Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć 

 

Mój stary laptop obecnie służy mojej dziewczynie do szkoły i ogólnego użytku domowego. Ma on już trochę lat i jego prędkość działania trochę zwolniła. 

Chciałbym zmienić mu z 4 na 8 gb ram 

Dysk ssd ze 120 na jakieś 480 gb 

Zmienić też baterię 

i na koniec wymienić pastę i termopady jeżeli dam radę bo nigdy tego nie robiłem ale jestem w miarę kumaty w te klocki. 

 

Powiedzcie mi czy to będzie opłacalne i na jakie nowe wymienić stare części ??? 

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, PaxiFixi napisał:

jego prędkość działania trochę zwolniła. 

W jakim sensie? Jak to stwierdziłeś? Bateria ok. Jeśli jest kiepska. Reszta nie sądzę, że wybitnie pomoże. Może zmiana procka. Ale to już pchanie się w koszta. Chociaż ja byłem ze swoim K72F na tyle uparty, że wymieniłem i3 na i5 :D I w nim nie ma żadnych termopadów. Jedynie pasta na blaszkach do CPU i GPU. Możesz ją zmienić o ile drastycznie pogorszyła się termika.

Link to post
Share on other sites

W tym lapku procesor jest wlutowany na stałe więc się go nie wymieni. Dysk SSD i 8GB RAM powinno go przyspieszyć, ale ja bym chciała zobaczyć screen po ok 15 min normalnej pracy z HWInfo64 zakładka Sensors jak wyglądają temperatury. 

Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, PaxiFixi napisał:

Dysk ssd ze 120 na jakieś 480 gb

Tam już z jest ssd więc kupno większego zwiększy pojemność ale nie przyśpieszy go zbytnio. Nie znam tego lapka więc napiszę ogólnie, w ilu kościach jest tam ram i ile jest slotów na ram. Jak są dwa to dokup 4gb aby było 8gb w trybie dual channel to przyspieszy cpu o około 20% no i jak się robi sporo rzeczy na raz, jakiś program, przeglądarka i muzyka w tle to 4gb może być za mało i faktycznie 8gb pozwoli mu trochę odetchnąć. System rozumiem na ssd. 

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy dobrze to zrobiłem: f078fad19aff.png

 

Dysk chciałbym na większy bo obecny jest za mały, podobno można wyjąć napęd CD i w jego miejscu zamontować 2 dysk czy to prawda ? Bateria trzyma 15 min i koniec. Moja dziewczyna korzystając z laptopa otwiera kilka kart w przeglądarce, jakiś excel i autocad i zużycie ramu 100%. Otworzyłem klapkę i tam jest pusty slot na ram, drugiej kości nie widać musi być w innym miejscu.  Ogólnie to bym chciał żeby on posłużył jeszcze parę miesięcy aż ceny laptopów z RTX się ogarną i wtedy kupię godnego następcę dla obecnego. Ten laptop mam od jego premiery to nie wiem ile już z 7/8 lat chyba minęło. 

Link to post
Share on other sites

Wszystko jest ok. Można by rozebrać go jeszcze i przedmuchać wylot ciepłego powietrza. Pewnie nazbierało się tam trochę syfu. Jedna pamięć jest wlutowana z tego co czytałem. Drugą możesz dokupić. Baterię też możesz wymienić. I jeszcze posłuży. Można wyjąć napęd i założyć drugi dysk. Ale czy warto? To może już lepiej wsadzić większy ssd.

Edytowane przez marko22
Link to post
Share on other sites

Jestem ciekawa innych opcji :) Zwłaszcza, że jeżeli to jest ten model z i3 5010U czyli troszkę nowszym niż mój własny to dosyć słabo wypada bo mój nie muli przy włączonych dwóch przeglądarkach z kilkoma kartami, Discordem i WTW. To 100% użycia dysku może wynik z obecności tylko 4 GB RAMu i korzystaniu przez system z pamięci wirtualnej, ale to też bez przesady, mam lapka z 4GB RAMu i Celeronem N2840 i spokojnie daje radę pracować z 4 zakładkami na chrome.

Link to post
Share on other sites

Proszę: a395da0208c7.png

1 minutę temu, BlackCoffe napisał:

Jestem ciekawa innych opcji :) Zwłaszcza, że jeżeli to jest ten model z i3 5010U czyli troszkę nowszym niż mój własny to dosyć słabo wypada bo mój nie muli przy włączonych dwóch przeglądarkach z kilkoma kartami, Discordem i WTW. To 100% użycia dysku może wynik z obecności tylko 4 GB RAMu i korzystaniu przez system z pamięci wirtualnej, ale to też bez przesady, mam lapka z 4GB RAMu i Celeronem N2840 i spokojnie daje radę pracować z 4 zakładkami na chrome.

To jest model na I5.  Możecie mi podrzucić odpowiednią kość 4gb do niego ?

 

Link to post
Share on other sites

Trzeba by odczytać parametry obecnej przez Aidę albo CPU-z. I może zrzut daj z menedżera zadań systemowego z zakładką Wydajność. Faktycznie te 100% odczytu dysku to trochę za dużo... A jaka jest zajętość tego SSD? Może jak pełny, to zwolnił. Każdy tak ma praktycznie. 

Edytowane przez marko22
Link to post
Share on other sites

Pamięć zajętość ponad 70 %.... Zakładka SPD w CPU - z. Tutaj nic nie widać ;)

Sorry.... Nie doczytałem :) Dziwne. Można się pokusić o przeinstalowanie systemu. I pytałem, ile zajętości ma ten dysk. 

Edytowane przez marko22
Link to post
Share on other sites

Dysk w lapku jest oryginalny nigdy nie ruszany.  System instalowałem osobiście, bo kupiłem go bez systemu nowy z jednego ze sklepów.   Na dysku mam wolne 45gb na 110 obecnie bo trochę wyczyściłem a dziewczyna używa dodatkowo dysku pod usb. 

Link to post
Share on other sites

nie pamiętam skąd brałem sterowniki bo było to raczej dawno.  Problem z dyskiem rozwiąże w taki sposób że pójdzie na śmieci a wstawię nowy ss, na nowo system i nowe sterowniki wgram. 

Jest jakiś dobry program który ogarnia wszystkie sterowniki czy lecieć z każdym pojedynczo. 

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...