Skocz do zawartości

Zestaw do gier do 7 tysięcy


Recommended Posts

Hejo,

Planuję zakup nowego komputera, gdyż mój obecny ma już 7 lat i ledwo zipie i ma problemy.
Planowany budżet jest to 7 tysięcy, docelowo zestaw ma być pod 1440p ale zakup monitora przyjdzie później.
Wiem, że obecna sytuacja szczególnie jeśli chodzi o GPU jest tragiczna ale planowałem zamówić i po prostu czekać.
Sam skleiłem coś takiego: https://www.morele.net/kategoria/dyski-ssd-518/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=778678

Czy ten zestaw ma sens? Zasilacz wziąłem z zapasem bo nie wiadomo co tam w przyszłości. Jeśli chodzi o ram to chcę raczej wziąć te 32GB i mieć spokój i nie jest to też bardzo wysoki wydatek w tym budżecie.
Z góry dzięki za propozycje czy sugestie.

Link to post
Share on other sites

Co do zasilacza, to jeśli w przyszłości planujesz pakowanie kart pokroju RTX 3080/3090 plus bardziej prądożerne procesory plus do tego wszystkiego OC, to 750W w przyszłości może nie wystarczyć. Oczywiście mając na uwadze, że zasilacz najlepiej pracuje jak nie jest maksymalnie wykorzystywany, a ma zapas i nie musi się pocić.

 

Jeśli nie planujesz tak mocnych kart, to zasilacz wystarczy. Wybór marki to już kwestia indywidualna, ja sam jestem zwolennikiem SeaSoniców.

Jak sam zauważyłeś, sytuacja kiepsko wygląda, więc teraz nie ma co kupować. Bo zarówno sytuacja GPU wygląda nieciekawie jak i sytuacja procesorów. Szczególnie, że seria AMD 5000 idzie łeb w łeb z intelem i teraz wybór tak na prawdę sprowadza się do wyboru w oparciu o to, w jakie będziesz grał gry.

W jednych Intel jest lepszy w innych AMD. Choć gdybym sam miał wybierać to postawiłbym na AMD, choć wynika to z faktu żalu do Intela, że stoi w miejscu i w wysokich cenach wciska procesory w 14nm. Bo mamy 2021 rok, a Intel od wielu lat dalej jedzie na 14nm mimo, że wielokrotnie zapowiadał, że  pójdzie do przodu i zmniejszy proces technologiczny.

 

Pamiętam jak parę lat temu ludzie zarzekali się, że AMD nigdy nie dogoni Intela, mamy 2021, a AMD nie dość, że dogoniło Intela w średniej półce, to w przypadku topowych procesorów przegoniło Intela, a Intel w tym czasie zamiast iść do przodu, to stał w miejscu. Dlatego mój wybór to AMD, czyli firma, która wstała na nogi i się cały czas rozwija. 

3 godziny temu, Randommnix napisał:

Jeśli chodzi o ram to chcę raczej wziąć te 32GB i mieć spokój i nie jest to też bardzo wysoki wydatek w tym budżecie.

Wysoki koszt nie jest, jednakże jeśli myślisz tylko o graniu, to te 32GB na nic Ci się nie przydadzą, bo jeszcze minie trochę czasu zanim 16GB będzie za mało, a wtedy podejrzewam, że prędzej wyjdzie DDR5.

Póki co jedyna gra która realnie wymagałaby ponad 16GB to Microsoft Flight Simulator.

Oczywiście cena RAM-u jest niska, ale jeśli nie ma potrzeby, to kasę można dołożyć gdzie indziej. Lepszy zasilacz, lepsza obudowa, dodatkowy dysk.

Do procesora niestety za mało by dokładać, płyta główna lepsza nie potrzebna, bo procesora nie podkręcisz. Ewentualnie lepszy model karty graficznej. Ale teraz bez sensu kupować jest kartę graficzną, lepiej poczekać na dostępność od ręki, wtedy ceny powinny się ustabilizować i wtedy może nawet wciśniesz tam RTX 3080, albo jakiegoś AMD RX czy to 6800  czy 6800XT.

