Skocz do zawartości

Powrót do PC ? Budżetowo, pod obróbkę foto.


Recommended Posts

Cześć wszystkim, wiele lat operowałem na laptopach, całkiem wypadłem z obiegu PC. Teraz już się zestarzałem, mam dom, mam miejsce, gorzej z funduszami... Potrzeby niestety są spore. Obecnie operuje na laptopie 14 calowym Lenovo Yoga 510, Intel I7 6500U 2,5 ghz, Grafika AMD RADEON R5 M430 2GB, 8GB RAMu itd. Jako, że mam małą pociechę zainteresowałem się fotografią i jej obróbką, obecnie jedynie w Lightroomie, może kiedyś PS wskoczy.

 

Przy 14 calach mało widać, obraz na matrycy wydaje się jaśniejszy przez co publikuje zdjęcia zbyt ciemne. Dokupiłem używany monitor Lenovo T2254pC, zaktualizowałem Ligtrooma do najnowszego i... klapa - zaczęło mi tak mulić, że masakra, przy pociągnięciach pędzla korekcyjnego musze czekać po kilka sekund aż odmuli, odszumiając musze czekać po kilka sekund aż zaskoczy i zobaczę efekt. Tak się robić nie da...

 

Niestety jestem totalnym laikiem sprzętowym, a nie chcę wpakować (jak na moje możliwości) dużych pieniędzy w sprzęt, który się nie nada dla mnie i będzie to samo. Dlatego liczę na Waszą pomoc. Wiem, że do grafiki mój budżet jest śmieszny ale i tak wolę zapytać, niż kupować gotowca z allegro (tam wszystkie PC są gamingowe) lub jakiegoś dużego sklepu RTV.

 

Żeby przyspieszyć:

 

  • Zastosowanie komputera: amatorska obróbka zdjęć Lightroom, kiedyś PS, internet, może jakieś mniej wymagające gry czasami.
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 2500-3000 - lepiej mniej
  • Kiedy zamierzasz kupić komputer?: w połowie stycznia, początek lutego 2021
  • Których części potrzebujesz?: Komplet bez monitora
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt?: Nie znam się na tym, nie mam nikogo ze znajomych, który by to potrafił
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor?: Lenovo T2254pC 1680x1050
  • Specjalne wymagania: raczej sporo Ramu trzeba, możliwość rozbudowy jak złapie bakcyla
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera?: Nie
  • Własna propozycja zestawu: Niestety kompletnie nic mi nie mówią modele procesorów itd.
  • Inne: Zestaw ma być budżetowy, pasuje dysk ssd na system, później planuję dokupić jakiś duży hdd do magazynowania zdjęć.

 

Ostatnie, nieco śmieszne pytanie - zakładam, że zamawiając poszczególne części dam radę złożyć komputer sam, prawdopodobnie elementy pasują w konkretne miejsca na płycie głównej. Pytanie czy jak to złożę, podłączę pendriva z systemem do portu USB instalacja pójdzie sama czy trzeba jednak kogoś wołać do konfiguracji biosa itd? (zakładam, że na płycie głównej czy na czymś tam bios jest od razu zaimplementowany.

 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, fejton napisał:

Pytanie czy jak to złożę, podłączę pendriva z systemem do portu USB instalacja pójdzie sama czy trzeba jednak kogoś wołać do konfiguracji biosa itd?

Zazwyczaj idzie samo. Nie trzeba grzebać w biosie. 

 

Godzinę temu, fejton napisał:

Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 2500-3000 - lepiej mniej

 

Taniej https://proline.pl/koszyk/eb5dd0f0

Drożej z samą podmianą CPU https://proline.pl/procesor-intel-core-i5-10400f-comet-lake-2-9-ghz-s-1200-box-p6714359

 

GPU cena szok ale obecnie nie ma nic ciekawego a coś tutaj jednak po LR'a przydałoby się nawet i mocniejszego. 
Kłania się rynek wtórny. W cenie tych 800 zł dorwiesz GTX 1060 6GB co też jest przegięciem no ale jest jak jest i póki co inaczej nie będzie. 

