i tam jest pusty slot na ram, drugiej kości nie widać musi być w innym miejscu.  Ogólnie to bym chciał żeby on posłużył jeszcze parę miesięcy aż ceny laptopów z RTX się ogarną i wtedy kupię godnego następcę dla obecnego. Ten laptop mam od jego premiery to nie wiem ile już z 7/8 lat chyba minęło. 

Wszystko jest ok. Można by rozebrać go jeszcze i przedmuchać wylot ciepłego powietrza. Pewnie nazbierało się tam trochę syfu. Jedna pamięć jest wlutowana z tego co czytałem. Drugą możesz dokupić. Baterię też możesz wymienić. I jeszcze posłuży. Można wyjąć napęd i założyć drugi dysk. Ale czy warto? To może już lepiej wsadzić większy ssd.

Edytowane przez marko22

Jestem ciekawa innych opcji :) Zwłaszcza, że jeżeli to jest ten model z i3 5010U czyli troszkę nowszym niż mój własny to dosyć słabo wypada bo mój nie muli przy włączonych dwóch przeglądarkach z kilkoma kartami, Discordem i WTW. To 100% użycia dysku może wynik z obecności tylko 4 GB RAMu i korzystaniu przez system z pamięci wirtualnej, ale to też bez przesady, mam lapka z 4GB RAMu i Celeronem N2840 i spokojnie daje radę pracować z 4 zakładkami na chrome.

Proszę: a395da0208c7.png

1 minutę temu, BlackCoffe napisał:

Jestem ciekawa innych opcji :) Zwłaszcza, że jeżeli to jest ten model z i3 5010U czyli troszkę nowszym niż mój własny to dosyć słabo wypada bo mój nie muli przy włączonych dwóch przeglądarkach z kilkoma kartami, Discordem i WTW. To 100% użycia dysku może wynik z obecności tylko 4 GB RAMu i korzystaniu przez system z pamięci wirtualnej, ale to też bez przesady, mam lapka z 4GB RAMu i Celeronem N2840 i spokojnie daje radę pracować z 4 zakładkami na chrome.

To jest model na I5.  Możecie mi podrzucić odpowiednią kość 4gb do niego ?

Dosyć dziwnie wygląda temperatura GPU, jakby czasami czujka nie działała. 

To jak to jest i5 to tym bardziej nie powinien aż tak zamulać. Daj zdjęcie starej kości RAM

Trzeba by odczytać parametry obecnej przez Aidę albo CPU-z. I może zrzut daj z menedżera zadań systemowego z zakładką Wydajność. Faktycznie te 100% odczytu dysku to trochę za dużo... A jaka jest zajętość tego SSD? Może jak pełny, to zwolnił. Każdy tak ma praktycznie. 

Edytowane przez marko22

Pamięć zajętość ponad 70 %.... Zakładka SPD w CPU - z. Tutaj nic nie widać ;)

Sorry.... Nie doczytałem :) Dziwne. Można się pokusić o przeinstalowanie systemu. I pytałem, ile zajętości ma ten dysk. 

Edytowane przez marko22

Dysk w lapku jest oryginalny nigdy nie ruszany.  System instalowałem osobiście, bo kupiłem go bez systemu nowy z jednego ze sklepów.   Na dysku mam wolne 45gb na 110 obecnie bo trochę wyczyściłem a dziewczyna używa dodatkowo dysku pod usb. 

nie pamiętam skąd brałem sterowniki bo było to raczej dawno.  Problem z dyskiem rozwiąże w taki sposób że pójdzie na śmieci a wstawię nowy ss, na nowo system i nowe sterowniki wgram. 

Jest jakiś dobry program który ogarnia wszystkie sterowniki czy lecieć z każdym pojedynczo. 

Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...