Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

10 minut temu, cooger napisał:

Nie wytłumaczyłeś jak ten optyk zbija ten dźwięk. 

Jeśli kabel optyczny pogorszyłby dźwięk w jakikolwiek sposób, to powód mógłby być jeden. 

Optyk to światłowód, światłowód to nic innego jak wiązka światła, która wraz z zapisanymi informacjami wędruje sobie przez ten kabel. Światłowód to niczym autostrada A1 dla fotonów.

Teraz wyobraź sobie, że światłowód jest w zanieczyszczony, co może powstać w procesie produkcji kabla. W teorii nie powinno, ale jeśli weźmiesz takiego Chińczyka, który pracuje za miskę ryżu, a firma docelowa ma gdzieś czy ten kabel będzie działał dobrze czy nie.

 

Tam nie chodzi o jakieś audiofilskie zera i jedynki. Bo tak to lubią pisać niedowiarki, którzy w kablach widzą jedynie zera i jedynki. Szkoda, że nie wiedzą, że przewodnik to nie  tylko zera i jedynki, a również materiał, który ma swoje właściwości, a do tego w przypadku światłowodu może być on zanieczyszczony, co utrudni lub uniemożliwi transportowanie fotonów przez ten kabel.

 

Ja wiem, że Ty jesteś sceptykiem i w kablu widzisz jedynie zera i jedynki. Jednak kabel to bardziej skomplikowany twór niż same czyste, gołe i wesołe zera i jedynki i to niezależnie czy to jest kabel cyfrowy czy analogowy. I jakość takiego kabla zależy od wielu czynników, a nie tylko od wyimaginowanych zer i jedynek, których na dobrą sprawę w kablu nie widać :) Ale ktoś musiał ułatwić zapamiętanie i zrozumienie tego, więc nazwał to zerem i jedynką, bo prościej. Równie dobrze zamiast zera i jedynki mógłbyś zrobić podstawienie na kółko = 0i krzyżyk=1. Nie ma to jakiegokolwiek znaczenia.

 

Zera i jedynki niestety wszystkiego nie tłumaczą, bo tłumaczą jedynie przesyłanie samego sygnału, niestety nie tłumaczą wszelkich kwestii właściwości fizycznych kabli. Bo niby jak zera i jedynki mają to tłumaczyć.

 

Ja nie piszę tu o drogich kablach. Ja piszę o zwykłych kablach w zwykłych cenach. Nie polecałem koledze żadnego audiofilskiego kabla.

 

Jeśli znasz kabel za 10 zł, który jest porządny i dobrej jakości i nie jest to chiński bubel, to poleć mu, zaoszczędzi wtedy parę złotych. Ja niestety(a może stety?) nie lubię być królikiem doświadczalnym, dlatego też nie zamierzam testować chińszczyzny. Wolę iść na łatwiznę i kupić coś co po prostu działa i nie będę musiał się zastanawiać, czy to jest po prostu zwykły kabel, czy chiński bubel.

 

31 minut temu, DragonDC napisał:

To ja może wtedy sprawdzę najpierw jak zadziała z bluetooth, bo może kabel wgl nie będzie potrzebny w takiej sytuacji :D 

Tak będzie najprościej, jeśli stwierdzisz, że wolisz po kablu, to zawsze można dokupić kabel jaki będziesz chciał czy to za 2 zł czy za 22 czy 222, do wyboru do koloru :) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Audiofilskie zera i jedynki? Kolego jak na razie to twoja argumentacja jest audiofilska, nie rozumiesz podstaw transmisji cyfrowej.

10 godzin temu, DragonDC napisał:

Trochę poczytałem o tym aptx. Czyli to jest jakiś kodek, który muszę po prostu zainstalować u siebie na lapku i powinno być git? I już nie powinno być problemu z utratą jakości?