 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, fejton napisał:

Dokupiłem używany monitor Lenovo T2254pC, zaktualizowałem Ligtrooma do najnowszego i... klapa - zaczęło mi tak mulić, że masakra, przy pociągnięciach pędzla korekcyjnego musze czekać po kilka sekund aż odmuli, odszumiając musze czekać po kilka sekund aż zaskoczy i zobaczę efekt.

Jak duże zdjęcia obrabiasz, że są takie efekty?

LR jest bardzo łasy na RAM i przy większych zdjęciach bez 16GB ciężko jest o sensowną pracę, przydaje się też SSD, na którym by były obrabiane pliki i program.

Opisane przez Ciebie efekty częściowo mogą być wynikiem połączenia 8GB RAMu + dysk HDD i ciągłe użycie SWAP.

2 godziny temu, kajtek. napisał:

Jeśli ma być typowo pod LR, to warto by było dorzucić do 32GB RAMu. Jest to szczególnie ważne, jak się obrabia duże pliki.

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites

 

20 godzin temu, Pawel7 napisał:

Jeśli ma być typowo pod LR, to warto by było dorzucić do 32GB RAMu. Jest to szczególnie ważne, jak się obrabia duże pliki.

Ty nawet nie przeczytałeś tego tematu

W dniu 27.12.2020 o 19:08, fejton napisał:

Zastosowanie komputera: amatorska obróbka zdjęć Lightroom, kiedyś PS, internet, może jakieś mniej wymagające gry czasami.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za propozycję. Powiem szczerze, że nieco zrzedła mi mina patrząc na ceny tych podzespołów. I taka bariera przed zakupem i3 mając obecnie i7 w laptopie. Taka degradacja...

 

Myślałem jeszcze o zakupie używanego iMaca powiedzmy z 2015roku, przynajmniej ładnie wygląda a używany będzie tylko do okazjonalnej obróbki kilku zdjęć i internetu. Tam podzespoły wydają się gorsze ale ten system i tak chodzi jakoś płynniej, miałem Macbooka Air wcześniej i byłem zadowolony, tylko jako jedyny komputer to nie dla mnie. Jako drugi macOS moze i by sie nadał. Teraz ceny starszych powinny spadać z uwagi na ten nowy procesor od apple. Co sądzicie ?

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, fejton napisał:

Myślałem jeszcze o zakupie używanego iMaca powiedzmy z 2015roku, przynajmniej ładnie wygląda a używany będzie tylko do okazjonalnej obróbki kilku zdjęć i internetu.

Zdajesz sobie sprawę z tego, że procesor będzie jakieś 2 generacje starszy od tego co masz?

2 godziny temu, fejton napisał:

Tam podzespoły wydają się gorsze ale ten system i tak chodzi jakoś płynniej, miałem Macbooka Air wcześniej i byłem zadowolony, tylko jako jedyny komputer to nie dla mnie.

Nie samym systemem człowiek żyje, a programy do obróbki raczej będą tak samo zjadać zasoby jak i te pod Windows. Tego za bardzo nie da się obejść.

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites
W dniu 3.01.2021 o 09:54, fejton napisał:

Powiem szczerze, że nieco zrzedła mi mina patrząc na ceny tych podzespołów. I taka bariera przed zakupem i3 mając obecnie i7 w laptopie. Taka degradacja...

 

W dniu 27.12.2020 o 19:08, fejton napisał:

Intel I7 6500U

Niskonapięciowy CPU 2/4 vs 10100F 4/8  taktowanie 2,8 vs 4,0GHz all cores, przepaść. 

 

Link to post
Share on other sites

Dla mnie to wszystko to czarna magia i nic nie mówiące cyferki przy modelach. Kojarzę tylko Intel i3/i5/i3 karta Radeon / GeForce, zawsze musiało być dużo RAMmów hehe ;)  Parę lat wstecz laptop za 3tys to było coś, stacjonarka miała być dużo tańsza, a teraz? Masakra jakaś.

 

Potrzebuje do tego jeszcze jakiejś karty wifi czy to jakoś wbudowane jest teraz w inne komponenty ?

Jakieś jeszcze tego typu szczegóły wchodzą w grę ?

