Skocz do zawartości

Niedziałający power button w komputerze stacjonarnym


Recommended Posts

Witam szanownych forumowiczow.

 

Piszę z prośbą o poradę w dość nietypowym problemie, którego nie wiem jak rozwiązać.

 

Objawy: komputer nie reaguje na przycisk POWER na obudowie gdy próbuje go wlaczyc. Jedynym sposobem aby maszynke uruchomic jest zrobienie spiecia kablem zasilajacym w gniazdku (żeby nie przedłużać w mieszkaniu mam starą instalacje elektryczną i gdy mocniej poruszy sie wtyczką w gniazdku robi sie krótkie spiecie co uruchamia komputer, słabe rozwiązanie ale dziala).

Gdy komp jest juz włączony, powyższą metodą, wszystko dziala OK.

Co ciekawe, po uruchomieniu PC, przytrzymanie przycisku POWER na obudowie wyłącza komputer normalnie, wiec z samym wyłącznikiem/kablem powinno byc OK.

Sam PC nie był od lat modyfikowany, również obudowy nie otwieralem od dawna. Wszystko działało i nagle, pewnego dnia, nie mogłem go odpalic.

 

Co sprawdziłem do tej pory:

- "jump start" za pomoca śrubokrętu na pinach JFP1 - nie dziala

- podmienilem kabel power sw na reset sw w JFP1 - nadal nic, przycisk reset tez nie odpala komputera

- wyciągnąłem zasilacz i zrobilem probe "jump start" na samym zasilaczu - odpala bez problemu

- odlaczylem z płyty głównej karte graficzną, RAM, wentylatory, dyski.. w sumie zostawilem tylko MOBO podłączone do zasilacza - nic nie dało, caly czas nie odpala

- rozłożyłem caly komputer, przedmuchalem, odkurzylem. Sprawdzilem, że wszystkie elementy wyglądają w porządku. Po złożeniu nadal nie odpala z przycisku, jedynie przez patent z kontaktem i wtyczka

 

Mój PC:

Płyta: MSI Gaming M3 Z170A

Procesor: i5 6600k (nie był podkręcany)

Zasilacz: XTR 650W, 80plus gold (jakos miesiąc po gwarancji, moze to nie przypadek ;) )

Grafika: Radeon R290

RAM: 8GB (2x4GB), jakas wersja Cruciala DDR4

 

Jeśli ktoś ma pomysł co to może być, co jeszce sprawdzic lub ma podobne doswiadczenia, proszę o pomoc.

Niestety nie mam woltomierza ani zapasowego zasilacza żeby przetestować bardziej.

Wiem też, że sprzęt nie jest najmłodszy ale mi w zupełności wystarcza(jak działa) :)

 

Z góry dzieki za porady!

 

Maciek

Link to post
Share on other sites

Odłącz wszystkie wtyczki od zasilacza (możesz go wyciągnąć jak nie ma dużo roboty). Podłącz pod niego jakiś odbiornik: może być wentylator, stary HDD. Zewrzyj odpowiednie piny w kostce zasilacza (jakie? - znajdziesz w internecie). Nie rusza? To zasilacz ma problemy.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...