Aptx musi być wspierany przez obie strony - zarówno komputer jak i głośniki. Wspierany sprzętowo.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
49 minut temu, cooger napisał:

Audiofilskie zera i jedynki? Kolego jak na razie to twoja argumentacja jest audiofilska, nie rozumiesz podstaw transmisji cyfrowej.

Ja rozumiem podstawy transmisji, ale ty nie widzisz nic poza jedynkami i zerami i jedyny Twój argument, to zera i jedynki. Dlatego dyskusja z Tobą nie ma sensu. Odrzucasz cała sferę właściwości materiałów, właściwości fizycznych i elektrycznych kabli, które są i dotyczą każdych kabli bez wyjątków. Dlatego zera i jedynki i cała transmisja cyfrowa, to tylko jedna z rzeczy cechujące kable cyfrowe, reszta to co wymieniłem linijkę wyżej. I tak jak zero pozostanie zerem, a jedynka jedynką, w tym aspekcie kable się nie będą różnić. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej i to wie każdy, nawet audiofile.

19 minut temu, DragonDC napisał:

Nie doszukałem się nigdzie informacji o aptx w tych głośnikach, więc pewnie nie mają.

Bo głośniki raczej nie mają takich rzeczy. Laptopy również, telewizory również.  

Link to post
Share on other sites

Nie, nie rozumiesz...

 

@cooger ma zwyczajnie rację. Reduktor szumu nagrał kiedyś nawet ciekawy filmik.

 

 

Fakt, jeżeli kabel jest wadliwy, ale powtarzam wadliwy np. wiązka jest uszkodzona to nie będzie to powodować degradacji dźwięku w postaci pomniejszenia sceny, mniejszej ilości detali tylko wystąpią zakłócenia transmisji na tyle duże, że dojdzie do sporych zniekształceń.

Musisz zrozumieć, że sygnał cyfrowy to nie jest sinusoida, tutaj po prostu dochodzi do zakłamania, czy w danej chwili ma zostać przesłane 0 czy 1, ale obecne algorytmy, czy kodowania sygnału cyfrowego po prostu niwelują powstające błędy.

 

Może przykład z życia, płyty CD. Czy zauważyłeś kiedykolwiek, żeby porysowana płyta CD po odgrywaniu dźwięku traciła detale, scenę, rozpiętość tonalną? Nie, tak się nie stanie. Mniejsze rysy wprowadzają zakłócenia w ciągu zer i jedynek z którymi sprzęty znakomicie radzą sobie niwelując je poprzez zastosowanie różnego rodzaju metod. Dopiero kiedy rysa jest na tyle duża, że ilość brakującej informacji jest nie do odratowania zazwyczaj piosenka się przerywa, a odtwarzacz się zacinał. Ewentualnie można wziąć pod uwagę interpolację i ekstrapolację, które estymują pewne wartości brakujące w danym punkcie pomiędzy prawidłowymi bitami sygnału, ale te zniekształcenia będą nie do wychwycenia.

 

Ja rozumiem różnych ludzi mających różne poglądy na temat słuchawek, dźwięku, kabli, przesyłu danych, ale nie mam ochoty żebyś wprowadzał kogoś w błąd swoją niewiedzą.

 

Czy kabel optyczny za 15zł będzie gorszy od tego za 150zł? Nie, jeśli kabel za 15zł został wykonany zgodnie z założeniami przesyłu światłowodowego nie będzie to miało znaczenia dla ostatecznej jakości dźwięku.

 

W dniu 2.01.2021 o 13:47, prodanger napisał:

Nie mniej z relacji kolegów z innego forum, którzy miewali kabelki optyczne za parę złotych to niestety mówili, że bywały problemy z dźwiękiem i dźwięk był zdegradowany, przyciemniony, zbity. W tym przypadku wynika to po prostu z nędznej jakości światłowodu, który jest pakowany do kabli za parę zł, więc ciężko oczekiwać by kabelek przykładowo za 15 zł był dobrej jakości.