 

Postaram się cos zamówić i złożyć samemu.. zakładam, że poszczególne elementy będą pasować tylko je dedykowane miejsca i nie powinno być problemu z samodzielnym składaniem komputera.

Link to post
Share on other sites

Zakładając, że prawdą są zastosowania jakie podałeś, to mając do wrzucenia w sprzęt ograniczone środki poszedłbym w zupełnie innym kierunku:

Dołożenie (czy wymiana, nie ważne) RAM w laptopie: 16 GB 300zł

Wymiana dysku na SSD. Pytanie ile chcesz tej pojemności, przy zabawie w foto raczej sporo, chociaż na laptopie całego archiwum trzymać i tak nie będziesz. Za 1 TB SSD zapłacisz około 500zł, lub połowę tej kwoty, jeżeli wystarczy ci mniej, to możesz zejść pewnie do 300zł.

 

Nie będzie to coś porównywalnego z proponowanym tu zestawem, nie da się tego dalej rozbudować itd. Natomiast spokojnie wystarczy do amatorskiej zabawy w Lightroom, odpalenia PS, Gimp, czy co tam masz. 

Nadmiarową gotówkę zainwestuj w dobry monitor, może być używany, ale jednak parę drobiazgów się liczy: rozdzielczość Full HD (1920x1080), matryca inna niż TN (IPS, VA, cokolwiek wyświetlającego kolory...). Da się obrabiać zdjęcia na słabym komputerze, ale nie da się uzyskać przyzwoitych rezultatów jak się nie widzi efektów, a na tym monitorze, którego używasz ich nie zobaczysz, bo to biurowy badziew, gdzie kontrast jest tylko po to, żeby widzieć (jakoś) linie pomiędzy komórkami w Excelu.

 

Dla jasności, w porównaniu do stacjonarki będzie wolniej, pewnie głośniej i bez możliwości rozbudowania, ale też 3x taniej. Plus taki, że laptop po doposażeniu w SSD i RAM ma szanse działać jako narzędzie do internetu, office itp. jeszcze z 10 lat (chyba, że padnie).

 

Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, piotr.potulski napisał:

Natomiast spokojnie wystarczy do amatorskiej zabawy w Lightroom, odpalenia PS, Gimp

Odpal sobie kilkadziesiąt zdjęć w LR z jakimiś efektami na CPU z iGPU a na dedykowanej karcie z 4GB VRAM pokroju RX 570 i daj znać czy wystarczy Ci iGPU do takiej "zabawy".

 

Lightroom ma większe zapotrzebowanie na zasoby niż PS, a te nowe wersje to już w ogóle dramat.

 

22 godziny temu, fejton napisał:

Potrzebuje do tego jeszcze jakiejś karty wifi czy to jakoś wbudowane jest teraz w inne komponenty ?

Jakieś jeszcze tego typu szczegóły wchodzą w grę ?

 

tu masz wi-fi na MOBO, ale sama płyta obecnie niedostępna chyba że się pojawi na dniach 

W dniu 27.12.2020 o 20:25, kajtek. napisał:

Taniej https://proline.pl/koszyk/eb5dd0f0

Drożej z samą podmianą CPU https://proline.pl/procesor-intel-core-i5-10400f-comet-lake-2-9-ghz-s-1200-box-p6714359

 

GPU cena szok ale obecnie nie ma nic ciekawego a coś tutaj jednak po LR'a przydałoby się nawet i mocniejszego. 

 

Link to post
Share on other sites
22 godziny temu, fejton napisał:

Kojarzę tylko Intel i3/i5/i3

 

Tak w skrócie nie zagłębiając się w szczegóły to nowe i3 jest wydajniejsze od desktopowego i7 7 generacji ,  o laptopowym nawet nie wspominam .  I5 10400  znów to jest i7 8700 praktycznie , czyli topowy sprzęt za całkiem sporo kasy jeszcze chwilę temu . 

Link to post
Share on other sites
12 minut temu, 3ndurek napisał:

Odpal sobie kilkadziesiąt zdjęć w LR z jakimiś efektami na CPU z iGPU a na dedykowanej karcie z 4GB VRAM pokroju RX 570 i daj znać czy wystarczy Ci iGPU do takiej "zabawy".

