Skocz do zawartości

Jaka płytę pod i5 10600K


Recommended Posts

2 minuty temu, ernorator napisał:

Do tego mówiłem o mhz do mhz czyli oba z takim samym taktowaniem

Rdzenie są te same, więc w sumie nie może być inaczej.

 

3 minuty temu, ernorator napisał:

Znowu test z portalu, przy czym samemu można dokładniej ustawić i mieć większe różnice

Tylko czy nakłady poniesione przy wymianie pamięci RAM i kupnie lepszej płyty będą warte tego wzrostu wydajności?

Największym problemem jest brak tanich płyt, które pozwolą wykorzystać lepsze pamięci.

Link to post
Share on other sites

Witam ponownie, nie chce zakładać już innego tematu więc piszę w obecnym, a preferencje jednak pod wpływem wpisów w temacie i analizy youtube uległy zmianie, więc mnożyłem dzieliłem i wyszło Mi na takie 2 zestawy (już nie tytułowy )

Intel Core i7-10700K

Gigabyte Z490 Aorus Elite

Procesor AMD Ryzen 5 5600X

Gigabyte X570 Aorus Elite

Niestety Tomahawk- i na tą chwilę nieuchwytne więc wybrałem Gigabyte,

Wiem że nie jest to porównanie 1vs1 bo chyba do porównania ryzena bardziej pasowałby 10600K ale budżetowo mi się tak to spina.

Do tego na tą chwile zostają pamięci G.Skill Trident Z DDR4 16 GB 3000MHz CL15 ( z czasem do wymiany ) 

Macie jakieś uwagi co do moich wyborów ?

Z góry dzięki 

 

Edytowane przez robinek09
Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, robinek09 napisał:

Do tego na tą chwile zostają pamięci G.Skill Trident Z, DDR4, 16 GB, 3000MHz, CL15 ( z czasem do wymiany ) 

Macie jakieś uwagi co do moich wyborów ?

Jedyne co ci mogę doradzić to bierz pamięci w duall rank ,niezły boost w grach przy niepełnym gpu load.

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, Pawel7 napisał:

Tylko czy nakłady poniesione przy wymianie pamięci RAM i kupnie lepszej płyty będą warte tego wzrostu wydajności?

Największym problemem jest brak tanich płyt, które pozwolą wykorzystać lepsze pamięci.

 Pytanie czy jakie są nakłady.

10600k ~1100pln, z490 a-pro ~660pln (najtańsza jakieś 520pln ale nie polecam), ram jak pisałem balistix 3000cl15 ~300pln = 2060pln

10700 ~1500, b460 (z490 nie był najtańszy tylko pierwszy dobry więc) Torpedo czyli tomahawk bez wodotrysków 470 pln, najtańsze jakie widzę 2933mhz 240pln = 2210pln

11 minut temu, robinek09 napisał:

Witam ponownie, nie chce zakładać już innego tematu więc piszę w obecnym, a preferencje jednak pod wpływem wpisów w temacie i analizy youtube uległy zmianie, więc mnożyłem dzieliłem i wyszło Mi na takie 2 zestawy (już nie tytułowy )

 

Intel

Intel Core i7-10700K

Gigabyte Z490 AORUS ELITE

 

AMD

Procesor AMD Ryzen 5 5600X

GIGABYTE X570 Aorus Elite

Niestety Tomahawk- i na tą chwilę nieuchwytne więc wybrałem Gigabyte,

Wiem że nie jest to porównanie 1vs1 bo chyba do porównania ryzena bardziej pasowałby 10600K ale budżetowo mi się tak to spina.

Do tego na tą chwile zostają pamięci G.Skill Trident Z, DDR4, 16 GB, 3000MHz, CL15 ( z czasem do wymiany ) 

Macie jakieś uwagi co do moich wyborów ?

Z góry dzięki 

 

z490 Elite jest słabszy od MSI Gaming Plus i droższy. Do tego A-Pro to elektrycznie Gaming Plus i jest jeszcze 100pln tańszy. 

 

Po co tobie x570, sli robisz, zbierasz ssd m.2? Do codziennego grania (a 5600x to sugeruje) spokojnie wystarczy B550, a nawet będzie lepsze bo mają lepiej poprowadzona pamięć niż niektóre x570 a szczególnie 4 warstwowa Aorus Elite. B550 Tomahawk na amazonpl (de) 710pln, lepsza niż x 570 elite.

 

Kup balistixy 3000 cl15, g.skille słabszych binów są takie jak każde inne słabsze biny a cruciale są już sprawdzone i w miarę dobre. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, janek20 napisał:

Pro ma sekcje 8 + 4 a Gaming i Tomahawk 12+1+1

a-pro i gaming plus mają identyczne sekcje, 12 (6 dublowane) + 2 (1 dublowane na igpu).  Tomahawk ma swoje rozwiązanie vmr, gaming edge i carbona mają identyczne vrm, unify, ace, godlike maja identyczne.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, ernorator napisał:

10700 b460 i ram 2666 będą słabsze w grach i imo lekko bez sensu. Nie tracisz tyko na braku K ale też na braku oc ramu. 

10700 na B460 ma blokadę ram na 2933Mhz ;) 

Ja na miejscu autora tematu bez dwóch zdań kierował bym się w stronę i7 10700F + Z490 + dobry ram z możliwością OC na 3800-4000Mhz. Taka konfiguracja zapewni długie lata bez problemowej rozgrywki ;) 

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, janek20 napisał:

Z przykrością muszę stwierdzić, że purepc się myli, a jeszcze bardziej żenujące jest to, że ktoś zrobił ctrl+c/ctrl+v bezrefleksyjnie i w zakładce "sekcja zasilania" wklepał info o wtyczkach EPS 8+4, 30 kwietnia i nadal nie jest to poprawione. (zagadka rozwiązana, robili ctrl+c ze strony msi.pl gdzie opis jest skopany, natomiast nie tłumaczy to pomyłki w układach audio, gaming i tomahawk nie maja tej samej integry). 