 

Poza tym pytanie kiedy wyjdą karty 3070Ti i 3080TI, one mogą sporo namieszać i wtedy ceny 3070 i 3080 albo spadną, albo w ogóle staną się nie opłacalne. Nieoficjalnie RTX 3080Ti ma wyjść w styczniu, więc 3070ti można się spodziewać, że będzie podobnie z jego premierą.

Jeśli nie masz parcia na komputer na teraz, to warto byłoby poczekać.

 

 

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź,
Jeśli chodzi o próbowanie teraz to mimo, iż wiem, że teraz jest praktycznie tak słabo jak był szał na kopanie to mój obecny PC (co jest niezwiązanie z tym tematem) już jest na etapie trupa i w losowych momentach się po prostu wyłącza a rozwiązania ze ścieżki najmniejszego oporu nie podziałały więc jeszcze w tym miesiącu przydałoby się ogarnąć nowy komputer.
Co do ramu to wiem, że obecnie 32 giga jest to pewnie aż nadto ale pamiętam jak w sumie mówiono to kiedyś o 16 giga a na 8 giga w takim wieśku np. to mi PC męczył się strasznie jak jakieś zakładki były otwarte, więc w tej kwestii wolę mieć po prostu spokój i zapas w sumie.
W kwestii zasilacza to wydawało mi się, że 750W nawet może na kolejnego RTX jakiegoś wystarczy, choć może faktycznie trochę dychać ale jest to niby ten gold.
Na pewno oczywiście największym problemem byłoby ogarnięcie czegoś na już ale z braku liku już teraz bym składał bo jeszcze zanim się sytuacja zmieni może trochę minąć.
 

Link to post
Share on other sites

Mimo wszystko również nie brałbym 32 GB do gier tak jak kolega @prodanger napisał. Nie jest to duży wydatek, ale zaoszczędzone pieniądze dołożyłbym może do lepszej wersji karty. Zanim zmienisz ten komputer za parę to ani razu nie zobaczysz w grach użycia pamięci powyżej 16GB.Ostatecznie możesz teraz wziąć 2x8,a jak stwierdzisz że będzie Ci brakować RAM-u to dokupisz następne 2x8 GB.A jestem pewien że z tymi 16GB już pozostaniesz.

Link to post
Share on other sites
20 minut temu, login1969 napisał:

Mimo wszystko również nie brałbym 32 GB do gier tak jak kolega @prodanger napisał.

To jeszcze pomyśle o tym jednak bo widzę, że może faktycznie nie opłaca się 32 GB. Jeśli chodzi o inne kwestie co do podzespołów to generalnie jest okej? (oczywiście oprócz niedostępnego i drogiego GPU)

Link to post
Share on other sites

Brakuje lepszego chłodzenia na CPU, Pure Base 600 też do przewiewnych nie należy, ten Gigabyte krótka gwarancja i nieopłacalny. Same GPU niedostępne.

 

https://proline.pl/koszyk/69c5bfb7

szybszy RAM, lepszy cooler na CPU, bardziej przewiewna buda, dostępne GPU, PSU z 10 letnią gwarancją.

250zł ponad budżet, tyle trzeba zapłacić za kartę od reki.

Za 3500zł widziałem Asusa TUF na elektro kilka dni temu, ale znikła bardzo szybko.

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, 3ndurek napisał:

Brakuje lepszego chłodzenia na CPU, Pure Base 600 też do przewiewnych nie należy, ten Gigabyte krótka gwarancja i nieopłacalny. Same GPU niedostępne.

 

https://proline.pl/koszyk/69c5bfb7

szybszy RAM, lepszy cooler na CPU, bardziej przewiewna buda, dostępne GPU, PSU z 10 letnią gwarancją.

250zł ponad budżet, tyle trzeba zapłacić za kartę od reki.

Za 3500zł widziałem Asusa TUF na elektro kilka dni temu, ale znikła bardzo szybko.

