Skocz do zawartości

Chłodzenie CPU do silentiumpc gladius m35 (161mm wysokości)


Recommended Posts

Witam,

 

Robię modernizację PC ze starego i5-6500 na ryzena 5800x. Cały czas używałem boxowego chłodzenia z intela, które z oczywistych względów nie użyje na nowym procku.

Nie wiem jednak jakie warto kupić chłodzenie (powietrzem). Zaznaczę, że nie mam wiedzy w tym zakresie.

https://www.silentiumpc.com/en/product/gladius-m35/

Ze strony widzę, że maksymalna wysokość jaka mi wejdzie to 161mm.

Przeglądając fora, jeżeli chodzi o najwyższa półkę, oraz z polecanych to najczęściej są polecane Noctua NH-D15 oraz Dark Rock Pro 4. Niestety one są za wysokie (163cm). Zastanawiam się też, czy warto kupować w ogóle chłodzenie za 500zł (czy wystarczy ~200zł), oraz czy powinienem się skupić na modelu z dwoma wentylatorami, czy niekoniecznie.

 

Nie mam zbytnio w planach zabawy w overclocking. Wolę mniejsze temperatury (i cichsze działanie), aniżeli parę fps więcej. Nie zależy mi też na wyglądzie chłodzenia (i tak nie widzę środka obudowy PC).

 

Przeglądałem sobie chłodzenia, ale z moją wiedza to raczej wybór co mi w oko wpadnie aniżeli ze względu na wiedzę (czy warto).

Co mi wpadło w oko:

be quiet! Dark Rock 4 135mm - ma tylko jeden wentylator i 159 wysokości

https://www.x-kom.pl/p/423301-chlodzenie-procesora-be-quiet-dark-rock-4-135mm.html

SilentiumPC Grandis 3 120/140mm - 159mm wysokości

https://www.x-kom.pl/p/566501-chlodzenie-procesora-silentiumpc-grandis-3-120-140mm.html

Noctua NH-D15S troszkę mniejszy brat D15. Ma 160mm wysokości i jeden wentylator. Nie należy też do najtańszych. Pytanie czy warto dopłacić.

 

Widziałem też jak niektórzy rekomendowali chłodzenie od Scythe

Scythe Mugen 5 Rev.B

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-scythe-mugen-5-rev-b-scmg-5100-1429740/

 

 

 

Dodatkowo:

- Jak wygląda sprawa z pastą termoprzewodzącą? Wszystkie chłodzenia je mają w zestawie i czy są coś warte? Pasty też nie mam, ale obstawiam, że nie potrzeba kupować za jakąś za kosmiczne pieniądze.

- Czy na coś musze jeszcze zwracać uwagę? Słyszałem, że czasami mogą być jakieś problemy z umiejscowieniem w stosunku do ramów co może powodować też problemy. Jeszcze nie mam kupionej płyty głównej..

 

 

Dziękuję za wszelakie porady.

 

 

Link to post
Share on other sites

Noctua D15s nie sprawia problemów z pamięciami. W przypadku tego chłodzenia nie musisz kupować innej pasty, niż ta która jest na wyposażeniu, bo jest bardzo dobra. Do tego w przypadku ewentualnej zmiany systemu (podstawki), Noctua nie zostawi Cię na lodzie. Sam montaż jest bajecznie prosty, radiator świetnie wykonany, bardzo dobry wentylator w zestawie.

Link to post
Share on other sites

Czyli jak wnioskuje, to warto wydać te 400zł, zamiast trochę poskąpić i kupić coś tańszego?

Dodatkowo trochę poczytałem i widzę, że można teoretycznie dokupić sobie drugi wiatrak. Wiesz może czy w takim przypadku potrzeba jakoś specjalnie kombinować z zamontowaniem dodatkowego wiatraka, czy może on w zestawie to uwzględnia i już ma jakieś części na zamontowanie go?

Link to post
Share on other sites

A Fuma też niczego sobie, prawdę mówiąc zapomniałem o niej.  Co do D15S, tak można dokupić drugi wentylator, a w zestawie są spinki do jego montażu. Można zainstalować wentylator o typowych wymiarach 120mm lub oversize 140mm, czyli 140-ka z rozstawem otworów montażowych jak w 120mm. Ja już zostaje z Noctuą, po niej to już tylko jakieś wodne AiO, jeżeli będą tak niezawodne i ciche jak D15S ;)

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...