Skocz do zawartości

Upgrade do RTX 3060 Ti - kompatybilność zasilacza


Recommended Posts

Witam,

 

O ile tylko pozwoli na to dostępność, w niedalekiej przyszłości planuję zmienić kartę graficzną z obecnego Gigabyte GTX 1060 6GB na któregoś z modeli RTX 3060 Ti. chciałbym jednak się upewnić czy wszystko będzie z sobą współgrać, przede wszystkim mam tutaj na myśli zasilacz. Przejrzałem parę podobnych tematów, lecz jednak wolę się upewnić przed zakupem.

 

Mam mianowicie 2 pytania: 

1. Czy mój obecny zasilacz 550W (Corsair RM550x 80+ Gold) udźwignie nową grafikę w połączeniu z i5-8400 + chłodzenie (+ inne standardowe komponenty) ? Jak się ma sprawa jeśli chodzi o bardziej prądożerne modele? W miarę możliwości celuję w coś z lepszym chłodzeniem.

 

2. Niektóre karty posiadają 2 wejścia 8-pinowe (MSI Gaming X Trio, EVGA ftw3 Ultra,...) jednak z mojego zasilacza wychodzi tylko jeden kabel zasilający grafikę który się rozchodzi na 2x złącza 6+2-pinowe. Zastanawiam się więc czy podłączenie karty graficznej z dwoma wejściami na jednym kablu jest bezpieczne lub też lepiej tego unikać i w takim razie odpuścić sobie te modele?

 

Dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Vortavor napisał:

2. Niektóre karty posiadają 2 wejścia 8-pinowe (MSI Gaming X Trio, EVGA ftw3 Ultra,...) jednak z mojego zasilacza wychodzi tylko jeden kabel zasilający grafikę który się rozchodzi na 2x złącza 6+2-pinowe. Zastanawiam się więc czy podłączenie karty graficznej z dwoma wejściami na jednym kablu jest bezpieczne lub też lepiej tego unikać i w takim razie odpuścić sobie te modele?

 

Dzięki za pomoc.

 

będzie ok, z 1x wiązki na 2x 6+2pin

 

 

 

 

Godzinę temu, Vortavor napisał:

Mam mianowicie 2 pytania: 

1. Czy mój obecny zasilacz 550W (Corsair RM550x 80+ Gold) udźwignie nową grafikę w połączeniu z i5-8400 + chłodzenie (+ inne standardowe komponenty) ? Jak się ma sprawa jeśli chodzi o bardziej prądożerne modele? W miarę możliwości celuję w coś z lepszym chłodzeniem.

 

zasilacz da radę, będzie zjadał poniżej ~400W

 

Ostatnio znajomy kupił GTX1080Ti dla i5-8500, się okazało że taka konfiguracja na styk mocno jest, proc często mu pracuje w okolicach 90-100%, a taki GTX3060Ti jest jeszcze wydajniejszy, dlatego myślę że w połączeniu z i5-8400, w nie których grach może być niewielki bottleneck

 

pytanie jakie pamięci ram używasz w tej konfiguracji, dual channel? jaką prędkość? jakie timingi? (CPU_Z zobacz)

 

 

 

 

Edytowane przez mutissj
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź, czyli o zasilacz nie ma co się martwić.

 

32 minuty temu, mutissj napisał:

pytanie jakie pamięci ram używasz

 

Mam zamontowane pamięci Patriot Viper 16Gb (4x4Gb) 3000Mhz. O te konkretnie. Płyta główna to MSI Z370-A Pro. Wrzucam screena z CPU-Z, tutaj mi pokazuje 3500-3600Mhz.

Y8yc3YB.png

 

Niestety, ale na chwilę obecną budżet mi nie pozwala na zmianę procesora jednocześnie z grafiką :/.

Edytowane przez Vortavor
Link to post
Share on other sites

@UP

 

te pamięci ci pracują z prędkością 2133, (bo 1067 x 2) z takimi pamięciami to bottleneck gwarantowany

 

ustaw w biosie profil XMP aby wskoczyły na profile 3000 i wrzuć zdjęcie z CPU_Z

Edytowane przez mutissj
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Vortavor napisał:

Widać jak się znam :rotfl:. Tutaj już po włączeniu XMP w biosie.

 

wskoczyło na 2933, jak na 4-kostki nie jest źle, choć możesz się pobawić aby na sztywno poszło na 3000.

 

a jak chcesz mieć mentalny spokój to polecam wymienić proca na i7-8700K

Edytowane przez mutissj
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zmianę procesora będę miał jak najbardziej na uwadze. Myślisz że przy obecnej konfiguracji bottleneck już może się objawiać bardziej uciążliwymi sygnałami typu micro stuttering, itp...? Czy raczej po prostu karta będzie się trochę nudzić? Dodam że gram w 1080p jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie.

Link to post
Share on other sites
38 minut temu, Vortavor napisał:

Myślisz że przy obecnej konfiguracji bottleneck już może się objawiać bardziej uciążliwymi sygnałami typu micro stuttering, itp...? Czy raczej po prostu karta będzie się trochę nudzić? Dodam że gram w 1080p jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie.

 

Do rozdzielczości 1080p / 1440p mocny procesor ma znaczenie, 

 

ciężko mi powiedzieć czy będzie uciążliwy, każdy ma swoje preferencje i wymagania płynnościowe, podejrzewam że od czasu do czasu "chrupnie" sobie,

ale na pewno to nie będzie duży bottleneck

 

najlepiej sprawdź w mocno procesorowych grach jak to działać będzie, np:

 

i też nie polecam aktualizować biosu płyty głównej Z370, są tam agresywne poprawki dla zabezpieczeń cpu INTELA które skutecznie obniżają wydajność, 

chyba że wyjdą krytyczne poprawki kompatybilności dla grafik PCI_E 4.0 to wtedy będzie trzeba.

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez mutissj
  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...