Skocz do zawartości

Problem z ustawieniem chłodzenia Arctic Liquid Freezer II


Recommended Posts

Cześć, mam drobny problem z ustawieniem chłodzenia Arctic Liquid Freezer II 240 na płycie ASUS TUF GAMING X570-Plus. Zarówno w BIOSie, jak i w AI Suite 3 jest tylko jedna liczba monitorowana i ustawiana - AIO Pump (chłodzenie ma z tego co widzę jeden kabel do podpięcia do płyty głównej – podpiąłem go zgodnie z instrukcją do złącza „AIO Pump”). Patrząc na wartości jakie przyjmuje, rozumiem, że jest to tylko prędkość wiatraków a nie pompy (max jakoś 1770). Rozumiem, że jak ustawiam inny tryb niż maksymalne obroty, to pompa też zwalnia. Czytałem w paru miejscach, że obroty pompy powinny być ustawione na stałe na 100%. W innych miejscach pisano mi, że pompa może chodzić na kilkadziesiąt procent obrotów i to nie jest problem. Jaka jest prawda? Mogę ustawiać wolniejszy tryb chłodzenia i bawić się krzywą obrotów w BIOSie i się tym nie martwić, mimo że wpływa to też na obroty pompy?

Problem mam taki, że gdy za bardzo zwalnia chłodzenie, to szum wiatraków robi się praktycznie niesłyszalny, ale pojawia się za to znacznie cichszy co prawda, ale taki wolno pulsujący dźwięk. Nie wiem z czego to wynika, czy z pompy, czy z wiatraków?
Przy średnich obrotach jest git, szum jest mniejszy, a tego pulsowania nie ma (pojawia się na chwileczkę, gdy chłodzenie się akurat wyraźnie rozpędza albo zwalnia).

Z góry dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Wygląda legitnie:

HDaFeZu.png

 

Rozsądnie będzie ustawić krzywą pwm tak aby pompa nie miała ciągłych skoków rpm podczas typowej pracy komputera. Jeśli wierzyć temu wykresowi, to powyżej 50% pwm regulujemy już tylko prędkości wentylatorów. Mi osobiście wymuszenie takich prędkości jako minimalne nie odpowiadało, bo fany mają wtedy ~1000rpm i poziom szumu jest imo za duży dla pc w idlu. Zrobiłem więc stałe 30% pwm do ok. 60 stopni i przeskok do 50% i więcej po przekroczeniu tej temperatury. W połączeniu z maksymalnym opóźnieniem histerezy (akurat na taką opcję pozwala mi asrock) sprawia to że chłodzenie siedzi na 30% i podnosi obroty dopiero przy nieco dłużej trwającym obciążeniu.

 

Alternatywnie:

Podłączenie pompy i fanów do różnych złączy na płycie i niezależna kontrola.

Odpięcie całkowicie wtyczki od tego małego fana vrm jeśli uzna się go za zbędny. Gamers Nexus ma test ile to daje.

 

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

osobiście bym podpiął (i tak robiłem na tej samej płycie tylko z chłodzeniem be quieta wodnym) pompę bezpośrednio pod sata (czyli zasilanie na stałe i stałe obroty pompy na 100%) a pod płytę pod cpufan podpinałem wiatraki od chłodzenia. pompa chodziła bezgłośnie, a płyta sama regulowała sobie obroty wentylatorów w odniesieniu do temp procka. Jeśli zaczynasz regulować dwiema zmiennymi (obrotami wentylatorów i wydajnością pompy ergo prędkością przepływu chłodziwa) to będziesz miał jeszcze większy problem z odpowiednią regulacją. Bo co ma mieć priorytet? prędkość wody czy obroty wiatraków na chłodnicy?

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, walker napisał:

Rozsądnie będzie ustawić krzywą pwm tak aby pompa nie miała ciągłych skoków rpm podczas typowej pracy komputera. Jeśli wierzyć temu wykresowi, to powyżej 50% pwm regulujemy już tylko prędkości wentylatorów. Mi osobiście wymuszenie takich prędkości jako minimalne nie odpowiadało, bo fany mają wtedy ~1000rpm i poziom szumu jest imo za duży dla pc w idlu. Zrobiłem więc stałe 30% pwm do ok. 60 stopni i przeskok do 50% i więcej po przekroczeniu tej temperatury. W połączeniu z maksymalnym opóźnieniem histerezy (akurat na taką opcję pozwala mi asrock) sprawia to że chłodzenie siedzi na 30% i podnosi obroty dopiero przy nieco dłużej trwającym obciążeniu.

 

Alternatywnie:

Podłączenie pompy i fanów do różnych złączy na płycie i niezależna kontrola.

Odpięcie całkowicie wtyczki od tego małego fana vrm jeśli uzna się go za zbędny. Gamers Nexus ma test ile to daje.

 

O!! Czyli pompa i tak chodzi na 100% przy 50% PWM? Widzę, że typ w wideo ma napisane, że źródło "Arctic", ale nie podał linka żadnego. Sam pewnie nie trafiłeś nigdzie na to miejsce, z którego wziął ten wykres? Próbowałem wyszukać ten obraz w google, ale nic nie znalazł.

Ja teraz potestowałem u siebie i przy schodzeniu poniżej 50% PWM nie słyszę już różnicy w pracy wentylatorów (mieszkanie robi się głośniejsze). Więc to by oznaczało, że problem z głowy :)

Jest jednak jakiś taki cichy, delikatnie pulsujący dźwięk. Na innym forum ktoś zasugerował, że to może być właśnie VRM fan. Ja to bym nawet to odpiął, ale z tego co widzę, złączka jest chyba pod blokopompą :( a wolałbym uniknąć zdejmowania chłodzenia z procka. da się to jakoś odpiąć bez zdejmowania chłodzenia albo wyłączyć w softwarze?


angelus01 ten model ma tylko jeden kabel do podpięcia pod płytę główną :/

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...