Skocz do zawartości

Jaka płytę pod i5 10600K


Recommended Posts

Witam serdecznie, 

O ile z prockiem nie mam żadnych problemów, choć tu mocno kusił Ryzen 5 5600X , to płyta zawsze spędza mi sen z powiek.

Wybór padł na 10600K , i teraz mam dylemat którą płytę ?

Moje preferencje 

Chipset Z490 - ogólnie rzecz biorąc nie pracuje na podkręconych  podzespołach, ale lubię mieć tą możliwość 

Gniazdo M.2 - wiem to już standard, ale żeby nie było 

Niezła sekcja zasilania 

Budżet ~1000 zł  +-100 zł 

Osobiście wziąłem pod uwagę tą 

https://www.komputronik.pl/product/689230/asrock-z490-pro4.html tą 

https://www.komputronik.pl/product/689228/asrock-z490-extreme4.html   i tą 

https://www.komputronik.pl/product/688793/gigabyte-z490-ud.html

 

Bardzo chętnie zapoznam się z Waszymi opiniami na temat ww. płyt, być może macie inne/lepsze typy to bardzo chętnie się z nimi zapoznam.  

 

Z góry dzięki 

PS Powód wymiany - u mnie dość błahy , z reguły zmieniam sprzęt co 2 lata (przed upływem okresu gwarancyjnego)  

 

Link to post
Share on other sites

Powiem szczerze, że to niezbyt sensowne rozwiązanie.

Z testów wychodzi, że 10600K trzeba pogonić, żeby osiągnął wydajność 10700 bez kręcenia. Nie wszystkie K kręcą się jednakowo, więc już na starcie mimo wydania sporych pieniędzy, możesz zostać z gorszą opcją (poniżej masz film z bardzo mocno podkręconym 10600K, gdzie mało który robi taki wynik, kontra 10700 na standardowym taktowaniu).

W przypadku i7 w 2000 zł zmieścisz się z procesorem, niezłą płytą i 2x8GB DDR3000, które spokojnie tu wystarczą.

Ty rozważasz wariant droższy i gorszy, gdzie w cenie ponad 2000 zł na starcie masz procesor o gorszej wydajności, który z dużym prawdopodobieństwem nawet po podkręceniu nie dojdzie do wydajności i7. Do tej ceny trzeba jeszcze dodać RAM minimum DDR3200, żeby chociaż próbować nawiązać walkę z i7, a nie każde DDR3200 chcą na tyle chodzić, mimo zapewnień producenta.

 

Edytowane przez Pawel7
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
58 minut temu, Pawel7 napisał:

Powiem szczerze, że to niezbyt sensowne rozwiązanie.

Z testów wychodzi, że 10600K trzeba pogonić, żeby osiągnął wydajność 10700 bez kręcenia. Nie wszystkie K kręcą się jednakowo, więc już na starcie mimo wydania sporych pieniędzy, możesz zostać z gorszą opcją (poniżej masz film z bardzo mocno podkręconym 10600K, gdzie mało który robi taki wynik, kontra 10700 na standardowym taktowaniu).

W przypadku i7 w 2000 zł zmieścisz się z procesorem, niezłą płytą i 2x8GB DDR3000, które spokojnie tu wystarczą.

Ty rozważasz wariant droższy i gorszy, gdzie w cenie ponad 2000 zł na starcie masz procesor o gorszej wydajności, który z dużym prawdopodobieństwem nawet po podkręceniu nie dojdzie do wydajności i7. Do tej ceny trzeba jeszcze dodać RAM minimum DDR3200, żeby chociaż próbować nawiązać walkę z i7, a nie każde DDR3200 chcą na tyle chodzić, mimo zapewnień producenta.

 

Dzięki , ogarnę cenowo i zobaczymy co mi z tego wyjdzie. ( w dużej mierze zależy, za ile sprzedam obecne podzespoły)

 

Pamięci mam dokładnie takie G.Skill Trident Z RGB DDR4 16GB (2 x 8GB) 3200 CL16 i na tą chwilę na pewno nie będę ich zmieniał.

