Skocz do zawartości

Router Fubbox 6 szybkość transferu


Recommended Posts

Witam. Może pytanie banalne. ORANGE zainstalowało kilka dni temu światłowód. Abonament w opcji 1 Gb/s. Router Funbox 6. Port Ethernet 1 Bb/s. WiFi 6 standard 802.11ar.

Po pierwszych próbach speedtest pokazuje:

- na kablu ok. 350 Mb/s. Ping 2

- na WiFi nie więcej niż 60 Mb/s. Ping podobny 2-4.

Moje pytanie:

- czy szybkość transferu powinna być większa?

- czy różnica prędkości pomiędzy kablem i WiFi jest normalna? ( od razu wyjaśniam, że podczas testu PC znajdowało się ok. 3 m od routera, na tym samym poziomie)

Router obsługuje 2 laptopy i 2 PC oraz dekoder tv. Ale pomiary były robione tylko przy włączonym 1 PC. Pozostałe komputery i dekoder były odłączone.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Jan43 napisał:

- na kablu ok. 350 Mb/s. Ping 2

Po kablu powinno być te 900Mbps, aczkolwiek u kolegi pełna prędkość pojawiła się dopiero po 2-3 dniach od montażu. Ważne, żeby kable od rutera do komputera były dobrej jakości.

1 godzinę temu, Jan43 napisał:

- na WiFi nie więcej niż 60 Mb/s. Ping podobny 2-4.

Bardzo słabiutko, ale to może być wina Funboxa, te sprzęty nigdy nie słynęły z dobrego WiFi.

1 godzinę temu, Jan43 napisał:

- czy różnica prędkości pomiędzy kablem i WiFi jest normalna? ( od razu wyjaśniam, że podczas testu PC znajdowało się ok. 3 m od routera, na tym samym poziomie)

Różnica w prędkości między kablem i WiFi to coś normalnego, ale nie powinno być aż tak wielkich różnic jak u Ciebie. Tu ewidentnie jest coś nie tak.

Link to post
Share on other sites

Niestety ale jest tak jak kiedyś pisałem - Czym więcej abonentów ftth tym mniejsze prędkości będą na łączu...

 

Już dziś nie opłaca się brać opcji 1gb bo takiej prędkości nie uzyskacie - no może jest jeszcze kilka miejsc ale z czasem będą zanikać...

 

Najlepszą opcją jest 300 mb i 600 mb

 

Dzieje się tak dlatego że sprzęt operatora nie wyrabia - kupują najtańsze splitery - spliter to taki urządzonko które z jednej nitki robi do 32 abonentów więc sami pomyślcie jak to jest możliwe by 32 abonentów miało po 1gb...

 

Różnica między kablem a wifi jest naturalna - kabel to kabel czyli pełna przepustowaść a wifi to jest zależne od zapchania kanałow i od odległości od routera...

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Wiem, że temat już nie najnowszy ale się dołączę. Soję przed wyborem 300Mb/s a 600. kładą u mnie światłowód i za ok. 2 tygodnie do miesiąca powinienem mieć. Już mam światłowód w domu czekam tylko na zakończenie inwestycji (orange). W sumie mam w domu chyba 13 urządzeń podłączonych. 2 komputery (skrętka) ,laptopy, telefony i 3 TV chodzą przez WIFI. Ciągle ktoś coś ogląda (Netfliksy, HBO, youtuby, muzyka TIDAL w HIFI i t.d.) ściągane są gry - oczywiście nie non stop. Zastanawiam się czy wykorzystam prędkość 600Mb/s. Do oglądania i słuchania pewnie nie ale chodzi o ściąganie gier (ile zapodadzą mi serwery np. steam). Teraz mam LTE (~20Mb/s w dzień - 60 noc) i gdy więcej urządzeń coś pobiera to słabo z netem. Brać 600? Bo 1Gb/s to chyba przydużo, chociaż cena między najtańszym a najdroższym to 2 dychy.

Link to post
Share on other sites

Jak tylu użytkowników na raz korzysta to również głosowałbym za wzięcie opcji 1 Gbit. 20zł w lewo czy w prawo mi osobiście nie robi różnicy. U kolegi działa to znakomicie - gry pobierają się z prędkością 70-90 MB/s a w międzyczasie domownicy wiecznie coś oglądają, grają... Dla każdego wystarcza.

Link to post
Share on other sites

Dzięki Panowie za odzew. Zastanawiałem się nad 600Mb/s. W tej sytuacji różnica między 600 a 1Gb to już tylko 10PLN.  Dla mnie nawet te 20 złotych nie jest czynnikiem decydującym. Chciałem poznać Waszą opinię czy warto. Osób korzystających jest 5. Wiadomo, że wszystko na raz i z maksymalną prędkością nie pobiera ale zużycie netu należy raczej do większych. Mój miesięczny transfer to okolice 1,2 - 1,5 TB, gdzie ściąganie gier występuje raczej sporadycznie. Więc raczej sieć jest dość mocno obciążona. Wiecznie coś "chodzi".

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, silvzab napisał:

Według Ciebie lepiej tworzyć nowy i zaśmiecać forum?

A zaśmiecanie cudzego wątku już jest ok? To, że problem wygląda podobnie nie oznacza, że jest ta sama przyczyna.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...