Skocz do zawartości

Wysokie temperatury ryzen 9 5900x


Recommended Posts

To że CPU dostaje nagłe skoki temp to normalne. Część przez to, że powierzchnia samych rdzeni jest poniżej 80mm2 i tam jest pchane te ~100W+, drugie to mechanizm boosta, wysokie napięcie, wysokie zegary-zrobi co ma zrobić i się uspokaja(w teorii)... By to uspokoić możesz ogarnąć ustawiając możliwie wysoki, stabilny, stały zegar przy napięciu np 1.3V.

 

Na pewno pomoże przeniesienie aio na przód, lepsze temp CPU bo dostanie świeże powietrze. A jako, że dużo W cep(góra 100W w grach nie bierze to środek i tak specjalnie się nie nagrzeje.

 

Z oceną temperatur aio odczekaj przynajmniej z 15min. To woda, zanim się nagrzeje to trwa 15min a ochłodzi pewnie jeszcze dłużej...

 

 

Link to post
Share on other sites

Sorry @TED2533, nie mam dostępu do komputera więc napiszę z pamięci: wchodzisz do biosa i odpalasz tryb Advanced, zakładka OC. Przychodzisz do sekcji VCore lub Core Voltage i zmieniasz tryb na Override Mode i po wybraniu tej opcji pojawia się nowe pole w którym wpisujesz wartość napięcia - ustawiasz tam 1.3V lub 1.25V - zapisujesz, wychodzisz i testujesz. 

Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, Rebelmind napisał:

Sorry @TED2533, nie mam dostępu do komputera więc napiszę z pamięci: wchodzisz do biosa i odpalasz tryb Advanced, zakładka OC. Przychodzisz do sekcji VCore lub Core Voltage i zmieniasz tryb na Override Mode i po wybraniu tej opcji pojawia się nowe pole w którym wpisujesz wartość napięcia - ustawiasz tam 1.3V lub 1.25V - zapisujesz, wychodzisz i testujesz. 

Dzięki

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Chciałbym się podpiąć do dyskusji bo mam podobny problem co kolega. Aktualnie moje ustawienia na 5900x (plyta msi x570) to ustawienie PBO advanced, Limits na disabled i negativ offset na wszystkich rdzeniach -30. W multi w C20 65-7C po kilku testach (okolo 8450 pkt) przy napieciu w okolicach 1,08v, taktowanie ok 4,35mhz i z tego co widze limit ustawiony jest na 105w. W grach natomiast napiecia na rdzeniach sa w okolichach 1,4xxx i boostuja w zależności od gry do 4,8 w Warzone czy 4,9-4,95 w WoWie. Po kilku godzinach grania w Warzone temperatura na procku oscylowala w granicach 75-80 stopni, czasem troche mniej, czasem piki powyzej 80C, jednak po zdjęciu szybki i dotknieciu radiatora (noctua nhu12a) byl on lekko cieply. To normalne, ze tak ciezko z nowych ryzenow odprowadzic cieplo? Watpie, zeby byla to wina nalozenia pasty czy docisku, bo temp w idlu jest normalna w okolicach 35C...z pikami gdy odpala sie jakis program i rdzenie zaczynaja boostowac i nie ma znaczenia czy podkrece wentylatory na 100%, dodatkowo mam nad prockiem 3 wentylatory wyciagajace powietrze. Martwi mnie to z powodu tego, ze obecnie jest zima a latem temp w pokoju raczej wzrosnie o kilka stopni a teoretycznie max dla tego procesora to 90C wiec duzego zapasu nie ma ;/

Link to post
Share on other sites
W dniu 20.01.2021 o 02:45, Skiller napisał:

To normalne, ze tak ciezko z nowych ryzenow odprowadzic cieplo? Watpie, zeby byla to wina nalozenia pasty czy docisku, bo temp w idlu jest normalna w okolicach 35C...z pikami gdy odpala sie jakis program i rdzenie zaczynaja boostowac i nie ma znaczenia czy podkrece wentylatory na 100%, dodatkowo mam nad prockiem 3 wentylatory wyciagajace powietrze. Martwi mnie to z powodu tego, ze obecnie jest zima a latem temp w pokoju raczej wzrosnie o kilka stopni a teoretycznie max dla tego procesora to 90C wiec duzego zapasu nie ma ;/

 

 

Polecam małą lekturę poniżej.

https://hothardware.com/reviews/amd-ryzen-5000-zen-3-processor-review

 

W skrócie. Procek się nie przejmuje temperatura i boostuje się aż do osiągnięcia 90 bądź 95 stopni gdzie dopiero zaczyna operować boostem, aby zniżyć temperatury.

big_thermals-ryzen-5000.jpg

 

"Precision Boost 2 returns with Ryzen 5000 series processors. If you recall, PB2 scales frequency and voltage based on the thermal and power headroom available within the chip, socket, and motherboard."

 

"AMD also provided some guidance regarding thermals. 65w Ryzen 5000 series processors have a maximum temperature spec of 95°C, while higher-powered chips top out at 90°C. Once those temperatures are exceeded, the processors will self-manage in an effort to bring temperatures down, by either scaling frequencies and voltages, or shutting the system down in extreme situations."

 

big_voltages-ryzen-5000.jpg

 

 

 

Ogólnie sporo jest postów o wysokich temperaturach ryzenów.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...