Skocz do zawartości

Wymiana i5 8600k (pod RTX 3070)


Recommended Posts

Cześć,

 

Od niedawna jestem posiadaczem RTX 3070, na którego przesiadłem się z RTX 2060. Czuję niezły skok wydajności (głównie gram w COD:Warzone), aczkolwiek wydaje mi się, że teraz bottleneckiem w moim rigu jest właśnie procesor i5 8600k (OC na 4,4Ghz, mam słabe chłodzenie SPC Spartan).
Chciałbym się przesiąść na mocniejszego i7 9700k lub kf, ale nie wiem czy ten procesor będzie pasował do mojego MB: MSI Z370 A-Pro.
Reszta podzespołów:

- PSU: SPC Supremo FM2 Gold 750W;
- RAM: DDR4 2x8Gb Patriot Viper 4 3000Mhz
- Dyski: SSD 120Gb SATA + SSD NvMe M2 250Gb + HDD 500Gb WD.

Jeśli taka zmiana ma jakikolwiek sens, to jakie chłodzenie polecacie?

Lepiej BQ Dark Rock Pro 4 czy AiO SPC Navis RGB 240?

 

Dzięki za pomoc!

Link to post
Share on other sites

@voxcordi
Dzięki za odpowiedź.
Czy ten procesor wyciągnie 100% w grach na 1080p? Teraz w x-komie mozna dostac bequiet Dark Rock 4 Pro za 355zł, aczkolwiek zastanawiałem się też czy jest sens pchać taką kolubrynę i po prostu nie kupić bequiet Dark Rock 4.
Czy warto tutaj też wziąć pod uwagę wymianę pamięci RAM na np. 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 IRDM PRO?


@majster klepka
Problem w tym, że tutaj będę musiał zmieniać jeszcze płytę główną :P + na początku pewnie te i5 będzie stało tyle co teraz i7 9xxx :( + mam teraz kupca na moje i5.

 

Link to post
Share on other sites

CPU w zupełności da radę w 1080p. Ważniejszą rolę będzie miało GPU.

DR4 jest sam w sobie wydajny, jednak po wielu latach obcowania z różnymi rozwiązaniami stawiam na uniwersalność i ergonomiczność Macho Le Grand. Również pod przyszłe sokety Intel lub AMD.

RAM nigdy za wiele. Takie stare powiedzenie informatyków starej daty...

Równocześnie należy zwracać uwagę nie tylko na MHz modułów ale również na opóźnienia. Zatem przy 3600MHz celowałbym w CL15. 8-)

Link to post
Share on other sites

Siema, mam i5-8600k i troche zglebilem ten temat. Wyszło na to ze zmiana na cokolwiek z 9 serii jest absolutnie nieopłacalna.

 

Moj akurat jest wykręcony na 4.9Ghz (chłodzenie Dark Rock 4). Niestety zmiana na 9 serie da ci dość mały zysk w wydajności w grach. Jak już bardzo chcesz to i9-9900k/f. Ale wg mnie to i tak szkoda kasy.

 

Też mam RTX3070 i grając w CP2077 mam uzycie CPU 99% i użycie GPU 99%. Wygląda to na niezły sweetspot, gdzie ani cpu ani gpu nie ma bottlenecka.

 

Spróbuj bardziej podkręcić tego swojego procka. 4,8 powinieneś osiagnąć na luzie. 4,9-5ghz jak troche pokombinujesz.

Ja podjąłem decyzje że zostaje ze swoim 8600k jeszcze troche dłużej. Jak sie uda to do końca 2021 - wtedy zmiana platformy na DDR5.

