Skocz do zawartości

Procesor z Aliexpress? Zestaw CPU+MOBO+RAM za 1400zł.


Recommended Posts

Szukam zestawu CPU+MOBO+RAM w budżecie 1400zl, max 1500 jeśli naprawdę warto.

Płytę i ram chcę kupić raczej nowe, ale co do procesora zastanawiałem się nad zakupem z aliexpress, widziałem, że ludzie z sukcesami kupowali takie procesory od sprawdzonych dostawców (nie będe ich tu reklamować).  Z tego powodu mógłbym sobie pozwolić na teoretycznie droższy procesor o 200-300zl niż w polskich sklepach.
Zależy mi na wielowątkowości z racji wykorzystania do renderingów, gry mają drugorzędne znaczenie.

Im więcej przeglądam tym bardziej zgupiałem i nie wiem co wybrać, czy iść w intela czy ryzeny np:
-i5 10400F za 609zl + ASRock Z490 Phantom Gaming 4 za 585 = 1194zł i zostaje 206zł na ram (już tyle dołoże do potrzebnej kwoty)
-ryzen 3600x za 786zl (ali) + msi b450 za ~360zł = 1146zł i zostaje 254zł na ram 

10600KF są w świetnej cenie na ali za ~800zl, ale przez te drogie płyty na z490 to praktycznie nic nie zostaje z budżetu na ram.

Płyte najlepiej ATX potrzebuje z 4 slotami na ram bo chce kupić 2x8gb i w przyszłości dołożyć kolejne 2 kostki. I czy jest sens brać modele z usb-c?
Kiedyś brałem pod uwagę nawet zakup 2 xeonów z dedykowaną płytą na 2 cpu, ale chyba to już nieaktualne ekonomicznie i przyszłościowo.

Edytowane przez Sajner
Link to post
Share on other sites

Nie zajmuję się renderingiem więc nie traktuj mnie jak wyrocznię ale z tego co się orientuję to żaden cpu nie jest w stanie nawet konkurować z renderingiem przy użyciu gpu. Tu procesor schodzi na drugi plan. Drugą rzeczą o której tu na forum często czytam to że do renderingu raczej intel z iGPU a więc bez F na końcu ze względu na Quick Sync w igpu intela. Także wg mojej wiedzy to 10400 bez f i mocna grafika. Poczekaj na opinię @kajtek. lub/i @3ndurek

Link to post
Share on other sites

@olo163dobrze sobie zdaję z tego sprawę że do niektórych programów używa się gpu (mam gtx1070), gdybym chciał mocne pojedyncze rdzenie to bym po prostu kupił coś pokroju 3300x.
Także zaznaczę jeszcze raz, szukam wielowątkowego procesora + płytę które zamkną się w ~1100-1200zl bez ramu i biorę pod uwagę zakup procesora z drugiej ręki z aliexpress/olx/allegro itd. 6/12 wydaje się najwydajniejszym rozwiązaniem w tej cenie.

Co do 10400 to serio są takie duże profity z igpu pomimo posiadania dedykowanej karty? 

edit: Coraz bardziej się skłaniam jednak ku opcji z 10600kf i jakiejś taniej płycie na b460.

Edytowane przez Sajner
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, olo163 napisał:

ale z tego co się orientuję to żaden cpu nie jest w stanie nawet konkurować z renderingiem przy użyciu gpu. Tu procesor schodzi na drugi plan.

Czyli kupić i3 wraz z dobra kartą graficzną i jest rakieta...

 

Jest inaczej. CPU w renderingu robi robotę, a GPU tylko go wspomaga i to zależy jeszcze co się renderuje. Jeden materiał będzie mocno korzystał z GPU, a drugi ledwo kartę wykorzysta. Zależy od softu, efektów, materiału.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, 3ndurek napisał:

W jakim niby sofcie, jaki silnik?

Róże pakiety do grafiki 2d, 3d, video itd. Tak wiem, z części korzysta gpu, ale nie jego szukam. 

Dostałem też ofertę kompletu za 1300zl ryzena 3600 który kręci się do 4.2ghz na 1.1V + MSI B450 A Pro Max + Patriot 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Viper 4. 
Wydaje się to atrakcyjną ofertą, a odpada stres z możliwym vatem z aliexpress. Co o tym sądzicie?

edit: @wodego napisałem wyżej że mam gtx1070 także nie potrzebuję obecnie zmiany gpu.

Edytowane przez Sajner
Link to post
Share on other sites
55 minut temu, Sajner napisał:

Róże pakiety do grafiki 2d, 3d, video itd.

