Skocz do zawartości

Freeze laptopa na windowsie i linuxie


Recommended Posts

Witam. To znowu ja, tym razem z laptopem. 

Model: HP 15-ba009dx

AMD A6-7310, Radeon R4, 8GB RAM (fabrycznie były 4 GB, ale dwa lata temu dokupiłem drugie 4 GB, też Kingstona 1600 MHz)

dysk SSD Crucial BX500 (również kupiony dwa lata temu razem z RAMem).

Problem jest taki, że od jakiegoś czasu komputer łapie freeza po którym jedynym ratunkiem jest reset. Zwiecha nie występuje regularnie, dotychczas zdarzyła się kilka razy w losowych momentach. Pojawiło się to pierwszy raz jednorazowo gdzieś na jesieni więc skojarzyłem z aktualizacją windowsa. Olałem sprawę licząc, że załatają. Jednak teraz problem się nasilił, gdyż usterka nastąpiła kilka razy w ostatnim tygodniu. W logach systemu jest tylko power kernel 41 no ale to zawsze jak się zresetuje komputer wyskakuje więc nic dziwnego. Zainstalowałem linuxa i komputer też następnego dnia przestał odpowiadać. Początkowo przez chwilę dalo się jeszcze sterować myszką a potem całkiem przestał reagować. Uznałem więc, że problem leży w sprzęcie. Zrobiłem pełny test memtestem - po prawie 7h testów zero problemów. Screeny z crystal mark:

https://zapodaj.net/ff1815b3a4680.png.html

Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - 647f391267144.png

Na dysk mam jeszcze miesiąc gwarancji. Może być walnięty? Co robić?

Link to post
Share on other sites

https://www.dropbox.com/sh/gu6kmchsxokv9fv/AAC8R5a2IpZ1lXDoZH4ZpQGta?dl=0 

screeny z Crystal Disk, HWInfo, log z HWInfo rejestrowany podczas benchmarka i chwilę po nim

userbenchmark HP Notebook Performance Results - UserBenchmark

 

UserBenchmarks: Game 4%, Desk 34%, Work 4%
CPU: AMD A6-7310 APU (2015 M.Ca) - 33.1%
GPU: AMD Radeon R4 - 2.1%
SSD: Crucial BX500 240GB - 74.2%
RAM: Kingston 9905469-143.A00LF HP16D3LS1KBGH/4G 8GB - 18.8%
MBD: HP Notebook
 

Edytowane przez gothic1210
Link to post
Share on other sites

No nic, to na razie będę obserwował sytuację. Może zamienię kolejność RAM w slotach, jak będę miał czas. Testuję go teraz programem od HP działającym na UEFI. Zobaczymy, czy coś wykryje. Na razie długo mieli jakiś test DST dysku. Nie bardzo wiem co to za test. Kojarzy ktoś może? Aha i jeszcze jedno, czy to że memtest trwał te 7 godzin to normalne? Trochę długo. Może coś z tym ramem jednak? 

Edytowane przez gothic1210
Link to post
Share on other sites

Memtest długo trwa, ale jak przez 7h nie wyskoczyły błędy, to powinno być OK.

Potestuj laptopa na jakimś Linuxie Live działającym z pena. Ja dzięki temu ostatecznie się kiedyś przekonałem, że problemem był HDD, mimo czystego statusu SMART.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

x-kom prześle dysk do producenta więc dysk tak czy siak tam wyląduje. Ale jak korzystasz z gwarancji to chyba musisz do x-kom.

16 minut temu, gothic1210 napisał:

a stronie xkomu właśnie dają mi wybór gdzie chcę :D 

To dawaj do producenta!

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Cześć.

Już szykowałem się do wysyłki dysku, wypiąłem go i przepiąłem do mojego kompa z sygnatury w celu pełnego sformatowania przy użyciu Crucial Storage Executive. Jednak puściłem jeszcze ten self test i wtedy dysk go przeszedł. Postanowiłem więc ponownie wsadzić go do laptopa i jeszcze potestować. Na laptopie self-test znowu się nie udaje. Czy to może oznaczać uszkodzenie laptopa? Używałem jeszcze kilka godzin i dzisiaj taki błąd w czasie aktualizacji windowsa:

blad-ntfs_qqaqasx.jpg

A jeszcze dodam, że jak wrzuciłem do tego laptopa dysk HDD (oryginalny z niego) z Linuxem to miałem błąd acpi bios error could not resolve symbol.

linugz-er_qqaqasn.jpgCzy to nie jest ta sama kategoria błędu co ten powyżej? Czy może być tak, że jakaś usterka w laptopie rzutuje na strukturę systemu plików? Bo jakby tak na to spojrzeć to na dwóch systemach i dwóch dyskach coś jest "nie tak". Nadinterpretuję czy faktycznie może coś być na rzeczy? 

Edytowane przez gothic1210
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...