Skocz do zawartości

Recommended Posts

Od dobrych kilku lat mam chłodzenie Fera Pro, które przeszło z i5 3570 na i7 10700F. Na 3570 było dość chłodno i cicho, jednak na 10700F przy obciążeniu robi się głośno, a temperatura spokojnie dochodzi do 80C, a czasem nawet 85C. Nie jest to kwestia pasty i jej nałożenia, to już przetestowałem.

Ponieważ z obecnego chłodzenia jestem zadowolony, to zacząłem rozważać jego wymianę na Fortis 3, albo Grandis 3.

  1. Czy jest sens, żeby dopłacać ok. 50 zł do Grandisa przy CPU, który i tak nie będzie podkręcany?
  2. Mam obsadzone wszystkie 4 gniazda pamięci, z Fortisem nie powinno być problemów, ale co z Grandisem (wysokość pamięci 44 mm)?
  3. Czym się różni Grandis 2 od 3?
  4. Czy Grandis nie jest już ciut ciężki jak na plastikowy backplate, który daje SPC?
  5. Jak wygląda kwestia sterowania obrotami wentylatorów w Grandisie? Każdy osobno, czy oba razem przez jakąś złączkę?

Z góry dziękuję za pomoc :)

Link to post
Share on other sites

Mam Grandisa 2 i tyle co mogę odpowiedzieć, to:

 

51 minut temu, Pawel7 napisał:

Jak wygląda kwestia sterowania obrotami wentylatorów w Grandisie? Każdy osobno, czy oba razem przez jakąś złączkę?

Obydwa wentylatory są podłączone do rozgałęźnika wpinanego do CPU_FAN. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podłączyć je niezależnie jeżeli masz wolne złącza na płycie.

54 minuty temu, Pawel7 napisał:

Czy Grandis nie jest już ciut ciężki jak na plastikowy backplate, który daje SPC?

U mnie siedzi stabilnie i nie wydaje się, jakoby backplate był za słaby. 

55 minut temu, Pawel7 napisał:

Czym się różni Grandis 2 od 3?

Na pewno ma inny rodzaj wentylatorów. Rozmiar ten sam ale w 3 mogą pracować na niższych obrotach.

56 minut temu, Pawel7 napisał:

Mam obsadzone wszystkie 4 gniazda pamięci, z Fortisem nie powinno być problemów, ale co z Grandisem (wysokość pamięci 44 mm)?

Ja mam Crucial Balistix czarne (wedle producenta mają 40mm) i jest jeszcze luz między pamięciami a radiatorem. Zmierzę jeśli chcesz i podam ile jest dokładnie. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, fatguy napisał:

Ja mam Crucial Balistix czarne (wedle producenta mają 40mm) i jest jeszcze luz między pamięciami a radiatorem. Zmierzę jeśli chcesz i podam ile jest dokładnie. 

Jak jest luz, to pewnie te 44mm nie zrobi problemu.

Do gry dołączył jeszcze Arctic Freezer 34 eSports Duo, który plasuje się cenowo pomiędzy Grandisem i Fortisem. Obejrzałem kilka jego testów i wygląda naprawdę obiecująco.

Link to post
Share on other sites

Shadow Rock 3 w cenie Grandisa, cichszy, lepiej wykonany, nie przysłania RAM.

Zamiast Fortisa to już bym wolał taniej Gelida Phantom i skręcić wentyle. 

2 minuty temu, Pawel7 napisał:

Arctic Freezer 34 eSports Duo

Nieopłacalny i tez głośne wentyle.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
18 minut temu, 3ndurek napisał:

Shadow Rock 3

Niestety w obudowie zabraknie mi 4-5mm na wysokość, żeby go zainstalować :/

18 minut temu, 3ndurek napisał:

Gelida Phantom i skręcić wentyle

Niestety wychodzi, że też nie wejdzie i może być problem z pamięciami :/

Nie tak łatwo jest coś dobrać.

 

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites

Niestety AR3 był kwestią kompromisu, bo potrzebowałem obudowę zmieścić w konkretnym miejscu :)

Macho wychodzi trochę drogo, ale jeszcze się zorientuję za ile kolega by mi go sprowadził na sklep, Scythe wychodzi zdecydowanie ponad budżet.

Chyba faktycznie skończy się na tym Fortisie, na pewno temperatury będą niższe niż przy Fera Pro.

