Skocz do zawartości

Rozbudowa komputera z 2013 r. Budżet 4-4,5 tyś bez GPU i PSU


Recommended Posts

Cześć,
wracam po siedmiu latach, jak syn marnotrawny, z prośbą o poradę z upgrade komputera, którego złożyłem w 2013 r. na podstawie uzyskanej tu pomocy.
Zestaw był rewelacyjny, w 100% spełnił moje oczekiwania i tak naprawdę dopiero rok temu, może dwa, zacząłem odczuwać że ten sprzęt już się zestarzał. 3 dni temu padła mi płyta główna (całe 7 lat bez usterek! :) ) więc myślę nad upgrade do jakiejś sensownej konfiguracji.

Założenia:

  • Wymiana płyty głównej a co za tym idzie
  • procesora 
  • pamięci ram 
  • dysku ssd (pod system)

 

W następnej kolejności (za kilka miesięcy): 

  • wymiana karty graficznej i zasilacza

 

Aktualnie korzystam z komputera w:
80% do pracy z Adobe Premiere Pro i programami graficznymi
20% czasem coś sobie zagram


Aktualna konfiguracja:
 

  • Intel i7-4770K
  • ASRock Z87 EXTREME4 (właśnie padła)
  • Asus GeForce GTX 780
  • SeaSonic SSR-650RM 650W 80 Plus Gold
  • Pamięć Ballistix Ballistix Tactical, DDR3, 16 GB, 1600MHz, CL8
  • Dysk SSD Plextor 2,5' 128GB, SATA II
  • 3x Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache
  • Chłodzenie CPU Thermalright HR-02 - Macho - Black White 
  • Obudowa Fractal Design Define R4
  • Monitor FullHD 60Hz (nie planuje zmiany na wyższą rozdzielczość)

 

Własna propozycja zestawu:

AMD Ryzen 9 3900X
Asus TUF GAMING X570-PLUS

G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16

SSD PNY Technologies CS3030 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe

+ za kilka miesięcy:

  • RTX 3070 
  • Zasilacz 750-850W 
  • (marek i modeli nie podaję, bo wszystko może się przez ten czas zmienić)

 

Budżet na teraz (bez karty graficznej i zasilacza)
4-4,5 tyś. zł

 

Specjalne wymagania:

  • Unikam Gigabyte i raczej MSI
  • OC - niekoniecznie. 7 lat temu założyłem, że będę sprzęt podkręcał i nic z tym nie zrobiłem.
  • LEDY i inne bajery w środku - totalnie zbędne. Nie kręci mnie to, nie chce za to dopłacać, mam zamkniętą obudowę schowaną pod biurkiem :)
  • Niech służy kolejne 7 lat a może i więcej ;)

 

Pytania na koniec:

  1. Coś warto zmienić? Na czymś można przyoszczędzić?
  2. Czy CPU Thermalright HR-02 - Macho będzie pasowało do AM4?
  3. Czy obudowa Fractal Design Define R4 zmieści potem RTX 3070?
  4. RTX 3070 a może 3060 TI?
  5. Czy zasilacz 650W uciągnie ten zestaw, przed zmianą karty graficznej?
     

Trochę się rozpisałem ale myślę, że tak będzie łatwiej opisać o co mi chodzi. Liczę, ze pomożecie skleić coś równie dobrego jak 7 lat temu.
Z góry dziękuje.

 

 

 

Edytowane przez ArkediuS
Link to post
Share on other sites
  • ArkediuS zmienił tytuł na Rozbudowa komputera z 2013 r. Budżet 4-4,5 tyś bez GPU i PSU
48 minut temu, ArkediuS napisał:

80% do pracy z Adobe Premiere Pro i programami graficznymi

48 minut temu, ArkediuS napisał:

AMD Ryzen 9 3900X

No nie bardzo, jak taniej masz Intela z iGPU 10/20 i akceleracją QSV. Poza tym za mało RAM https://proline.pl/koszyk/44dc61af

 

51 minut temu, ArkediuS napisał:
  • Czy CPU Thermalright HR-02 - Macho będzie pasowało do AM4?
  • Czy obudowa Fractal Design Define R4 zmieści potem RTX 3070?
  • RTX 3070 a może 3060 TI?
  • Czy zasilacz 650W uciągnie ten zestaw, przed zmianą karty graficznej?

