Skocz do zawartości

Router TP Link archer AX73 - niska prędkość po kablu i wifi


Recommended Posts

Witam.

Pare dni temu zakupilem na promocji w/w router i mam z nim pewien problem.Mianowicie zarowno po podlaczeniu kablem jak i po wifi jest bardzo niska predkosc rzedu kilku Mb (sprawdzane na laptopie, komputerze stacjonarnym i telefonie komorkowym).Co ciekawe  na laptopie i smartfonie zasieg jest maksymalny pomimo tej niskiej predkosci.

Po podlaczeniu starego routera wszystko jest w porzadku - szybkosc internetu to okolo 90 Mb przy laczu 100 Mb.

Moglby mnie ktos nakierowac gdzie szukac przyczyny tej niskiej predkosci ?

Link to post
Share on other sites

Mam internet od lokalnego dostawcy - kabel idzie do zlacza WAN RJ45 routera - szybkosc lacza to 100 Mb, kabel kategorii 5e.

Z routera ze zlacza LAN1 RJ 45 wychodzi kabel do komputera stacjonarnego z mojej sygnaturki.

Podobnie jak na starym routerze mam ustawione dynamiczne IP i "Clone Current Device MAC" - dodam ze przy wstepnej konfiguracji jak ustawie "Use default MAC Adress" albo  "Use Custom MAC Adress" to wyskakuje blad o calkowitym braku internetu.

Pomiary predkosci robilem "speedtestem".

Jak ustawie na sztywno w opcjach routera szybkosc 100 Mb Full Duplex to po restarcie LAN1 z podlaczonym komputerem nadal ma szybkosc 100 Mb.Jak ustawie na auto negocjacje to po restarcie na zlaczu LAN1 na stronie konfiguracji routera pisze ze szybkosc to 10 Mb.

I tak jak pisalem wczesniej internet jest ale jakby go nie bylo - strony bardziej rozbudowane wogole sie nie otwieraja a te z mniejsza iloscia danych dzialaja ale tez nie potrafia do konca wszystkiego zaladowac.

Na laptopie i smartfonie zarowno na 2.4 jak i na 5 Ghz sa takie same objawy co po kablu - przychodza powiadomienia z facebooka ale na sama strone juz nie mozna wejsc.

Ewentualne screeny z ustawien moge wrzucic dopiero jutro gdyz ktos pracuje z domu na zdalnym i korzysta jeszcze  ze starego routera.

 

Edytowane przez sebki1
Link to post
Share on other sites

Problem z autonegocjacją może być związany z kablem - uszkodzonym, źle wykonanym, słabej jakości lub uszkodzeniem routera. Problem z tym, że internet działa częściowo (wytestuj choćby pingiem) może być związany z jakims dziwnym mykiem z DNS-ami a konkretnie może z DNS proxy. Ustawiłbym na DNSy ręcznie i sprawdził.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jutro z rana bede sie bawil tymi ustawieniami - dam znac czy cos sie polepszylo.

Bawilem sie troche ustawieniami i mam ustawione na auto negocjacje - pokazuje teraz na porcie LAN1 100 Mb.Rowniez zmiana recznie tych DNS nie przyniosla poprawy.

Dzisiaj brat podlaczyl stary router TP link WDR 4300 (do ktorego idzie kabel od lokalnego dostawcy internetu) i do zlacza LAN1 w tym starym routerze podpial kabel ktory idzie do zlacza WAN nowego routera AX73.

Najlepsze w tym wszystkim jest to ze teraz ze podlaczajac sie komputerem PC do nowego routera mam pelna szybkosc 100 Mb i moge normalnie przegladac strony internetowe, wifi tez dziala.Zauwazylem jeszcze ze w Windowsie 7 w centrum sieci i udostepniania w mapie sieci ten nowy router jest widoczny jako "brama" - na starym routerze byl normalnie widoczny jako router WDR 4300.

Wynika z tego ze 2 polaczone ze soba routery dzialaja , sam stary router tez dziala, a nowy router ma ograniczona przepustowosc.

Jak to teraz ugryzc zeby nowy router AX 73 dzialal samodzielnie ?

Edit: w poniedzialek bede sie jeszcze bawil z ustawieniami :)

Link to post
Share on other sites
36 minut temu, sebki1 napisał:

Kabel tez jest w porzadku - stary router jest podlaczony tym samym kablem i dziala.

Ja mialem kiedyś taką sytuacje z kablem sieciowym, że na dwóch TP-Linkach działał, a na Asusie nie kolegi. Wzięliśmy kawałek z podelka Asusa i na Asusie działa. Gdzieś po drodze było uszkodzenie w kablu i Asus był bardziej czuły.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...