Link to post
Share on other sites

Mam Arctic Freezer 34 eSports i polecam, wykonanie i wygląd zdecydowanie lepsze niż w SPC. U mnie wentyle nie wchodzą powyżej 900 rpm ponoć przy ok. 1200 obrotów dziwnie pracuje ten wentyl. Opinii kolegi wyżej, że "nieopłacalne" nie podzielam, moim zdaniem zdecydowania opłacalne, zależy kto czego szuka po za ceną.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Jest jeszcze jeden plus fortisa. Wentylator nie zakrywa całkowicie wieży i trochę powietrza chłodzi VRM. Do tego przez swoją budowę nie będzie kombinowania czy będzie kolidował z ramem. Mam fortisa i to całkiem spoko chłodzenie. Nie wiem jak jest teraz ale swego czasu był na czele cena/wydajność.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Wymieniłem Ferę Pro na Fortisa 3 i bym powiedział, że tak średnio i trzeba było chyba brać Macho C, chociaż może to też sprawka pasty Pactum PT2, bo niestety Arctiki mi się skończyły przy testach na Fera Pro. Temperatura bez obciążenia spadła może o 1-2C przy podobnych obrotach wentylatora, pod obciążeniem jest jakieś 3C może max. 4C mniej niż niż na Fera, więc na razie tyłka nie urywa. Jedno co się zmieniło na plus, to lepsza kultura pracy wentylatora i po tym jak ustanie obciążenie, to znacznie szybciej spada temperatura. Jak mnie te temperatury będą drażnić, to wymienię pastę na GD007, która do mnie leci z Chin. Niestety, żeby zdemontować chłodzenie, to muszę demontować grafikę i 2 kości RAM, bo inaczej nie dam rady go zdemontować.

Fera 3 wykonana jest całkiem nieźle, ale sposób mocowania, to jakaś tragedia, plastikowy backplate to porażka, a w metalowych "łyżwach" są za duże otwory i przy skręcaniu zmieniają swoją pozycję. Stara Fera Pro miała metalowy stabilny backplate i całkiem inny system mocowania na sztywnej ramie. Zdecydowanie system mocowania wymaga dopracowania. Największym problemem okazał się brak długiego śrubokrętu, na szczęście w zapasowym zestawie narzędzi znalazłem taki o odpowiedniej długości.

W skali szkolnej wydajność Fera 4, Fortis jak na razie 4+.

Kultura pracy Fera 4+, Fortis 5.

Montaż Fera 5+, Fortis 3+.

10b11cdcf4226550.jpg

a6f4a4c88bdb1489.jpg

Link to post
Share on other sites

Stare procki chyba było prościej schłodzić, fizycznie były większe i łatwiej było z nich odprowadzić ciepło. Fera Pro na podkręconym 3570 bez problemy dawała radę i procesor przy max obciążeniu łapał ok. 70C, w tych samych warunkach 10700F ma już 15C więcej. Za jakiś czas może jeszcze spróbuję wymienić pastę, ale nie wiem, czy to coś da.

Link to post
Share on other sites

Montowałem ostatnio Fortisa w obudowie Regnum RG4 na procku R7 2700X, czyli dosyć przewiewnej. Cóż mogę powiedzieć, chłodzenie takie sobie jak i sama obudowa, ale wystarczające. Na dzień dobry wymieniłem 120-ki na wentylatory 140mm od Nanoxii. Na tył tradycyjnie dołożyłem jeden na top bo więcej nie ma sensu. Na nowej paście raczej niewiele uzyskasz. Gdybyś miał możliwość instalacji wydajniejszego wentylatora wylotowego, mógłbyś więcej zyskać, no ale to znowu dodatkowy koszt ;)

Link to post
Share on other sites

Na razie niech zostanie jak jest :)

Okazało się, że w grach jest ciut lepiej, temperatura zeszła ok. 5C w dół, więc to już dość znaczący spadek. Na pewno przydały się wentylatory 140mm na górze, bo dość znacznie spadła temperatura linii zasilającej, prawie 7-10C w dół :o

Link to post
Share on other sites

Przypuszczam, że spadek temperatury na sekcji jest spowodowany właśnie tym, że wentylator na CPU wieje też na nią (jak pisałem wcześniej). Na pewno więcej wyciąganego przez większy wentylator u góry też ma na to wpływ. Stawiam, że większy wpływ ma jednak nadmuch na sekcję.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...