 

Będzie pasować pod LGA 1200, R4 pomieści RTX 3070, która karta to już kwestia ceny/dostępności i co za tym idzie samej opłacalności.

Jeszcze RTX 3060 z 12GB VRAM.

Ten Seasonic G650 będzie z zapasem pod takie GPU choć ma już swoje lata.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź.

7 godzin temu, 3ndurek napisał:

No nie bardzo, jak taniej masz Intela z iGPU 10/20 i akceleracją QSV



Jestem trochę zdziwiony, choć przyznam szczerze, że nie śledzę rynku i nie znam się aż tak bardzo na tym. Na grupach dla filmowców aktualnie polecane są wyłącznie procesory Ryzen. Nie jestem fanem marki AMD (całe życie Intel+Nvidia) ale wydawało mi się, że zgodnie z tym co wyczytałem i doradzali mi znajomi - Ryzen 9 3900x > i9 10850KA jeśli chodzi o programy użytkowe.

Znajomy informatyk zwraca też uwagę na problemy z bezpieczeństwem u Intela i konieczność ciągłego patchowania luk (cokolwiek to znaczy).

Oglądałem kilka testów i wychodzi na to że jednak Ryzen wydajniejszy w pracy a Intel nieznacznie lepszy w grach (ale nie tyle, żebym ja - niedzielny gracz, jakoś się tym przejmował).  Poniżej test:

 

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć w czym ten konkretnie Intel jest lepszy w pracy z Premiere Pro (praca na plikach 4k, podgląd na żywo, efekty, color grading, renderowanie)?

Różnica między Ryzen 9 3900x a i9 10850KA w sklepie, w którym kupuję to raptem 80 zł (Intel jest tańszy). Jest to na tyle niska różnica, że nawet nie biorę jej pod uwagę przy wyborze procesora.

Ramu dorzuciłem do 32GB (miałem to w planach w styczniu ale budżet się mieści nawet z dodatkowym ramem).


Biorę pod uwagę aktualnie zestawy:

1. RYZEN

  • AMD Ryzen 9 3900X
  • Asus TUF GAMING X570-PLUS
  • G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16
  • SSD PNY Technologies CS3030 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe

Razem: 4326 zł

2. INTEL

  • Intel i9-10850KA
  • Asus TUF GAMING Z490-PLUS
  • G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16
  • SSD PNY Technologies CS3030 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe

 

Razem: 4246 zł


Ktoś coś może jeszcze napisać o tych dwóch zestawach?
 

Edytowane przez ArkediuS
Link to post
Share on other sites
10 minut temu, ArkediuS napisał:

praca na plikach 4k, podgląd na żywo, efekty, color grading, renderowanie

 

QuickSync

 

11 minut temu, ArkediuS napisał:

Intel i9-10850KA

Asus TUF GAMING Z490-PLUS

 

Weź Tomahawk od MSI i masz zwrot kasy

https://pl.msi.com/Promotion/christmas-cashback#Z490

 

14 minut temu, ArkediuS napisał:

SSD PNY Technologies CS3030 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe

Oni chyba tam bardziej namieszali w tym dysku niż w 8200Pro. Jak dostaniesz nową rewizję, może być lipa. 

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, ArkediuS napisał:

Unikam Gigabyte i raczej MSI

 

A niby dlaczego ? przecież asrock Ci padł :)

Tak akurat się śmieję z tego bo mam aktualnie msi  z chyba 2009r. i działa świetnie , pół roku temu sprzedałem gigabyta z 2009 działającego .

Pewnie , że nieraz dany model jednej firmy ma wadę fabryczną  , ale tak to nie ma co się uprzedzać do producentów , bo tak naprawdę to jest wszystko to samo . Jedna padnie na gwarancji , druga nigdy .