Przeczytaj czego oczekuje pytający i jakim budżetem dysponuje. Nie mówię o przerzucaniu tysięcy zdjęć przez LR, tylko o strzeleniu kilkudziesięciu fotek w RAW, wywołanie ich bez pośpiechu, czasami z jakąś większą zabawą związaną z obróbką pojedynczego zdjęcia. Ten laptop ma dedytkowaną kartę graficzną, chociaż faktycznie nie ma się po niej spodziewać za dużo.

Link to post
Share on other sites

Zainteresowany sam nie wie czego szuka

 

W dniu 3.01.2021 o 09:54, fejton napisał:

Myślałem jeszcze o zakupie używanego iMaca powiedzmy z 2015roku, przynajmniej ładnie wygląda a używany będzie tylko do okazjonalnej obróbki kilku zdjęć i internetu.

 

Z takim podejściem to może kupić co ładniejsze, szkoda mojego czasu na rozpisywanie się na temat sprzętu który komuś prawdopodobnie nie jest i tak potrzebny...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, piotr.potulski napisał:

Przeczytaj czego oczekuje pytający i jakim budżetem dysponuje. Nie mówię o przerzucaniu tysięcy zdjęć przez LR, tylko o strzeleniu kilkudziesięciu fotek w RAW, wywołanie ich bez pośpiechu, czasami z jakąś większą zabawą związaną z obróbką pojedynczego zdjęcia. 

W punkt!

 

W dniu 6.01.2021 o 15:07, piotr.potulski napisał:

Zakładając, że prawdą są zastosowania jakie podałeś, to mając do wrzucenia w sprzęt ograniczone środki poszedłbym w zupełnie innym kierunku:

Dołożenie (czy wymiana, nie ważne) RAM w laptopie: 16 GB 300zł

Wymiana dysku na SSD.

 

O tym nie pomyślałem, zakładając, że laptop to raczej niewymienne ma podzespoły. SSD 256GB posiadam, mam też dysk zewnętrzny 1TB to mi wystarcza. Większość zdjęć i tak kasuje. Z wypadu na spacer i zrobionych 500 fotek zostaje może 15 na dysku.

 

 

6 godzin temu, 3ndurek napisał:

Zainteresowany sam nie wie czego szuka

 

Zwróciłem się o pomoc w konkretnej sprawie, cel był od początku jasno sprecyzowany.

 

6 godzin temu, 3ndurek napisał:

Z takim podejściem to może kupić co ładniejsze, szkoda mojego czasu na rozpisywanie się na temat sprzętu który komuś prawdopodobnie nie jest i tak potrzebny...

"Takie podejście" wynika z nieznajomości obecnej technologii, w przeciwnym wypadku nie śmiałbym zabierać czasu...

Swoją drogą dziwny tekst jak na moderatora. Skąd ta frustracja ?

Link to post
Share on other sites

Tak zrobię, kupie kość 16GB bo niestety nie mam wolnego slota, żeby coś dołożyć. Zakładam, że każda kość SODIMM DDR4 będzie pasować ale schodzić poniżej 2400mhz nie ma sensu jak teraz mam 2133mhz.

 

Dziękuję za podpowiedź. Zobaczymy czy to coś da. W międzyczasie muszę chyba postawić system od nowa, od zakupu kilka lat temu nic nie było robione poza CCleanerem... zaczyna zacinać. Tylko pytanie czy system zaszyty jest jakoś w biosie czy coś bo, żadnego nośnika instalacyjnego nie posiadam.

Link to post
Share on other sites

Ram i tak będzie działał z szybkością 2133mhz , szybciej nie będzie co byś nie kupił . Jak już będziesz rozbierał to wymień pasty termoprzewodzące na coś porządnego .

Windowsa możesz sobie ściągnąć ze strony microsoftu . Nr seryjny sobie odzyskaj zanim zrobisz format , choć pewnie windows i tak jest przypisany do płyty , ale ja osobiście pewności nie mam .

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

 

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...