 

Sam aktualnie w tych czasach składam komputer i sam mam problem z znalezieniem GPU, znalazłem jednak dwie oferty Asusa TUF o którym wspominasz na allegro jeden za 3400zł (https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-asus-rtx-3070-tuf-oc-8gb-gddr6-10051878993)  z gwarancją 3 lata oraz drugi za 3595zł (https://allegro.pl/oferta/asus-geforce-rtx-3070-8gb-tuf-gaming-oc-gddr6-256b-10048405399) również z gwarancją. Jak myślisz warto zaryzykować i kupić taką kartę oddzielnie na allegro ?

Edytowane przez Dominik97
Link to post
Share on other sites

Raczej zależy czy masz ciśnienie, by już na teraz mieć taką kartę czy nie.  Ceny oficjalne są sporo niższe niż obecnie kosztują karty, więc sporo przepłacasz, a rynek obecnie sam dyktuje ceny. dlatego kwoty 12k za 3090 wcale nie dziwią, gdzie referent wyceniony na około 7k. 

cena referenta RTX 3070, to 2400 zł około, cena obecnie na rynku ponad 3k. Ja  nie widzę sensu dopłacać tyle kasy, gdzie za obecna cenę 3070 były referenty 3080.

Na stronie Nvidii ceny autorskich kart są kilkaset zł droższe, ale z uwagi na brak dostępności realnie, to nie kilkaset, a tysiąc zł czy nawet więcej. Jeśli od zakupu takiej karty zależy Twoje życie, to cóż, ale jeśli nie, to szkoda kasy, bo w obecnej cenie 3070 powinieneś móc kupić 3080. 

 

A jeśli za chwilę mają wyjść wersje TI, to robisz niestety kiepski interes. Bo te karty będą parę stówek droższe i trochę wydajniejsze, czyli zapewne podobnie jak było przy serii 2000. Oczywiście poczekamy, bo zapewne będą znów problemy z dostępnością, ale tak czy siak są problemy, więc strata niewielka.

 

Zawsze jest ryzyko, nawet kupując w zwykłym sklepie jak morele, gdzie nie raz i dwa słyszy się o wysyłaniu outletu zamiast nówek. Ale na Allegro masz ten ich program ochrony kupujących, więc można spać trochę spokojniej. 

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, prodanger napisał:

 

 

A jeśli za chwilę mają wyjść wersje TI, to robisz niestety kiepski interes. Bo te karty będą parę stówek droższe i trochę wydajniejsze, czyli zapewne podobnie jak było przy serii 2000. Oczywiście poczekamy, bo zapewne będą znów problemy z dostępnością, ale tak czy siak są problemy, więc strata niewielka.

 

 

Rozumiem w 100% co chodzi bo śledzę już rynek kart od premier zarówno ampere i big navi. Dostępność jest jaka jest , ceny są zawyżane nawet podwójnie , ale czekanie aż ceny się ustabilizuje może potrwać . Według mnie jak wyjdą wersję TI to też będą skupione w trybie natychmiastowym , ceny ich na aukcjach zawyżone a że będzie problem z dostępnością, ceny kart takich jak 3070 i 3080 będą mniej więcej takie same może trochę niższe ale te z dopiskiem TI znowu będą sztucznie zawyżone przez rynek ze względu na lepszą wydajność i wysoką cenę ich gorszych wersji. Podsumowując według mnie premiery w styczniu nie zmienia aż tyle . A znając życie za miesiąc jak te karty wyjda i będzie z nimi ta sama historia co ze zwykłymi to ludzie znowu będą pisać że trzeba czekać miesiąc albo pół roku , ewentualnie do nastepnej generacji . Pomimo tych przekonań wciąż mam dylemat . Czy mam ciśnienie ?? Chciałbym już mieć ten komputer bo na aktualnym praca i granie są naprawdę uciążliwe . Chciałbym zlozyc coś nowego do lutego , do rozpoczęcia kolejnego semestru na studiach . Będę mial do napisania program do magisterki opierający się na SI i chciałbym mieć wydajna kartę aby proces uczenia sieci trwał 5 minut a nie 2 godziny. Szkoda mi wywalać tysiąca więcej za niepewna kartę na allegro i pomimo tego wywodu wciąż mam wątpliwości więc sam będę musiał o tym jeszcze pomyśleć 

Link to post
Share on other sites

Do następnej generacji czekać to nie. Prędzej czy później rynek się nasyci i ceny powinny wrócić do normalności. Na obecną chwilę producenci nie nadążają z produkcją, więc wyglada jak wygląda.

