Skocz do zawartości

Lag komputera/systemu - głoścna praca dysku


Recommended Posts

Witajcie.
Otóż od dłuższego czasu zmagam się z pewnym problemem który ok dwa miesiące temu ustąpił jednak teraz powrócił i jest jeszcze bardziej uciążliwy.
Mianowicie, mój komputer co jakiś czas (od godziny do dwóch) łapie kilkusekundowego laga całego systemu t.j. zawiesza mi się obraz, zacina się dźwięk i nie zawsze, ale zdarza się, że wywala mi słuchawki i muszę je odpiąc i podpiąc na nowo. Dodatkowo, powiedzmy sekundę przed powrotem do normalnej pracy (koniec laga) słychać, że któryś z dysków bardzo głośno pracuje przez chwilę (Jakby talerz rozkręcał się do maksymalnej prędkości) i ustaje gdy wszystko się odetnie. Uaktualniłem wszystkie sterowniki. 
Moja specyfikacja:
-Intel Core i5-9600k
-Nvidia GeForce 1070
-16 GB RAM
-Win 10 64bit
Posiadam trzy dyski. Jeden SSD pod M.2 Transcend 220S 256 GB (system) oraz dwa HDD Seagate BarraCuda 2 TB i Seagate BarraCuda 1 TB. Ten ostatni jest najstarszy (ponad 2 lata) i pochodzi jeszcze z poprzedniego komputera (Nowy złożony w sierpniu poprzedniego roku). Może to on stanowi problem. Był formatowany.
Formatu systemu jeszcze nie robiłem, bo może ktoś miał podobny problem i rozwiązał go inaczej, ale oczywiście jeżeli żadna z porad nie zadziała, to bedzię to następne działanie. 
Jeżeli ktoś potrzebuje jeszcze jakichś informacji to oczywiście wszystko dopowiem.
Dzięki! 
 

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, PEGI 18 napisał:

Transcend 220S 256 GB

badziewie, duża szansa że kontroler może paść. Więc pamiętaj o backupie. 

 

Co do samych problemów, daj screen z crystaldiskinfo, wszystkich dysków. 

 

Zobacz też w podgląd zdarzeń, czy nie ma jakichś błędów, mogących wskazać co jest problemem (jeśli pamiętasz kiedy dokładnie problem wystąpił)

Link to post
Share on other sites

Na dysku "D" Seagate 1 TB masz drobne bledy komunikacji - zazwyczaj pomaga wymiana kabla SATA albo podlaczenie dysku do innego portu SATA na plycie glownej.

Sprobuj na czas testow odlaczyc ten dysk i zobacz czy problem bedzie sie powtarzal.

SMART pozostalych dyskow wyglada  OK.

Link to post
Share on other sites

W pierwszym dysku trzeba zwracać uwagę na przetworzony parametr 07, na razie nie ma problemu, ale jest trochę nisko. Jeśli spadnie poniżej 50 to zacząłbym robić backup. Na razie jest jeszcze w normie ( wiec nie musisz się na teraz tym przejmować ).

W drugim jak kolega już powiedział są błędy CRC, mogą one dawać objawy o których mówisz.

Link to post
Share on other sites

Więc tak. Jako że problem pojawia się nawet co kilka godzin, po odpięciu dysku 1 TB, nie zauważyłem problemu. Po ponownym podłączeniu w inny port innym kablem, problem powrócił chociaż wydaje się jakby ten lag był "mniejszy". Nie wiem jak opisać. Jest troszkę krótszy i nie przyprawia mnie o utratę słuchu przy ścinającym się dźwięku.

Więc zakładam, że winny jest dysk. Czy da się coś z tym zrobić? 

 

W dniu 29.12.2020 o 13:54, kokosnh napisał:

W pierwszym dysku trzeba zwracać uwagę na przetworzony parametr 07, na razie nie ma problemu, ale jest trochę nisko. Jeśli spadnie poniżej 50 to zacząłbym robić backup. Na razie jest jeszcze w normie ( wiec nie musisz się na teraz tym przejmować ).

Pierwszy dysk, czyli masz na myśli ten 2 TB? Posiadam go od miesiąca tak naprawdę.
 

Edytowane przez PEGI 18
Link to post
Share on other sites

Być może musi popracować trochę, bo tam są błędy na miliony operacji, wiec pewnie jak chwilę popracuje to będzie się zwiększać powoli.
Co do dysku z partycją D, to zmiana kabla, i zmiana portu sata są najlepszym sposobem ( bo tam najczęściej występują błędy ).

Kabel sata oczywiście takiej długości jakiej potrzebujesz, żadne 100 cm czy 70 cm kable sata.


Po zmianę kabla i portu zanotuj wartość raw parametru C7 i patrz czy nie rośnie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...