Link to post
Share on other sites
54 minuty temu, kajtek. napisał:

 

QuickSync

 

 

Weź Tomahawk od MSI i masz zwrot kasy

https://pl.msi.com/Promotion/christmas-cashback#Z490

 

Oni chyba tam bardziej namieszali w tym dysku niż w 8200Pro. Jak dostaniesz nową rewizję, może być lipa. 


Witaj kajtek po 7 latach. Miło znów Cię widzieć w moim temacie :)
 

Dzięki za tipa z MSI - prawdopodobnie skorzystam jeśli zdążę przed 31.

Czy QuickSync jest na tyle znaczące w tym przypadku, że realnie skreśla Ryzena? Jak to się odnosi do testów, gdzie wychodzi że Ryzen wydajniejszy?



Edit:
Rzeźbimy dalej:
 

1. RYZEN

  • AMD Ryzen 9 3900X
  • Asus TUF GAMING X570-PLUS
  • G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16
  • SSD Samsung MZ-V7S1T0BW 1000 GB M.2 PCIe M.2

Razem: 4526 zł
 

2. INTEL

  • Intel i9-10850KA
  • MSI MAG Z490 TOMAHAWK
  • G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16
  • SSD Samsung MZ-V7S1T0BW 1000 GB M.2 PCIe M.2

Razem: 4586 zł (4086 z cashback)

 

Czy w TOMAHAWK nie ma problemu z miejscem obok procesora? (Thermalright HR-02 - Macho - Black White)

Jak kwestia pracy i awaryjności w dyskach ADATA? Jakoś ta marka mi nie leży, kojarzy mi się z tanimi pendrive :P

 

Edytowane przez ArkediuS
Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, ArkediuS napisał:

Czy QuickSync jest na tyle znaczące w tym przypadku, że realnie skreśla Ryzena? Jak to się odnosi do testów, gdzie wychodzi że Ryzen wydajniejszy?

 

Pokaz te trefne testy.

22 godziny temu, ArkediuS napisał:

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć w czym ten konkretnie Intel jest lepszy w pracy z Premiere Pro (praca na plikach 4k, podgląd na żywo, efekty, color grading, renderowanie)?

RT, efekty, timeline - procesor? :lol: render na gołym CPU? , nie chce mi się tego nawet komentować. 

 

Pakowanie się w RAM 3600MHZ jak tu nie ma dysku pod system/soft, no no. Ten plextor to się na śmieci Adoba co najwyżej nadaje.

Systemu i softu nie trzyma się na dysku roboczym, ale to powinieneś wiedzieć.

 

Premiere Pro -  QSV, CUDA, NVENC, HEVC.

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, 3ndurek napisał:
W dniu 16.12.2020 o 21:02, ArkediuS napisał:

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć w czym ten konkretnie Intel jest lepszy w pracy z Premiere Pro (praca na plikach 4k, podgląd na żywo, efekty, color grading, renderowanie)?

RT, efekty, timeline - procesor? :lol: render na gołym CPU? , nie chce mi się tego nawet komentować. 

Pytam, bo tego nie rozumiem. W czasie renderowania wspomagam się CUDA, więc próbuje pozyskać wiedzę jak się to odnosi w stosunku do QSV? Wszystkie technologie na raz są wykorzystywane z automatu?

Napisałem do Intel Polska z prośba o wytłumaczenie jak działa ten cały QSV. Odesłali mnie do zapoznania się z click
Z tego artykułu w dalszym ciągu nie wynika jak podczas pracy z Premiere Pro jest wykorzystywany QSV. Co więcej, na ich stronie w dziale "Aplikacje obsługujące technologię Intel® Quick Sync Video" nie jest wskazany Premiere Pro tylko okrojona wersja Adobe Premiere Elements. Dla mnie (osoby nieświadomej w zaawansowanej terminologii IT) wygląda to tak, jakby QSV było wspierane w aplikacjach przeznaczonych do amatorskiej edycji. Gdzie info o Davinci Resolve, Premiere Pro czy Sony Vegas? Intel się nie chwali wspieraniem najważniejszych, najczęściej wybieranych programów do edycji video? 