 

Czyli Twoje poglądy bazują na subiektywnych spostrzeżeniach innych?

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

 

Godzinę temu, FeX napisał:

Ja rozumiem różnych ludzi mających różne poglądy na temat słuchawek, dźwięku, kabli, przesyłu danych, ale nie mam ochoty żebyś wprowadzał kogoś w błąd swoją niewiedzą.

Ale ja nikogo nie wprowadzam w błąd. Ja tylko stwierdziłem, że nie warto się bawić w tanie kable, bo to loteria. Jeśli masz pewne źródło, że dany kabel jest git, to okej. Lecz jak przyszło co do czego i zapytałem się kolegi cooger, czy zna jakiś tani kabel i ma co do niego pewność, że jest git, żeby polecił koledze, to niestety nastała cisza. Więc zanegował "drogie" kable za 100 zł, lecz sam nie potrafił, nie chciał, nie wiem jaki był tego powód, wskazać koledze taniego kabla co do którego miałby pewność, że jest okej.

 

Czy kabel za 100 zł jest drogi czy nie to kwestia subiektywna. Dla niektórych nawet samochód za 100k to taniocha. Dla kolegi kabel za 100 zł jest bardzo drogi, dla mnie nie. Kwestia subiektywna. Ja wolałem kupić bez zastanowienia pewny kabel. Przy kablach za 10 zł to jest loteria, jeden będzie git, a inny będzie trefny. Ja nie miałem ochoty zostać królikiem doświadczalnym.

1 godzinę temu, FeX napisał:

Czyli Twoje poglądy bazują na subiektywnych spostrzeżeniach innych?

Nie, nie bazują, a czy gdzieś tak napisałem?

Podałem jeden przykład dotyczący tanich kabli optycznych, którego opinia nie jest moja.

1 godzinę temu, FeX napisał:

Nie, jeśli kabel za 15zł został wykonany zgodnie z założeniami przesyłu światłowodowego nie będzie to miało znaczenia dla ostatecznej jakości dźwięku.

 

Jeśli został wykonany, to tak, jeśli nie, to nie. Problem w tym, żeby przekonać się który chiński kabel był wykonany dobrze, a który chiński kabel źle, to trzeba zakupić i sprawdzić. Dlatego, jeśli znasz takowy kabel, korzystałeś, to poleć autorowi tematu tani pewny kabel, który będzie spełniał swoją funkcję. Chyba tak jest prościej zanegować kabel za 100 zł i dać przykład kabla tańszego i sprawdzonego, niż negować i rozpoczynać bezsensowną dyskusję o kablach mając w rękawie tylko jeden oklepany argument, który powtarzają wszyscy, gdzie ten argument nie ma jakiegokolwiek znaczenia przy odbiorze dźwięku. Bo jeśli pojawi się problem, to problemem nie będą zera i jedynki, a materiał, który z jakiś przyczyn zmienił sygnał, albo źródło sygnału. Ale nie zera i jedynki. Bo czemu one są winne? 

Ale z jakiegoś powodu wszyscy, którzy negują kable mają argument tylko dotyczący zer i jedynek, a zarazem negują wpływ materiałów, izolacji, właściwości elektrycznych i fizycznych, zarówno dotyczących samego kabla jak i otoczenia, które może na nie wpływać. 

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, prodanger napisał:

Ale ja nikogo nie wprowadzam w błąd. Ja tylko stwierdziłem, że nie warto się bawić w tanie kable, bo to loteria.