 

bo pomijając, że obie płyty miałem w ręku i obie rozebrałem z radiatorów to  jeszcze

 

strona producenta

https://www.msi.com/Motherboard/Z490-A-PRO

 

https://www.msi.com/Motherboard/MPG-Z490-GAMING-PLUS

 

i mądrzejszy ode mnie

 

 

3 godziny temu, DjXbeat napisał:

10700 na B460 ma blokadę ram na 2933Mhz ;) 

Ja na miejscu autora tematu bez dwóch zdań kierował bym się w stronę i7 10700F + Z490 + dobry ram z możliwością OC na 3800-4000Mhz. Taka konfiguracja zapewni długie lata bez problemowej rozgrywki ;) 

 

Właściwie nie mogę się z Tobą nie zgodzić 8-)

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
23 godziny temu, sznib napisał:

 

A nie "produkt niedostępny"?

Osobiście bardzo zwracam uwagę pisząc posty. Po napisaniu czytam zawsze jeszcze czy nie popełniłem jakiegoś błędu. Niekiedy coś umknie tak jak w tym przypadku...A już nie rozumiem ludzi którzy piszą "l" zamiast "ł", "z" zamiast "ż" itd. Nie można tego później przeczytać.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 20.12.2020 o 18:55, ernorator napisał:

 Pytanie czy jakie są nakłady.

10600k ~1100pln, z490 a-pro ~660pln (najtańsza jakieś 520pln ale nie polecam), ram jak pisałem balistix 3000cl15 ~300pln = 2060pln

10700 ~1500, b460 (z490 nie był najtańszy tylko pierwszy dobry więc) Torpedo czyli tomahawk bez wodotrysków 470 pln, najtańsze jakie widzę 2933mhz 240pln = 2210pln

Przez Ciebie wylądowałem z całkiem innym kompem, niż to co na początku sobie wymyśliłem. Miało być i5 10400F na budżetowej płycie B460 z pamięciami 3000 MHz. Ostatecznie mój zestaw to I7 10700F + Z490M + 4 x 8GB 3733MHz. Miało być ekonomicznie, a wyszło bardziej na bogato, niż na początku myślałem. Muszę jednak przyznać, że zestaw śmiga świetnie, trzeba tylko poczekać na wygrzanie pasty pod prockiem (albo nad jej wymianą na coś innego w ostateczności) :)

 

 

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wcześniej miałem 16GB i po utworzeniu w nim TEMPu oraz przy obróbce większych plików z ACADa niestety tego RAMu zaczynało brakować. Niestety większe projekty zjadały 10GB RAMu na dzień dobry, później było jeszcze gorzej. Zresztą otworzony ACAD, do tego przeglądarka z kilkoma kartami, poczta i 16GB RAMu nie ma, a teraz nawet sporo gier już ma w rekomendacji minimum 16GB RAMu.

Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, Pawel7 napisał:

Przez Ciebie wylądowałem z całkiem innym kompem, niż to co na początku sobie wymyśliłem. Miało być i5 10400F na budżetowej płycie B460 z pamięciami 3000 MHz. Ostatecznie mój zestaw to I7 10700F + Z490M + 4 x 8GB 3733MHz. Miało być ekonomicznie, a wyszło bardziej na bogato, niż na początku myślałem. Muszę jednak przyznać, że zestaw śmiga świetnie, trzeba tylko poczekać na wygrzanie pasty pod prockiem (albo nad jej wymianą na coś innego w ostateczności) :)

 

 

Robią chłopaki robotę :) mieszają niemiłosiernie w głowie ja już praktycznie sprzedałem swój zestaw , a ciągle biję się z myślami Ryzen 5600x czy 10700 ,całe moje dotychczasowe doświadczenia z komputerem opierały się na niebieskich, może to czas zmienić 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Cześć, podepnę się pod temat bo mam niemalże identyczny problem.

  • Intel i9-10850KA
  • G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16
  • SSD PNY Technologies CS3030 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe

Zamówiłem MSI MAG Z490 TOMAHAWK ale patrząc na to, co dzieje się na rynku, zaczynam mieć obawy czy nie dostanę tel. z informacją o niedostępności płyty i cała zabawa z cashbackiem pójdzie się...

W związku z tym chcę sobie zrobić plecy i zamówić inną dobrą płytę (niekoniecznie MSI) z odbiorem w jakimś sklepie stacjonarnym w Warszawie.
Założenie jest takie: Jak mi nie dojdzie tomahawk lub go nie będzie to anuluje zamówienie i pojadę sobie odebrać płytę którą zamówiłem do sklepu stacjonarnego.

Proste pytanie - co wybrać?

  1. Gigabyte Z490 VISION G
  2. ASUS TUF GAMING Z490-PLUS

  3. Gigabyte Z490 AORUS ELITE AC

Link to post
Share on other sites

Z tych, które podałeś, ja bym wybrał któregoś Gigabytea, które całkiem dobrze się sprawdzają z tym procesorem. Który GB będzie dla Ciebie lepszy, to już musisz sam zdecydować. Poniżej fajny test płyt głównych i ich omówienie, Ciebie najbardziej może zainteresować fragment od ok. 6:30 min, ale warto obejrzeć całość.

 

Edytowane przez Pawel7
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...