To co chce zmienić  

i5 9600K na i5 10600K ewentualnie na i7 (dzięki za zwrócenie uwagi )oraz 

mobo z Asusa Tuf Z390 plus gaming i tu nie wiem na co 

Wybór procka definiuje wybór płyty, bo jeśli wpadnie i 7 (bez K) to i "Z" na płycie zbędne.

I jak to w życiu bywa, urodziło się więcej pytań niż otrzymanych odpowiedzi :) 

Edytowane przez robinek09
Link to post
Share on other sites

Na X-Komie "wycofana ",na Komputroniku "produkt nie dostępny", a na Proline "brak towaru". Jak zwał tak zwał. Nie słyszałem o jakichś konkretnych z nią problemach.Chyba jest po prostu słabo dostępna. Na Ceneo jest w kilku sklepach: https://www.ceneo.pl/94070852?se=YxCrAMsN49d0r73q-JgYjx7H0C1TBDZh&gclid=Cj0KCQiA5vb-BRCRARIsAJBKc6LiQTj8DOZI4zPUXAPSJUY45qWCpMVrFKmrO4_peYgyLBLOU3QG2n8aApDYEALw_wcB

Link to post
Share on other sites

A tak na marginesie to jest Na X-Komie "wycofana ",na Komputroniku "produkt niedostępny", a na Proline "brak towaru". Jak zwał tak zwał. Nie słyszałem o jakichś konkretnych z nią problemach.Chyba jest po prostu słabo dostępna. Na Ceneo jest w kilku sklepach: https://www.ceneo.pl/94070852?se=YxCrAMsN49d0r73q-JgYjx7H0C1TBDZh&gclid=Cj0KCQiA5vb-BRCRARIsAJBKc6LiQTj8DOZI4zPUXAPSJUY45qWCpMVrFKmrO4_peYgyLBLOU3QG2n8aApDYEALw_wcB

 

A tak na marginesie to jest promocja na płytty MSI i Intele 10 generacji.Można wyrwać 500 zł zwrotu:  https://pl.msi.com/Promotion/christmas-cashback

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, login1969 napisał:

Mam 10700k z Z490 MSI Tomahawk i jest super. Idzie na 5,1 GHz przy napięciu 1,29 V.

All core ?

To masz mega sztukę albo słabo testujesz oc 

Mam 10700k nie mogę uzyskać 5.1 stabilnego m zakresie 1,3 - 1,39V

Link to post
Share on other sites

Widzę, że w temacie herezja się szerzy. 

 

 

Na B460 nie podkręcisz RAM powyżej 2666mhz, a różnica w wydajności między ram 2666mhz a najtańszymi 3600-3800mhz+ będzie większa niż między procesorem bez K i procesorem z K podkręconym na 5GHZ. 

 

Do tego w grach mhz do mhz 10600 i 10700 będą identyczne w grach. .

 

Z z490 najlepsze z tańszych płyt to MSI, -A-Pro, Gaming Plus. Tomahawk jest lekko lepszy od nich ale nie jakoś wyjątkowo. 

 

Zestaw 10600k, z490, ram na 3600-4000mhz (np. balistix sport 3000 cl15 robiące 3600-3800 a czasem 4000) będzie najwydajniejszy 

 

10700 b460 i ram 2666 będą słabsze w grach i imo lekko bez sensu. Nie tracisz tyko na braku K ale też na braku oc ramu. 

 

30 minut temu, janek20 napisał:

To już pod 300wat w AVX2.Warto? xD

Ja sobie zostawiłem 10850k na 4.8GHZ z lekkim uV tj 40 mV

 

Mój ulubiony rodzaj użytkownika, kupie i7 10850k, zrobię mu uv żeby był słabszy i zużywał mniej energii i produkował mniej ciepła. Trzeba było kupić słabszy cpu z niższym TDP było by to samo. 

Nikogo nie obchodzi AVX2 poza tymi co tego potrzebują do pracy i 3 grami gdzie to w  jakimś stopniu występuje. Sprawdzanie proca avx2 to jak ustawianie gpu pod furmarka, nigdy nie spotkasz takich warunków in real. 

37 minut temu, janek20 napisał:

Warto? xD

 

Jasne, że warto. Po to kupuje z K. 