To tak to Ci będzie ciężko jednoznacznie wskazać która platforma zrobiłaby najlepszy stosunek cena/wydajność.

Tutaj za 500zł masz 1700X z gwarancją do grudnia.

https://www.olx.pl/oferta/amd-ryzen-7-1700x-gwarnacja-do-01-12-21r-CID99-IDI92AT.html#c08571487f

Po OC do 4.0 (którego notabene opłacalność również można rozpatrywać jedynie pod kątem konkretnego softu) i sparowanym ramem który pozwoli na jakieś sensowne OC, masz niezły uniwersalny kombajn który poradzi sobie dobrze w nowszym sofcie wykorzystującym wielowątkowość.

Zaznaczam ze 3600 mimo 6/12 prawdopodobnie w większości tego co będziesz robił będzie szybszy o kilka % - no ale tak sobie możemy gdybać, bez konkretów.

 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, wodego napisał:

Jest inaczej. CPU w renderingu robi robotę, a GPU tylko go wspomaga i to zależy jeszcze co się renderuje. Jeden materiał będzie mocno korzystał z GPU, a drugi ledwo kartę wykorzysta. Zależy od softu, efektów, materiału.

No nie bardzo, odpal sobie w Lightroomie galerię zdjęć z nałożonym presetem efektów na GTX 1060 3GB, a na RTX 2070 Super i daj znać czy da się na tym pracować w RT.

To samo jest przy obróbce wideo w AE/PR, ludzie kupują Ryzeny i lecą na gołym CPU przy eksporcie/renderingu co jest głupotą na tle MPE/IQS.

 

Jest kilka form akceleracji i trzeba wiedzieć co od czego jest, a nie pisanie bredni w stylu "bo Ryzen ma więcej rdzeni i będzie szybciej jak na Intelu".

 

No i gdzie mamy teraz render czegokolwiek na gołym procesorze... 

 

3 godziny temu, Sajner napisał:

Róże pakiety do grafiki 2d, 3d, video itd.

Nic mi to nie mówi, jak nie podasz jaki soft/silnik, ile % czego jest to jakakolwiek dalsza dyskusja nie ma kompletnie sensu.

Link to post
Share on other sites
14 minut temu, 3ndurek napisał:

Nic mi to nie mówi, jak nie podasz jaki soft/silnik, ile % czego jest to jakakolwiek dalsza dyskusja nie ma kompletnie sensu.

Głównie PS, Ilu, Lr, PrPro, w mniejszym stopniu 3ds max, może też blender.

Aktualizacja: znalazłem ofertę Ryzena 2700x z Wraith Prism  + asus tuf x470 gaming plus za 1100zł, czy jest to opłacalne zważywszy że zostaje ~300zł na poszukiwania 16gb ram?

Link to post
Share on other sites

Edit: ostatecznie wytypowałem te zestawy i mam dylemat pomiędzy nimi i już sam nie wiem co wybrać. 
W przypadku pierwszego zestawu miałbym wszystko nowe ze sklepu na gwarancji, w 2 zestawie tylko ram byłby na gwarancji, 3 byłby najmocniejszy ale jest niskie ryzyko dostania vat przez co cały zestaw szlag trafi, czwarty zestaw jest najbardziej budżetowy i najsłabszy, ale miałbym 32gb ramu do pracy.
@pendzel_3 @3ndurek @Pawel7 moglibyście rzucić okiem na listę?
 

1. za 1340zł wszystko nowe:

Cytat

i5 10400F box 619zl
MSI B460M pro 441zł
ADATA XPG Gammix D10 2x8GB 3200MHz CL16 280zł

 

2. za 1380zł procesor i płyta bez gwarancji

Cytat

Ryzen 2700x + Wraith Prism w komplecie z
płyta ASUS TUF X470-PLUS GAMING łącznie za 1100zl
ADATA XPG Gammix D10 2x8GB 3200MHz CL16 280zł


3. za 1355zł ryzen zamowiony z aliexpress z małą szansą na vat

Cytat

Ryzen 3600 oem za 675zł
Cooler Wraith Prism za 40zł
MSI B450 za ~360zł
ADATA XPG Gammix D10 2x8GB 3200MHz CL16 280zł

 

4. za 1260zł najsłabszy procesor ale 32gb ram

Cytat

Ryzen 1700x za ~500zł
Gigabyte B450M DS3H za 200zł
ADATA XPG Gammix D10 4x8GB 3200MHz CL16 560zł

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...