Skocz do zawartości

Polecane słuchawki - douszne / dokanałowe / TWS - linki i źródła informacji

Recommended Posts

Wstęp

Na forum istnieje temat dotyczący polecanych słuchawek nausznych, więc postanowiłem stworzyć kolejny, w którym skupimy się głównie na słuchawkach o mniejszych wymiarach :D Mam wrażenie, że sporo informacji dotyczących takich słuchawek jest już w sieci i bardziej chciałbym, aby ten temat stał się takim skoncentrowanym ich zbiorem. Poniżej wrzucam linki do różnego rodzaju źródeł wartych uwagi, skąd możecie czerpać informacje.

Źródła informacji:

https://www.scarbir.com strona zawiera:

- recenzje i informacje o budowie, łączności, komforcie, baterii czy jakości dźwięku, rozmów zawrotnej ilości doków TWS oraz dousznych (à la airpodsy)

- listę najlepiej ocenionych słuchawek w budżecie do 25$, 25-50$, 50-100$, 100-150$ 

https://audiobudget.com strona zawiera:

- recenzje, informacje, pomiary dotyczące budżetowych przewodowych słuchawek dokanałowych oraz dousznych

- podział słuchawek na poszczególnie tiery jakościowe

RikudouGoku's Database (główny temat na head-fi) arkusz zawiera:

- wielką bazę danych przewodowych dokanałowych słuchawek oraz pchełek z uwzględnieniem ich ocen jakości

- pomiary słuchawek dokanałowych

https://www.youtube.com/c/KennethTanaka/videos kanał YT zawiera:

- recenzje wszelkiej maści słuchawek TWS

- porównania  dotyczące jakości dźwięku oraz wszelkich funkcjonalności słuchawek

- w recenzjach dostępne pomiary opóźnień mierzone testowo na muzyce, filmach YT, grach

Moja subiektywna lista najlepszych słuchawek - soon...

To co już udało mi się przesłuchać i dać "FeX approved" wrzucę tutaj z ogólnym opisem ;)

PS. Temat postaram się na bieżąco aktualizować, a Was proszę o ewentualne propozycje czy opinie, aby móc ten temat rozwinąć ;)

• Lubię to 5
  • adivxv podpiął ten temat
  • 1 miesiąc temu...

Dobra zanim coś więcej napiszę i temat z pchełkami pociągnę to takiego Wam prostego tipa dorzucę.

Zapewne każdy z Was, kto miał do czynienia z dokanałowymi słuchawkami oraz dousznymi zauważył, że istnieją pewne różnice w dźwięku i komforcie czy użytkowaniu związane z samą budową słuchawek. Niestety fizyki i akustyki nie da się oszukać i niektóre rozwiązania po prostu mają swoją specyfikę. Różnica ta objawia się tym, że słuchawki douszne mające mniejszą izolację i tym samym gorsze dopasowanie do kanału słuchowego zazwyczaj tracą na dociążeniu dźwięku. Może się objawiać brakami w niskich pasmach, głównie basu. Do tego dochodzą często problemy z samym komfortem, czy tym, jak pewnie słuchawki siedzą w uchu. Ja sam często miałem wrażenie, że mogą mi wypaść.

Założyłem z ciekawości na SoundPEATS TrueAir2 gąbki pchełkowe z otworem (tylko takie preferuję) i trochę w sumie się zaskoczyłem. Nie sądziłem, że taka mała pierdoła może sporo zmienić.

Dźwięk stał się bardziej dociążony i izolacja nieco się poprawiła, choć umówmy się i tak jest to izolacja na poziomie pchełek, więc w sumie w porównaniu do doków, jakby jej w ogóle nie było xD Dociążeniu dźwięku towarzyszy też lekkie przytemperowanie góry, której w TrueAir2 jest sporo i w sumie to sprawia, że stają się bardziej przystępne mimo wszystko. Niektóre kawałki z dość wysoko pociągniętą górą potrafiły czasem zakłóć, a po założeniu gąbek ten problem jest zwyczajnie mniej uciążliwy w takich utworach.

W każdym razie teraz te słuchawki stały się jeszcze bardziej uniwersalne i przez lepsze dopasowanie do ucha nie muszę ich poprawiać, żeby odpowiednio w uchu siedziały. Przy pchełkach istnieje problem, że przesunięcie się słuchawki o milimetr potrafi znacząco wpływać na dźwięk. Teraz te problemy się zminimalizowały. Kolejna sprawa to higiena. Takie słuchawki łapią trochę tego miodu z ucha i nawet jeśli przed każdym odsłuchem będziecie myć uszy nie macie pewności, że coś nie trafi na filtry słuchawek. Gąbki to super opcja na takie problemy :D

Słuchawki polecam gorąco, to genialna opcja na TWSy à la airpods za ułamek ich ceny, szczególnie z gąbkami.

57uwV54.jpg

otSfLzB.jpg

• 2 tygodnie później...

W końcu przysiadłem po raz drugi do odsłuchu tego zestawu pchełek i porównałem moje notatki i przemyślenia z poprzedniego odsłuchu. Polecam takie podejście, bo często nie wszystko da się za pierwszym razem usłyszeć albo dobrać odpowiednio repertuar muzyczny, który zalety i wady ujawni.

Teraz tylko ubrać to wszystko w słowa :D

Na zdjęciu od górnego lewego rogu:

- Vido

- FENGRU DIY EMX500

- Yincrow X6

- FAAEAL Iris

- JCALLY EP01

- MEMT T5

- KBear Stellar

- VE MONK+

- QianYun Qian69

- Headroom MS16