Gdzie nie zapytam tam piszą bierz jedno albo drugie. A ja bym chciał wiedzieć ile mniej-więcej procentowo wzrośnie wydajność Intela z QSV względem AMD bez tej technologii. Jakiego przyrostu się spodziewać - 10%? 20%? 50%? A może 5% i w ogóle nie warto się nad tym rozwodzić i szukać dziury w całym.

Powyższy akapit spędza mi sen z powiek, bo nie mogę znaleźć żadnego artykułu, testu, informacji. Bazowanie na domysłach itp. nie jest dla mnie satysfakcjonujące. 

 

 

3 godziny temu, 3ndurek napisał:

Pakowanie się w RAM 3600MHZ jak tu nie ma dysku pod system/soft, no no. Ten plextor to się na śmieci Adoba co najwyżej nadaje.

Systemu i softu nie trzyma się na dysku roboczym, ale to powinieneś wiedzieć.

 

Ten plextor to w ogóle wyleci z obudowy lub zostawię go chwilowo do zapisu renderu. Jeden dysk HDD wylatuje 2 zostawiam sobie na backup dużych plików video, z których na co dzień się nie korzysta a czasem wraca się do nich po miesiącach. 

w moich propozycjach jest PNY a później SAMSUNG ale i tak rozważam zaryzykowanie z PNY.

Przez 7 lat trzymałem system i kilka najważniejszych programów na jednym dysku ssd. Nigdy nie miałem z tym problemu.

W koszyku, który podesłałeś w swojej propozycji, też są ramy 3600 Mhz, więc akurat tej uwagi nie rozumiem. Wręcz zastosowałem się do porady i dobrałem od razu 32GB, tylko innej marki.



Na koniec: Wszystkie podzespoły potrzebuje wziąć na fakturę vat z datą do końca grudnia. Patrząc na dostępność tych podzespołów i fakt jak szybko znikają, moje powyższe propozycje stały się już praktycznie nieaktualne i już trzeba zmieniać marki i modele. MSI MAG Z490 TOMAHAWK - który był dla mnie realną i namacalną kartą przetargową w stronę i9 (-500 zł to już sensowna różnica w kalkulacjach), jest już praktycznie nigdzie niedostępny.

 

Edit: Ok znalazłem część odpowiedzi na stronie Adobe. Wkleję tu, dla innych osób które później będą przeglądały forum stojąc przed takim samym dylematem.

 

Cytat

Przyspieszane sprzętowo kodowanie/dekodowanie (Intel® Quick Sync)

 

Kodowanie przyspieszane sprzętowo

Intel® Quick Sync to technologia firmy Intel® używająca możliwości przetwarzania multimediów technologii graficznych Intel® do szybkiego kodowania/dekodowania, co pozwala procesorowi ukończyć inne zadania i zwiększyć wydajność. Obecnie obsługuje to tylko kodowanie kodeków h.264 i HEVC (h.265).Funkcja jest dostępna tylko, gdy używany jest procesor Intel® z obsługą technologii Intel® Quick Sync.

 

 

Cytat

Dekodowanie przyspieszane sprzętowo

Podobnie jak w przypadku kodowania przyspieszanego sprzętowo, program Adobe Premiere Pro obsługuje dekodowanie przyspieszane sprzętowo, aby zapewnić lepszą wydajność odtwarzania przy pracy z multimediami H.264/AVC, HEVC w osi czasu.

 

Cytat

Różnica między dekodowaniem przyspieszanym sprzętowo, systemem Mercury Playback Engine (GPU Acceleration) i kodowaniem przyspieszanym sprzętowo

Mercury Playback Engine (GPU Accelerated) to system renderowania używany do przetwarzania efektów przyspieszanych procesorem GPU i poprawy jakości odtwarzania.

Kodowanie przyspieszane sprzętowo służy do zwiększania wydajności kodowania podczas eksportowania osi czasu w kodekach H.264/AVC i HEVC.