 

Słuchaj prawda wygląda tak, że nie będzie różnicy między Twoimi Eagle Cable czy QED w stosunku do takiego Klotza za 29zł https://allegro.pl/oferta/klotz-foptm01-kabel-toslink-z-mini-jackiem-1m-10012132153

 

Poza tym mi nie chodziło o sam fakt, że nie warto się bawić w drogie kable, bo to już zupełnie inna para kaloszy. Mi chodziło o Twój sposób w jaki opisujesz transmisję cyfrową i jak bardzo nie wiesz, co się w trakcie takiej transmisji dzieje. Wymyślasz jakieś struktury atomów i porównujesz je do instrumentów na scenie. Człowieku jeśli piszesz o czymś to nie pisz bajek tylko poczytaj o tym z inżynieryjnego i typowo fizycznego punktu widzenia, poznaj technologię, a nie pleciesz 3 po 3, jak niedoszły ałdiofil.

 

19 godzin temu, prodanger napisał:

Tam nie chodzi o jakieś audiofilskie zera i jedynki. Bo tak to lubią pisać niedowiarki, którzy w kablach widzą jedynie zera i jedynki. Szkoda, że nie wiedzą, że przewodnik to nie  tylko zera i jedynki, a również materiał, który ma swoje właściwości, a do tego w przypadku światłowodu może być on zanieczyszczony, co utrudni lub uniemożliwi transportowanie fotonów przez ten kabel.

 

Nadal nie rozumiesz istoty przesyłu sygnału cyfrowego i mylisz go cały czas z przesyłem analogowym. Nawet ciężko z Tobą dyskutować przez fakt, że podstaw nie znasz. Zanim sygnał elektryczny trafi do światłowodu jest kodowany na wiązkę świetlną, potem odbierany jako wiązka świetlna i dekodowany na sygnał elektryczny. Wiązka światła w kablu optycznym przemieszcza się w nośniku, który ma rdzeń zazwyczaj plastikowy bądź szklany, na małe odległości wystarczy w zupełności plastik i nic tam przez zanieczyszczenia nie ginie po drodze... Cały czas przesyłane są zera oraz jedynki i może być dla kogoś to niezrozumiałe, ale na tym polega przesył binarnego sygnału cyfrowego.

 

Produkcja kabla optycznego jest zwyczajnie tania, a używa się optyka do zminimalizowania podatności na zakłócenia elektromagnetyczne, atmosferyczne i sam w sobie posiada niski współczynnik tłumienności. W każdym kablu optycznym przesyłana informacja trafia w niezmienionej formie do odbiornika i jest to przesył bezstratny, koniec kropka. Dodam, że mówimy cały czas o kablu, który ma przesłać sygnał na odległość 1m...

 

2 godziny temu, prodanger napisał:

Lecz jak przyszło co do czego i zapytałem się kolegi cooger, czy zna jakiś tani kabel i ma co do niego pewność, że jest git, żeby polecił koledze, to niestety nastała cisza. Więc zanegował "drogie" kable za 100 zł, lecz sam nie potrafił, nie chciał, nie wiem jaki był tego powód, wskazać koledze taniego kabla co do którego miałby pewność, że jest okej.

 

Wcale mu się nie dziwię, bo mogło mu się odechcieć dyskusji z Tobą, po tym co piszesz. Sam postanowiłem coś napisać dla innych, żeby temat rozjaśnić, bo sam go zagmatwałeś.

 

20 godzin temu, prodanger napisał:

Ja wiem, że Ty jesteś sceptykiem i w kablu widzisz jedynie zera i jedynki. Jednak kabel to bardziej skomplikowany twór niż same czyste, gołe i wesołe zera i jedynki i to niezależnie czy to jest kabel cyfrowy czy analogowy. I jakość takiego kabla zależy od wielu czynników, a nie tylko od wyimaginowanych zer i jedynek, których na dobrą sprawę w kablu nie widać :) Ale ktoś musiał ułatwić zapamiętanie i zrozumienie tego, więc nazwał to zerem i jedynką, bo prościej. Równie dobrze zamiast zera i jedynki mógłbyś zrobić podstawienie na kółko = 0i krzyżyk=1. Nie ma to jakiegokolwiek znaczenia.

 

Proszę Cię przestań się kompromitować.

