Skocz do zawartości

Nierównomierne podświetlenie matrycy Legion 5 144hz


Recommended Posts

Witam,

dzisiaj dotarł do mnie nowy Legion 5- i7, rtx 2060, matryca 17 cali 144hz, jednak na czarnym tle pojawiają się jakby zielone poświaty, jakby podświetlenie było nie równe, czy tez obudowa luźna(ramka przy napisie legion ma luzy). Tydzień temu zamawiałem znajomemu identyczny laptop tylko z mniejsza matrycą i problemu nie zauważyłem, dodatkowo w domu na Omenie od hp także z 144 hz ekranem problem nie występuje. Reklamować towar czy po prostu to wada ekranów ips?

 

20210209_152018.jpg

20210209_154128.jpg

20210209_154147.jpg

20210209_154504.jpg

20210209_154653.jpg

20210209_154707.jpg

Link to post
Share on other sites

Na zdjęciach z lampą był wada była widoczna, bez AI galaxy s20 zmieniało barwę zdjęcia.

Niestety kom nie zaakceptował zwrotu i zostanie mi zwrócona kwota zakupu niższa ze względu na "ślady użytkowania" mimo że, urządzenie zostało otwarte przez sklep w celu modyfikacji pamięci ram xd

  • Smutne 1
  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites

Generalnie udało mi się załatwić wymianę laptopa, jednak nowy jeszcze gorszy niż poprzedni. Przy zgaszonym świetle w pokoju na ekranie jest zielono.

Po głębszym namyśleniu wydaje mi się, że ekran jest kiepsko spasowany z ramką. Chyba trzeba dopłacić kilka stówek do jakiegoś omena od hp, 

39 minut temu, 1Kaktus1 napisał:

Generalnie udało mi się załatwić wymianę laptopa, jednak nowy jeszcze gorszy niż poprzedni. Przy zgaszonym świetle w pokoju na ekranie jest zielono.

Po głębszym namyśleniu wydaje mi się, że ekran jest kiepsko spasowany z ramką. Chyba trzeba dopłacić kilka stówek do jakiegoś omena od hp, 

Porównanie z omenem hp(na prawo), pierwsze zdjęcie włączony ten sam film na cda, żona weszła akurat do pokoju i się śmieje dlaczego nowy laptop świeci na zielono xd.

 

20210217_181736.jpg

20210217_183619.jpg

Snapchat-608291844.jpg

Link to post
Share on other sites

Jest znacznie lepiej, bo nie ma słońca, są tylko pojedyncze gwiazdy.

 

A na poważnie, na jakimś portalu pisali, że jakość matryc w laptopach drastycznie się pogorszyła. Producenci dają jak najtańsze ekrany, żeby zaoszczędzić. Jak ktoś ma starszego laptopa i kupi nowszego, to łatwo może to zaobserwować.

 

 

Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, 1Kaktus1 napisał:

Generalnie udało mi się załatwić wymianę laptopa, jednak nowy jeszcze gorszy niż poprzedni

Łooo panie, chyba ich wkurzyłeś marudzeniem na ten poprzedni i specjalnie wybrali z magazynu lapka z najgorszą matrycą :D O ile ten pierwszy był całkiem spoko jak na IPSa no to tutaj jest tragedia, nie mógłbym tego używać w ciemności.

17 godzin temu, wodego napisał:

jakość matryc w laptopach drastycznie się pogorszyła

 W monitorach też zauważam pogorszenie, trafić IPS/VA bez rzucającego się w oczy BLB to jak wygrać w totka.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, zbiku90 napisał:

W monitorach też zauważam pogorszenie, trafić IPS/VA bez rzucającego się w oczy BLB to jak wygrać w totka.

To fakt. Na tym forum sporo wypowiedzi było o zwrotach monitorów z powodu słabej jakości, gdzie kiedyś kupowało się i się miało. A teraz ludzie nawet po kilka razy wymieniają.

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Laptopy mają być cienkie jak plasterek salami i się potem klienci dziwią. Co komu przeszkadza ekran 7-8 mm i 30 na całego laptopa? Nie byłoby problemów z wyciekiem światła, chłodzeniem, dorobieniem klapki na wymianę RAM czy wymiennymi bateriami na ogniwach 18650.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, benutzer napisał:

Nie byłoby problemów z wyciekiem światła

Bzdury piszesz. Problem z nierównomiernym podświetleniem jest od początku istnienia LCD, gdzie przykładowo TV miały kilkanaście cm grubości. Grubość ekranu nie ma tu żadnego znaczenia, po prostu żaden producent nie opracował idealnej techniki krawędziowego podświetlenia ekranu LCD.

Link to post
Share on other sites

Czy matryca cienka czy grubsza działa na tej samej zasadzie: na krawędzi pasek ledowy, a światło z tego paska jest rozpraszane na całej powierzchni poprzez warstwę rozpraszającą, płytkę dyfuzyjną i folię pryzmatyczną. Nie jest ważne dla zwykłego użytkownika co tam dokładnie jest i jak się nazywa. Ważne jest to, że nie ma idealnej technologi do równomiernego rozproszenia światła w matrycach LCD podświetlanych krawędziowo, nie ma powtarzalności w produkcji. Dwa identyczne modele mogą wyglądać skrajnie różnie. Nie jest żadnym zdziwieniem, że TV za grube tysiące zł. ludzie zwracają/wymieniają na inny egzemplarz, bo trafili na wadliwe podświetlenie.

 

Te obrazki które dałeś nie są nawet podobne do faktycznej budowy wnętrza matrycy. Poza tym ciekłe kryształy też nie zachowują się idealnie, nie stanowią 100% bariery dla światła i zawsze coś przepuszczają. Dlatego czerń w LCD jest jaka jest, wady były są i będą, bo nikt sobie jeszcze z nimi nie poradził.

 

Link to post
Share on other sites

Te "wylewy" mogą też być spowodowane za mocno przykręconymi śrubami na samej ramce matrycy. Ostatnio widziałem przykład rozebranego Huaweia, gdzie wylewy wychodziły centralnie w miejscach mocowań. Może to czysty przypadek, ale wyglądało to co najmniej dziwnie :co:

Link to post
Share on other sites

Mojego GL703GS wystarczy za róg klapy złapać i błyska jak długie światła (żartuję). Nauczyłem się z tym żyć. Zwłaszcza że najbardziej widać to na ekranie startowym biosu. Jakbym miał się przejmować takimi głupotami i oddawać na gwarancję, to laptop więcej czasu spędziłby w serwisie, niż u mnie w domu. Ten typ, ta technologia tak ma i tyle.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...