Dekodowanie przyspieszane sprzętowo to proces używany do przyspieszania dekodowania mediów H.264/AVC i HEVC podczas odtwarzania osi czasu


Z powyższego wychodzi na to, że Intel Quick Sync nie wpływa na czas exportowania (renderu) tylko zwiększenie wydajności podczas pracy na osi czasu. W dalszym ciągu, zgodnie z testami, Ryzen będzie renderował szybciej, bo ma więcej rdzeni/wątków. Warto zwrócić uwagę, że Intel porównuje zwiększenie wydajności względem procesorów, które QSV nie mają ale bez uwzględnienia wydajności związanej z większą ilością rdzeni/wątków.  

Wcale bym się nie zdziwił, że przy tak mocnych procesorach w zestawieniu z kartami Nvidia z CUDA, kwestia zwiększania wydajności kodowania podczas eksportowania osi czasu, może być nie zauważalna w zestawieniu procesora I9 10850k z QSV z Ryzen 9 3900x. 

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz ze strony Adobe:

Cytat

 

Processor/GPU

For CPUs, clock speed matters more for After Effects. Multiple cores have more impact for Premiere Pro. The sweet spot for running both applications is a fast CPU with 8 cores.

Core i7 or Core i9 Intel processors or AMD equivalents are strongly recommended.

Fast clock speed at least 3.2 GHz, or higher.

8 cores are ideal for Premiere Pro. The application can use more cores, but without significant added benefit. Depending on the task, Premiere Pro runs at 93-98% efficiency with 8 cores.

 

Tutaj faktycznie można by polemizować nad sensownością Ryzena ale z drugiej strony mocniejsze procesory AMD mają jeszcze więcej rdzeni i są polecane do profesjonalnych zastosować edycji foto/video.

 

Powyższe informacje ze strony Adobe nieco rozjaśniają czego można się spodziewać ale w dalszym ciągu brakuje suchych faktów na temat tego, jak bardzo QSV realnie wpływa na zwiększenie wydajności. Tak jak pisałem wcześniej - jeśli jest to zwiększenie wydajności o 5-10% to wypadałoby olać kwestię to czy dany procesor QSV ma czy nie i kierować się ceną oraz dostępnością danego procesora.

Edytowane przez ArkediuS
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, ArkediuS napisał:

W koszyku, który podesłałeś w swojej propozycji, też są ramy 3600 Mhz, więc akurat tej uwagi nie rozumiem.

Tylko one kosztują 150zł mniej...

 

2 godziny temu, ArkediuS napisał:

jak się to odnosi w stosunku do QSV? Wszystkie technologie na raz są wykorzystywane z automatu?

Teraz to ja Ciebie nie rozumiem, QSV to CPU+iGPU bez dedykowanej karty.

Wsparcie GPU jest ok, ale jak ma się mocne GPU, a GTX 780 już tyłka nie urywa.

Swoją drogą nie pofatygowałeś się nawet w kwestii wersji softu, materiałów, bitrate, Framerate, etc.

 

Efekty, timeline to nie jest kwestia procesora, procesor ma uciągnąć materiał, a karta ma pozwolić na płynny podgląd, nakładanie efektów w czasie rzeczywistym, nawet jak będzie słaba to podgląd będzie problematyczny w pełnej ramce.

 

Trudno rozpatrywać dany enkoder skoro nic nie wiadomo co ty tam tak naprawdę robisz.

 

W moim koszyku masz dostępnego Elite w bdb cenie bo gdzie indziej to ten mobas kosztuje 150zł więcej np. w xkom i tez nie jest dostępny. Taniej Asrock Z490 Extreme 4.

 

Swoją drogą, są firmy które biorą grube pieniądze za stacje robocze i często zaglądają do for pod takie konfigi, także tu konkretów nie dostaniesz, wiedza i doświadczenie kosztują.

 

Przy obecnej karcie to nie jest problemem wybór między 10850K a 3900X.

