Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

Witam, jak w temacie stoję przed dylematem jaki ssd kupić. Dysk tylko i wyłącznie ma służyć do gier. Nie streamuje, nie obrabiam żadnych filmów tylko gram w grę. Poprzeglądałem trochę testów i mam kilku faworytów w postaci crucial mx500 bądź Samsung evo 860. Jednak wciąż się zastanawiam czy wziąć np. takiego evo 860 w wersji na sata czy nvme. Czy pomiędzy wersjami tych samych dysków jest jakaś różnica oprócz prędkości działania? Czemu goodram irdm w wersji na sata jest droższy od teoretycznie lepszego na protokole nvme?

Dysk będzie zamontowany na plycie msi z370 sli plus i będzie współpracował z I7 8700. System mam zainstalowany na dysku ssd sata goodram irdm pro. Proszę o radę

 

 

 

 

 

Edytowane przez lucas-7
Ununięte tapatalk
Link to post
Share on other sites

Samsung Evo jest niewiele drozszy od tego Cruciala a jest to najlepszy dysk na SATA3 na kosciach TLC - bierz smialo Samsunga :)

W codziennym domowym uzytkowaniu a tym bardziej w grach pomiedzy SATA a NVME nie zobaczysz roznicy.

Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, kokosnh napisał:

860 evo nie ma wersji NVMe

Przepraszam chodziło mi o format M.2. Czy pomiędzy formatami jest jakaś różnica? Biorąc pod uwagę te same wersje dysków. Co myślicie o produktach Goodram? Pytam bo mam i w sumie jestem zadowolony.

Zadam jeszcze jedno pytanie. Gdybym pomimo wszystko chciał dopłacić do m.2. Nvme to co byście polecili? Adata sx8200 pro?

Link to post
Share on other sites

Jako że lubię przy januszowac to wczoraj kupiłem z outlet morele evo 860 po zwrocie za 400 zł. Teraz pytanie. Czym taki dysk sprawdzić czy jest z nim wszystko wporzadku? Jaki program wskaże czy nie ma żadnych błędów. Na dysk mam normalna fv i 5 lat gwarancji ale to ile pracował u pierwszego właściciela dobrze by było sprawdzić.

Link to post
Share on other sites

SMART dysku jest czysty - w sumie ma przepracowane 74 godziny, 40 wlaczen i niecaly 1.5 TB zapisu.

Mam taki sam tylko ze nowy ze sklepu kupiony za 479 zl pare tygodni temu  :)

Edytowane przez sebki1
Link to post
Share on other sites

Edit: zapomnialem napisac ze prawdopodobnie dysk nie zostal poprawnie zamkniety w systemie 22 razy - tak jakby ktos resetowal komputer przy instalacji itp.

Nie jest to grozne dla zycia dysku bo SSD maja zabezpieczenie przed zanikiem pradu.

Edytowane przez sebki1
Link to post
Share on other sites

Cały czas mi po głowie chodzi czy dobrze zrobilem? Czy nie wymienić 860 evo na jakieś nvme. Gdzieś czytałem że dyski sata są słabe w wielozadaniowości. To prawda? Rozważam tego kingstona a2000 w wersji 1tb. Zastanawiam się też nad 970 evo + jakiś radiator. Pomóżcie Pany.

Link to post
Share on other sites

Nie czytaj już lepiej. A ja czytałem, że pod gry to tylko NVMe na PCIe 4 się liczą. Mają dużą liczbę punktów w benchmarkach i są takie nowoczesne. Ale to też już nieaktualne, bo teraz wymaganiem są 2 dyski na PCIe 4 spięte w RAID, bo inaczej pasjans się zacina.

 

Radiator do dysku na m.2? To to obowiązek, bo podczas wczytywania gry można przypadkowo dotknąć nogą lub ręką obudowy komputera (zależy gdzie stoi) i się ostro poparzyć. Tak te dyski NVMe potrafią się grzać podczas wczytywania gry. Kiedy wreszcie producenci będą dawać stosowne ostrzeżenia?

 

Link to post
Share on other sites

Podczas takiej "wielozadaniowości" SSD będzie odpoczywał.

 

Przy dyskach podaje się IOPS czyli ilość operacji odczytu-zapisu na sekundę (bloków danych). Przykłady:

HDD - 100 IOPS

SSD Sata - 90 000 IOPS

 

Czy widać jakąś różnicę? Ja sądzę, że SSD się zadławi i bez raida z dwóch NVMe na 4.0  się nie obejdzie.

 

Co prawda jak jeszcze nie miałem SSDków w komputerze często grałem, a w tle ściągało się coś na HDD i żadnego spowolnienia nie było, ale wydaje mi się, że to tylko taki sen był, bo to niemożliwe. Przecież teraz obowiązkowy jest raid z dwóch NVMe...

 

Wymień lepiej ten dysk, to skończą się te niesamowite obawy. Ważne, żebyś miał spokojne sumienie.

 

 

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Właśnie dzięki takim wpisom już mam spokojne sumienie. Dzięki, nie kombinuje już. Evo 860 zostaje a zaoszczędzone pieniążki przeznaczę na nową klawiaturkę. Jakaś fajna membranowke by zaznac wreszcie ciszy i spokoju

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...