Link to post
Share on other sites

@Kamil444
Z tego co widzę to co nowy sezon w warzonie to co raz mniej FPS... Jak się przesiadłem w sezonie 6 z rtx 2060 na rtx 3070 to miałem praktycznie 150+ FPS. Teraz potrafi spaść do 110FPS... Masakra co oni odpier*** z tymi updejtami... Na reddicie wszyscy piszą, że mają teraz ostre spadki FPS (nawet przy mocniejszych RTX3080 i prockach).
Miejmy nadzieję że to naprawią ;)

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, heddarsky napisał:

@Kamil444
Z tego co widzę to co nowy sezon w warzonie to co raz mniej FPS... Jak się przesiadłem w sezonie 6 z rtx 2060 na rtx 3070 to miałem praktycznie 150+ FPS. Teraz potrafi spaść do 110FPS... Masakra co oni odpier*** z tymi updejtami... Na reddicie wszyscy piszą, że mają teraz ostre spadki FPS (nawet przy mocniejszych RTX3080 i prockach).
Miejmy nadzieję że to naprawią ;)

No umnie przed ses1 cold war,na rtx 2070s działała o wiele lepiej płynniej niż teraz na 3080:mlotek:

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
W dniu 20.12.2020 o 16:55, heddarsky napisał:

@vitucky
Też prawda, w sumie kupując i9 9900kf nie musiałbym zmieniać całej platformy a z tego co widzę to i9 9900kf=i7 10700kf.
Daj znać jak coś postanowisz :).

wracam do wątku po postanowieniu, że wymieniam na 9900k i tak się stało. Teraz to jest to :) Warzone leci tak jak powinno  :) Jest duża różnica

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 9.01.2021 o 22:06, vitucky napisał:

wracam do wątku po postanowieniu, że wymieniam na 9900k i tak się stało. Teraz to jest to :) Warzone leci tak jak powinno  :) Jest duża różnica

Uuu, u mnie nadal średnio 100-140 FPS w Warzone obojetnie na jakich ustawieniach w 1080p... Strasznie mnie to irytuje już (gdzie w multiplayer COD:MW jakies 180fps srednio)
Ile teraz u Ciebie FPS śmiga? Ciagle rozwazam zakup nowego proca i plyty, myslalem nawet nad Ryzenem 7 5800x juz...
Daj znac co i jak! :)

Link to post
Share on other sites

zmiana ustawien nic u Ciebie nie daje bo procek 1080p jest bottleneckiem. Przy wyższej rozdziałce znaczenie procka spada ale w WQHD u mnie pojawiły się ewidentne braki  w ilości przede wszystkim wątków. U siebie w wyższej rozdzielczości na max ustawieniach mam średnio 140FPS. Ja także rozważałem krótko wymiane procka i płyty ale pomyślałem, że jednak jeśli miałbym wymieniać to na coś już z obsługą DDR5 bo tak to nie widziałem większego sensu. Ryzen w Twoim przypadku to także prosiłby się o szybsze pamięci niż te które masz obecnie. Reasumując 9900k jest i tak na tyle mocarny, że spokojnie może posłużyć dłuższy czas. 

Tak w ogóle to jaki masz dokładnie monitor?  

Link to post
Share on other sites
25 minut temu, vitucky napisał:

zmiana ustawien nic u Ciebie nie daje bo procek 1080p jest bottleneckiem. Przy wyższej rozdziałce znaczenie procka spada ale w WQHD u mnie pojawiły się ewidentne braki  w ilości przede wszystkim wątków. U siebie w wyższej rozdzielczości na max ustawieniach mam średnio 140FPS. Ja także rozważałem krótko wymiane procka i płyty ale pomyślałem, że jednak jeśli miałbym wymieniać to na coś już z obsługą DDR5 bo tak to nie widziałem większego sensu. Ryzen w Twoim przypadku to także prosiłby się o szybsze pamięci niż te które masz obecnie. Reasumując 9900k jest i tak na tyle mocarny, że spokojnie może posłużyć dłuższy czas. 

Tak w ogóle to jaki masz dokładnie monitor?  

