Skocz do zawartości

Kontroler mocy wentylatorów do Nightsharka RGB


Recommended Posts

Zdecydowałem się na kupno obudowy Sharkoon Nightshark RGB, jednak z tego co słyszałem głośność pracy jej wentylatorów może dawać we znaki ze względu na brak możliwości wbudowanej kontroli ich prędkości. Czy jest możliwość sterowania nimi, np. za pomocą jakiegoś kontrolera? Jeśli tak, to jakiego?

Link to post
Share on other sites

Ten szrot nie ma możliwości sterowania prędkością fabrycznych wentylatorów w żaden sposób, lecą stale na 5 V, bo jedynym zasilaniem jest SATA, nie ma wyjścia do headera PWM czy DC na płycie głównej.

 

Kup coś normalnego lepiej, już nawet obudowy SPC typu Ventum VT4V ma kontroler, który pozwala sterować osobno LGBT i osobno prędkością obrotową wentylatorów.

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Masz Bastazar rację, pomyliłem się.

Mają również sterowanie przy użyciu standardowego złącza 3-pin. Także wpinasz po prostu do odpowiednich pinów na płycie głównej (sys_fan) i jest sterowanie DC (od PWM już się odchodzi na całe szczęście). A kabelek od RGB podpinasz do kontrolera.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, slo1q napisał:

. Także wpinasz po prostu do odpowiednich pinów na płycie głównej (sys_fan) i jest sterowanie DC (od PWM już się odchodzi na całe szczęście).

To że na płycie jest możliwość zmiany sterowania DC lub PWM nie oznacza, że się odchodzi od wentylatorów sterowanych PWM. Takie twierdzenie nazwałbym to delikatnie mówiąc bzdurą ;)

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Sprawdź proszę nawet w specyfikacji swojej płyty głównej, jak to wygląda.

Np w moich, kilkuletnich już płytach, mam sterowanie DC dla wszystkich wentyli.

PWM jest owszem wspierane, ale po co?

 

Edit: być może niedokładnie się wyraziłem z "odchodzeniem". PWM jest już po prostu kompletnie niepotrzebne, gdy w zasadzie wszystkie płyty główne nowsze, niż powiedzmy 10 lat, dają możliwość sterowania wentylatorami stałą wartością napięcia.

Edytowane przez slo1q
Link to post
Share on other sites

Wiem, wiem, też mam tak od iluś tam lat, że płyty dają możliwość sterowania PWM/DC;) Nie nazwałbym sterowanie PWM kompletnie niepotrzebnym. To zależy miedzy innymi od tego jakie mamy jednostki. Wentylatory maja różne napięcie startowe, i nie zawsze da się zaniżyć napięcie tak, żeby uzyskać konkretną wartość RPM. Moim zdaniem sterowanie PWM jest bardziej elastyczne :)

Link to post
Share on other sites

Owszem, teoretycznie może być bardziej elastyczne.

Zauważ jednak, że np przy starcie kompa wentylatory dostają zawsze na start 12 V, żeby ruszyć.

No i zdecydowana większość UEFI ma już "auto-tuning" wentylatorów, gdzie wykrywa on minimalne napięcie wentylatora, przy jakim może pracować. Np ja mam w swoim "gejmingowym" micro-atx dwie dwudziestki, które pracują przy niskiej temperaturze procka na 4 V, ale wystartują dopiero przy 7 V.

 

Takim moim podsumowaniem może być np stwierdzenie "skoro płyty główne i tak mają sterowanie DC, to w zdecydowanej większości przypadków nie ma potrzeby kupowania wentylatorów PWM, które są droższe od standardowych 3-pin". 

Link to post
Share on other sites

No i z tym się zgodzę :) Na marginesie, stosując sterowanie wentylatorami DC bardziej obciążamy gniazdo wentylatora, ponieważ wzrasta natężenie prądu (A), czyli przy większym obciążeniu, mam na myśli dodatkowe wentylatory podpięte pod jedno gniazdo, bezpieczniej jest używać wentylatorów z PWM.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...