Skocz do zawartości

Monitor 27' do 1000zł z przeznaczeniem do Internetu, spokojnych gier


Recommended Posts

Witam Was serdecznie,

przymierzam się do zmiany swojego LG 23MP65HQ-P, z którego jestem zadowolony, na coś większego i o wyższej rozdzielczości (siedzę na tyle blisko monitora, że przy obecnych 24' widzę że FHD to minimum). Główne przeznaczenie to internet, filmy, a sporadycznie również "spokojne gry" w stylu Wiedźmina, Cyberpunka itd. Budżet to 1000zł, ale jeśli dopłata 100-200zł pozwoli mi kupić produkt znacznie lepszy, jestem w stanie dołożyć. Znalazłem tani egzemplarz od Philipsa - 275E1S, wypada całkiem dobrze w testach uwzględniając jego cenę. Co nim myślicie?

Mam również dylemat, czy taka zmiana ma sens - mój procesor i karta graficzna mogą mieć problem z obsługą 1440p na wysokich/ultra ustawieniach w nowszych grach, a zmniejszenie rozdzielczości na FHD przy 27 calowym monitorze może być uciążliwe. Byłbym wdzięczny za opinie w tej sprawie - może akurat ktoś miał podobny dylemat. Od monitora standardowo siedzę w odległości około 0,5m. 

Link to post
Share on other sites

Ja mam teraz monitor 27 cali WQHD i siedzę też koło 50-60cm. Jak odpalam CP2077 na FHD, to pikseloza jest widoczna, ale da się ją przeżyć. Czekam na kartę, a miałem do wykorzystania hajs, więc wziąłem nowy monitor.

Co do tego Philips 275E1S/00 - jest to typowy IPS pod pracę. Wiadomo, 144hz przy WQHD na bank nie uzyskasz. Jeżeli myślisz o konkretnym upgradzie kompa, zdecydowałbym się na jakąś 144hz.

Jeżeli zakrzywiony ekran ci nie przeszkadza, mogę polecić Odyssey G5 - za mniej niż 1200 zł, jest to jeden z lepszych monitorów. Jak to w VA, dobre kąty i kolory, ale czarny słabo wypada. Przynajmniej jak oglądam jakiś film i jest scena w totalnej czerni. Obadaj sobie testy i recenzje, a jak będziesz miał jakieś pytania, śmiało pisz.

Link to post
Share on other sites

FHD na takim dużym monitorze może być uciążlwie, gdy zdarza Ci się czytać artykuły, czy pracować, chociaż w Wordzie. Postawiłbym raczej na jakiś budżetowy model 2k, szczególnie jeśli w przyszłości będzie upgradować sprzęt. Takim wyjściem jeśli nie przeszkadza Ci zakrzywienie, może być ten HP na matrycy IPS. Charakteryzuje się bardzo ładnymi kolorami, co docenisz w grach AAA, ale gorszą czernią i stosunkowo słabym czasem reakcji.
https://www.x-kom.pl/p/551546-monitor-led-27-hp-x27i-gaming.html

Link to post
Share on other sites

Na konkurencyjnym forum polecono mi zainteresować się monitorami 4K - idealnie się skalują do FHD, co ma znaczenie w grach. Tak więc zrobię, dlatego zwiększyłem budżet do 1300zł +-200zł. Dzięki za wszystkie dotychczasowe propozycje!

Co myślicie o tym monitorze? Zachęca mnie HDR i automatyczna regulacja jasności: https://www.x-kom.pl/p/415202-monitor-led-27-benq-el2870u-czarny-4k-hdr.html

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

HDR przy maksymalnej jasności 300 nitów to nic więcej jak marketingowy bełkot więc na to bym nie patrzył. TN obecnie nadaje się tylko do dynamicznych gier IMO przez niski czas reakcji, kąty widzenia są kiepskie a kolory wyblakłe. Oglądanie filmu na TN to nic przyjemnego, zwłaszcza w kilka osób.

Ja sobie niedawno kupiłem budżetowego Acera 27" 1440p 144hz i z wyższego taktowania prawie nie korzystam, pracuje przeważnie w trybie 1440p/2160p 60hz 12/10-bit HDR (też swoją drogą dość kiepski ale już zauważalny przy max jasności 400 nitów).

Link to post
Share on other sites

Temat (niestety) wznawiam - BENQ nie zaskoczył mnie pozytywnie obrazem, a dodatkowo brakuje mu symbolicznych 2mm, aby zmieścić się we wnękę w moim biurku. LG natomiast przyszedł uszkodzony... uruchamia się, słyszę pisk i widzę białe światło na dole, ale nie ma jakiegokolwiek obrazu ani komunikatu jak np. "Brak sygnału". Nie da się również wejść w żadne menu. Trupa otrzymałem od x-kom..

Zastanawiam się również co do HDRu - mało filmów oraz gier go wspiera, a jak włączyłem jego natywne wsparcie w ustawieniach Windowsa, wszystko stało się blade i nieprzyjemne dla oka. Zabawa w każdorazową jego aktywację przed uruchomieniem wspieranych materiałów, jak wyczytałem w poradnikach, mija się trochę z celem.

Edytowane przez kariolmax
Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, kariolmax napisał:

Zastanawiam się również co do HDRu - mało filmów oraz gier go wspiera, a jak włączyłem jego natywne wsparcie w ustawieniach Windowsa, wszystko stało się blade i nieprzyjemne dla oka

Do prawidłowo działającego HDR potrzeba panelu o wysokiej jasności, min. 400 nitów a najlepiej 600 i karty graficznej obsługującej 10/12-bit (min. gtx 950/1050 albo r9 380). TN sam w sobie ma beznadziejne kolory więc nie dziwne że z HDR miałeś mleko. Tak jak pisałem w tańszych monitorach HDR to marketingowy bełkot.

7 godzin temu, kariolmax napisał:

Zabawa w każdorazową jego aktywację przed uruchomieniem wspieranych materiałów, jak wyczytałem w poradnikach, mija się trochę z celem.

Monitor powinien mieć funkcję auto-HDR i sam przełączać tryb gdy ten jest wspierany. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...