 

To Twoja decyzja, czy kupisz w takiej cenie czy nie. Wiesz jak to wyglada, wiesz dlaczego, więc decyzja czy akceptujesz taką cenę, należy do Ciebie.

 

1 godzinę temu, Dominik97 napisał:

Szkoda mi wywalać tysiąca więcej za niepewna kartę na allegro i pomimo tego wywodu wciąż mam wątpliwości więc sam będę musiał o tym jeszcze pomyśleć 

Zawsze możesz ustawić się w kolejce po kartę w x kom czy kupić jeszcze drożej od proline, bo tam faktycznie bywają, albo szukać okazji w innych sklepach. Oczywiście czy ma to sens? Nie, ale jeśli musisz i potrzebujesz, to co poradzić. 
Bo spójrz co się stało z RTX 2080Ti. Dziś ludzie będą mieli problemy, by sprzedać ja za 2600zł, a jak wejdą 3070Ti, to będzie jeszcze gorzej dla nich. A karta przecież kosztowała ponad 6k. A dziś oferuje wydajność karty wycenionej przez Nvidia na 2350 zł ( referent). 3070Ti można spodziewać się że może coś koło 2600-2700 zł będzie kosztowała, a będzie wydajniejsza niż RTX 2080 Ti.

 

To jest dla mnie powód dlaczego lepiej nie kupować po zawyżonej cenie, bo przy następnej generacji taka karta będzie warta może z 1k.

 

 

Link to post
Share on other sites

W sumie to tak. Cenowo nie może być ona za droga, bo zaraz jest RTX 3080, a RTX 3070Ti ma być kartą pomiędzy 3070 a 3080, a jak wiadomo te karty nie znikną magicznie z rynku tylko dalej będą sprzedawane, przynajmniej patrząc na to jak było z serią 2000.

Ja morele nie polecam, bo za dużo się słyszy o kombinatorstwie tej firmy plus ostatni wyciek danych, którego mogli zapewne uniknąć. Dlatego ta firma straciła moje zaufanie. 

Masz X-kom, proline no i pozostałe elektromarkety, które mają karty graficzne w ofercie.

A jak nie chcesz czekać na 3070ti, to przecież 3070 i tak ma wysoką wydajność na poziomie RTX 2080ti.

 

 

Edytowane przez prodanger
Link to post
Share on other sites

To Twoja decyzja. Jeśli nie możesz czekać, to cóż trzeba przeboleć.

Ja bym poczekał, ale to nie ja decyduje i ja mimo wszystko nie chciałbym płacić 3900 za rtx 3070.

To jest po prostu już mocno przesadzona cena. Ale nikt nie może za Ciebie zdecydować, tylko Ty sam musisz to zrobić. Jeśli uważasz to za słuszną decyzję, to kup.

 

Link to post
Share on other sites

Twoje pieniądze kolego ale IMHO zakup tego rtx 3070 zupełnie chybiony już pomijam cenę 3.9k....

Obecnie najrozsądniej jest zakupić rtx 3060ti w twoim przypadku wydajność 3070 to tylko + 8% względem 3060ti a dopłacasz kupę kasy.
Mis 3060ti x trio gaming masz za 2500zl... Te karty pojawiają się dość często fakt że szybko znikają e polujesz na taką kartę i kupujesz na przeczekanie jak cię tak bardzo ciągnie do 3070 i czekasz na ti jka wyjdzie coś ciekawego to kupisz 3070 ti a 3060 odsprzedasz z niewielka strata...

Link to post
Share on other sites

Endurek rozne sklepy.
Teraz np w media expert jest msi za 2800
https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/karty-graficzne/karta-graficzna-msi-geforce-rtx-3060-ti-gaming-x-trio-8gb-gddr6

Kumpel w owocowych kupił tego msi chyba 23 grudnia 29 była u niego za 2599.
Ostatnio w rtv euro agd bym gjgabyte eagle chyba za 2250...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...