Skocz do zawartości

Wymiana AiO na powietrze? i7-5930k


Recommended Posts

Witam. Potrzebuję schłodzić i7-5930k, który pod Prime95 na "dzień dobry" wbija 70 stopni a wentylatory na chłodnicy mało nie odlecą (bez OC). Trochę czytałem już o chłodzeniach i zastanawiam się nad Noctua NH-D15S ale może jest jakaś alternatywa? Czy może dalej zostać przy AiO tylko wymienić na inne? Aktualne ma już ~7 lat i płynu trochę już na pewno ubyło (nawet słychać gdy się nim "poprzewraca"). Komputer głównie pracuje procesorem i pamięcią RAM.

 

Specyfikacja:

i7-5930k + Corsair H105 (CW-9060016-WW)

Asus Rampage V Extreme X99

4x8GB G.Skill Ripjaws V 3200 CL16

Fractal Design Define XL R2 - 2x140mm z przodu, 1x140mm z tyłu, chłodnica na topie.

 

Budżet powiedzmy do 500 zł ale wiadomo, może być taniej.

 

Pozdrawiam, Krzysztof.

 

 

Link to post
Share on other sites

Trochę buda Cię ogranicza. Za 500 zł, to można pokusić się o Freezera, ale 360, które niestety tobie nie wejdzie.

Noctua to prawdziwa klasyka jeżeli chodzi o powietrzne coolery. Kwestia taka, czy ci RAMów nie będzie wadzić. Dlatego tym się musisz zainteresować.

Co do AiO - jeżeli twój model nie pozwala na wymianę płynu, to raczej nie ma sensu w nie inwestować. To wszystko pracuje i osiąga niemałe temperatury, więc ma prawo się zużyć.

Najważniejsze pytanie - planujesz OC? W poście podałeś temp bez oc, dlatego się pytam.

Link to post
Share on other sites

Czytałem i sprawdzałem tą Noctue właśnie pod kątem pamięci, z jednym wentylatorem tylko w środku nic nie powinno kolidować - jedynie na pewno będzie kolidować z grafiką w pierwszym slocie ale to nie problem bo można ją przełożyć do niższego slotu.

 

Niestety H105 nie ma opcji wymiany/uzupełnienia płynu - jedyne wyjście to rozkręcenie blokopompy lub przecięcie wężyka i uzupełnienie a w środek wstawka na opaskach ale to już jest ryzyko późniejszego wycieku.

 

Co do OC jeśli chłodzenie pozwoli to owszem, m. in. tym też jest podyktowana zmiana.

 

Buda niestety zostaje.

Link to post
Share on other sites

Nie będzie wadzić o grafikę ponieważ jest asymetryczna. Jedyne na co musialbyś uważać przy montażu, to żeby ją obrócić "krótszą" stroną w kierunku GPU. 

Tak na marginesie, dostałem AiO EK 240 basic do przetestowania. Może pod koniec tygodnia go zamontuję i porównam do D15s

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Polecam pomysł kolegi u góry . Kilka miesięcy temu miałem i7 5820k z h110i GTX . Dawała radę ze stockowymi zegarami . 4 GHz to już 100stopni .

Płytę sprzedałem chyba za 600 proc około 300 . Twój trochę droższy , więc masz na nowy i5 10400f z płytą 1:1 który jest wydajniejszy i tak się nie grzeje .

Link to post
Share on other sites

To są twoje pieniądze i zrobisz jak chcesz. Ale ładowanie 500 PLN w geriatryka to strata kasy. Teraz twój sprzęt jest jeszcze w cenie, można go w miarę z małą stratą sprzedać. Jak kupisz teraz chłodzenie, potrzymasz go jeszcze 2-3 lata, to nic nie będzie wart. Jeśli nic nie chcesz zmieniać to kup używanego Fortisa za 100 PLN. Nie myślałeś, żeby wyczyścić twoje AIO? Blok ma na spodzie śrubki wiec jakoś się musi rozkręcać. Jak ma 7 lat to tam w środku jakiś żabi skrzek plywa a nie ciecz. Juz nie mówiąc o tym ile tej wody przez rok odparowało.

Link to post
Share on other sites

A czytałeś co pisałem o tym chłodzeniu parę postów wyżej? Po rozkręceniu i ponownym skręceniu nie ma 100% pewności że będzie ono nadal szczelne (wygnieciona uszczelka/oring, o ile w ogóle uda się zdemontować bez uszkodzenia jej) a nowej uszczelki na pewno nie dostaniesz ponieważ zapewne nie będzie to standardowy oring. Uprzedzę rozwiązanie z silikonem - to na pewno nie jest dobry pomysł w takim chłodzeniu. Płyta i procesor zostaną wymienione kiedyś a reszta zostanie do nowego zestawu. I na pewno nie będzie to procesor pokroju i5-10400f tylko coś z wyższej półki.

 

No i może jeszcze pamięci bo wejdzie DDR5.

Edytowane przez Krzysko
Link to post
Share on other sites

U siebie mam od lat instalowane coolery Noctua. Obecnie mam Noctua NH-D15S, sprzedawana z jedynym wentylatorem.  W obszarze nad RAM-em dołożyłem  wentylator  Noctua NF-P12 przez co nie koliduje z RAM ani z szerokością obudowy. W bios ustawienia zadziałania wentylatorów CPU powyżej 25*C i w spoczynku cooler  działa pasywnie. W Prime95 przy taktowaniu 4.9GHz temp. CPU maksymalnie do 50*C, no ale i5 9600k to 95 TDP.

DSC_0420.JPG

Link to post
Share on other sites
W dniu 8.02.2021 o 14:15, Krzysko napisał:

2x140mm z przodu, 1x140mm z tyłu

Trochę mało tych wentylatorów do poprawnego przewietrzenia obudowy. U siebie mam 2x120 i 1x140 na froncie, 1x120 na tyle i 1x120 na topie mocowany w tylnej części. Po demontażu AIO zaślepiłeś przynajmniej tą pierwszą kratkę od przodu obudowy? Istnieje prawdopodobieństwo zaciągania przez cooler powietrza wypchniętego przez tylną kratkę nad coolerem. 

Link to post
Share on other sites

Pierwszą kratkę z przodu obudowy? Na topie może miałeś na myśli? Nic nie zaślepiałem bo po co? Jak wiadomo, ciepłe powietrze ucieka do góry więc zaślepiając otwory to taki trochę strzał w kolano wg mnie. Sam tył wszystkiego nie wyciągnie przecież. Dołożyłem 140mm na top w tylnej części.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Krzysko napisał:

Jak wiadomo, ciepłe powietrze ucieka do góry

Oczywiście tak by było, gdyby nie wentylator (wentylatory) coolera. Wentylator zawsze będzie zasysał powietrze ze źródła o najmniejszym oporze więc w tym przypadku zasysa pewną część powietrza właśnie z tej przedniej kratki na topie. Nad tą kratką  masz ciepłe powietrze wypchnięte przez wentylator na tylnej kratce topu. Najlepszy efekt schładzania wnętrza obudowy uzyskuje się przez stworzenie tunelu aerodynamicznego bez zbędnych zakłóceń. Przed podzespołami wtłacza się chłodne powietrze, a za podzespołami odprowadza. Przednia kratka topu wypada bezpośrednio nad pierwszą wieżą coolera i do niej jest zasysane ogrzane powietrze od góry.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...