Skocz do zawartości

Wysokie temperatury ryzen 9 5900x


Recommended Posts

Cześć, mam kilka pytań odnośnie mojego nowego procesora AMD ryzen 9 5900x, może na początek podam specyfikację mojego komputera.

- Procesor: AMD ryzen 9 5900x

- Karta graficzna: RTX 3080 aorus master 10gb

- Ram: 4 x 8gb razem (32gb) Fury Rgb 3600mhz

- Zasilacz: Be quiet dark power pro 750w platinum

- Chłodzenie: Navis Evo Argb 360

 

Zastanawiam się czy normalnym jest że procesor w grze:

- APEX w rozdzielczości 1920x1080 (ponieważ narazie taki monitor posiadam tylko) na ustawieniach wszystko na maxa ma temperatury w granicach 80-88 stopni.

- Valorant temperatura procesora 75- 78 stopni,  w pewnym momencie skoczyła do 83 stopni i tak stała przez około 3-4min po czym wróciła do 76 stopni.

 

Zastanawiam się dlaczego są takie nagłe skoki temp tak jak opisałem np w valorancie 76 stopni nagle 83

 

 

Podczas "Cinebech" czyli benchmarku procka miałem temp, 66 stopni.

Dodam że karta graficzna w grach maksymalną temp jaką osiągnęła to 69 stopni.

 

Sprawdzałem już czy jakieś programy nie obciążają procka, skanowałem w poszukiwaniu wirusów programem " malwarebytes" .

Sprawdzałem również wentylatory od aio 360, wszystko wygląda na dobrze.

 

Jak to u was wygląda? jakie macie temp na tym procku? czy to normalne żeby grzał się aż tak w APEXIE, wydaje mi się że nie jest to gra wymagająca.

 

Jeszcze jedno pytanko do was, czy jest możliwość sterowania wentylatorami z jakiejś aplikacji? aby zwiększyć ich wydajność.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, wrobel_krk napisał:

Jaka obudowa i ile wentylatorów, gdzie chłodzenie zamontowane, bo może karta podgrzewa całość, jak w cb jest tylko 69 stopni, bo RTX3080 zużywa z 250w prądu czyli tyle samo ciepła.

Krzywe wentylatorów w biosie się ustawia.

Minimum 370 wat.

Link to post
Share on other sites

Moja propozycja dla Ciebie: ustaw Rysiowi na stałe VCore, np 1.3V - resztę zostaw na auto. Puść następnie CB R20 lub R23 (na wszystkich rdzeniach) i zobacz do jakiego zegara dobija twój Cep z takim napięciem.

Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, Rebelmind napisał:

Moja propozycja dla Ciebie: ustaw Rysiowi na stałe VCore, np 1.3V - resztę zostaw na auto. Puść następnie CB R20 lub R23 (na wszystkich rdzeniach) i zobacz do jakiego zegara dobija twój Cep z takim napięciem.

Mógłbyś mi wytłumaczyć jak to się robi? ustawiłem krzywe wentylatorów i to samo.

Teraz z tego co widzę w APEXIE kręci do 5mhz.

 

Link to post
Share on other sites

No dość głośno, folia zdjęta. Nie wiem dlaczego inni maja temp w takich grach po 70 max a ja 85-88. Teraz jak zmieniłem krzywe to spadło do 82

Jeszcze wcześniej miałem temp gpu w spoczynku 32 stopnie około 35 a teraz mam 46, nie wiem czy jakiegoś wirusa mam czy cos.

Link to post
Share on other sites

Może taka sztuka CPU ? To już wyżyłowane procki są, 12/24 wątków. Plus akurat SPC nie ufam - nie wiem jak ten navis wypada u użytkowników. Przy takim sprzęcie i budżecie nawet bym nie patrzył na SPC... Sam też miałem niezłe zdziwko temperaturowe po przejściu z 2700x na 3600x - trochę inne procki od Twojego, dla 3600x tempy ok 70 stopni to norma...

Link to post
Share on other sites

Chyba już go zostawię w spokoju. Jak będzie miał ponad 90 stopni to sprzedam silentium a kupie inne chłodzenie

Ewentualnie zadzownie do xkomu

 

Jeszcze jedno pytanie do was, dzis zainstalowalem nowy sterownik do karty graficznej rtx 3080 aorus master. Po tym w spoczynku mam 41-45 stopni a mialem 32.

Teraz zauwazylem ze na karcie nie kreca sie wentylatory w spoczynku przy 45 stopniach

Link to post
Share on other sites

 A co do ustawienia tych napięć? mógłby ktoś pomóc?

41 minut temu, wrobel_krk napisał:

To masz tryb pasywny karty więc nie ma problemu, 45 stopni to chłodek dal karty to się wentyle nie muszą kręcić

Rozumiem

 

137235171_192179292605620_6909939068744551016_n.jpg

Dobra, ustawiłem krzywe wentylatorów jeszcze raz. Teraz mam w APEX 75 stopni max po 1h grania

Edytowane przez TED2533
Link to post
Share on other sites
19 godzin temu, ADR15 napisał:

Sam też miałem niezłe zdziwko temperaturowe po przejściu z 2700x na 3600x

Ja przeszedłem z 1700 na 3600x i faktycznie lekko wyższe tempy w idlu. Ustawiłem OC na sztywno i przy mniej więcej 600rpm mam 40st. Chyba przy którymś z tych nowych procków był błąd czujnika jak przy bodajże 1800x który pokazywał 20st więcej niż powinien ale to musiałby ktoś potwierdzić, trochę nie w temacie jestem ostatnio

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...