Skocz do zawartości

PC do gier, bez monitora i grafiki, budżet ~3,2k, stare komponenty


Recommended Posts

Dobry wieczór szanownym Użytkownikom Forum Benchmark,

 

po raz kolejny przybywam szukając rady. Na wstępie chciałem raz jeszcze podziękować Społeczności Forum za pomoc w złożeniu własnego pieca:

 

Jeszcze nie było potrzeby podkręcać, bo grałem nieco mniej niż planowałem (niemniej RDR2 dźwignął bezproblemowo), ale jest szansa na trochę więcej zabawy i OC w tym roku. Póki co, odpukać, nie miałem najmniejszej usterki i wszyscy korzystający z komputera (a mam wielu chętnych, szczególnie wśród młodszych członków rodziny :] ) czerpali z tego bardzo dużo radości. Ukłony dla wszystkich, którzy mi pomogli.

 

Wracając jednak do tematu - zbliżają się urodziny siostrzeńca i, jako ulubiony wujek, chciałbym stanąć na wysokości zadania - zorganizować i złożyć mu coś sensownego, a zatem:

 

  • Zastosowanie komputera : Gry, gry i jeszcze raz gry, jakieś 90%. Głównie online w stylu LoL, WoT, CS:GO, Fortnite, Valorant (więc zdecydowanie bardziej z naciskiem na ilość klatek niż jakość obrazu) + okazjonalnie coś bardziej wymagającego. Do tego 10% youtube/twitch itp. Ewentualnie jakiś 1% na szkołę ;-)
  • Maksymalna kwota : ~3200, ale można powalczyć o 2-3 stówki w górę
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : Teraz
  • Których części potrzebuję : Procesor, MoBo, SSD (+ najprawdopodobniej zasilacz, obudowa, chłodzenie procesora, RAM)
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : Nie
  • Rozdzielczość mojego monitora i model : 1920x1080, Ilyama, nie znam dokładnego modelu
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) :
    https://www.morele.net/komputer-core-i3-6100-8-gb-gtx-950-1-tb-hdd-773836/
    - na pewno - z uwagi na sytuację na rynku grafika zostaje na przeczekanie (później coś w okolicach 2k - z nadzieją, że powrócą kiedyś ceny zbliżone do wyjściowych, wtedy może np. RTX 3060 Ti)
    - na pewno - HDD - na zapas
    - ewentualnie - zasilacz Antec VP500 500W, https://www.morele.net/zasilacz-antec-vp-500w-0-761345-06485-9-632748/
    - ewentualnie - obudowa Regnum RG1 Pure Black, https://www.silentiumpc.com/pl/product/regnum-rg1/
    - ewentualnie - pamięć RAM Kingston HyperX FURY 8GB (2x4GB) DDR4 2133MHz CL14, https://www.x-kom.pl/p/228708-pamiec-ram-ddr4-hyperx-8gb-2133mhz-fury-black-cl14-2x4gb.html 
  • Własna propozycja zestawu : propozycje poniżej
  • Inne 

 

I teraz tak, skleiłem sobie wstępnie kilka zestawów, ale to tylko punkt wyjścia i z chęcią wysłucham wszelkich uwag/sugestii.

 

Opcja 1 - zestaw na teraz, z odłożeniem sporej kasy na GPU - z założeniem, że można wykorzystać obudowę i zasilacz (przynajmniej do czasu zakupu GPU) - można?

image.thumb.png.defcebc483a03713b279e5a59736fc99.png

 

Opcja 2 - zestaw na teraz, bez recyklingu

image.thumb.png.128cfd246fca5d1b8dea0618d20b2eb2.png

 

Opcja 3 - zestaw na teraz z możliwością upgrade'u procka na i7 11th Gen w przyszłości - czy ta płyta wystarczy czy iść w MSI Z490 TOMAHAWK za +300PLN, https://www.net-s.pl/produkt/msi-mag-z490-tomahawk-socket-1200-mainboard-1111648;20-c-10 oraz czy zasilacz wystarczy czy jednak skłaniać się ku Seasonic GX 750W?

image.thumb.png.631ad0b1bfd3b34630c9542d44a31ab5.png

 

Opcja 4 - zestaw na wypasie na teraz i na przyszłość - czy to w ogóle ma sens i czy ewentualnie można zostawić stare kości RAM na te 2-3 miechy, żeby nie przekraczać znacząco budżetu?

image.thumb.png.24676e96738df31853bfb3074649db88.png

 

Przy zestawach sugerowałem się oczywiście tematem:

 

 

Gorąca prośba o opinie, w którą opcję poszlibyście Wy (i z jakimi zmianami), oraz wszelkie porady/sugestie, nawet te dotyczące producentów w ramach jednego typu komponentów. Nie ukrywam, że najbardziej kuszą mnie (albo raczej kusiłyby, gdyby to był komp dla mnie) opcje 3 i 4 - i tu prosiłbym o największy (ewentualnie jedyny) nacisk.

 

Pozdrawiam serdecznie,

bm123

Link to post
Share on other sites

Wg mnie rynek tak się zmienia zarówno sprzęt jak i ceny że ja nie kupowałbym niczego pod upgrade w przyszłości. Z gtx 950 to każdy cpu będzie się tu marnował a wg mnie gry nie aż tak wymagające. Jak już musisz kupić nowy pc to opcja 1 z 10400f i b460 i 16gb z zasilaczem czekaj na promke na seasonic, xpg core, Corsair i tu brałbym minimum 650w jak nie 750w żeby potem nie zmieniac. Przed sylwestrem była promka w proline na seasonica można było 100 urwać może coś się powturzy bo ceny i dostępność GPU to 2 połowa roku jak nie końcówka, chyba że coś na premierę 3050 się pojawi a do tych gier co wymieniłeś 3050 spokojnie ogarnie. Gdzieś czytałem że w związku z brakiem rtx 3000 nVidia ma wprowadzidzic ponownie 2060super co do tych gier też byłoby spoko w połączeniu  z 10400f.

Oczywiście to moje zdanie, ile siostrzeniec ma lat? Jak 10-12-14 to myślę że opcja 1 spokojnie go zadowoli. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...