2 godziny temu, wiwat napisał:

All core ?

To masz mega sztukę albo słabo testujesz oc 

Mam 10700k nie mogę uzyskać 5.1 stabilnego m zakresie 1,3 - 1,39V

 

jakiś 15% 10700k robi 5.1 przy normalnym napięciu

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
5 minut temu, ernorator napisał:

Do tego w grach mhz do mhz 10600 i 10700 będą identyczne w grach.

Sporo już filmików obejrzałem na YT i wynika z nich, że 10600K musi być sporo podkręcony, żeby dotrzymać kroku standardowemu 10700.

7 minut temu, ernorator napisał:

10700 b460 i ram 2666 będą słabsze w grach i imo lekko bez sensu. Nie tracisz tyko na braku K ale też na braku oc ramu. 

Przy i7 RAM jest taktowany 2933 MHz, znowu z testów wynika, że wymiana na 3200MHz jest na poziomie efektu placebo.

8 minut temu, ernorator napisał:

10700 b460 i ram 2666 będą słabsze w grach i imo lekko bez sensu. Nie tracisz tyko na braku K ale też na braku oc ramu. 

Obecne konsole są 8 rdzeniowe i developerzy będą to skrzętnie wykorzystywać, więc pewnie kwestia roku, jak 6 rdzeni zacznie się dławić.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, Pawel7 napisał:

Sporo już filmików obejrzałem na YT i wynika z nich, że 10600K musi być sporo podkręcony, żeby dotrzymać kroku standardowemu 10700.

Nic dziwnego w piku 10850K ma cpu load 50 procent a ht oprócz assasin ma marne 28 procent rdzenia.

Pierwsza gra korzystająca z 6 rdzeni ma prawie 10 lat.

5 minut temu, Pawel7 napisał:

więc pewnie kwestia roku, jak 6 rdzeni zacznie się dławić.

przynajmniej kilka lat jeśli prześledzisz historie konsol,co innego niskie fps.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, janek20 napisał:

Też jesteś z gatunku ulubionego.Możesz nie wiedzieć ale realnie ten cpu ma 4.8GHZ na dzisiaj....

Proszę o wyjaśnienie stwierdzenia

16 minut temu, Pawel7 napisał:

Sporo już filmików obejrzałem na YT i wynika z nich, że 10600K musi być sporo podkręcony, żeby dotrzymać kroku standardowemu 10700.

Zasadniczo 

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i7-10700/15.html

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-10600k/15.html

Do tego mówiłem o mhz do mhz czyli oba z takim samym taktowaniem

21 minut temu, Pawel7 napisał:

Sporo już filmików obejrzałem na YT i wynika z nich, że 10600K musi być sporo podkręcony, żeby dotrzymać kroku standardowemu 10700.

Przy i7 RAM jest taktowany 2933 MHz, znowu z testów wynika, że wymiana na 3200MHz jest na poziomie efektu placebo.

Obecne konsole są 8 rdzeniowe i developerzy będą to skrzętnie wykorzystywać, więc pewnie kwestia roku, jak 6 rdzeni zacznie się dławić.

Znowu test z portalu, przy czym samemu można dokładniej ustawić i mieć większe różnice

https://www.purepc.pl/jaka-pamiec-ram-do-intel-core-i9-10900k-test-ddr4-2133-4000-mhz

23 minuty temu, Pawel7 napisał:

Sporo już filmików obejrzałem na YT i wynika z nich, że 10600K musi być sporo podkręcony, żeby dotrzymać kroku standardowemu 10700.

Przy i7 RAM jest taktowany 2933 MHz, znowu z testów wynika, że wymiana na 3200MHz jest na poziomie efektu placebo.

Obecne konsole są 8 rdzeniowe i developerzy będą to skrzętnie wykorzystywać, więc pewnie kwestia roku, jak 6 rdzeni zacznie się dławić.

:D tak gdzieś w 2024-2025 jak już minie 3-4 generacje cpu i będzie ddr5 w normalnej cenie. Nowe konsole już leżą wydajnościowo a będzie jeszcze gorzej, dobry cpu 6/12 będzie jeszcze długo wystarczający do mocnego grania. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...