 

2 godziny temu, ArkediuS napisał:

Gdzie info o Davinci Resolve, Premiere Pro czy Sony Vegas? Intel się nie chwali wspieraniem najważniejszych, najczęściej wybieranych programów do edycji video? 

A to ma się Intel chwalić czy producent softu?

Resolve w wersji płatnej ma QSV... 

Większość softu ma akcelerację sprzętową Quicksync tylko Ty jesteś zbyt leniwy by samemu to znaleźć 

 

2 godziny temu, ArkediuS napisał:

Przez 7 lat trzymałem system i kilka najważniejszych programów na jednym dysku ssd. Nigdy nie miałem z tym problemu.

Powodzenia jak chcesz tak dalej pracować. 

Dyski pod obróbkę to 2-3 SSDKI w tym dwa NVME, już nie będę tu pisał o partycji rozłożonej bo znowu pewna firma z Łodzi pokopiuje sobie i będzie pisać na fejsie o stacjach pod dany soft, konfigi skradzione z tego forum z  polecanych kiedy człowiek był jeszcze na tyle głupi i naiwny by rozpisywać na co jest dany dysk i jak to wygląda w praktyce wykorzystanie CPU/GPU/SSD/RAM.

 

4690K na gołym CPU VS QSV vs GPU w Magix'ie,. ciekawe ile rdzeni by musiał mieć Ryzen by dogonić to co robi IQS

 

Link to post
Share on other sites

Cześć.

Wracam do tematu. 

 

Po wyczerpujących wyjaśnieniach @3ndurek i doszukaniu na YT wybrałem i9 (dziękuję, za nawrócenie mnie na właściwą drogę :P )

Zakupiłem już wszystkie potrzebne części oprócz płyty głównej. Zamówiłem MSI MAG Z490 TOMAHAWK ale patrząc na to, co dzieje się na rynku, zaczynam mieć obawy czy nie dostanę tel. z informacją o niedostępności płyty i cała zabawa z cashbackiem pójdzie się...

W związku z tym chcę sobie zrobić plecy i zamówić inną dobrą płytę (niekoniecznie MSI) z odbiorem w jakimś sklepie stacjonarnym w Warszawie.
Założenie jest takie: Jak mi nie dojdzie tomahawk lub go nie będzie to anuluje zamówienie i pojadę sobie odebrać płytę którą zamówiłem do sklepu stacjonarnego.

Możecie polecić ze 2-3 płyty do 1000-1100 zł na chipsecie z490?
Z aktualnych wymagań - minimum 2 gniazda m2, bez wbudowanego wifi, z rozsądną sekcją zasilania. Dostępne w sklepach.

Po zapoznaniu się z innymi tematami dotyczącymi problemu dostępności płyt MSI wstępnie biorę pod uwagę 
Gigabyte Z490 VISION G 

 

Aktualny zestaw (już z kupionymi, nowymi częściami):

  • Intel i9-10850KA
  • Asus GeForce GTX 780 -> będzie w późniejszym czasie rtx 3070
  • G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16
  • SSD PNY Technologies CS3030 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe -> później dołożę jeszcze jeden 
  • SeaSonic SSR-650RM 650W 80 Plus Gold -> będzie w późniejszym czasie 850W lub więcej
  • 3x Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache
  • Chłodzenie CPU Thermalright HR-02 - Macho - Black White 
  • Obudowa Fractal Design Define R4


P.S. Z powyższych postów mylnie wyciągnięto wnioski - nie jestem profesjonalnym kamerzystą, nie jest to mija praca. Jest to moje hobby.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, ArkediuS napisał:

Możecie polecić ze  Z490 2-3 płyty do 1000-1100 zł na chipsecie z490?

Z490 Aorus Elite,  Asus TUF Gaming Z490 Plus czy inne modele MSI.

 

Macho może okazać się zbyt słabe dla 10850K, kwestia samej sztuki i napięcia. 

8 godzin temu, ArkediuS napisał:

SSD PNY Technologies CS3030 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe -> 

Podmieniony kontroler, o SSD dopytaj w dziale dysków, Evo 970 bym rozważył jak dorwiesz poniżej 600zł. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...