 

20 godzin temu, prodanger napisał:

Zera i jedynki niestety wszystkiego nie tłumaczą, bo tłumaczą jedynie przesyłanie samego sygnału, niestety nie tłumaczą wszelkich kwestii właściwości fizycznych kabli. Bo niby jak zera i jedynki mają to tłumaczyć.

 

Po raz kolejny powtarzam ISTOTA PRZESYŁU DANYCH CYFROWYCH.

 

2 godziny temu, prodanger napisał:

Czy kabel za 100 zł jest drogi czy nie to kwestia subiektywna. Dla niektórych nawet samochód za 100k to taniocha. Dla kolegi kabel za 100 zł jest bardzo drogi, dla mnie nie. Kwestia subiektywna. Ja wolałem kupić bez zastanowienia pewny kabel. Przy kablach za 10 zł to jest loteria, jeden będzie git, a inny będzie trefny. Ja nie miałem ochoty zostać królikiem doświadczalnym.

 

Tu po prostu chodzi o to, czy jest w ogóle sens płacić 3-4x więcej za jakąś tam markę. Ja podałem kabel Klotz za 29zł ;) Tu nie chodzi o kable za 10zł, bo za tyle nie kupisz xD

 

3 godziny temu, prodanger napisał:

Chyba tak jest prościej zanegować kabel za 100 zł i dać przykład kabla tańszego i sprawdzonego, niż negować i rozpoczynać bezsensowną dyskusję o kablach mając w rękawie tylko jeden oklepany argument, który powtarzają wszyscy, gdzie ten argument nie ma jakiegokolwiek znaczenia przy odbiorze dźwięku. Bo jeśli pojawi się problem, to problemem nie będą zera i jedynki, a materiał, który z jakiś przyczyn zmienił sygnał, albo źródło sygnału. Ale nie zera i jedynki. Bo czemu one są winne? 

Ale z jakiegoś powodu wszyscy, którzy negują kable mają argument tylko dotyczący zer i jedynek, a zarazem negują wpływ materiałów, izolacji, właściwości elektrycznych i fizycznych, zarówno dotyczących samego kabla jak i otoczenia, które może na nie wpływać. 

 

Tak bardzo się upierasz, że zapłacisz więcej i dostaniesz lepszy, ale złe wykonanie kabla to nic innego, jak wada fabryczna, może ona być w każdym kablu. Po raz kolejny powtarzam, kabel optyczny jest właściwie wolny od wpływu zewnętrznych czynników na sygnał i sama izolacja nie musi wykorzystywać technologii rodem z NASA, którą tak bardzo upodobali sobie domorośli ałdiofile.

 

Na tym kończę, nie widzę sensu dalszej polemiki nie mając merytorycznych argumentów z drugiej strony.

Pozdrawiam. 

 

 

 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

W opisie znalazłem, że w zestawie jest jedynie Profesjonalny kabel łączący głośniki studyjne 5pin XLR, więc będzie trzeba jednak coś dokupić 
To na dniach zamówię i dam Wam znać jeśli będę miał jeszcze jakieś problemy 
Dzięki wszystkim za pomoc ;) 

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, FeX napisał:

Na tym kończę, nie widzę sensu dalszej polemiki nie mając merytorycznych argumentów z drugiej strony.

I vice versa. Ciężko dyskutować kiedy jedynym Twoim argumentem jest idea sygnału cyfrowego, która nie ma większego znaczenia w naszej dyskusji.

Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, DragonDC napisał:

W opisie znalazłem, że w zestawie jest jedynie Profesjonalny kabel łączący głośniki studyjne 5pin XLR, więc będzie trzeba jednak coś dokupić 
To na dniach zamówię i dam Wam znać jeśli będę miał jeszcze jakieś problemy 
Dzięki wszystkim za pomoc ;) 

 

W starszym modelu R2730DB dostałem komplet kabli, w tym optyczny, więc myślę że do R2750DB też będzie dołączony.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...