Acer XF252Q X 240hz.
Mam tak naprawdę do wydania 3000zł na CPU+MOBO+Chlodzenie.
Obecnie widząc dostępność i cenę płyt Z490 (chciałem zaszaleć z 10850K) skłaniam się ku i tak bardzo mocnemu Ryzenowi 7 5800x w połączeniu z jakąś mocną B550.
Tu widać, że w season 1 nawet na Ryzen 5 5600x nieźle to wygląda z FPS:

 

RAMy teraz śmigają mi na 3200Mhz w XMP. Mogę dołożyć w niedalekiej przyszłości mocniejsze, więc chyba jednak się skuszę na taki zestaw z nadzieją, że w koncu wyjdzie jakas aktualizacja poprawiajaca wydajnosc...

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Jednak zakupiłem i9 9900KF, trafił się na promocji i dołożyłem do niego bequiet Dark Rock Pro 4 + pasta thermalGrizzly Kryonaut. Ogólnie zmiana na wielki plus, 140+ FPS w Warzonie przy 1080p, płynnie wszystko chodzi.

@vitucky podkręcałes swojego procka czy zostawiłeś na auto i boost intelowy Ci wystarcza? 
Martwią mnie trochę temperatury (mierzone w HWinfo). W spoczynku na pulpicie i ewentualnie przeglądarce od 35-45stopni co jest spoko, natomiast w Warzonie dobija do 85stopni przy booscie do 4,8Ghz na wszystkich rdzeniach. Czy to normalna temperatura? W takim Path of Exile są skoki do 78stopni max (głównie leci jakieś 65 stopni). Czy to normalne przy tym procku? Ewentualna zmiana napięć da niższe temperatury? Jakieś zmiany w BIOSIE? Pozdro!

Link to post
Share on other sites

Podkręciłem ale nie jest to jeszcze taka wersja ostateczna. Mam 2 rdzenie na 5GHz a pozostałe 4,9GHz.Napięcie przy auto ustawieniach powoduje znaczny wzrost temperatur tak jak u Ciebie. Przy obniżeniu napięć poniżej 1,4V temperatury spadaja w Warzone do ok 70st

Link to post
Share on other sites

Jak podkręcasz procesor to nie zostawiaj vcore na auto bo sie można zdziwić :D  . 1.4 to za dużo spróbuj zjechać w okolice 1.3v. tak samo warto zainteresować się LLC bo przy napięciach 1.4 vdroop też może być niezbyt ciekawy zależny od tego jaki poziom LLC płyta wrzuci na auto.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
W dniu 24.01.2021 o 14:26, r1023 napisał:

Jak podkręcasz procesor to nie zostawiaj vcore na auto bo sie można zdziwić :D  . 1.4 to za dużo spróbuj zjechać w okolice 1.3v. tak samo warto zainteresować się LLC bo przy napięciach 1.4 vdroop też może być niezbyt ciekawy zależny od tego jaki poziom LLC płyta wrzuci na auto.

1.4v to wcale nie dużo, wystarczy jeśli twoje chłodzenie pozwala przyzwoicie schłodzić procka.

Ale generalnie ja bym nie przekraczał tego napięcia nie w kwestii 24/7. Ludzie w temacie podnieśli problem z warzone ja takowego nie zauważyłem nawet w 1080/1440p/4k.

Przy obecnej karcie to ni problem z ciekawości po testowałem 1080p, choć śmiało można testowac w"1440p", bo to i tak nie ma sensu testować w tak niskiej rozdzielczości 1080p/.

Mało tego długi czas wodowałem cpu i gpu.Na razie nie miałem na to głowy toteż w kwestii wydajności dobre lc to potęga sama w sobie.

Link to post
Share on other sites

Bez sensu kupować 9900k albo 9700k jesli ma sie 8600k. 9900k da mozeee srednio z 5% mocy. kręć swojego i czekac na płyty i proce pod ddr5
Wykręć na maxa ram i cpu

Polecam na cpu ustawić avx na minus 2. np 5.1ghz ale gdy robi avx max 4.9ghz


jak już chcesz coś kupować to kup sobie np Patriot 16GB (2x8GB) 4400MHz CL19 Viper Steel
Pewnie pójdą Ci na 4000mhz ale z cl 16-17. Da Ci to podobnego kopa co zmiana proca z 8600k na 9900k

 

Edytowane przez danieloslaw1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...